Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Partitii Asus x552m

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
25 răspunsuri în acest subiect

#1
iiluzii

iiluzii

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 418
  • Înscris: 28.11.2012
Am acest laptop Asus cu specificatiile din poza de mai jos:
Fișier atașat  20160213_124601.jpg   281,48K   24 download-uri (pentru alte detalii lasati comentariu si revin cu cele cerute)
Il am achizitionat pe 26 noiembrie 2014 (1 an si cateva luni ), cand l-am luat puteam doar sa adaug windows 8 pe el, doar atat . M-am chinuit ceva timp ca sa bag windows 7 pentru ca win 8 imi mergea destul de naspa laptopul - mergea in reluare . Dupa ce am schimbat bios-ul dupa cum am vazut pe un tutorial, am putut sa instalez si win 7 pe el, se vede ceva imbunatatiri dar tot nu este pe asteptarile mele. Pana acum l-am formatat de 3 ori, problema este urmatoarea :
mereu cand ajung la partiti nu mi le arata pe cele existente ci doar o partitie de 100MB - din ce am priceput aceasta este pentru recovery ( sau ceva de genul ) si o rezerva singur laptopul , si mai apare Spatiul nealocat cat a mai ramas 390 si ceva de GB ... dar in nici un caz cele 2 partitii pe care le aveam inainte sa dau format la laptop ( bineinteles am pierdut totul - stiu ca trebuie sa dau format doar la partitia C unde am windows-ul ... dar nu imi apar cele 2 partitii ) .
De ce ?
Nu este prima sau ultima data cand formatez un pc/laptop - dar asa ceva nu am mai intalinit.

P.S nu sunt un geniu in IT, dar nici un PROST. Deci cat de cat ma descurc pentru mine - nu fac afaceri cu asa ceva ci o fac de nevoie.

Editat de iiluzii, 13 februarie 2016 - 13:03.


#2
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.716
  • Înscris: 10.02.2011
Ia folosete installer-ul windowsului 8 sa vezi cum "vede" Hdd-ul !
Caci eu suspectez ca Hdd-ul laptopului s-a defectat.

#3
iiluzii

iiluzii

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 418
  • Înscris: 28.11.2012

 tom_1133, on 13 februarie 2016 - 13:14, said:

Ia folosete installer-ul windowsului 8 sa vezi cum "vede" Hdd-ul !
Caci eu suspectez ca Hdd-ul laptopului s-a defectat.

La fel si pt wind 8 si win 7 .
Pai ce defect sa aibe ? ideea e ca nu imi arata partiile care deja erau create, dar pot sa fac altele si sa ii dau bataie pana la capat - dar bineinteles pierd totul din laptop.
Acum eu folosesc laptopul despre care vorbeam.

Editat de iiluzii, 13 februarie 2016 - 13:23.


#4
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.441
  • Înscris: 11.11.2005
Pune si tu o poza din Disk Management.

#5
paxman

paxman

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 646
  • Înscris: 15.03.2014
Ce te-a indemnat sa iei un laptop cu asa procesor?

#6
iiluzii

iiluzii

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 418
  • Înscris: 28.11.2012

 xxvirusxx, on 13 februarie 2016 - 13:26, said:

Pune si tu o poza din Disk Management.
Poftim
Fișier atașat  Untitled.jpg   204,53K   16 download-uri

 paxman, on 13 februarie 2016 - 13:30, said:

Ce te-a indemnat sa iei un laptop cu asa procesor?

Hmmm ... nu m-am priceput sa aleg :D

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.792
  • Înscris: 07.02.2003

 iiluzii, on 13 februarie 2016 - 13:01, said:

mereu cand ajung la partiti nu mi le arata pe cele existente ci doar o partitie de 100MB - din ce am priceput aceasta este pentru recovery ( sau ceva de genul ) si o rezerva singur laptopul , si mai apare
Verifica cu un soft daca partitia chiar e MBR, ca daca e GTP trebuie sa razi tot sa refaci corect. Multa lume a avut probleme cu 7 pe x551, 552, 553m sau ma, e stiuta smecheria celor de la Asus, nu mai ai permisiuni totale de modificare a hdd-ului, bios-ul restrictioneaza unele aspecte. Toata seria trebuie evitata, pricum cpu e destul de slabut, chiar daca e quad, e un quad lent care merge ca un i3.

Editat de andreic, 13 februarie 2016 - 13:40.


#8
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.441
  • Înscris: 11.11.2005
Pai iti vede toate partitiile....C/D

#9
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 21.838
  • Înscris: 07.06.2014

 iiluzii, on 13 februarie 2016 - 13:23, said:

ideea e ca nu imi arata partiile care deja erau create, dar pot sa fac altele si sa ii dau bataie pana la capat - dar bineinteles pierd totul din laptop.

pai cum sa nu iti arate partitiile create, dar sa poti crea altele? e un nonsens ceea ce scrii.

ca sa poti crea altele, trebuie sa ai spatiu nealocat, eu nu vad spatiu nealocat acolo. asa ca, tu cum gasesti valida afirmatia ca poti crea altele fara a avea un spatiu nealocat?

#10
iiluzii

iiluzii

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 418
  • Înscris: 28.11.2012

 andreic, on 13 februarie 2016 - 13:39, said:

Verifica cu un soft daca partitia chiar e MBR, ca daca e GTP trebuie sa razi tot sa refaci corect. Multa lume a avut probleme cu 7 pe x551, 552, 553m sau ma, e stiuta smecheria celor de la Asus, nu mai ai permisiuni totale de modificare a hdd-ului, bios-ul restrictioneaza unele aspecte. Toata seria trebuie evitata, pricum cpu e destul de slabut, chiar daca e quad, e un quad lent care merge ca un i3.

Un soft pentru verificare ?
Da am auzit de problema asta dar era prea tarziu ca deja imi achizitionasem laptopul.

 xxvirusxx, on 13 februarie 2016 - 13:39, said:

Pai iti vede toate partitiile....C/D

Acum imi vede partitiile  - dar cand botez de pe dvd/stick sa formatez laptopul atunci nu mi le arata

 Dany_Darke, on 13 februarie 2016 - 13:42, said:

pai cum sa nu iti arate partitiile create, dar sa poti crea altele? e un nonsens ceea ce scrii.
ca sa poti crea altele, trebuie sa ai spatiu nealocat, eu nu vad spatiu nealocat acolo. asa ca, tu cum gasesti valida afirmatia ca poti crea altele fara a avea un spatiu nealocat?

Daca ai fi citit bine ai fi vazut ca am zis ca am " nu imi vede partitiile ce le aveam inainte de format atunci cand formatez, imi arata partitia rezervata - parca 100 MB are aceea partitie si Spatiul nealocat, iar din spatiul nealocat pot sa creez partitiile - normal cu riscul sa pierd tot "

#11
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 21.838
  • Înscris: 07.06.2014
omul meu, tu scrii fara sa citesti.

nu imi vede partitiile ce le aveam inainte de format - asadar cand incerci sa instalezi nu-ti mai apare nici un spatiu disponibil de formatat ori alocat

atunci cand formatez - formatezi ce? daca tu nu vezi partitie de formatat?

imi arata partitia rezervata - parca 100 MB are aceea partitie si Spatiul nealocat - care spatiu nealocat daca partitiile sunt deja facute anterior dar tu nu le vezi?

iar din spatiul nealocat pot sa creez partitiile - normal cu riscul sa pierd tot - care spatiu nealocat? de unde acel spatiu? ce sa pierzi daca insisti ca este spatiu nealocat?

Editat de Dany_Darke, 13 februarie 2016 - 13:58.


#12
MihaiProg

MihaiProg

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 345
  • Înscris: 08.02.2016
"Acum imi vede partitiile  - dar cand botez de pe dvd/stick sa formatez laptopul atunci nu mi le arata"
Cu ce anume iti vede acum partitiile - cu Disk Management ? Poti posta o poza noua cu partitii?
Ce anume botezi de pe dvd/stick?

#13
iiluzii

iiluzii

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 418
  • Înscris: 28.11.2012

 Dany_Darke, on 13 februarie 2016 - 13:58, said:

omul meu, tu scrii fara sa citesti.

nu imi vede partitiile ce le aveam inainte de format - asadar cand incerci sa instalezi nu-ti mai apare nici un spatiu disponibil de formatat ori alocat

atunci cand formatez - formatezi ce? daca tu nu vezi partitie de formatat?

imi arata partitia rezervata - parca 100 MB are aceea partitie si Spatiul nealocat - care spatiu nealocat daca partitiile sunt deja facute anterior dar tu nu le vezi?

iar din spatiul nealocat pot sa creez partitiile - normal cu riscul sa pierd tot - care spatiu nealocat? de unde acel spatiu? ce sa pierzi daca insisti ca este spatiu nealocat?

Vorbim amandoi - ne intelegem separat :
" nu imi vede partitiile ce le aveam inainte de format - asadar cand incerci sa instalezi nu-ti mai apare nici un spatiu disponibil de formatat ori alocat " - pana sa bag dvd/stick sa incep procesul de formatare in MY COMPUTER imi apare partitia C si D - doar 2 partitii am . Dupa ce incep procesul de bootare de pe dvd/stick cand ajung la pasul cu partitiile sa aleg partitia unde instalez windows-ul am decat asa : o partitie rezervata de 100MB ce singur o rezerva laptopul si " Spatiul nealocat de 390 si ceva de GB " - in nici un caz nu imi apar cele 2 partitii C si D !

" atunci cand formatez - formatezi ce? daca tu nu vezi partitie de formatat? " - formatez partitia ce o creez din spatiul acela nealocat.

" iar din spatiul nealocat pot sa creez partitiile - normal cu riscul sa pierd tot - care spatiu nealocat? de unde acel spatiu? ce sa pierzi daca insisti ca este spatiu nealocat? " - da stiu ca suna ciudat dar asta e adevarul, am spatiu nealocat adica tot HDD-ul pentru ca nu imi arata partitiile C si D la pasul cand aleg ce sa formatez. Daca nu apar C si D si le creez eu din nou este logic sa pierd tot ce am in D "teoretic" inainte sa incep procesul de formatare am C si D, practic cand ajung la pasul sa aleg ce sa formatez NU apar C si D.

Sper ca ai inteles ce am scris mai sus!
P.S incerc sa revin diseara sau cel tarziu pana maine seara cu un VIDEO pentru a elucida tot misterul :D

 IvanMihai, on 13 februarie 2016 - 14:08, said:

"Acum imi vede partitiile  - dar cand botez de pe dvd/stick sa formatez laptopul atunci nu mi le arata"
Cu ce anume iti vede acum partitiile - cu Disk Management ? Poti posta o poza noua cu partitii?
Ce anume botezi de pe dvd/stick?

Dupa ce am terminat de formatat si intru in MY COMPUTER am partitiile ce le-am creat eu din nou cand am ajuns la pasul sa aleg ce partitie aleg.
Imi vede partitiile si cu disck management si in my computer.
Bootez ( nu asa se zice ? ) windows-ul .

Aici in disk management : Fișier atașat  Untitled.jpg   204,53K   6 download-uri

Aici in my computer : Fișier atașat  Untitled2.jpg   160,92K   6 download-uri

#14
MihaiProg

MihaiProg

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 345
  • Înscris: 08.02.2016
Acum am inteles! Deci cand instalezi Windows-ul nu iti vede cele doua (partitii C si D)!
Nu vad cum te-am putea ajuta si totul pare in regula - pana si Windows-ul vechi iti vede partitiile.

#15
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 21.838
  • Înscris: 07.06.2014
368+97=465

cum ajung 390 nealocati, nu pot intelege. oricum ar fi facute calculele, nu se ajunge la 390. chiar astept acel video, pt ca m-ai facut curioasa de aceasta situatie.

cand ai instalat prima data, cand a fost nou pc-ul, cum ai facut? cum iti aparea atunci?

#16
iiluzii

iiluzii

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 418
  • Înscris: 28.11.2012

 IvanMihai, on 13 februarie 2016 - 14:26, said:

Acum am inteles! Deci cand instalezi Windows-ul nu iti vede cele doua (partitii C si D)!
Nu vad cum te-am putea ajuta si totul pare in regula - pana si Windows-ul vechi iti vede partitiile.

Pai asta nu  este o problema ? ca mereu trebuie sa fac copii de rezerva pe stick-uri si DVD-uri ca sa nu pierd totul ? (stiu ca pot face si copie de rezerva la laptop si cand e sa fac backup .. )

 Dany_Darke, on 13 februarie 2016 - 14:30, said:

368+97=465

cum ajung 390 nealocati, nu pot intelege. oricum ar fi facute calculele, nu se ajunge la 390. chiar astept acel video, pt ca m-ai facut curioasa de aceasta situatie.

cand ai instalat prima data, cand a fost nou pc-ul, cum ai facut? cum iti aparea atunci?

Nu mai tin minte de acu un an si ceva . :)
Revin cat pot de repede cu acel video !

#17
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.441
  • Înscris: 11.11.2005
Cand bootezi 7 sau 8 nu-ti vede partitiile? X86 sau x64?

Intra in CMD, ruleaza pe rand:

diskpart
list disk

Pune poza.

#18
iiluzii

iiluzii

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 418
  • Înscris: 28.11.2012

 xxvirusxx, on 13 februarie 2016 - 14:40, said:

Cand bootezi 7 sau 8 nu-ti vede partitiile? X86 sau x64?

Intra in CMD, ruleaza pe rand:

diskpart
list disk

Pune poza.

x64 Posted Image
poftim poza : Fișier atașat  Untitled3.jpg   64,27K   9 download-uri
29 GB - este de la stick.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate