Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 

concediu odihna legal

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
vallywally

vallywally

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 14.06.2004
Imi cer scuze ca nu am inteles perfect ; am 40 zile concediu odihna, Conform 148 al 3 aleg doua intervale de trei luni sa zicem ca in postul 7 .

Peste asta angajatorul vine de la sine cu 5 zile  de concediu in decembrie. Cine are dreptate codul muncii sau angajatorul ?

#20
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,976
  • Înscris: 03.12.2005
E o situatie acceptabila, se incadreaza in prevederile alineatului 3. Pentru clarificare, revezi alin 1, care zice ca angajatorul realizeaza programarea cu consultarile prescrise acolo.

Ca sa fii complet ok, ar trebui ca, conform alin 2, perioadele de concediu programate sa fie intervale de >=3 luni, daca nu stabilesti explicit datele de efectuare ale CO.

#21
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 vallywally, on 18 ianuarie 2017 - 13:46, said:

angajatorul conform legii imi pune la dispozitie un tabel in care eu imi aleg ce si cum ; pe acest format A4 imi spune ca in decembrie 5 zile .

Asta intreb : e legal sau nu conform codului muncii ?
Cu siguranță pe tabel este și loc pentru semnătură, deci procedează conform codului muncii: au dovada că programarea se face cu acordul salariatului. Cine nu e de acord poate semna cu observația că nu vrea concediu în acea perioadă, dar dacă nu-s destui ca să se desfășoare normal activitatea o face degeaba.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate