Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Mivarom SRL - practici ilegale?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
81 răspunsuri în acest subiect

#55
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.368
  • Înscris: 21.04.2005

View Postzzhunt, on 08 noiembrie 2017 - 09:37, said:

Am vrut sa iau o telecomanda și cereau 10 lei pt ambalare.

Așa am luat din China transport gratis și am platit 6 lei aceiași telecomanda.

Câteodată e mai ieftin sa iau de la mii de km decât din țară.
Compari un magazin din Romania cu China ? !!
Intrebarea e , unde e Romania pe harta lumii comparativ cu China . Nu mai vorbesc de un orasel oarecare, in care functioneaza un magazin online .
Cand comanzi din China asa ceva , e ca la loto . Daca ai noroc , il primesti , si daca ai si mai mult noroc poate ai sansa sa nu fie defect din start .
Asa ca din doua rele il aleg pe cel mai putin rau si comand din tara

View Postpacopaco1967, on 08 noiembrie 2017 - 09:20, said:

Ce spui dom'le , chiar asa ? Nu stie omul ce comanda si habar n-are cum sa le foloseasca ? Ce spui de produse fake vandute de ei ? Sau de extrem de proasta calitate ? Spre exemplu am luat de la ei niste circuite integrate care sunt fabricate doar de Panasonic, si culmea , difera atat capsula dar lipseste si emblema pe C.I.  iar in functionare e groaznic, inlocuit cu produs original functioneaza ireprosabil.
Cine te pune sa cumperi componente sensibile de fake de la ei ? Iti spun eu . Te-ai bucurat ca le iei la pret de nimic . Si daca ceva nu merge dai vina pe vanzator ca ti-a vandut un fake .
Eu de exemplu daca am nevoie de unele componente de care nu sunt sigur ca nu sunt contrafacute , ca sa nu am surprize ulterioare le cumpar de la Farnell , Mouser sau Digikey ..Poate costa 2-3 lei in plus dar macar stiu ca sunt ok. Daca e sa iau un 7805 de 0.5lei/buc mai bine comand 10 buc la Mivarom prin posta ca ma costa mai ieftin . Chiar daca din 10 poate 3-4 sunt defecte , tot merita . Nu o sa ma apuc sa cumpar de la ei osciloscoape sau alte echipamente sensibile pentru ca stiu cum e politica lor de retur .

#56
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.576
  • Înscris: 02.09.2006
Si cei pomeniti de tine tot din China la container cumpara! Am luat efectiv sute de 7805 de la Mivarom si nu a fost niciunul defect, asa ca daca tu insinuezi 3-4 inseamna ca nu ai cumparat niciodata sau incerci sa-i discreditezi.
Mivarom vinde produse decente, chiar bunicele pentru categoria de pret in care se incaderaza.

Chinezul nu trimite produse defecte decit extrem de accidental, tine las reputatie pe site-urile de vinzari.
Multe probleme sint asa cum se spune in folclor intre scaun si tablia mesei!

Editat de tytysor, 08 noiembrie 2017 - 14:35.


#57
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 25.550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postndor, on 08 noiembrie 2017 - 12:36, said:

Cine te pune sa cumperi componente sensibile de fake de la ei ? Iti spun eu . Te-ai bucurat ca le iei la pret de nimic . Si daca ceva nu merge dai vina pe vanzator ca ti-a vandut un fake .
Asa ceva numai la romani vezi, sa invinuiesti clientul ca ti-a vandut comerciantul produse fake.

V-au prostit  astia de la Antena 3 incat ati ajuns sa ganditi pe dos. Mai sunteti multi dom'le ?

#58
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.343
  • Înscris: 03.11.2016
Nu, probabil sunt doar bisnitari de anii 90 sau provin din acei bisnitari.

#59
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.000
  • Înscris: 27.09.2008
Mai bine totusi decit comunisti de dinainte de 89.

#60
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.368
  • Înscris: 21.04.2005
Mai nea' @tytysor , invata mai intai sa citesti un text de la stanga la dreapta , si nu pe diagonala .
Am cumparat cred ca zeci , nu sute ca tine , de componente de la ei. Nu am avut nimic defect ...pana acum.
Faptul ca daca as fi avut cateva componente defecte , nu inseamna sa-mi fac sepuku pe considerentul ca mi-a dat teapa de 3 lei .
Cand cumperi de pe astfel de magazine exista un risc pe care un cumparator si-l asuma la pretul ala. Nu vrei riscuri in preturi mici , cumperi de la marii retaileri de afara . Dai un ban , da sti ca nu-l mai ai !
Acum . ca unii  citesc mai intai review-urile lasate acolo de cate un retardat si au impresia ca e lege ce a scris ala ..e alta discutie . Asta la romani tine de patologic . S-au dezvatat sa gandeasca cu propriul creier . Vor mai intai sa vada ce zic altii , ce fac altii ....cum respira altii ca stie sa faca si ei la fel .

Editat de ndor, 08 noiembrie 2017 - 15:31.


#61
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.343
  • Înscris: 03.11.2016
Tu spui ca e ok sa primesti teapa de la o firma (vanzator) atata timp cat consideri ca e pretul mic (desi nu este, vezi exemplul celui de mai sus care a cumparat de pe alt continent si a iesit mult mai ieftin decat daca cumpara din tara). Cum stabilesti ca e pretul ideal pentru a primi teapa?
Daca iei un S7 cu 1600 lei si il primesti defect sau fake e pretul suficient de mic incat sa meriti teapa? Daca nu, cam cat de mic trebuie sa fie pretul pentru acest produs ca sa fie normal sa primesti teapa?
PS:pretul de 1600 u e random, e pretul cu transport si taxe incluse din tarile UE puternice.

#62
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 22.912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postpacopaco1967, on 08 noiembrie 2017 - 14:39, said:

Asa ceva numai la romani vezi, sa invinuiesti clientul ca ti-a vandut comerciantul produse fake.
E foarte sensibila discutia. Daca o face intentionat sau nu le retrage dupa ce afla ca sunt "fake" (desi pot fi low-quality sau nu au QA facut, nu neaparat fake), da, e vinovat. Daca nu o face intentionat, e alta poveste.

In acelasi timp, vad ca multi compara piata din Romania cu piata de fakeuri (sau copiate sau low-quality) din China (prin prisma preturilor). In aceste conditii, ce sa faca (re)vanzatorul din Romania? Daca referinta era RS, Farnell, DigiKey, as fi inteles (sau Adafruit/SparkFun/altii pe tema asta). Dar cand referinta este AliExpress, cum e? Si ajungem iar la "vechea" dilema romaneasca: vrem produse si calitate Farnell/RS(vestica) la preturi de China. Si inca nu ne-am prins ca nu se poate...si, mai ales, de ce nu se poate.

#63
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.343
  • Înscris: 03.11.2016
Daca tu gasesti ceva pe siteul ala care sa fie produs in Vest... totate sunt made in China, cele mai multe comandate cu baxul de la aceeasi furnizori ce vand pe Aliexpress.

#64
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 22.912
  • Înscris: 19.08.2004
Tu ce faci acum? Vii sa-mi confirmi ca Mivarom s-a adaptat pietei si vinde "tip Aliexpress"(impropriu spus), in loc sa vanda RS/Farnell/Adafruit? Sau cum?

Exact ca in cazul colegului de mai sus cu telecomanda: n-a comandat de prin vest(UE, din care facem parte)/SUA, a comandat din China si a facut comparatia cu Romania. Deci, cum e? Nu-i asa ca vrea/vrem nivelul de servicii/trai/calitate din China/AliExpress? E o problema cand primim fix ceea ce cerem/cautam?

P.S. Nu vad ce legatura are locul de productie cu comerciantul. Dar, na, asa e cand faci borso-ciorba din toate...

Editat de dexterash, 08 noiembrie 2017 - 15:55.


#65
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.503
  • Înscris: 04.05.2006

View PostErwin_Rommel, on 07 noiembrie 2017 - 15:18, said:


Imi exlici si mie logica ''taxei de procesare pentru comenzi mai mici de 100 lei''? Asta nu e ''vesteala'', ci mai degraba evul mediu, te-ar taxa capy (talistii) si pe aerul consumat si poluat de CO2, da' numai ca se gasesc niste ''est europeni primitivi'' sa faca gura mare.
Pai o explicatie logica, ar fi ca sub 100 lei, e posibil ca firma respectiva sa nu isi acopere costurile pe care le are cu impachetatul si manipulatul produselor comandate de tine si atunci lucreaza in pierdere.Ca sa expedieze un colet gol catre tine, ei au niste costuri. Costul ambalajului, costul cu salariile, costul de depozitare, costuri de finantare, sunt multe. Cand vinzi produse ieftine, e dificil sa le acoperi din cantitati mici comandate. Ai prefera sa puna un pret (mult mai) mare pentru produse, in loc sa procedeze asa? News for you: oricine face o afacere, o face pentru a obtine profit, nu pentru a face acte de binefacere :). Pentru acestea din urma, exista organizatiile non profit, sau non guvernamentale.

#66
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.368
  • Înscris: 21.04.2005

View Postcdsoft, on 08 noiembrie 2017 - 15:42, said:

Tu spui ca e ok sa primesti teapa de la o firma (vanzator) atata timp cat consideri ca e pretul mic (desi nu este, vezi exemplul celui de mai sus care a cumparat de pe alt continent si a iesit mult mai ieftin decat daca cumpara din tara). Cum stabilesti ca e pretul ideal pentru a primi teapa?
Daca iei un S7 cu 1600 lei si il primesti defect sau fake e pretul suficient de mic incat sa meriti teapa? Daca nu, cam cat de mic trebuie sa fie pretul pentru acest produs ca sa fie normal sa primesti teapa?
PS:pretul de 1600 u e random, e pretul cu transport si taxe incluse din tarile UE puternice.
Nu. Nu spun asta . Nu poti stabili pretul ideal pentru o teapa . Tocmai de aia am si specificat ca este un risc asumat atunci cand cumpar de la ei si drept pentru care comand in consecinta.
Exemplul colegului de mai sus cu telecomanda , asa cum am spus este o loterie . El este unul din , poate alti sute , care a iesit castigator . Vi se pare ca are dreptate doar prim prisma faptului ca doar el a postat despre asta. Cum ai fi interpretat faptul daca ar fi postat si ceilalti cateva sute care au comandat si au pierdut ?
Sa zicem ca   am nevoie de 2 buc. integrate . La Mouser platesc 50 lei/buc plus transport . In plus astept 7-10 zile sa vina comanda . Dar stau fara grija ca ceea ce primesc e ok.
La M..., un magazin oarecare  din RO e 1 leu/buc . .Dar stiu ca pot fi si  defecte printre ele . Comand 10 buc , comanda ajunge prin posta in 3 zile dar sunt constient si de faptul ca din 10 buc , 4-5 pot fi defecte . Asta se cheama un risc asumat !! Per total , la aceeasi bani castig timp plus cateva componente .

Astia care-si cumpara S-uri 6..9..14  cu mii de lei din diverse surse , isi merita soarta ! De ce nu-l cumpara de la un distribuitor autorizat din Ro , de la care primeste si garantie .
Acelasi lucru l-am spus si eu mai sus , nu cumpar osciloscoape de la ei , doar ca mi se pare mie ca e mai ieftin . Sunt produse ....si produse care merita si care nu merita a fi cumparate de la asemenea magazine . Exact ca si pe Aliexpress .

#67
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.442
  • Înscris: 06.02.2016
Imi place ca unii se agita fara sa stie despre ce e vorba.
De nu stiu cite ori m-am nimerit la posta cind trimitea Mivarom pachete, erau zeci.
Firma, online si offline, [presupun ca] merge foarte bine, repet, este deschisa in acelasi colt/depozit de ani de zile.
Numai eu cite [zeci de] mii de CD/DVD am cumparat ;)
Si eu expediam pachete intr-o perioada, mergea chiar bine ;)

#68
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.434
  • Înscris: 28.08.2005
Eu ma mir ca dexterash nu a fost macar suspendat pana acum (desi ar merita banat). Moderatorii chiar dorm sau forumul softpedia a decazut in asa hal ?

Editat de Ion_de_la_Raion, 08 noiembrie 2017 - 17:23.


#69
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.576
  • Înscris: 02.09.2006

View Postdexterash, on 08 noiembrie 2017 - 15:45, said:

E foarte sensibila discutia. Daca o face intentionat sau nu le retrage dupa ce afla ca sunt "fake" (desi pot fi low-quality sau nu au QA facut, nu neaparat fake), da, e vinovat. Daca nu o face intentionat, e alta poveste.

In acelasi timp, vad ca multi compara piata din Romania cu piata de fakeuri (sau copiate sau low-quality) din China (prin prisma preturilor). In aceste conditii, ce sa faca (re)vanzatorul din Romania? Daca referinta era RS, Farnell, DigiKey, as fi inteles (sau Adafruit/SparkFun/altii pe tema asta). Dar cand referinta este AliExpress, cum e? Si ajungem iar la "vechea" dilema romaneasca: vrem produse si calitate Farnell/RS(vestica) la preturi de China. Si inca nu ne-am prins ca nu se poate...si, mai ales, de ce nu se poate.
Draga, am 12 arduino nano in functiune 24 de ore pe zi in niste chestii, toate luate din china cu mai putin de 2 dolari bucata! Au deja mai multe de 6 luni de functionare fara rateuri!

#70
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 22.912
  • Înscris: 19.08.2004
1. Nu's niciunul Arduino Nano - dar, deh, cine sa ii traga la raspundere/boicoteze pe chinezi? In primul rand, ai CP2102/CH430/care o mai fi pe seriala in loc de FT232. Sau LMul stabilizator inlocuit cu AMS/altul. Deci "Nano", dar nu prea. "Sub forma de nano" sau "compatibil nano" ar fi termenii ok. In plus, ar fi trebuit sa se cheme GDuino, HDuino, TYTYDuino - orice altceva, numai nu Arduino (marca inregistrata) - din nou, bucuria chinezilor ca lumea* nu face diferenta si ii baga in aceeasi oala cu cretinii aia de au inventat, muncit la si sustinut toata treaba cu Arduino. Iar altii beneficiaza moca de munca lor. Dar, hei, Romania si romanii, nu? Aceeasi care tipa ca nu's platiti, in timp ce ei nu platesc munca altora.

2. Foarte bine ca merg - nu am zis ca 100% nu merg. Eu stiu care nu au mers. Asa, si? Asta'i riscul.

Putem discuta la infinit pe tema asta - mai ales sa vedem ca la fiecare argument mai apare cate o "romaneasca". Nimic nou sub soare!

*Ma refer la lumea ignoranta, indiferenta sau slab...informata (ca sa nu zic slab educata).

Editat de dexterash, 08 noiembrie 2017 - 23:34.


#71
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 11.660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostIon_de_la_Raion, on 08 noiembrie 2017 - 17:23, said:

Eu ma mir ca dexterash nu a fost macar suspendat pana acum (desi ar merita banat). Moderatorii chiar dorm  
Moderatorii chiar dorm și ei, că nu-s boți.
Iar tu, pentru ultima postare pe care ai scris-o, meritai cu adevărat o sancțiune.  
Am editat o postare a lui dexterash și v-am șters mesaje.

Vă rog să încetați amândoi. Sper că nu-i nevoie să mă folosesc de butoane ca să vă opresc.

#72
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.261
  • Înscris: 28.03.2015

View Postdexterash, on 08 noiembrie 2017 - 10:51, said:

Faptul ca venit in 3 saptamani si putea veni si in 3 luni nu mai conteaza. Sau ca, daca era stricata, te puteai sterge la popou cu ea. E fix, dar fix si identic, cu Mivarom, nu?

Puișor fix aceiași telecomanda era.
A venit în 2 săptămâni.

10 lei taxa de ambalaj + 15 transportul

Ăștia cereau 10 lei că sa o lăsăm inveleasca într-o hârtie și să scrie adresa pe ea.


Așa am preferat alixpress tot într-un plic a venit și ce să vezi și merge foarte bine.





Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate