Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Universitatea Bucuresti - Informatica ID

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
5 răspunsuri în acest subiect

#1
CristiAndrei98

CristiAndrei98

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 24
  • Înscris: 04.06.2017
Salut :D ! In curand voi sustine examenul de bacalaureat si va trebui sa imi aleg o facultate cat mai buna. Problema este insa ca as dori sa candidez pentru studiile la distanta, neavand posibilitatea de a fii prezent intotdeauna la cursuri (voi fii plecat des din tara pentru anumite perioade + deja lucrez in domeniul Web pentru niste proiecte mai micute) .
Cu siguranta o sa pot invata singur programa, avand in vedere ca tot singur am invatat bazele programarii in C++, am invatat singur sa realizez de la 0 pagini web, chiar daca nu unele foarte complicate (lucrez in HTML/CSS, PHP si, in ultimul timp, Javascript). Nu am avut cum sa invat asa ceva de la scoala, avand in vedere ca am urmat un profil economic.
In fine, m-am gandit la Universitatea Bucuresti si am vazut ca pentru admitere conteaza 40% nota obtinuta la bacalaureat la matematica si 60% nota din interviu.
Am vazut tematica interviului, insa as dori sa aflu mai multe detalii despre acesta... spre exemplu cat de exigenti vor fii profesorii, cat de mult ma va ajuta in interviu faptul ca deja lucrez in domeniu si am invatat singur unele lucruri legate de domeniul IT, etc.
Va multumesc ! :D

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.633
  • Înscris: 30.07.2003

View PostCristiAndrei98, on 04 iunie 2017 - 12:54, said:

Cu siguranta o sa pot invata singur programa, avand in vedere ca tot singur am invatat bazele programarii in C++, am invatat singur sa realizez de la 0 pagini web, chiar daca nu unele foarte complicate (lucrez in HTML/CSS, PHP si, in ultimul timp, Javascript). Nu am avut cum sa invat asa ceva de la scoala, avand in vedere ca am urmat un profil economic.
Programa de la facultate nu inseamna doar chestiuni tehnice ci din contra, multa teorie, abstractizare, raportarea acestora prin modele matematice etc.

View PostCristiAndrei98, on 04 iunie 2017 - 12:54, said:

cat de mult ma va ajuta in interviu faptul ca deja lucrez in domeniu si am invatat singur unele lucruri legate de domeniul IT, etc.
Foarte mult. Arata motivatia ta, ceea ce cauta si facultatea.

Editat de neagu_laurentiu, 04 iunie 2017 - 13:06.


#3
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.566
  • Înscris: 10.11.2008

View PostCristiAndrei98, on 04 iunie 2017 - 12:54, said:

Spre exemplu cat de exigenti vor fii profesorii, cat de mult ma va ajuta in interviu faptul ca deja lucrez in domeniu si am invatat singur unele lucruri legate de domeniul IT, etc.
Va multumesc ! Posted Image
Atitudinea profesorilor variaza, unii inteleg ca mai trebuie sa si lucrezi iar unii nu te vor lasa sa treci fara sa stii  >60 % din materie, sau ce cred ei ca este esential.

Editat de AMAN_SER, 04 iunie 2017 - 13:09.


#4
CristiAndrei98

CristiAndrei98

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 24
  • Înscris: 04.06.2017

View Postneagu_laurentiu, on 04 iunie 2017 - 13:05, said:

Programa de la facultate nu inseamna doar chestiuni tehnice ci din contra, multa teorie, abstractizare, raportarea acestora prin modele matematice etc.

Foarte mult. Arata motivatia ta, ceea ce cauta si facultatea.
Multumesc de raspuns :) !
Da, stiu ca in mare parte vor fi notiuni teoretice si multa matematica. Insa o sa ma descurc, o sa fac tot posibilul :) Din punctul meu de vedere si asta e un motiv pentru care as dori sa nu frecventez cursurile la zi, fiindca aceste lucruri le pot invata si singur de acasa, la matematica o sa fiu ajutat si de un profesor universitar, in caz ca am probleme, iar in ceea ce priveste "mediul concurential" din facultate nu ar trebui sa fie un minus pentru mine, ma pot automotiva :D
Am verificat rezultatele admiterii pe locurile de la distanta si cea mai mica medie a fost 7.60, insa nu au afisat separat nota de la mate si nota de la interviu. Deci nu pot sa imi dau cu parerea despre cat de dificil va fii interviul. Un numar semnificativ de candidati nu au reusit sa intre... asta ma sperie putin :)) ma gandesc ca se pune un accent foarte mare pe interviu.

#5
ladyBug21

ladyBug21

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 01.02.2017
Buna,
@offtopic: Unde ai gasit informatii despre Informatica ID? Admiterea la ID e la fel ca cea la zi, cu examen?

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.633
  • Înscris: 30.07.2003
In regulamentul de admiter: http://fmi.unibuc.ro...re-FMI_2016.pdf

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate