Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
windows 10 drivere startup degrad...

Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...
 Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...
 Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme
 

Placa de retea incompatibila sau ghinion?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
3 răspunsuri în acest subiect

#1
Krysty111999

Krysty111999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 163
  • Înscris: 01.04.2012
Buna tuturor!

Am un pc de ~2-3 ani,in mare:gtx 960,ga-b85-hd3,8Gb RAM,i5,HDD,SSD,Win10x64...

Placa de baza are WOL(wake on lan),am o placa de retea mai veche pe care o folosesc dar nu supporta WOL,asa ca mi-am achizitionat una cu WOL(TG-3468),dar e pe PCI-e x1,cea veche era pe PCI normal,am instalat driver,merge,dar dupa un timp se deconecteaza de la internet foarte 'scurt' apoi revine,face asa rar,dar am testat-o pe alt PC si e ok,am testat si in cmd->ping ... -t.
Dupa ceva timp am cedat si am luat alta,de data asta pe PCI normal(DGE-528T),am doua sloturi de acest fel,in primul imi arata ca e totul ok,conectat,dar nu am acces la internet,in celalalat cand intra in WIN imi da BLUESCREEN,desii placa ceva veche functioneaza perfect in acel slot.

Multumesc anticipat,accept orice sfat sau critica,posibil,nu fac ceva bine!

Toate cele bune!Posted Image

#2
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.872
  • Înscris: 06.01.2008
O mica intrebare: placa de retea de pe placa de baza are vreun defect? Sau de ce preferi sa folosesti una separata?

#3
Krysty111999

Krysty111999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 163
  • Înscris: 01.04.2012

View PostHider141, on 20 martie 2017 - 10:57, said:

O mica intrebare: placa de retea de pe placa de baza are vreun defect? Sau de ce preferi sa folosesti una separata?
Stau la tara,se-ntampla,vara,sa fie ploi puternice...traznete,alea alea...da stiu trebuie deconectat de la priza,asta si fac dar linia telefonica inca are acel voltaj pe cablu,chiar daca pc este scos din priza,poate sa afecteze placa de retea daca este conectat cablul de retea,iar daca acest lucru se-ntampla cu aceea onboard e bai mare pentru ca aceea nu poate fi schimbata asa usor...si da stiu nu e mare lucru sa deconectez un cablu de retea,mi-am facut si priza pentru cablul de telefonie pentru a-l intrerupe cand se-ntampla chestii de genu,dar chiar si asa vreau sa stiu ce fac sau e gresit cu placile astea sau cu placa mea de baza...

Editat de Krysty111999, 20 martie 2017 - 11:16.


#4
radu000

radu000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.316
  • Înscris: 19.01.2004
O placa de retea pe PCI/PCI-E nu protejeaza prea mult la "...traznete,alea alea..." fata de cea onboard.
Ce iti trebuie tie e un Ethernet Surge Protector. De exemplu: https://wifimag.ro/a...surge-protector
Trebuie o priza de pamant buna.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate