Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

De ce nu folositi saiturile de autostop dar folositi grupurile de facebook pentru asta ?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Fac stopul de un an in regim continuu.

Turcia, Georgia, Armenia, Iraq, acum Iran.

Nu as folosi site-uri. Pierzi partea de fun.

In Turcia avem grupuri in care se cauta parteneri de stop. Dar nu rute.

Autostopul nu înseamnă doar mersul din A in B ci și avantajele anexe, socializare, un ceai, stat peste noapte undeva, invitat la nunta (încă nu am fost, aștept).

Pana acum Turcia îmi pare paradisul autostopului.

Cu excepția Armeniei, nu se plătește. Nici in Armenia nu am plătit pentru ca specificam de la început. Dar de obicei cică s-ar plăti.

Ieri seara făceam stopul dinspre iraq spre Iran. Deși aveam de gând sa merg și noaptea mai departe bine a fost ca am acceptat sa stau peste noapte la familia copilului cu care venisem din iraq.



#20
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016
Sa stii ca este destul de periculos sa faci autostopul prin tari de genul. Nu stiu cum ai curajul, Lex :))))

#21
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Nu e deloc. Am mai zis-o de câteva ori: dacă făceam asta in Europa muream intr-o săptămâna. In Europa pe la ga faptul ca in multe cazuri e ilegal, in caz de ceva pe european îl doare in cur de tine. Și îți zic asta din proprie experiența prin care pot face comparație. M-am plimbat și prin Europa așa, dar chinuit rău (comparativ cu middle east)

Citește pe hitchwiki. Sunt tari (care deși sunt in conflict, lol, toate sunt in conflict) sunt foarte ok dacă călătorești in zonele sigure.

In iraqi Kurdistan ma întorc cu siguranța cândva. Nu ma așteptam, dar a fost extraordinar. Aveam de gând sa stau 3 zile (doar sa trec, să-mi clătesc ochii) și am stat o săptămâna. Dacă nu ma limitam de timp mai stăteam.


Stopul, pana la Iran, face parte din cultura.
In Iran habar nu au localnicii ce-i aia. E semi amuzant, sau nu. In schimb in Turcia, Georgia și Iraqi K stopul face parte din cultura și e gratuit.

In Armenia cică s-ar plăti dar am specificat mereu ca nu platesc, am fost moca cu taxiuri, busuri și mașini noarmale.

De amuzament am făcut stopul și in Liban, după ce am tranșat câteva zeci de taximetriști. Dar fusese pe ruta mică (deh, e țara mică).

#22
vRusu

vRusu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 25.06.2008
Avantajul cu Blablacar e ca ai review-uri atat la pasageri cat si la soferi. Pe distante lungi merita. Pacat ca nu sunt si alte site-uri alternative in care sa te lase sa pui pret 0.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate