Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba
 Facultate

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 

anvelope bune.. sau bune de aruncat?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
msmihai

msmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,271
  • Înscris: 02.09.2006
Salut,

In mai 2017 am plecat in Grecia cu pneurile de iarna. Michelin Alpin A4, achizitionate noiembrie 2016.
Am parcurs circa 3500 Km, interval in care temperaturile de acolo au fost constant peste 26 grade.

Astazi am verificat profilele si sunt ok.
Parerile amicilor sunt impartite: ba ca nu au patit absolut nimic, ba ca s-au uzat foarte mult, ba ca materialul si-a schimbat proprietatile din cauza expunerii prelungite la temperaturi ridicate.

Sunt inca bune.. sau bune de aruncat? Iarna merg frecvent in zone de munte cu drumuri acoperite de zapada unde am nevoie de aderenta cat mai buna si ultimul lucru la care ma gandesc e sa fac economie - o astfel de "economie" se poate traduce in anumite situatii intr-o adevarata paguba.
Asadar, sunt dispus sa cumpar si pneuri noi daca intr-adevar acestea au avut de suferit.

Voi ce ziceti?

#2
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,981
  • Înscris: 06.01.2006
Daca spui ca nu sunt uzate vizibil atunci sunt bune.

#3
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010
Ce DOT sunt si cati mm au la profil?

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca nu miros a hoit, sunt inca bune.

#5
cooze28

cooze28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 30.09.2016
minim 5 mm trebuie sa aibe adancimea crampoanelor ca sa fie ok...nu se schimba nici o proprietate.....amicii tai probablil vor sa te puna la plata

#6
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,720
  • Înscris: 22.11.2007
Mihai, lasa-te de bancuri.
Nu au patit nici pe naiba anvelopele tale. Cine spune altceva nu are nicio idee.
Un singur sezon si un rulaj minim, cat ai rulat cu ele in total? 5000km?7000? nu pot compromite niste anvelope premium (nici macar de erau low cost).

Stai 100% linistit, uita de problema asta ca nu exista.

#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,687
  • Înscris: 24.11.2015
De ce ai merge vara in Grecia cu anvelope de iarna foarte bune la vremea lor ? Ca sa le strici ?
Nu cred ca s-au uzat.
Pune niste poze cu ele.
Masura anvelopele, trebuie sa aibe minim 4.5-5mm.

Edited by TruculMagic, 03 October 2017 - 19:30.


#8
Uteib

Uteib

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,128
  • Înscris: 08.06.2017
Offtopic, cum dracu ai plecat ma in Grecia cu anvelope de iarna???

#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postmsmihai, on 03 octombrie 2017 - 18:57, said:

Parerile amicilor sunt impartite: ba ca nu au patit absolut nimic, ba ca s-au uzat foarte mult, ba ca materialul si-a schimbat proprietatile din cauza expunerii prelungite la temperaturi ridicate.
Sunt inca bune.. sau bune de aruncat?

Nu avem de unde sa stim pana nu pui niste poze. Niste anvelope serioase nu au de ce sa cedeze dupa 3500km...

#10
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 09.01.2004
Tot offtopic, prin Bulgaria ma, cum dracu altfel?!?

Ontopic, anvelopele sunt inca bune, dar nu asa bune cum au fost la inceput.
Oricum, peste vara - din cauza temperaturilor mari - isi pierd din calitati si atunci cand sunt depozitate, ca doar nu le tine nimeni in frigider... Posted Image
Am vazut anvelope depozitate in pod, la un service care oferea si hotel. 40-50 0 Celsius vara...

#11
msmihai

msmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,271
  • Înscris: 02.09.2006
Mersi de raspunsuri, m-ati incurajat sa le dau o sansa Posted Image Pneurile nu au fost folosite doar in Grecia 3500 Km ci si aproximativ 10.000 Km in tara. O sa le fac maine dimineata niste poze.

View PostUteib, on 03 octombrie 2017 - 19:45, said:

Offtopic, cum dracu ai plecat ma in Grecia cu anvelope de iarna???

Intrasem intr-o stare depresiva din cauza monotoniei din viata mea asa ca intr-o zi am plecat mai repede de la munca, mi-am luat prietena si nu ne-am mai oprit decat pe tarmul marii Egee, la Platamon. De acolo am mers in Lefkada, Kalamata si Atena. Pneurile au fost ultima mea problema Posted Image

Edited by msmihai, 03 October 2017 - 21:29.


#12
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,222
  • Înscris: 23.08.2014

View Postmsmihai, on 03 octombrie 2017 - 18:57, said:

Salut,

In mai 2017 am plecat in Grecia cu pneurile de iarna. Michelin Alpin A4, achizitionate noiembrie 2016.
Am parcurs circa 3500 Km, interval in care temperaturile de acolo au fost constant peste 26 grade.

Astazi am verificat profilele si sunt ok.
Parerile amicilor sunt impartite: ba ca nu au patit absolut nimic, ba ca s-au uzat foarte mult, ba ca materialul si-a schimbat proprietatile din cauza expunerii prelungite la temperaturi ridicate.

Sunt inca bune.. sau bune de aruncat? Iarna merg frecvent in zone de munte cu drumuri acoperite de zapada unde am nevoie de aderenta cat mai buna si ultimul lucru la care ma gandesc e sa fac economie - o astfel de "economie" se poate traduce in anumite situatii intr-o adevarata paguba.
Asadar, sunt dispus sa cumpar si pneuri noi daca intr-adevar acestea au avut de suferit.

Voi ce ziceti?
Nu au nimic, stiu o gramada care merg si vara cu anvelope de iarna.In 3500 km nu aveau ce pati.

#13
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Din 19k km parcursi, probabil 15k km I.am facut uneori la temperaturi chiar mai mari de 26 de grade si in regim de autostrada. Sunt fara de cusur. Am Continental

#14
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pana nu crapa is minunate , vezi tu la iarna daca reusesti sa opresti masina cand calci frana energic ... trage de ele pana devin " slickuri " s-apoi poti sa le folosesti si pe pista .

Edited by Baxon, 03 October 2017 - 22:39.


#15
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,074
  • Înscris: 20.06.2009
@inițiator
1. Ținînd cont de data de achiziție, anvelopele nu ar trebui să fie îmbătrînite. Nu de alta, dar mi-e greu să cred că sînt achiziționate în nov.2016 și cu DOT undeva prin 2010-2011...Posted Image
2. Nu contează numărul de kilometri. Verifică marker-ele de zăpadă de pe anvelopă, dacă sînt vizibile în clar (fără ca uzura să fi ajuns la ele), ești cît se poate de ok! Atenție, marker-ele de zăpadă, nu cele de uzură...!Posted Image

#16
msmihai

msmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,271
  • Înscris: 02.09.2006
Iata si cateva poze cu cele 4 pneuri, din mai multe unghiuri (calitate maxima aici: https://imgur.com/a/8iXlI)

Attached Files



#17
lula_canci

lula_canci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 24.03.2007
In poza 5 se vad niste crapaturi in carcasa anvelopei care pe mine ma nelinistesc, ca nu prea au ce cauta acolo.

Altfel, daca inca e vizibil indicatorul de zapada, is ok cel putin inca un sezon, mai ales pe unde mergi tu

#18
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 07.11.2006

View Postmsmihai, on 03 octombrie 2017 - 18:57, said:

ba ca materialul si-a schimbat proprietatile din cauza expunerii prelungite la temperaturi ridicate.

Imposibil.


View Postmsmihai, on 03 octombrie 2017 - 18:57, said:

Voi ce ziceti?

Pentru siguranta ta si a celorlalti participanti la trafic,iti zic sa nu mai circuli cu anvelope de iarna vara.Nu pentru uzura,ci pentru faptul ca pe ploaie sau praf au aderenta foarte scazuta.

View Postcooze28, on 03 octombrie 2017 - 19:06, said:

minim 5 mm trebuie sa aibe adancimea crampoanelor ca sa fie ok...

Conform carei reglementari?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate