Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba
 Facultate

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 

Suport CPU Asrock 970 extreme 3 rv 2.0

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
27 răspunsuri în acest subiect

#19
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 10.000
  • Înscris: 14.04.2016

Vizualizare mesaje2k, pe 04 februarie 2018 - 01:51, a scris:

De unde a iesit fumul? Din placa de baza? Poate a iesit din sursa. Sau chiar daca o fi iesit din placa de baza poate de vina o fi fost sursa.
Din placa de baza.
Luase foc alimentarea procesorului; am fost eu pe faza de am scos din sursa cablul de curent si el a scos capacul si a suflat sa stinga focul la alimentarea 4 pini pe placa de baza care topise si PCI Express x1 de langa.

Vizualizare mesaje2k, pe 04 februarie 2018 - 01:51, a scris:

nu imi iese mie fum din PC si imi merge procesorul AM3+ de 125W pe placa de baza ieftina.
Daca zici ca placa ta de baza ieftina face fata la procesorul tau AMD socket AM3+ cu TDP 125w , OK !
Ce sa zic ? eu nu am AMD dar nu recomand imperecherea unui procesor fierbinte si consumator cu o placa de baza ieftina.
Si crede-ma ca orice user de aici care stie va spune acelas lucru !

#20
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.325
  • Înscris: 15.10.2004

Vizualizare mesajsuper8, pe 04 februarie 2018 - 08:19, a scris:

Ce sa zic ? eu nu am AMD dar nu recomand imperecherea unui procesor fierbinte si consumator cu o placa de baza ieftina.
Si crede-ma ca orice user de aici care stie va spune acelas lucru !

Pe mine sincer astfel de afirmatii m-au luat prin surprindere. Eu cand imperechez un procesor cu o placa de baza nu fac altceva decat sa ma uit pe site-ul producatorului sa vad daca procesorul respectiv este suportat de placa. Atat placa mea cat si cea a lui @Jericho22 suporta procesoare AMD AM3+ la 125W. Uite pentru placa lui @Jericho22 https://www.asrock.c...ndex.us.asp#CPU

Si intrebarea in sine a lui @Jericho22 m-a luat prin surprindere putin pentru ca nu stiam ca exista acelaeasi modele de procesor dar cu serii diferite. Nici nu stiu macar ce e aia seria procesorului. La procesorul meu atat in lista placii mele cat si in cea a lui @Jericho22 apare modelul asta FD8350FRW8KHK care este de fapt FX-8350 de 125W.

Acum nu stiu ce sa ma cred eu i-as recomanda lui @Jericho22 cu incredere sa puna un procesor de 125W pe placa lui atata timp cat are o sursa puternica si de firma insa daca voi spuneti ca lucrul asta nu e prea in regula nu stiu ce sa mai zic. Posted image

#21
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.666
  • Înscris: 15.12.2009
E vorba de overclock. Daca nu faci overclock atunci nu ai probleme cat timp procesorul este trecut pe lista de compatibilitati. La OC insa, comportamentul este predictibil intr-o mica masura asadar anumite procesoare por depasi limita de putere suportata de placa de baza.

#22
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 10.000
  • Înscris: 14.04.2016
Adica AMD FX-8350 socket AM3+ TDP 125w nu streseaza placa de baza daca nu-i faci OC ?
Ce sa zic, daca e adevarat inseamna ca nu folosesti procsorul la adevarata lui putere si dai bani in plus degeaba.

Insa eu tot nu imi explic cum a luat foc Gigabyte GA-MA770-S3 socket AM2+ cand procesorul AMD Phenom II X3 720 Black Edition TDP 95w socket AM3 nu era OC:

Vizualizare mesajsuper8, pe 04 februarie 2018 - 00:25, a scris:

Sincer, am vazut la cineva care a pus un procesor AMD Phenom II X3 720 Black Edition TDP 95w socket AM3 pe Gigabyte GA-MA770-S3 socket AM2+.
Nu a facut OC la procesor ci doar s-a jucat intens pana a iesit fum din PC !
Apoi a facut upgrade la Intel.


#23
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.666
  • Înscris: 15.12.2009
TDP 125W nu inseamna ca procesoprul va consuma mereu 125W ci ca este posibil in anumite conditii (cu totul exceptionale) sa atinga acel prag.
Daca placa de baza este lansata cu specificatii de suport al alcelui procesor atunci nu este nici o problema.

#24
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.325
  • Înscris: 15.10.2004
@Jericho22 care este exact procesorul la care te-ai gandit si a carui "serie" nu apare in lista de procesoare suportate de catre placa ta? Pe site-ul emag vad ca inca mai sunt in stoc procesoare AM3+ inclusiv procesorul meu (FX-8350).

Oricum ca idee cauta si tu pe Google sau Youtube informatii despre placa ta de baza imperecheata cu procesorul la care te-ai gandit sa il cumperi si s-ar putea sa gasesti informatiile de care ai nevoie. Si pe site-urile unde se vand sau unde s-au vandut aceste procesoare si placi de baza ca a ta oamenii mai scriu review-uri si poate dai de oameni ce au facut imperecherea pe care vrei sa o faci si tu.

De exemplu pe emag pentru procesorul meu (FX-8350) doi review-uri au zis ca acest procesor le merge foarte bine pe o placa Asrock 970 Extreme 3, nu specifica daca rev 2.0 sau nu dar cu atat mai bine daca ale lor au fost rev 1.0 si le merge o sa iti mearga si tie. Posted image

#25
Arizona

Arizona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 207
  • Înscris: 29.11.2005
Folosesc un FX-8350 pe un Asrock similar (970M Pro3, tot cu 4 + 1 Power Phase design) de peste un an de zile și funcționează impecabil de la rendering în 3ds Max până la Wolfenstein II: The New Colossus.

#26
Jericho22

Jericho22

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 704
  • Înscris: 27.11.2013

Vizualizare mesaje2k, pe 04 februarie 2018 - 22:11, a scris:

@Jericho22 care este exact procesorul la care te-ai gandit si a carui "serie" nu apare in lista de procesoare suportate de catre placa ta? Pe site-ul emag vad ca inca mai sunt in stoc procesoare AM3+ inclusiv procesorul meu (FX-8350).

Oricum ca idee cauta si tu pe Google sau Youtube informatii despre placa ta de baza imperecheata cu procesorul la care te-ai gandit sa il cumperi si s-ar putea sa gasesti informatiile de care ai nevoie. Si pe site-urile unde se vand sau unde s-au vandut aceste procesoare si placi de baza ca a ta oamenii mai scriu review-uri si poate dai de oameni ce au facut imperecherea pe care vrei sa o faci si tu.

De exemplu pe emag pentru procesorul meu (FX-8350) doi review-uri au zis ca acest procesor le merge foarte bine pe o placa Asrock 970 Extreme 3, nu specifica daca rev 2.0 sau nu dar cu atat mai bine daca ale lor au fost rev 1.0 si le merge o sa iti mearga si tie. Posted image

Nu m am gandit la un procesor anume dar unul 8 core,momentam am un fx 6100 pe ea

#27
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.325
  • Înscris: 15.10.2004
Pai alege unu, sa ii vedem codul ala si sa vedem daca merge si pe placa ta. Cel mai bine insa cauta pe google si/sau youtube informatii despre procesorul ala pe placa ca a ta. Daca altii zic ca merge atunci o sa iti mearga si tie. Ar trebui sa te grabesti pentru ca aceste procesoare probabil ca or sa dispara de pe piata in curand. Daca nu il iei in curand atunci la urmatorul upgrade o sa trebuiasca ca iti iei si alta placa de baza si alte memorii. Upgrade-ul asta merita doar daca gasesti procesorul ieftin.

Editat de e2k, 08 februarie 2018 - 13:46.


#28
kosmin90

kosmin90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.644
  • Înscris: 21.06.2007
Placa de baza respectiva este foarte cunoscuta pe internet, sunt multe persoane ce au avut probleme cu ea cand au bagat un procesor cu TDP de 125w.

Nu degeaba spune Asrock:

Citat

"* For cooling the CPU and its surrounding components, please install a CPU cooler with a top-down blowing design."

Daca nu ai un cooler ce raceste bine si o carcasa aerisita, mai devreme sau mai tarziu placa aia de baza va ceda, la vara VRM-ul ala se va incinge in draci si procesorul va intra in throttle.

Iti recomand ceva mai solid, eu am folosit un GA-990XA-UD3 si am fost multumit, a functionat perfect pe un procesor cu TDP de 125w, ba chiar si cu OC la 4.2GHz, VRM-ul este tapan(12+1 faze).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate