Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Oil Pulling (clatirea gurii cu ulei)

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
21 răspunsuri în acest subiect

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Mesaje: 24.211
  • Înscris: 22.05.2003
Oil Pulling - clatirea gurii cu ulei (de floarea soarelui, cocos, masline, "motor" etc).

Pe scurt, ideea este ca iti poti clati gura cu ulei (ei recomanda 10-20 minute zilnic, dar sa fim seriosi...), ceea ce are ca efect curatarea de bacterii si albirea dintilor.

Nu stiu despre efecte, dar desi initial suna destul de dezgustator, dupa ce incerci nu e chiar rau Posted Image

Quote

Coconut oil pulling is one of the best ways to remove bacteria and promote healthy teeth and gums!
It has taken quite some time, but oil pulling has finally gained some popularity in the United States.
Used primarily in Ayurvedic medicine, oil pulling is a fantastic oral detoxification procedure that is simply done by swishing a tablespoon of oil (typically coconut oil, olive or sesame oil) in your mouth for 10-20 minutes.

https://draxe.com/oi...ng-coconut-oil/

http://fashionista.c.../03/oil-pulling

Ulei de susan sau cocos se gaseste in general la Plafar sau la unele Mega Image.


[ https://draxe.com/wp-content/uploads/2014/10/Coconut-Oil-Pulling-Benefits.new_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.393
  • Înscris: 27.09.2013
Hmmm...raman la apa de gura cu alcool..

#3
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 25.550
  • Înscris: 13.09.2010
Ce spune stiinta despre aceasta practica ? Sau o fi doar un zvon lansat de comerciantii de ulei ?

#4
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.104
  • Înscris: 17.01.2006
Beneficiile mentionate nu au fost dovedite. E bullshit gen formula AS.
https://en.wikipedia...ulling#Research

#5
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 28.557
  • Înscris: 06.02.2006
Am mai auzit de asta acum ceva timp, de la parintii mei. Umbla o legenda urbana ca, daca linge un caine uleiul pe care-l folosesti la clatitul gurii dimineata, se duce pe taramurile alea vesnic albe, atat de toxic este ceea ce iese.

Editat de RealThing, 28 decembrie 2016 - 12:59.


#6
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.051
  • Înscris: 04.07.2009
Nimic nu poate inlocui pasta de dinti + apa de gura + periajul la stomatolog.

#7
Axel2015

Axel2015

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 716
  • Înscris: 10.02.2016
Probabil e adevarat. Cei care va spalati cu pasta de dinti stiti ca puteti face cancer bucal? Sa nu mai spun ca prin anii 90' si inceputul lui 2000 toti stomatologii recomandau Fluorul pentru sanatatea dintilor dar nimeni nu a adus in discutie efectele ca sterilitatea, Alzheimer si altele. Si acum se vinde in farmacii otrava aia.

#8
Ina.Click

Ina.Click

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 394
  • Înscris: 09.07.2007
am incercat si eu dar uit si mai si dureaza, adica eu in 20j minute m-am spalat pe dinti si am facut si un dus.
Eu zisesem sa incerc in paralel cu periaj, adica nu vad de ce ar inlocui una pe alta. Cand faci mamaliga arunci painea pe geam?
Singura chestie e ca uleiul (de cocos, de masline, de ce vrei) se emulsifica in cateva secunde si te trezesti ca plimbi prin gura un fel de maioneza cu propria saliva si ce-oi mai avea pe acolo. Posted Image
Am o prietena cu dintisori albi si ok, care foloseste respectiva tehnica de vreo 10 ani. Tot nu sunt convinsa totusi.
Adica e cat se poate de posibil sa aiba ea dintii albi si cu smalt puternic oricum. Insa nici nu cred ca e ceva nociv. Imi tot propun sa reincerc dar uit.

Editat de Ina.Click, 28 decembrie 2016 - 13:08.


#9
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.847
  • Înscris: 05.10.2007
Pentru albirea dintilor si eliminarea a peste 99% din bacterii cred c-ar merge si o gargara cu Domestos.

#10
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.104
  • Înscris: 17.01.2006

View PostAxel2015, on 28 decembrie 2016 - 13:06, said:

Probabil e adevarat. Cei care va spalati cu pasta de dinti stiti ca puteti face cancer bucal? Sa nu mai spun ca prin anii 90' si inceputul lui 2000 toti stomatologii recomandau Fluorul pentru sanatatea dintilor dar nimeni nu a adus in discutie efectele ca sterilitatea, Alzheimer si altele. Si acum se vinde in farmacii otrava aia.
Nu faci cancer bucal din cauza pastei de dinti si nici Alzheimer. Fluorul este toxic in cantitati mari ca orice substanta din univers.

#11
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.807
  • Înscris: 12.01.2007
Nu stiu ce efect are uleiul asta si nici nu sunt convins de eficienta lui.

Metoda mea:
1. Ata dentara ( foarte importanta, spun eu, folosita inainte de periaj )
2. Periajul dintilor - folosesc o periuta electrica Braun
3. Apa de gura

#12
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.616
  • Înscris: 23.03.2010
Cica daca faci sex risti sa rezulte copii Posted Image

#13
zumo

zumo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 109
  • Înscris: 21.10.2016
Am incercat si eu intr-o vreme, dar nu suficient timp cat sa vad rezultate nete la nivel de dinti, etc. In schimb, mi-am infundat chiuveta, apropo de faptul ca uleiul se emulsifica :).

#14
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.788
  • Înscris: 29.04.2004
Dacă tot gargarisești uleiul ăla 10 de minute, la sfârșit de ce să-l arunci, să înfunzi chiuveta? Nu mai bine îl înghiți?

#15
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.688
  • Înscris: 29.03.2010
Mi-a zis și mie cineva despre asta. Dar a menționat că se face doar dimineața, după ce se acumulează în timpul nopții multe bacterii. Acea persoană mi-a zis de chestia asta ca și cum ar fi un lucru care îți va lungi viața cu 20 de ani. Personal, cred că e o prostie. Eu aproape mereu când mă trezesc mi-e sete, și primul lucru beau apă...dar de cele mai multe ori îmi clătesc gura cu puțină apă înainte să beau

#16
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostDjMx, on 28 decembrie 2016 - 12:59, said:

Nimic nu poate inlocui pasta de dinti + apa de gura + periajul la stomatolog.

Ba da, niste placi dentare ca lumea, pe care le speli cu nisip fin. Apoi le dai cu ulei, dintr-ala din reclama.
On. Ce credeti ca spun medicii stomatologi sau tehnicienii dentari, adica cei care isi asigura traiul zilnic de pe urma dintilor defecti?

#17
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.828
  • Înscris: 14.06.2006

View PostAxel2015, on 28 decembrie 2016 - 13:06, said:

nimeni nu a adus in discutie efectele ca sterilitatea, Alzheimer si altele. Si acum se vinde in farmacii otrava aia.
Cînd vrei sã scapi de o nație de fraieri ce sã le dai???

#18
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.828
  • Înscris: 14.06.2006

View PostAxel2015, on 28 decembrie 2016 - 13:06, said:

nimeni nu a adus in discutie efectele ca sterilitatea, Alzheimer si altele. Si acum se vinde in farmacii otrava aia.
Cînd vrei sã scapi de o nație de fraieri ce sã le dai???

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate