Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

concediu odihna legal

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
vallywally

vallywally

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 14.06.2004
buna ziua

intrebare : poate angajatorul (unitate bugetara ) sa stabileasca faptul ca intr-o anumita luna, angajatii sa ia un anumit numar de zile de concediu ?

( luna in cauza : decembrie ) multumesc .

#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Cred ca da.

#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View Postericmario, on 18 ianuarie 2017 - 12:33, said:

Cred ca da.

cred ca nu....

#4
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
se da concediu atunci cand se poate si cat se poate, in functie de necesitatea angajatorului. Probabil a facut asa si pentru ca in decembrie vrea toata lumea si ca sa va impace pe toti.

#5
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Poate. In unele cazuri se prevede expres in CCM.

#6
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016
Sigur ca poate :

Codul muncii :

Art. 148
(1) Efectuarea concediului de odihnă se realizează în baza unei programări colective sau individuale stabilite de angajator cu consultarea sindicatului sau, după caz, a reprezentanţilor salariaţilor, pentru programările colective, ori cu consultarea salariatului, pentru programările individuale. Programarea se face până la sfârşitul anului calendaristic pentru anul următor.
(2) Prin programările colective se pot stabili perioade de concediu care nu pot fi mai mici de 3 luni pe categorii de personal sau locuri de muncă.
(3) Prin programare individuală se poate stabili data efectuării concediului sau, după caz, perioada în care salariatul are dreptul de a efectua concediul, perioadă care nu poate fi mai mare de 3 luni.
(4) În cadrul perioadelor de concediu stabilite conform alin. (2) şi (3) salariatul poate solicita efectuarea concediului cu cel puţin 60 de zile anterioare efectuării acestuia.
(5) În cazul în care programarea concediilor se face fracţionat, angajatorul este obligat să stabilească programarea astfel încât fiecare salariat să efectueze într-un an calendaristic cel puţin 10 zile lucrătoare de concediu neîntrerupt.
Art. 149
Salariatul este obligat să efectueze în natură concediul de odihnă în perioada în care a fost programat, cu excepţia situaţiilor expres prevăzute de lege sau atunci când, din motive obiective, concediul nu poate fi efectuat.

Edited by Niuu, 18 January 2017 - 12:40.


#7
vallywally

vallywally

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 14.06.2004
bun ;

eu ma programez conform 148 al 3  in iunie-iulie si octombrie-decembrie

e ok ?

mentionez ca programarea este individuala

#8
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Progamarile astea trebuie sa fie de comun acord cu angajatorul.
Altfel ala risca ca intr-un anumit interval sa se trezeasca cu 90% din angajati in concediu, lucru inacceptabil.

#9
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011

View Postvallywally, on 18 ianuarie 2017 - 12:50, said:

bun ;

eu ma programez conform 148 al 3  in iunie-iulie si octombrie-decembrie

e ok ?

mentionez ca programarea este individuala
Poti sa-ti alegi perioada ce o doresti pentru jumatate din zilele de C.O ! Jumatatea cealalta o stabileste angajatorul . Gindeste-te ca nu se poate ca fiecare angajat sa-si ia o zi , doua de C.O apoi o zi, doua merge la munca si iar repeta ! Important este ca legea prevede ca in situatia fractionarii C.O este obligatoriu o fractiune de minim 10 zile consecutive !

#10
vallywally

vallywally

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 14.06.2004
angajatorul conform legii imi pune la dispozitie un tabel in care eu imi aleg ce si cum ; pe acest format A4 imi spune ca in decembrie 5 zile .

Asta intreb : e legal sau nu conform codului muncii ?

( azi mi-a fost adus tabelul desi conform codului muncii trebuia adus in ultima luna a 2015 ... iar in tabel e trecuta luna si nu lunile ...)


Adresez aceste intrebari pentru ca mi se pare nefiresc ca cineva sa introduca   completari/interpretari  ale codului muncii pentru ca este manager si restul sa
fie supusi pe plantatie . Mentionez ca problema nu e legata de vreun defict de personal in decembrie.

#11
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016
Daca vrei sa cauti nod in papura atunci nu , nu e legal pentru ca programarile trebuiau facute pana la sfarsitul anului trecut ; totusi  azi suntem in data de 18 ianuarie , nu e ca si cand ar fi venit in noiembrie sa-ti programeze concediu in decembrie .

Strict din chestia asta eu nu pot sa apreciez ca esti tratat ca un scalav pe plantatie ; ca dovada , daca sunt si alte probleme sau nemultumiri esti oricand liber sa parasesti plantatia .

#12
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,745
  • Înscris: 18.04.2007
Păi e tradiția locului ca între Crăciun și Anul nou (eventual 1 -2 zile plus-minus ca punte, completare etc) să se închidă firma ? Poate de aia vă pune la toți 5 zile.

#13
vallywally

vallywally

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 14.06.2004
plantatia e spital cu 500 de negrii, nu e problema de faliment, ci de master chef ( seful face legea )

#14
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016
Daca-ti aducea tabelul acum 19 zile era in regula pentru tine sa-ti iei 5 zile de concediu in decembrie 2017 ?

#15
vallywally

vallywally

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 14.06.2004
poate  si se pare ca nu m-am facut inteles asa ca repet intrebarea de la inceputul topicului :

poate angajatorul (unitate bugetara ) sa stabileasca faptul ca intr-o anumita luna, angajatii sa ia un anumit numar de zile de concediu ?
( luna in cauza : decembrie ) multumesc .

#16
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016
DA !!!

#17
vallywally

vallywally

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 14.06.2004
ok , multumesc pentru raspuns,

exista vreun articol din codul muncii in acest  sens sau e o alegere  de necesitate

intreb pentru ca nu stiu

pentru ca vis-a-vis de articolul 149 , eu imi programez  o parte de concediu in decembrie si atunci...

Edited by vallywally, 18 January 2017 - 18:31.


#18
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016
Sper ca glumesti .


La postul #6 al acestui topic ti-am indicat articolele din Codul muncii care reglementeaza acest aspect. Nu s-a schimbat legislatia intre timp .

Edited by Niuu, 18 January 2017 - 18:31.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate