Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Impamantare comuna

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
newfmc

newfmc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 13.07.2007
Am impamantarea facuta din 9 tarusi 2m OBO uniti intre ei cu ~45m de platband 40x4 sub fundatia casei si legata la armatura. Rezistenta masurata a fost ~0.4 ohmi la fiecare din cele 3 iesiri pe care le-am lasat din fundatie.

Acum intrebarea: poate fi folosita impamantare la comun atat pentru instalatia electrica a casei cat si pentru paratrasnet?

#2
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016
Este <1 ohm, deci de admite priza comuna.

#3
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

View Postnewfmc, on 18 august 2017 - 11:14, said:

Am impamantarea facuta din 9 tarusi 2m OBO uniti intre ei cu ~45m de platband 40x4 sub fundatia casei si legata la armatura. Rezistenta masurata a fost ~0.4 ohmi la fiecare din cele 3 iesiri pe care le-am lasat din fundatie.

Acum intrebarea: poate fi folosita impamantare la comun atat pentru instalatia electrica a casei cat si pentru paratrasnet?

Io nu m-as baza pe rezistenta asta masurata cand ai curenti cu varf de zeci de mii sau chiar sute de mii de A, ca s-ar putea sa te trezesti cu o descarcare indirecta intre un consumator cu impamantare si persoanele din jurul lui sau in contact cu carcasa lui. Un fulger mai hotarat ar putea sa-ti "rezolve" si o buna parte din aparatura bagata in priza.
Din ce stiu centura de impamantare pentru instalatia electrica si cea pentru paratraznet trebuie sa fie separate, amplasate la o distanta minima intre ele si perpendiculare una pe alta.

Edited by gabyxm, 18 August 2017 - 11:45.


#4
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

View Postnewfmc, on 18 august 2017 - 11:14, said:

Am impamantarea facuta din 9 tarusi 2m OBO uniti intre ei cu ~45m de platband 40x4 sub fundatia casei si legata la armatura. Rezistenta masurata a fost ~0.4 ohmi la fiecare din cele 3 iesiri pe care le-am lasat din fundatie.

Acum intrebarea: poate fi folosita impamantare la comun atat pentru instalatia electrica a casei cat si pentru paratrasnet?
Da, poate fi folosita, chiar in siguranta. In schimb, ai facut o mica prostioara: Tarusii nu trebuiau amplasati in fundatia casei, ci la cca 0,8m langa fundatie, deoarece in fundatie solul are o rezistenta de dispersie cam mare din cauza betonului. Va trebui din cand in cand sa verifici acea priza si va trebui s-o dezgropi. Intrebare: ce-ai sa faci? n-ai decat sa faci alta priza, deci alta distractie.
Daca vrei sa fii totusi linistit, echipeaza-ti tabloul si cu descarcatoare clasa T2.

View Postgabyxm, on 18 august 2017 - 11:36, said:

Io nu m-as baza pe rezistenta asta masurata cand ai curenti cu varf de zeci de mii sau chiar sute de mii de A, ca s-ar putea sa te trezesti cu o descarcare indirecta intre un consumator cu impamantare si persoanele din jurul lui sau in contact cu carcasa lui. Un fulger mai hotarat ar putea sa-ti "rezolve" si o buna parte din aparatura bagata in priza.
Din ce stiu centura de impamantare pentru instalatia electrica si cea pentru paratraznet trebuie sa fie separate, amplasate la o distanta minima intre ele si perpendiculare una pe alta.
Stii tu ceva, dar nu stii bine. Cele doua prize trebuie sa fie separate, doar daca au intre ele distanta >20m si priza pt cladire este sub 4 ohmi iar cea pt paratrasnet sub 10 ohmi.
Cu descarcarea indirecta, iar n-ai nimerit-o, din moment ce exista legatura la pamant, poti pune mana linistit ca nu se intampla nimic.

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,073
  • Înscris: 07.11.2006
Pentru aprofundare si elucidare,exista i7-2011,una dintre bibliile in constructii electrice:
http://www.electro-p...oad/I7-2011.pdf
Aici sunt prezentate cazurile prizelor de pamant,unde cele comune (pamantare + paratrasnet) sunt perfect legale.

Edited by adisz, 18 August 2017 - 12:22.


#6
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016
Descarcatoarele sunt sfante .



Valoarea prizei de pamant poate varia in timp ; daca e vorba de persoane juridice te mai obliga ISU sa faci verificari periodice , daca e vorba de persoane fizice nu controleaza nimeni , nici macar proprietarii  .

#7
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Pai... eu de ce i-am sugerat sa-si puna descarcatoare? tot din acelasi motiv chiar i-am si scris ca trebuie verificata periodic si ca nu-i bine sa puna priza in fundatie.

#8
newfmc

newfmc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 13.07.2007
Multumesc pentru raspuns!

#9
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Împământarea se poate face pe domeniu public sau este obligatorie pe proprietate?
Știți care este legea care reglementează asta? Că eu nu am găsit cu Google.

#10
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009
Avand in vedere ca trebuie sa sapi  un sant ... Eu zic ca o poti face si pe domeniul public . Dar iti trebuie autorizatie pentru asta.

#11
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Scuze, dar când e vorba de lege, nu merge cu "eu zic". Nu știu care e legea care stipulează așa ceva.

#12
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009
Probabil ca faci ceva statistici...ma rog , e treaba ta.  Daca te ajuta  sa afli legea respectiva poate te ajuta constructorii si arhitectii, asta daca n-ai drum la primarie. . Eu mai sus doar ce ti-am spus ca  pentru orice sapatura pe domeniu public iti trebuie autorizatie.
Lege cu impamantarea pe domeniul public n-o sa gasesti. Exista in schimb lege pentru lucrari pe domeniul public ( adica sapatura despre care spuneam mai sus )  si  normativul electric care impune  impamantarea la instalatiile electrice de jT .  Daca sunt si alte conditii  locale  cu relele subterane , utlitati samd deja o intreaga distractie .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate