Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba
 Facultate

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 

Recomandare copiator/imprimantă laser profesională, alternativă la Konica Minolta Bizhub 361

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
10 răspunsuri în acest subiect

#1
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.136
  • Înscris: 16.03.2006
Avem în acest moment, un copiator/imprimantă multifuncțională "alb-negru" (monocrom), laser, Konica Minolta Bizhub 361. Este un model mai vechi și din câte am înțeles nu se mai fabrică.
Vrem să cumpărăm o imprimantă multifuncțională nouă, similară ca funcționalități cu Konica Minolta Bizhub 361, dar model nou. Și să fie tot Konica, nu alt brand... mi s-a spus că, la capitolul "imprimante profesionale", Konica ar fi cele mai bune. Ideea e că, nu cunosc modelele noi de Konica și din câte am înțeles, există modele mai bune/fiabile și modele mai puțin bune/fiabile.
Dacă printre forumisti există persoane care cunosc aceste modele de imprimante, v-aș ruga să mă sfătuiți: ce model de imprimantă să cumpăr?
Mulțumesc ...

Konica Minolta Bizhub 361 - imprimanta pe care o avem în acest moment:

Fișiere atașate



#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.921
  • Înscris: 01.01.2010
Dan, nu te-ai gandit sa inchiriezi una? Pe aici, asa se practica. Firma se ocupa si de mentenanta. Tin sa precizez ca nu ma ocup cu asa ceva, deci nu caut clienti. Am aflat de chestia asta si, sincer sa fiu, mi s-a parut o idee demna de luat in seama.

#3
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.615
  • Înscris: 08.03.2017
Vorbim de sfera profesionala , aici nu merge cu compromisuri, trebuie A3 , ADF, retea, s.a. - cel mai indicat este sa chemati "oamenii de la Minolta" la voi, sa discutati la locul faptei ce aveti nevoie iar ei sa recomande ce stiu/cred ca este de folos .
https://www.konicami...ia/contact.html

Alternativa cu inchirierea ramane in picioare si din punctul meu de vedere , o MF pro trece de 5000Eu cu toate accesoriile din dotare .

Editat de ldpe, 30 mai 2017 - 08:19.


#4
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.382
  • Înscris: 02.06.2005

 dan74mm, on 30 mai 2017 - 07:49, said:

mi s-a spus că, la capitolul "imprimante profesionale", Konica ar fi cele mai bune.

Imi pare rau ca iti spun si sper sa nu te socheze dar ce ti s-a spus nu e tocmai litera de lege. Din experienta iti spun ca xerox este peste konika minolta la tipar digital. Ca sa nu mai vorbim despre Canon seria ImagePRESS care chiar sunt profesionale (google it). In functie de volumul de print de multe ori "merita" sa inchiriezi echipamentul, cum zicea si cineva mai sus.

#5
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.980
  • Înscris: 01.07.2007
@YOUR_GOD inchirierea nu e o idee rea. Si compania la care lucrez se gandea la asta, dar pana la urma am cumparat 2x Ricoh MP C2800 la 100 euro Posted Image + ceva costuri de reparatie, ne-a costat cat inchirierea unui aparat pe 6-9 luni... Inainte de asta am avut un Konica Minolta C250, mult mai lent si mult mai zgomotos.

Editat de easy90rider, 30 mai 2017 - 08:40.


#6
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.136
  • Înscris: 16.03.2006
M-am uitat pe net, la preţuri... Am găsit Konica Minolta Bizhub 367, care, mă gândesc că este "urmaşul firesc" al imprimantei Konica Minolta Bizhub 361. Preţul pentru Bizhub 367, variază între 120 şi 150 de milioane, în funcţie de "echipare". E MUUULT... Noi am cumpărat Bizhub 361 "second", cu 3.600 RON. Diferenţa de preţ până la 15.000 RON e uriaşă ...
Ar fi ceva model de Konica (mă refer la modele noi) din "gama mai de jos", care să fie ok? Ideea e că, trebuie să o cumpărăm nouă, nu second, pentru că e vorba de o finanţare (de aceea am întrebat de cumpărare, ştiam de posibilitatea închirierii)... numai că, şi finanţarea asta are limitele ei.

Editat de dan74mm, 30 mai 2017 - 08:41.


#7
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.196
  • Înscris: 05.06.2006
La noi s-a achizitionat un Bizhub C360 second hand cu 1100 euro. Avea mai putin de 100.000 de copii cand a adus-o. Merge ireprosabil
Garantie 2 ani ca una noua, service periodic asigurat + interventti de urgenta, daca este cazul.

Fișiere atașate



#8
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.615
  • Înscris: 08.03.2017
Daca doriti sh intrati in relatie cu cei de dincolo, de unde cumpara si firmele din ro .
Caz real : aparatura gastronomica noua din ro pentru restaurant 2 mild - cumparat din germania sh (ca noua) 300 mil. Diferenta este imensa !
Sunt banci mari care schimba aparatura la 5 ani, unele nu au vazut lumina zilei , dar da, trebuie sapat putin...

Editat de ldpe, 30 mai 2017 - 08:53.


#9
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.356
  • Înscris: 09.11.2006
Noi avem la munca un KM 224e si pana acum (are 250k pagini scoase) nu am avut probleme cu el. E A3 color. Nu stiu daca se mai gaseste nou de cumparat dar am vazut la vreo 2500 euro un 227 color care cred ca e urmasul lui 224.

#10
anub

anub

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 289
  • Înscris: 19.06.2014
Seria c224 a fost foarte buna, nu am avut prea multe probleme cu ele, în schimb 227, seria mai noua e mai slab calitativă, doua placi de baza arse în garanție.

Poți să cauți bizhub 308, construcție buna, peste 227.

Editat de anub, 30 mai 2017 - 10:04.


#11
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.666
  • Înscris: 15.12.2009
Prin absolut toate companiile prin care am trecut, ca angajat sau contractor, de pe 3 continente, nici una nu avea imprimantele cumparate ... inchiriat cu mentenanta inclusa ... e un fel de standard daca nu vrei sa stai cu fieratania in birou cand se strica.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate