Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

RJ45 to USB

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
Am un ThinClient HP T5740e cu procesor "Intel® Atom™ CPU N280 @ 1.66GHz"
Vreau sa ma "joc" cu el si sa pun PfSense pentru reteaua de acasa.
PfSense este o distributie bazata pe "FreeBSD 10.3-RELEASE-p16"
Mai am o "Placa de retea TP-LINK UE200" pe USB.
Intrucat ThinClientul nu are decat o placa de retea, vreau sa folosesc placa de reta pe USB pentru conexiune la LAN.
Din pacate, la configurarea PfSense, nu vede placa de retea LAN, adica cea pe USB.
Totusi, dispozitivul este vazut, asa cum se poate observa in attach.
Idei?

Attached Files



#2
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Trebuie driver.

#3
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005

View Postjobist, on 28 aprilie 2017 - 19:23, said:

Trebuie driver.
Am incercat cu driverele de Win Xp si Win 7, cu fisierele inf si sys, dar a dat eroare la parse.

#4
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Ce să faci în pfsense cu alea de win?

#5
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
În cazul de fata, folosind ndisgen: https://www.freebsd....work-setup.html

#6
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,794
  • Înscris: 06.09.2004

View Postxplozia, on 28 aprilie 2017 - 18:29, said:

Intrucat ThinClientul nu are decat o placa de retea, vreau sa folosesc placa de reta pe USB pentru conexiune la LAN.
si placa de retea la ce o folosesti, daca pe asta pe usb o vrei pt conexiune la lan?


#7
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Pentru WAN; pfsense e pentru router.

View Postxplozia, on 28 aprilie 2017 - 21:37, said:

În cazul de fata, folosind ndisgen: https://www.freebsd....work-setup.html
Ahaaa, trebuia să zici de la început asta! Mai straduieşte-te! Poate ţi-a scăpat ceva.
Succes şi să ne zici şi nouă dacă ţi-a ieşit!
Totuşi, acolo scrie că e pentru NIC iar tu ai un adaptor.

Edited by jobist, 28 April 2017 - 23:41.


#8
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,026
  • Înscris: 24.04.2013

View Postxplozia, on 28 aprilie 2017 - 19:46, said:

Am incercat cu driverele de Win Xp si Win 7, cu fisierele inf si sys, dar a dat eroare la parse.
Constat ca fisierul rtuxp.inf (comun pentru driverele WinXP 32- si 64-bit, din driverele disponibile la <http://uk.tp-link.co...load/UE200.html>) foloseste codificarea UTF-16. Poate de aici eroarea de analiza sintactica.

Deschide-l cu un editor de texte care stie de codificari de caractere si salveaza-l folosind fie UTF-8 fie ASCII si vezi daca merge (incearca ambele). (Pe un sistem cu Windows ai putea folosi Notepad si salva ca ANSII; in acest caz evita UTF-8 - ca iti adauga un caracter invizibil la inceput, pe care Linux nu il prea agreeaza.) Pentru ASCII probabil se va plange ca nu se poate face conversia corect, din cauza localizarilor pentru limbile araba/ japoneza/ etc, dar nu cred ca te deranjeaza ca de exemplu la versiunea araba (pe care mai mult ca sigur nici nu o vei vedea) o sa ai ‘?’ peste tot. In cel mai rau caz stergi toate sectiunile [Strings.<LanguageID>] (<LanguageID> fiind un numar in hexa) pentru toate limbile; atentie sa nu stergi [Strings], cea fara .<LanguageID> in nume.

Edited by sags, 29 April 2017 - 08:35.


#9
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,026
  • Înscris: 24.04.2013
Am mai gasit ca sunt ceva probleme cu BSD grep (folosit de ndisgen) care s-ar rezolva folosind GNU grep, desi pagina aceea e cam veche si m-as astepta ca problema sa fi fost remediata (sa poate nu Posted Image…): <https://forums.freeb.../threads/43727/>. Oricum, daca ai sa convertesi fisierul *.inf sa foloseasca una din codificarile ASCII/ UTF-8/ ANSII ar trebui ca acea eroare sa fie evitata.

Treaba cu fisiere *.inf cu codificare Unicode se confirma, vezi liniile 122…124 de aici <https://github.com/f...scvt/ndisgen.sh>, desi se pare ca daca ai iconv instalat va incerca sa il foloseasca si sa converteasca automat fisierul (liniile 224…244).

#10
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,259
  • Înscris: 24.02.2007
Instaleaza-l intr-o masina virtuala daca vrei sa te joci.

Daca vrei router, exista n modele mai avansate ca cele pt acasa, dar care consuma cat un router stand non-stop in priza, nu cat un calculator.

#11
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005

View Postdani.user, on 29 aprilie 2017 - 15:50, said:

Instaleaza-l intr-o masina virtuala daca vrei sa te joci.

Daca vrei router, exista n modele mai avansate ca cele pt acasa, dar care consuma cat un router stand non-stop in priza, nu cat un calculator.
Merci, dar cu o masina virtuala, nu ma pot juca cu regulile pe care, ulterior sa le aplic la reteaua locala. Vreau sa folosec masina asta, pentru mine :)

#12
nliviu

nliviu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 23.04.2005
Din păcate nu vei putea folosi ndisgen pe pfSense deoarece cc, ld, objcopy și sursele kernelului nu-s instalate.
Vezi pe la linia 165 aici https://github.com/f...cvt/ndisgen.sh.

S-ar putea încerca conversia pe FreeBSD 10.3 cu aceeași arhitectură i386, sau amd64 (pfSense 2.3.3 e bazat pe FreeBSD 10.3).

Eroarea de sintaxă era la ultima linie din rtuxp.INF care nu se termină cu cr/lf.

Edited by nliviu, 03 May 2017 - 18:08.


#13
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
Pana la urma, am returnat, adaptorul TP-link, iar in urma documentarii, am achizitionat "ORICO USB2.0 Fast Ethernet Network Adapter with 3.3 Ft / 1M USB2.0 Cable - Black (UTL-U2)" cu chip ASIX AX88772 compatibil cu FreeBSD (https://www.freebsd....t.html#ethernet).
Adaptorul a fost detectat din prima, configurat, functional.
Adaptorul a fost chiar mai ieftin decat TP-Link

Attached Files



#14
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
Am avut ceva probleme cu placa USB, dar s-au rezolvat. Dupa configurarea PfSense, pe un computer conectat la router, aveam ping in google.com, aveam tracert in google.com, dar nu puteam face browsing. Rezolvarea a fost sa bifez "Disable hardware checksum offload" in System>Advanced>Networking Tab

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate