Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Secesiunea Cataloniei - o bomba ce ticaie

* * * * - 4 voturi
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
6406 răspunsuri în acest subiect

#1
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.227
  • Înscris: 29.06.2011
La 1 octombrie separatistii din Catalonia planuiesc sa sustina un referendum care, daca va iesi-n favoarea lor, le va oferi un asa zis suport legal pentru independenta. Este a doua actiune de acest fel.

Dar de data aceasta, guvernul catalan spune ca va pune-n practica rezultatul unei asemenea consultari(indiferent daca se va atinge sau nu pragul consacrat de 50%+1). Referendumul precedent, fiind unul consultativ, s-a soldat cu o prezenta de 40% si cu un vot covarsitor in favoarea secesiunii. Ce va fi de data aceasta?

Spania se indreapta spre razboi civil? posibil. Dar pana atunci se iau deja actiuni impotriva separatistilor: guvernul de la Madrid a atacat deja legea privind referendumul la curtea constitutionala spaniola, iar curtea a suspendat deja procesul demarat de catalani; lesne de inteles ca miscarea aceasta nu a produs nici un efect notabil.

Procurorul general al Spaniei a intrat si el in imagine anuntand ca promotorii actiunii separatiste vor fi anchetati(ancheta se va desfasura atat impotriva celor ce au votat aceasta lege in parlamentul regional cat si impotriva celor ce au realizat acest act).

Ba mai mult, toate persoanele care vor inlesni realizarea acestui demers(de la cei ce vor printa afise electorale, pana la cei ce vor gazdui urnele de vot) sunt tratati drept complici la incalcarea ordinii constitutionale. Din pricina aceasta, separatistii au ascuns buletinele de vot de teama ca acestea vor fi confiscate de politia spaniola.

Tot saptamana aceasta echivalentul curtii de conturi romanesti a anuntat ca cei ce au initiat consultarea din 2014 au de platit 5 milioane de euro(este vorba de fostul presedinte al regiunii si inca noua persoane de rang inalt). Toata aceasta ofensiva legala si judiciara are rolul de a descuraja, pasnic, tentativa de secesiune din octombrie.

S-ar parea ca aceasta cruciada a avut si efecte: primarul Barcelonei declarand ca nu vrea sa aiba nimic de a face cu orice actiune care i-ar pune in pericol angajatii(dupa cum am spus si mai sus, orice persoana care va contribui la realizarea acestui eveniment risca sanctiuni penale). Deci in Barcelona s-ar putea sa existe o problema cu locurile in care vor fi amplasate sectiile de vot. Un mare castig obtinut de guvern.

Ce ar mai putea face Rajoy si guvernul de la Madrid?

Daca pana la 1 octombrie separatistii nu se vor opri, atunci lucrurile se complica, premierul spaniol putand lua urmatoarele masuri:

- autoritatile centrale ar putea sa suspende caracterul de regiune autonoma al Cataloniei si sa preia controlul asupra ministerului educatiei/de interne de la nivel local, blocand astfel sectiile de vot; intrebarea care se iveste este daca politia catalana va raspunde autoritatii centrale sau nu;
- autoritatile centrale ar putea declara starea de urgenta; iar in aceasta situatie intervine armata;

Insa, daca se va ajunge la asemenea masuri, se va turna gaz pe un foc ce arde mocnit. Lucrurile se vor putea indrepta spre un maidan spaniol.

“I am very conscious of what is at play, I know what is expected of me. I have not dedicated so many years to my country to now permit our model of coexistence to be broken. I will stop at nothing to avoid it,” Mr Rajoy said.

Luni este ziua nationala a Cataloniei. Manifestarile de saptamana viitoare vor fi un bun barometru al presiunii ce exista acum in regiune.

Editat de Alecsandru010, 09 septembrie 2017 - 20:06.


#2
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.662
  • Înscris: 29.09.2005
Ce PIB are Catalunia aia si cum poate interactiona politic/economic/militar cu restul statelor ?
Nu exista state mici, se merge spre centralizare 😆.

#3
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 23.198
  • Înscris: 18.04.2008
La cât rău au făcut spaniolii în istorie, e cam timpul să se întoarcă

#4
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.227
  • Înscris: 29.06.2011

 lil debul, on 09 septembrie 2017 - 20:08, said:


Cred ca in cazul in care ruperea de Spania se va produce, noul stat nu va fi recunoscut de nici o tara membra UE. In mod cert Romania nu va recunoaste niciodata un asemenea stat.

Editat de Alecsandru010, 09 septembrie 2017 - 20:10.


#5
IllusiveMan

IllusiveMan

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 750
  • Înscris: 02.07.2017
Astia in fiecare an tin cate un referendum din asta irelevant... undeva prin constitutia spaniei scrie ca e stat unitar si indivizibil(cum e si Romania).. deci ar trebui ca TOATA populatia spaniei sa fie de acord cu genul asta de secesiuni, pentru a se intampla ceva...

#6
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.227
  • Înscris: 29.06.2011
Ultima data asa a fost; nu au mai facut nimic dupa referendum. De data asta spun ca-n cazul in care se va vota in favoarea secesiunii, in 48 de ore vom avea parte si de o declaratie de independenta.

#7
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.064
  • Înscris: 15.10.2016
Cred ca le e dor de niste teroristi autohtoni, ca s-au cam terminat in Europa.. eu unul chiar nu vad cum se vor separa. Daca cei din Catalonia au suportul structurilor statului (putin probabil) ar putea sa se separe cu forta, adica sa isi protejeze granitele cu armata si sa nu mai raspunda Madridului.

Nimeni nu si-ar permite sa nu recunoasca noul stat, cum nimeni nu si-ar permite un razboi civil la scara larga in Spania. Este drept ca un razboi mare acolo ar fi in folosul nostru pentru ca toata industria aia (si este multa) trebuie sa se mute undeva, iar Schengen cu Spania si Portugalia probabil cade, deci am avea si noi loc.

#8
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.507
  • Înscris: 22.12.2015
Daca poate exista statul fantomatic Kosovo, nu vad de ce nu ar avea si cei din Catalonia dreptul la independenta. Sau doar americanii si vasalii lor  au voie sa faca combinatii de gen, sa faramiteze state suverane ?

Editat de doxan, 09 septembrie 2017 - 20:20.


#9
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.064
  • Înscris: 15.10.2016

 Alecsandru010, on 09 septembrie 2017 - 20:18, said:

Ultima data asa a fost; nu au mai facut nimic dupa referendum. De data asta spun ca-n cazul in care se va vota in favoarea secesiunii, in 48 de ore vom avea parte si de o declaratie de independenta.
Declaratia de independenta trebuie garantata de ceva organ, ca altfel face spaniolul pipi pe ea inainte sa-si faca siesta. Asta este marea problema aici.

 doxan, on 09 septembrie 2017 - 20:19, said:

Daca poate exista statul fantomatic Kosovo, nu vad de ce nu ar avea si cei din Catalonia dreptul la independenta.
Iti dau o poza faina cu Bondsteel sa ti-o lipesti la capul patului?

#10
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.662
  • Înscris: 29.09.2005

 Alecsandru010, on 09 septembrie 2017 - 20:10, said:



In mod cert Romania nu va recunoaste niciodata un asemenea stat.
Imi place cum gindesti 😆😆😆.


#11
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.227
  • Înscris: 29.06.2011

 Kersim, on 09 septembrie 2017 - 20:20, said:

Declaratia de independenta trebuie garantata de ceva organ, ca altfel face spaniolul pipi pe ea inainte sa-si faca siesta. Asta este marea problema aici.

Nu va fi garantata de nimeni. Singura proptea ar fi votul populatiei.

 lil debul, on 09 septembrie 2017 - 20:20, said:

Imi place cum gindesti ������.

Romania e f. categorica pe subiectu' asta. Noi nici acu' nu am recunoscut Kosovo, desi ne tot freaca unii si altii la cap cu asta..

Romania nu va recunoaste niciodata un stat care si-a declarat in mod unilateral independenta. Niciodata!

Catalonia nu va avea nici un viitor in Europa. Asta ti-o pot spune d-acu'.

Editat de Alecsandru010, 09 septembrie 2017 - 20:23.


#12
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.064
  • Înscris: 15.10.2016

 Alecsandru010, on 09 septembrie 2017 - 20:20, said:

Nu va fi garantata de nimeni. Singura proptea ar fi votul populatiei.
Dar Madridul nu este interesat de acel vot. El este interesat sa supravietuiasca in continuare la fel de bine cum o duce acum. Sa nu uitam totusi ca Spania nu sta chiar minunat dpdv. financiar, si o secesiune a unei parti atat de importante precum Catalonia nu ar avea decat efecte negative asupra economiei spaniole.

In schimb, daca armata localizata in Catalonia ar sustine declaratia si ar fi pregatit sa o apere in caz de ceva (putin probabil), altfel sta treaba. Nu spun neaparat ca trebuie razboi, insa daca si armata sustine acea declaratie atunci vorbim de o chestie serioasa pe care Spania va trebui cu chin cu vai sa o inghita.

#13
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.424
  • Înscris: 17.03.2012

 KyKyKyKy, on 09 septembrie 2017 - 20:10, said:

La cât rău au făcut spaniolii în istorie, e cam timpul să se întoarcă

Istoria nu iarta pe nimeni.

#14
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.227
  • Înscris: 29.06.2011

 Kersim, on 09 septembrie 2017 - 20:23, said:


Cred ca fortele armate spaniole sunt net superioare fortelor secesioniste. Daca se va ajunge la asa ceva. Putin probabil, totusi.

Editat de Alecsandru010, 09 septembrie 2017 - 20:25.


#15
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 35.540
  • Înscris: 19.04.2009
Spaniolii și romanii se comporta la fel, se trag din același popor.

Așa ca, nu o sa vedem independența Cataloniei fără ceva scandal mare, lacrimi și sânge.



#16
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.064
  • Înscris: 15.10.2016

 Alecsandru010, on 09 septembrie 2017 - 20:20, said:

Romania nu va recunoaste niciodata un stat care si-a declarat in mod uniateral independenta. Niciodata!
Eu unul cred ca am recunoaste niste chestii precum "Republica Balatoneza", sau  "Republica Romaneasca Transtiseana", sau "Republica Germana Sopron".

Editat de Kersim, 09 septembrie 2017 - 20:28.


#17
IllusiveMan

IllusiveMan

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 750
  • Înscris: 02.07.2017

 Alecsandru010, on 09 septembrie 2017 - 20:18, said:

Ultima data asa a fost; nu au mai facut nimic dupa referendum. De data asta spun ca-n cazul in care se va vota in favoarea secesiunii, in 48 de ore vom avea parte si de o declaratie de independenta.
Eh nah... si care ar fi efectul juridic? Eu cred ca nici unul...

#18
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.064
  • Înscris: 15.10.2016

 Alecsandru010, on 09 septembrie 2017 - 20:24, said:

Cred ca fortele armate spaniole sunt net superioare fortelor secesioniste. Daca se va ajunge la asa ceva. Putin probabil, totusi.
Categoric. Insa intrebarea este daca isi permit asa ceva. O bataie serioasa cu fortele secesioniste este suficient cat sa te alegi cu o Siria no.2 fix la granita cu Franta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate