Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Receiver Dolce HD+Soundbar+TV HD

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
yok

yok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 20.11.2007
Salutare,

Am achizitionat sau mai bine zis, sunt pe cale de a fi livrate urmatoarele:

- TV

- Sounbar

- Cablu Optic

- HDMI

Nelamurirea mea este:

- Cum este recomandat sa fac conexiunea audio intre TV-Soundbar-Receiverul HD Dolce pentru a avea sunetul de pe TV in soundbar atat in utilizarea basic-TV, cat si la redarea filmelor, de pe un HDD extern/usb, prin playerului intern al TV-ului?

Prin HDMI sau Cablu Optic ?

- De asemenea, aveti idee cum se va realiza controlul volumului?

Prin telecomanda TV-ului, Soundbar-lui sau a Receiver-ului ?

Multumesc.

Edited by yok, 04 December 2015 - 11:16.


#2
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,074
  • Înscris: 20.06.2009
STB în TV prin HDMI, din TV în soundbar prin optic, eu așa le am (mă rog, televizorul e LG, la fel ca soundbar-ul). Volumul îl pot controla prin telecomanda soundbar-ului (în cazul televizorului, basic-TV cum îi spui tu, sau a player-ului), respectiv prin telecomanda soundbar-ului și telecomanda STB-ului în cazul receiver-ului Dolce.

Edited by crislacor, 04 December 2015 - 11:42.


#3
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,037
  • Înscris: 08.08.2002
Nu era mai bine sa întrebi înainte de a da bani pe TP Vision-uri low-cost si cabluri ft. scumpe ...

#4
yok

yok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 20.11.2007

View PostMD, on 04 decembrie 2015 - 11:37, said:

Nu era mai bine sa întrebi înainte de a da bani pe TP Vision-uri low-cost si cabluri ft. scumpe ...

Alegerea a fost deja facuta.

Daca poti contribui cu ceva la ceea ce am intrebat, te rog sa o faci.

#5
dragosmacovei

dragosmacovei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 30.12.2013
Televizoarele in 2015 mai au si tuner integrat DVB-C/DVB-S2 cu CI+, iar sistemele audio compatibile cu televizorul au HDMI CEC astfel incat sa folosesti o singura telecomanda, nu 3.
Philips nu mai face de ani buni televizoare, brandul e folosit de chinezi pe televizoare de o calitate cel putin indoielnica...

#6
yok

yok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 20.11.2007
Vad ca discutia se indeparteaza de subiect.

Inteleg ca fiecare dintre noi are expertiza proprie, experientele proprii si parerile proprii, dar nu am cerut nimanui sa-si exprime gandurile referitor la ceea ce am cumparat.
Eu stiu de ce am facut aceasta alegere si nu am sa ma apuc sa o justific, situatia neimpunand-o.

In concluzie, Multumes frumos crislacor pt raspunsul tau. Am sa-ti urmez exemplu si sper sa o scot la capat :).

Topicul poate fi inchis.

#7
Tudor Popescu

Tudor Popescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 21.04.2007
Prin ARC nu merge ? Solutia este : din STB->TV prin HDMI. din STB in soundbar prin optic. Merge si din STB->TV cu HDMI si din TV in soundbar prin optic insa televizorul trebuie sa stie sa returneze audio-ul din stb la soundbar.

@dragosmacovei : romtelecom oricum nu ofera CI pentru satelit. In plus chestia cu CEC se aplica mult mai putin la receiverele furnizorilor TV. Se aplica mai mult intre produsele aceluiasi producator, dar pot fi si intercompatibile intre marci. De exemplu , eu nu reusesc sa fac un TV Panasonic sa lucreze prin CEC cu un BluRay Philips. Merge cu un Bluray Sony dar Philipsul nu il ia neam. Desi si Philips are CEC.

#8
dragosmacovei

dragosmacovei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 30.12.2013

View PostTudor Popescu, on 04 decembrie 2015 - 13:15, said:

romtelecom oricum nu ofera CI pentru satelit. In plus chestia cu CEC se aplica mult mai putin la receiverele furnizorilor TV. Se aplica mai mult intre produsele aceluiasi producator, dar pot fi si intercompatibile intre marci. De exemplu , eu nu reusesc sa fac un TV Panasonic sa lucreze prin CEC cu un BluRay Philips. Merge cu un Bluray Sony dar Philipsul nu il ia neam. Desi si Philips are CEC.

Telekom isi mai schimba politica, in urma cu aproximativ un an nici pe cablu (DVB-C) nu puteai folosi la ei CI+, acum se poate.
Si oricum, providerul tv il mai schimbi si tu in functie de oferta si servicii, nu cumperi televizorul special pt unul anume.

Daca deja ai tv-ul sau sistemul audio, asta e, dar daca urmeaza sa le cumperi pe amndoua, atunci e momentul macar sa iei in calcul si aspectul compatibilitatii intre device-uri (inclusiv HDMI CEC).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate