Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Pret strujeni/paie

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Isaak

Isaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2011
Salut,

- As avea o intrebare la agricultorii de cultura mare (porumb, floarea soarelui, grau, etc.)  :  care ar fi un pret corect pentru un hectar de strujeni/paie tinand cont ca recoltarea strujenilor/paielor va fi facuta de mine/utilajele mele? As vrea sa fac brichete si ma ajuta sa fac un mic plan de afaceri. Cum/unde vand agricultorii in general paiele/strujenii?


Stima.

#2
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Nu stiu cum o fi la tine in Timisoara , dar pe la mine in zona Moldovei , unii le dau foc . Ce masina de brichetat ai ??

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Este posibil sa gasesti gratis, dar ai un plan de vanzare a brichetelor ?
Brichetele din paie au un continut extrem de mare de cenusa.

#4
Garcione1984

Garcione1984

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 20.02.2012
Depinde de la agricultor la agricultor eu de exemplu paiele le toc la fel si porumbu (am masa de porumb cu tocator ).
In urma cu 2 ani am scos tocatorul a vrut cineva sa faca baloti de paie (era parcela aproape de sat usor de trasportat ) in rest nu se omoara nimeni mai ales ca la triticale sunt destule paie .
Paiele gratis am dat .
Baloti de paie in zona mea in plin sezon costa intre 2.5 lei si 3 lei baloti dreptunghiulari.

Edited by Garcione1984, 23 March 2017 - 20:51.


#5
Isaak

Isaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2011
Merci de raspunsuri.

@gladiatore: in principiu as vrea sa fac instalatia in zona Moldovei, deci orice informatie din acea zona este binevenita. Despre masina, inca nu m-am hotarat.
@pasilla: vanzarea lor as vrea s-o fac unde locuiesc acum: un oras pe la granita dintre Germania si Elvetia. Aproape toti pe aici au centrale pe brichete, si sint scumpe: 10-12 mil. / tona.
@Garcione1984: cam la ce costuri ajungi cu motorina pentru imbalotarea unui Ha de paie?

Eu ma gindeam sa dau intre 100-200 Ron/Ha.

#6
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Si eu mam gandit la o asa instalatie , materia prima nu ar fi o problema , problema e ca masina de brichetat costa mult , si nu se stie cand amorsezi investitia . Modova , fiind zona cu multa padure , multi sunt proprietari de padure , ....nu stiu cand masina de brichetat '' isi va scoate banii '' . In Republica M , merg foarte bine brichetele de paie .

#7
Garcione1984

Garcione1984

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 20.02.2012
Eu personal nu am balotiera prefer sa platesc 50 de baloti cat am nevoie pe an .
Daca erai in zona mea iti dadeam gratis paiele.

Si in zona noastra trec bine brichetele din cauza ca sau scumpit lemnele ( o camioneta costa in jur de 1500ron )

Edited by Garcione1984, 23 March 2017 - 21:45.


#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Isaak, on 23 martie 2017 - 21:20, said:


vanzarea lor as vrea s-o fac unde locuiesc acum: un oras pe la granita dintre Germania si Elvetia. Aproape toti pe aici au centrale pe brichete, si sint scumpe: 10-12 mil. / tona.

Brichete, brichete, dar ai habar de specificatiile acelor brichete ?

#9
Isaak

Isaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2011

 pasilla, on 23 martie 2017 - 21:57, said:

Brichete, brichete, dar ai habar de specificatiile acelor brichete ?

Banui ca te referi la materialul din care sint facute si umezeala.
Am vazut aici brichete din mai multe materiale, in general lemn, paie si carbuni. Umezeala pina in 10%. Deocamdata nu zic ca sparg piata cu brichetele mele, dar odata ce sint la vanzare ma gandesc ca se cumpara.

#10
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
La 2,5-3 lei balotul dreptunghiular dus acasa nu cred ca merita sa il balotezi si sa il aduni tu si sa mai si platesti pentru el. Daca e gratis atunci merita si bataia de cap. Pretul este pentru Arad la cantitate mare in plin sezon cum a zis si Garcione

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,021
  • Înscris: 07.11.2006
Banuiesc ca ati observat ca initiatorul doreste sa fabrice balotii in Romania si sa-i vanda in Germania/Elvetia.

Edited by adisz, 24 March 2017 - 10:47.


#12
Garcione1984

Garcione1984

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 20.02.2012
Am observat . Uite un expemplu doar ca se refera la baloti de paie nu la brichete.

Daca imi aduc aminte in urma cu 4 ani a mai incercat cineva sa vanda paie si baloti de lucerna sa o eporte in elvetia problema lui a fost costul mare de trasport pana acolo si in ziua de azi a mai ramas baloti cum iau adunat (baloti rotunzi).

Acuma poate Isaak sia pus pe foaie toate costurile .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate