Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

De ce nu folositi saiturile de autostop dar folositi grupurile de facebook pentru asta ?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
21 răspunsuri în acest subiect

#1
geo9988

geo9988

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 46
  • Înscris: 19.12.2015
Exista mai multe persoane care publica calatorii pe grupuri de facebook decat pe siturile de autostop. Exista chiar grupuri diferite de facebook care publica anunturi pentru aceasi ruta.

Dar exista avantaje ale saiturilor specializate fata de grupul facebook:
- fiecare sofer acumuleaza o reputatie, care ar trebui sa fie cel mai important lucru pentru calator, avand in vedere numarul mare de accidente..
- se pot cauta calatorii pe orice ruta, pentru orice data, si nu trebuie sa cer permisiunea sa ma inscriu pe 2 grupuri diferite care fac aceasi ruta.
- pretul e facut public iar cei care fac autostopul sunt in primul rand interesati de pret.
- clientul poate vedea cu ce masina va circula

Am incercat sa ma uit pe grupurile de facebook:
- cautarea unei calatorii poate dura si 10 minute. Clientul trebuie sa citeasca toate mesajele, inclusiv pe cele de publicitate nedorita. Iar anunturile nu sunt text standard iar unele texte plasate chiar in mijlocul unui mozaic.
- nu stiu cu cine voi calatori, ce experienta de condus are, sau ce varsta are.
-  e necesar sa trimit mesaj la fiecare in parte pentru a afla pretul calatoriei iar in final acel pret pare sa fie fixat de un cartel.

Pentru cei care folosesc grupul facebook de autostop, ce avantaje aveti ?

#2
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.835
  • Înscris: 13.02.2007

Vizualizare mesajgeo9988, pe 29 august 2017 - 19:51, a scris:

Pentru cei care folosesc grupul facebook de autostop, ce avantaje aveti ?
Putem vedea dacă domnisoarele sunt echipate corespunzător pentru călătorie

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 48.479
  • Înscris: 01.12.2001

Vizualizare mesajgeo9988, pe 29 august 2017 - 19:51, a scris:

decat pe siturile de autostop.
Care sunt acestea? Eu inca nu am auzit de asa ceva.

Edit: acum am vazut pe ce arie este topicul.
Nu intelegeam la ce te referi.

Parerea mea: eu nu iau "la ocazie". Nu merg cu "ocazia".
Cu toate ca in trecut am facut naveta vreo 10 de ani. (cu "ocazie")

Editat de dorin_2k, 29 august 2017 - 20:10.


#4
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.144
  • Înscris: 04.03.2006
Am incercat eu odata blablacar. Plecam la Cluj si imi era urat sa merg singur. M-a contactat cineva, a spus ca merge, am stabilit ora si nu a mai aparut. Asta a fost prima si singura experienta.

#5
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.858
  • Înscris: 10.12.2006
Mi-au parut cam mari preturile pe siteurile astea, soferii in loc sa reduca din cheltuielile cu combustibilul vor sa faca chiar profit.

#6
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.144
  • Înscris: 04.03.2006
Eu am vrut sa-l iau gratis. Poate de aia s-a speriat. :) O fi crezut ca vreau alt fel de plata.

#7
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.393
  • Înscris: 13.01.2011
Eu cred că sint oameni care nu vor să iși tăvălească mașina pentru nimic, vezi bla bla car.
Apoi, probabil nu sunt disponibile mașini pentru orice destinație din tara, atunci cind ai nevoie.

Cum spune un coleg, mai sus, nu mă văd cu străini in mașină, să nu pot să dau muzica tare, să mă băz, să mă vîjîie curentul prin geamuri & etc.
Mare afacere nu faci, cu citiva bănuți de pasager, nu eu.

Editat de crisstonne, 29 august 2017 - 20:54.


#8
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 51.683
  • Înscris: 30.10.2003
Topicul nu e de ce nu luati oameni la autostop. Ci de ce nu folositi site-urile specializate in loc de Facebook.

#9
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.196
  • Înscris: 05.06.2006
Am intrat pe blabla de curiozitate.
Pentru drumul oras Pantelimon (la 4 km de Cora Pantelimon) pana in Berceni/Metalurgiei, tarifele recomandate sunt de 1.5-2 lei. Ca pasager iti convine, dar ca sofer, ma c*c in ei de bani. Cu transportul in comun daca mergi este peste 5 lei.

#10
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.393
  • Înscris: 13.01.2011

Vizualizare mesajBursul, pe 29 august 2017 - 20:44, a scris:

Topicul nu e de ce nu luati oameni la autostop. Ci de ce nu folositi site-urile specializate in loc de Facebook.

Tocmai am explicat, mai subtil ori mai puțin, fiecare ce ințelege, dincolo de ce se scrie :)
L.E. Totul se schimbă rapid, auto stop-ul este din ce în ce mai virtual, dacă mai era nevoie să specific.

Editat de crisstonne, 29 august 2017 - 21:03.


#11
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.688
  • Înscris: 29.03.2010
As vrea si eu sa vad un site de autostop. Blabla nu e autostop. Unde se plateste deja nu e autostop. Eu iau tot timpul la ocazie, dar le zic de la inceput conditia: sa nu imi ofere bani. Si cand fac autostop, cand opreste o masina, spun de la inceput ca nu am bani. Daca e tarziu si chiar trebuie sa ajung undeva, stabilesc de la inceput tariful. Eu fac voluntariat in Italia, si am calatorit cu autostop aici (si in Sicilia, si in nord), si nimeni niciodata nu a cerut bani. Au oprit oamenii, si de multe ori s-au abatut de la drum cativa km ca sa ma duca la statia de tren, chiar daca le spuneam ca nu e necesar. Dar nimeni niciodata nu a cerut bani. Asta e autostop. Eu daca am de mers din punctul x in punctul y, si altcineva vrea acelasi lucru, nu inteleg de ce sa iau bani

#12
geo9988

geo9988

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 46
  • Înscris: 19.12.2015

Vizualizare mesajcrisstonne, pe 29 august 2017 - 20:26, a scris:

Mare afacere nu faci, cu citiva bănuți de pasager, nu eu.

Adevar graiesti, daca ai doar un pasager si daca nu mergi pe acea ruta des.
Cu 3 pasageri eu cred ca soferul isi scoate banii de benzina chiar si daca reduce pretul la jumate fata de microbuze.

Dar nici pasagerul nu face mare afacere daca ii reduci 5 sau 10 banuti, pentru ca microbuzele circula din ora in ora sau la doua ore si e mai scump doar cu 5 sau 10 banuti. Si in special cei de pe facebook reduc pretul doar cu 5 sau 10 banuti in comparatie cu microbuzele, dar pentru acei banuti e cam multa munca.

Editat de geo9988, 29 august 2017 - 21:04.


#13
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.393
  • Înscris: 13.01.2011

Vizualizare mesajgeo9988, pe 29 august 2017 - 21:03, a scris:



Adevar graiesti, daca ai doar un pasager si daca nu mergi pe acea ruta des.
Cu 3 pasageri eu cred ca soferul isi scoate banii de benzina chiar si daca reduce pretul la jumate fata de microbuze.

Dar nici pasagerul nu face mare afacere daca ii reduci 5 sau 10 banuti, pentru ca microbuzele circula din ora in ora sau la doua ore si e mai scump doar cu 5 sau 10 banuti. Si in special cei de pe facebook reduc pretul doar cu 5 sau 10 banuti in comparatie cu microbuzele, dar pentru acei banuti e cam multa munca.

Cine reduce doar la benzină, dar uzura masinii nu o stie ?!
Pentru cine e" cam multa munca ?! Ca cică este drag de comunicare cu semenul :lol:

Ce are a face microbuzul cu limuzina ?! Ca nu ii duci in ,,papuc ".

Editat de crisstonne, 29 august 2017 - 21:11.


#14
geo9988

geo9988

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 46
  • Înscris: 19.12.2015

Vizualizare mesajcrisstonne, pe 29 august 2017 - 21:09, a scris:

Cine reduce doar la benzină, dar uzura masinii nu o stie ?!
Pentru cine e" cam multa munca ?! Ca cică este drag de comunicare cu semenul Posted image

Ce are a face microbuzul cu limuzina ?! Ca nu ii duci in ,,papuc ".

Soferii care merg pe acea ruta, oricum vor pleca la drum si cu zero pasageri. Scopul obtinerii unui venit din autostop este de a reduce cheltuielile, pentru ca altfel soferii respectivi ar trebui sa elibereze si bon care sa dovedeasca ca platesc TVA. Ori platesti uzura masinii ori platesti TVA. Daca citeste ANAF topicul asta cred ca vor incepe sa inspecteze grupurile facebook.

Cei care au limuzina cumparata noua de obicei nu pun anunturi. Cei care au masini produse in strainatate la mana a doua pun anunturi cu preturi mai mari sau egale cu cele de la microbuz. Cei care fac autostop nu au nevoie de limuzina. Dar sunt multi chiar si pe facebook care au dacia.

Microbuzul plateste si uzura masinii dar si TVA.

Editat de geo9988, 29 august 2017 - 21:32.


#15
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.393
  • Înscris: 13.01.2011

Vizualizare mesajgeo9988, pe 29 august 2017 - 21:28, a scris:

Microbuzul plateste si uzura masinii dar si TVA.

Ala se amortizează pînă moare, din surplusul de aer irespirabil :lol:
Anafu" nu se baga, este populist de la psd.

#16
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.085
  • Înscris: 29.10.2016

Vizualizare mesajR10, pe 29 august 2017 - 21:01, a scris:

As vrea si eu sa vad un site de autostop. Blabla nu e autostop. Unde se plateste deja nu e autostop. Eu iau tot timpul la ocazie, dar le zic de la inceput conditia: sa nu imi ofere bani. Si cand fac autostop, cand opreste o masina, spun de la inceput ca nu am bani. Daca e tarziu si chiar trebuie sa ajung undeva, stabilesc de la inceput tariful. Eu fac voluntariat in Italia, si am calatorit cu autostop aici (si in Sicilia, si in nord), si nimeni niciodata nu a cerut bani. Au oprit oamenii, si de multe ori s-au abatut de la drum cativa km ca sa ma duca la statia de tren, chiar daca le spuneam ca nu e necesar. Dar nimeni niciodata nu a cerut bani. Asta e autostop. Eu daca am de mers din punctul x in punctul y, si altcineva vrea acelasi lucru, nu inteleg de ce sa iau bani

Un om cu toate tiglele pe casa. Felicitari.
Nu credeam ca am sa citesc vreun mesaj de genul! Bv!!

#17
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.247
  • Înscris: 10.08.2017
Autostop [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Q1hat-Zwpos?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
va mai trebuie?

Editat de babarzotea, 29 august 2017 - 23:48.


#18
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.491
  • Înscris: 24.02.2017
Eu am fost la SInaia saptamana trecuta si am luat in doua zile diferite, catre Predeal , doua doamne. Erau chelnerite pe la niste hoteluri. Au vrut sa imi dea bani. Am refuzat. Nu fac afaceri cu asa ceva. Pur si simplu am vrut sa le ajut.

Revenind la intrebare. Cel putin cele doua persoane pe care le-am intalnit nu cred ca vor intra vreodata pe vreun astfel de site de car-sharing. E inutil pentru 10-15 km. Poate pentru drumuri mai lungi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate