Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Sticla colorata pentru bucatarie

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
Felix37

Felix37

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 15.03.2016
Care si-au confecționat singuri sticla colorata PTR bucatarie? Daca da , cum a-ti procedat sau cateva idei. Multumesc!

#2
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Nu stiam ce e aia , iata ce am gasit -
http://forum.softped...ticla-colorata/

#3
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010
Se numeste Lacobel. Sistemul este prin lipire pe perete cu banda dubluadeziva si adeziv siliconic. Nu recomand sa se vopseasca acasa sticla obisnuita deoarece lacobelul are alta rezistenta! Este chiar mai rezistenta ca faianta.

#4
Felix37

Felix37

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 15.03.2016
Stiu cum se numeste sticla decorativa de bucatarie. Nu asta ma intereseaza ci daca si a confectionat cineva asa ceva , nu prin vopsire acasa ci geam cu autocolant si prin in perete si iese exact ca sticla Lacobel care costa cam 100 euro metru pătrat , asa ca autocolante si sticla clară ajungi undeva la 200 de RON cost

Am in proiect asta si daca imi va iesi cum vreau am sa pun si poze, m am gandit ca poate a avut altcineva ideea asta si ma poate ajuta cu un sfat

#5
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010

 Felix37, on 16 martie 2016 - 21:34, said:

sticla Lacobel care costa cam 100 euro metru pătrat , asa ca autocolante si sticla clară ajungi undeva la 200 de RON cost


Lacobel la gata cu executie, cant, transport, montaj iese undeva la 70 euro/mp. Doar sticla costa 35 euro/mp + TVA adica 189 RON. Eu cel putin asa vand.

#6
Felix37

Felix37

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 15.03.2016
Eu sticlă am gasit la 45 lei metru pătrat de 6 mm, nesecurizata , ca nu mi trebuie securizata, autocolant printat cu imaginea care o vreau eu, adica nu o culoare simpla, 10 euro metru pătrat , la dimensiunile pe care le am eu voi avea un cost sub 200 ron. Estetic va fi la fel ca sticla Lacobel.

#7
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,494
  • Înscris: 06.01.2014
Si ce te oprește sa-i dai drumul? Poți fi "deschizător de drumuri".

Edited by cristobob, 17 March 2016 - 06:41.


#8
Felix37

Felix37

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 15.03.2016
Nu ma opreste nimic , dar ma gandeam ca si a facut cineva si imi mai poate da cate un sfat

#9
bebeko

bebeko

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 01.02.2008
Eu am ales o alta solutie. Tapet pe perete si sticla clara ( preventiv eu am ales sticla clara antiefractie de 6 mm ).

#10
Felix37

Felix37

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 15.03.2016
Daca te rog sa pui o poza sa mi fac o idee, ca inițial m am gandit si eu la tapet si sticla . Mersi

Cum ai prins sticla? Daca in șuruburi cu dublu , ce fel de șuruburi?

#11
bebeko

bebeko

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 01.02.2008
Eu am fost cumva fortat sa aleg aceasta solutie deoarece peretele a iesit cam bombat ( deh meseriasi priceputi ) si am prins sticla pe laterale de mobila cu o sina de aluminiu. Plus ca e mai ieftin asa decat sticla colorata si intreg peretele are ce culoare am vrut eu.

Edited by bebeko, 17 March 2016 - 12:57.


#12
Felix37

Felix37

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 15.03.2016
Foarte frumos! Eu am pus o placa de rigips intre blat si suspendate, azi am luat legătura cu o firma de publicitate si mi face un autocolant la dimensiuni cu o imagine aleasa de mine si mi o lipesc ei pe rigips dupa care aplic geamul peste autocolant prins in șuruburi decorative. O sa pun poze dupa ce termin. Autocolantul ma costa 85 de lei cu tot cu montaj.

Pe mine in mare ma ajunge cam 200 de RON cu tot cu sticla si cred ca o sa iasa f bine asa.

#13
bebeko

bebeko

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 01.02.2008
Daca nu vrei sa gauresti sticla pentru suruburi decorative, mie mi-a mai ramas profil de aluminiu.
http://olx.ro/oferta...la-ID4P578.html

#14
Felix37

Felix37

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 15.03.2016
Cu profilu de aluminiu nu ti ramane distanta intre perete si geam? Daca da ce distanta ramane?

#15
bebeko

bebeko

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 01.02.2008
Ramane un 3-4 mm. Uita-te in linkul postat si vezi si poze cu profilul.

#16
Felix37

Felix37

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 15.03.2016
Ce lungime are sticla? Ti au adus-o firma pana in casa?

#17
bebeko

bebeko

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 01.02.2008
Lungime 3000 mm x latime 650 mm. Am adus-o singur ca am avut cu cine.Dar daca nu o aducea firma de unde am luat-o. Naspa a fost ca am avut de dus la etajul 12 :(
Am ales sticla antiefractie, adica 2 sticle de 3mm cu o folie intre ele, pentru siguranta.

Edited by bebeko, 19 March 2016 - 21:38.


#18
Felix37

Felix37

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 15.03.2016
PTR mine e un stres cum o duc pana la etajul 4 , dar cum mi ai spus ca a ta e de 3000 mm pe 650, nu mai sunt asa stresat :) , a mea e de 2300/ 556, totusi cum ai dus-o pana la etajul 12 , bănuiesc ca in lift nu a încăput, cati insi a-ti fost?

Pana la urma ti a adus o firma pana la bloc si ai Urcat o singur pana la etajul 12? Are cam 25 de kg la dimensiunea ta si bănuiesc ca si flambeaza la dimensiunea asta

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate