Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Adăpostirea unui fugar

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
VlWWv

VlWWv

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 21.05.2016
*Nu am găsit un topic mai potrivit pentru aceasta intrebare*
Dacă cineva adaposteste un om declarat dispărut și nu anunță politia despre locația acestuia este ilegal?

#2
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,624
  • Înscris: 12.02.2008
Daca acel disparut este hot, criminal, faci si tu puscarie

#3
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Daca adapostesti un sot fugit de acasa de frica sotiei si nu il declari ...este o fapta nobila. Poti sa primesti pentru aceasta chiar si un norisor pufos in rai ....cand te va chema Gizaz la el . Posted Image

#4
VlWWv

VlWWv

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 21.05.2016
Am tot auzit ca nu știu ce e acum pe un grup ca o fata minora a plecat de acasă și tot cerea ajutor pe facebook,unde sa stea

Și tatăl ei a declarat-o dispărută

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Presupun ca persoana care o primeste este majora si atunci raspunde in fata legii.

#6
VlWWv

VlWWv

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 21.05.2016
Nu am idee dacă este sau nu dar sa înțeleg ca este ilegal

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu este ilegal sa adopostesti un minor, ilegal este sa nu anunti politia in secunda 2.

#8
Lup_Victor

Lup_Victor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 06.03.2016
Daca e doar declarat disparut nu cred ca sunt probleme,la urma urmei tu nu stii asta si oamenii pot pleca din cercul social din motive diverse,daca e cautat pt infractiuni s-ar putea sa ai probleme.

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Lup_Victor, on 31 mai 2016 - 19:59, said:

Daca e doar declarat disparut nu cred ca sunt probleme,la urma urmei tu nu stii asta si oamenii pot pleca din cercul social din motive diverse,daca e cautat pt infractiuni s-ar putea sa ai probleme.
Nu ai voie sa adapostesti un minor fara aprobarea/instiintarea autoritatilor. Punct.

Edited by pasilla, 31 May 2016 - 20:06.


#10
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,680
  • Înscris: 10.10.2011
exista o diferenta. una e situatia in care adapostesti o persoana data disparuta si alta e situatia in care adapostesti o persoana data in urmarire. pentru a doua situatie vei fi tras la raspundere penala pentru infractiunea de favorizare a faptuitorului, pentru prima nu patesti nimic

#11
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013

 zile_san, on 31 mai 2016 - 20:21, said:

exista o diferenta. una e situatia in care adapostesti o persoana data disparuta si alta e situatia in care adapostesti o persoana data in urmarire. pentru a doua situatie vei fi tras la raspundere penala pentru infractiunea de favorizare a faptuitorului, pentru prima nu patesti nimic

depinde poate intra si pentru tainuire si complicitate , fapte care se lasa cu puscarie.

Oricum indiferent de caz trebuie anuntata politia.

#12
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Daca adapostesti un minor fugit de acasa risti sa ai probleme cu oamenii legii. Chiar a fost un caz la mine in oras cu un baiat de 12 ani plecat de acasa si care a stat 2zile la un coleg. Am inteles ca mama colegului va trebui sa plateasca cheltuielile cu cautarea baiatului.
Daca persoana e majora si nu e cautata pentru infractiuni, nu vad ce probleme legale poti avea.

Edited by Freddy12, 31 May 2016 - 20:42.


#13
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

 pasilla, on 31 mai 2016 - 20:06, said:

Nu ai voie sa adapostesti un minor fara aprobarea/instiintarea autoritatilor. Punct.
Legea fiind care? Pana la punct.

 Freddy12, on 31 mai 2016 - 20:41, said:

Am inteles ca mama colegului va trebui sa plateasca cheltuielile cu cautarea baiatului.
Cum ai "inteles" tu asta? Ai vazut ceva docomente oficiale?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate