Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Impamantare comuna

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
newfmc

newfmc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 13.07.2007
Am impamantarea facuta din 9 tarusi 2m OBO uniti intre ei cu ~45m de platband 40x4 sub fundatia casei si legata la armatura. Rezistenta masurata a fost ~0.4 ohmi la fiecare din cele 3 iesiri pe care le-am lasat din fundatie.

Acum intrebarea: poate fi folosita impamantare la comun atat pentru instalatia electrica a casei cat si pentru paratrasnet?

#2
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016
Este <1 ohm, deci de admite priza comuna.

#3
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

View Postnewfmc, on 18 august 2017 - 11:14, said:

Am impamantarea facuta din 9 tarusi 2m OBO uniti intre ei cu ~45m de platband 40x4 sub fundatia casei si legata la armatura. Rezistenta masurata a fost ~0.4 ohmi la fiecare din cele 3 iesiri pe care le-am lasat din fundatie.

Acum intrebarea: poate fi folosita impamantare la comun atat pentru instalatia electrica a casei cat si pentru paratrasnet?

Io nu m-as baza pe rezistenta asta masurata cand ai curenti cu varf de zeci de mii sau chiar sute de mii de A, ca s-ar putea sa te trezesti cu o descarcare indirecta intre un consumator cu impamantare si persoanele din jurul lui sau in contact cu carcasa lui. Un fulger mai hotarat ar putea sa-ti "rezolve" si o buna parte din aparatura bagata in priza.
Din ce stiu centura de impamantare pentru instalatia electrica si cea pentru paratraznet trebuie sa fie separate, amplasate la o distanta minima intre ele si perpendiculare una pe alta.

Edited by gabyxm, 18 August 2017 - 11:45.


#4
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

View Postnewfmc, on 18 august 2017 - 11:14, said:

Am impamantarea facuta din 9 tarusi 2m OBO uniti intre ei cu ~45m de platband 40x4 sub fundatia casei si legata la armatura. Rezistenta masurata a fost ~0.4 ohmi la fiecare din cele 3 iesiri pe care le-am lasat din fundatie.

Acum intrebarea: poate fi folosita impamantare la comun atat pentru instalatia electrica a casei cat si pentru paratrasnet?
Da, poate fi folosita, chiar in siguranta. In schimb, ai facut o mica prostioara: Tarusii nu trebuiau amplasati in fundatia casei, ci la cca 0,8m langa fundatie, deoarece in fundatie solul are o rezistenta de dispersie cam mare din cauza betonului. Va trebui din cand in cand sa verifici acea priza si va trebui s-o dezgropi. Intrebare: ce-ai sa faci? n-ai decat sa faci alta priza, deci alta distractie.
Daca vrei sa fii totusi linistit, echipeaza-ti tabloul si cu descarcatoare clasa T2.

View Postgabyxm, on 18 august 2017 - 11:36, said:

Io nu m-as baza pe rezistenta asta masurata cand ai curenti cu varf de zeci de mii sau chiar sute de mii de A, ca s-ar putea sa te trezesti cu o descarcare indirecta intre un consumator cu impamantare si persoanele din jurul lui sau in contact cu carcasa lui. Un fulger mai hotarat ar putea sa-ti "rezolve" si o buna parte din aparatura bagata in priza.
Din ce stiu centura de impamantare pentru instalatia electrica si cea pentru paratraznet trebuie sa fie separate, amplasate la o distanta minima intre ele si perpendiculare una pe alta.
Stii tu ceva, dar nu stii bine. Cele doua prize trebuie sa fie separate, doar daca au intre ele distanta >20m si priza pt cladire este sub 4 ohmi iar cea pt paratrasnet sub 10 ohmi.
Cu descarcarea indirecta, iar n-ai nimerit-o, din moment ce exista legatura la pamant, poti pune mana linistit ca nu se intampla nimic.

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,022
  • Înscris: 07.11.2006
Pentru aprofundare si elucidare,exista i7-2011,una dintre bibliile in constructii electrice:
http://www.electro-p...oad/I7-2011.pdf
Aici sunt prezentate cazurile prizelor de pamant,unde cele comune (pamantare + paratrasnet) sunt perfect legale.

Edited by adisz, 18 August 2017 - 12:22.


#6
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016
Descarcatoarele sunt sfante .



Valoarea prizei de pamant poate varia in timp ; daca e vorba de persoane juridice te mai obliga ISU sa faci verificari periodice , daca e vorba de persoane fizice nu controleaza nimeni , nici macar proprietarii  .

#7
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Pai... eu de ce i-am sugerat sa-si puna descarcatoare? tot din acelasi motiv chiar i-am si scris ca trebuie verificata periodic si ca nu-i bine sa puna priza in fundatie.

#8
newfmc

newfmc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 13.07.2007
Multumesc pentru raspuns!

#9
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Împământarea se poate face pe domeniu public sau este obligatorie pe proprietate?
Știți care este legea care reglementează asta? Că eu nu am găsit cu Google.

#10
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Avand in vedere ca trebuie sa sapi  un sant ... Eu zic ca o poti face si pe domeniul public . Dar iti trebuie autorizatie pentru asta.

#11
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Scuze, dar când e vorba de lege, nu merge cu "eu zic". Nu știu care e legea care stipulează așa ceva.

#12
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Probabil ca faci ceva statistici...ma rog , e treaba ta.  Daca te ajuta  sa afli legea respectiva poate te ajuta constructorii si arhitectii, asta daca n-ai drum la primarie. . Eu mai sus doar ce ti-am spus ca  pentru orice sapatura pe domeniu public iti trebuie autorizatie.
Lege cu impamantarea pe domeniul public n-o sa gasesti. Exista in schimb lege pentru lucrari pe domeniul public ( adica sapatura despre care spuneam mai sus )  si  normativul electric care impune  impamantarea la instalatiile electrice de jT .  Daca sunt si alte conditii  locale  cu relele subterane , utlitati samd deja o intreaga distractie .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate