Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

Pret strujeni/paie

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Isaak

Isaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2011
Salut,

- As avea o intrebare la agricultorii de cultura mare (porumb, floarea soarelui, grau, etc.)  :  care ar fi un pret corect pentru un hectar de strujeni/paie tinand cont ca recoltarea strujenilor/paielor va fi facuta de mine/utilajele mele? As vrea sa fac brichete si ma ajuta sa fac un mic plan de afaceri. Cum/unde vand agricultorii in general paiele/strujenii?


Stima.

#2
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Nu stiu cum o fi la tine in Timisoara , dar pe la mine in zona Moldovei , unii le dau foc . Ce masina de brichetat ai ??

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Este posibil sa gasesti gratis, dar ai un plan de vanzare a brichetelor ?
Brichetele din paie au un continut extrem de mare de cenusa.

#4
Garcione1984

Garcione1984

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 20.02.2012
Depinde de la agricultor la agricultor eu de exemplu paiele le toc la fel si porumbu (am masa de porumb cu tocator ).
In urma cu 2 ani am scos tocatorul a vrut cineva sa faca baloti de paie (era parcela aproape de sat usor de trasportat ) in rest nu se omoara nimeni mai ales ca la triticale sunt destule paie .
Paiele gratis am dat .
Baloti de paie in zona mea in plin sezon costa intre 2.5 lei si 3 lei baloti dreptunghiulari.

Edited by Garcione1984, 23 March 2017 - 20:51.


#5
Isaak

Isaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2011
Merci de raspunsuri.

@gladiatore: in principiu as vrea sa fac instalatia in zona Moldovei, deci orice informatie din acea zona este binevenita. Despre masina, inca nu m-am hotarat.
@pasilla: vanzarea lor as vrea s-o fac unde locuiesc acum: un oras pe la granita dintre Germania si Elvetia. Aproape toti pe aici au centrale pe brichete, si sint scumpe: 10-12 mil. / tona.
@Garcione1984: cam la ce costuri ajungi cu motorina pentru imbalotarea unui Ha de paie?

Eu ma gindeam sa dau intre 100-200 Ron/Ha.

#6
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Si eu mam gandit la o asa instalatie , materia prima nu ar fi o problema , problema e ca masina de brichetat costa mult , si nu se stie cand amorsezi investitia . Modova , fiind zona cu multa padure , multi sunt proprietari de padure , ....nu stiu cand masina de brichetat '' isi va scoate banii '' . In Republica M , merg foarte bine brichetele de paie .

#7
Garcione1984

Garcione1984

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 20.02.2012
Eu personal nu am balotiera prefer sa platesc 50 de baloti cat am nevoie pe an .
Daca erai in zona mea iti dadeam gratis paiele.

Si in zona noastra trec bine brichetele din cauza ca sau scumpit lemnele ( o camioneta costa in jur de 1500ron )

Edited by Garcione1984, 23 March 2017 - 21:45.


#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Isaak, on 23 martie 2017 - 21:20, said:


vanzarea lor as vrea s-o fac unde locuiesc acum: un oras pe la granita dintre Germania si Elvetia. Aproape toti pe aici au centrale pe brichete, si sint scumpe: 10-12 mil. / tona.

Brichete, brichete, dar ai habar de specificatiile acelor brichete ?

#9
Isaak

Isaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2011

 pasilla, on 23 martie 2017 - 21:57, said:

Brichete, brichete, dar ai habar de specificatiile acelor brichete ?

Banui ca te referi la materialul din care sint facute si umezeala.
Am vazut aici brichete din mai multe materiale, in general lemn, paie si carbuni. Umezeala pina in 10%. Deocamdata nu zic ca sparg piata cu brichetele mele, dar odata ce sint la vanzare ma gandesc ca se cumpara.

#10
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
La 2,5-3 lei balotul dreptunghiular dus acasa nu cred ca merita sa il balotezi si sa il aduni tu si sa mai si platesti pentru el. Daca e gratis atunci merita si bataia de cap. Pretul este pentru Arad la cantitate mare in plin sezon cum a zis si Garcione

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,073
  • Înscris: 07.11.2006
Banuiesc ca ati observat ca initiatorul doreste sa fabrice balotii in Romania si sa-i vanda in Germania/Elvetia.

Edited by adisz, 24 March 2017 - 10:47.


#12
Garcione1984

Garcione1984

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 20.02.2012
Am observat . Uite un expemplu doar ca se refera la baloti de paie nu la brichete.

Daca imi aduc aminte in urma cu 4 ani a mai incercat cineva sa vanda paie si baloti de lucerna sa o eporte in elvetia problema lui a fost costul mare de trasport pana acolo si in ziua de azi a mai ramas baloti cum iau adunat (baloti rotunzi).

Acuma poate Isaak sia pus pe foaie toate costurile .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate