Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Vreau sa invat inca o limba

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#19
Jacinth

Jacinth

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,337
  • Înscris: 16.09.2015
Eu as merge pe limbile nordice, sunt foarte bine platite, mai ales pe domeniul tehnic/IT.

#20
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010

คุณกำลังทำอะไร?


invat-o Posted Image


 Jacinth, on 20 octombrie 2015 - 18:37, said:

Eu as merge pe limbile nordice, sunt foarte bine platite, mai ales pe domeniul tehnic/IT.


eu as merge pe cele asiatice ... mongola de ex .. .ca in curand in Europa o sa se vorbeasca araba, mongola, mandarina si indiana :))


Edited by AlleXyS1, 20 October 2015 - 18:48.


#21
AzY9

AzY9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 23.02.2015
n-as fi asa sigur... dar iti respect opinia

#22
masterbeta

masterbeta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 08.07.2010
Invata spaniola (daca intimplator gasesti vre-un job prin cele 2 Americi), germana sau chineza!! Dar daca te apuca de fund si mai tare invata araba))

#23
DanyFCO

DanyFCO

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.10.2015
Franceza e a doua cea mai importanta limba a lumii. Si fie vorba, daca nu reusesti sa inveti franceza, care pentru romani e foarte usoara, e limba sora, ce sanse ai cu alte limbi straine?

Oricum, daca vrei sa inveti ceva important, invata germana.

Edited by DanyFCO, 20 October 2015 - 19:02.


#24
AzY9

AzY9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 23.02.2015

 masterbeta, on 20 octombrie 2015 - 19:00, said:

Invata spaniola (daca intimplator gasesti vre-un job prin cele 2 Americi), germana sau chineza!! Dar daca te apuca de fund si mai tare invata araba))

Ce aveti oameni buni cu araba ??? Posted Image

 DanyFCO, on 20 octombrie 2015 - 19:01, said:

Franceza e a doua cea mai importanta limba a lumii. Si fie vorba, daca nu reusesti sa inveti franceza, care pentru romani e foarte usoara, e limba sora, ce sanse ai cu alte limbi straine?

Oricum, daca vrei sa inveti ceva important, invata germana.

Nu imi place prietene... asta e singura problema. Singura sursa a fost profa de franceza care preda in scarba si nu isi da interes... eu la 15 ani cand am inceput nu am prins gustul si nu am fost destul de destept sa invat in paralel acasa... aia e, traim, gresim, invatam.

#25
Jacinth

Jacinth

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,337
  • Înscris: 16.09.2015

 AlleXyS1, on 20 octombrie 2015 - 18:45, said:

คุณกำลังทำอะไร?


invat-o Posted Image




eu as merge pe cele asiatice ... mongola de ex .. .ca in curand in Europa o sa se vorbeasca araba, mongola, mandarina si indiana Posted Image)


Nu exista limba indiana. Exista hindi si bengali + inca alte cateva sute de dialecte.

#26
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

 JurasikMan, on 20 octombrie 2015 - 18:00, said:

Franceza este o limba moarta.

Esti beat? :lol:
Franceza e limba oficiala in vreo 30 de tari, germana in 6 (incluzand Belgia, unde germana e vorbita de mai putin de 100000 de oameni vs. Vreo 3.5 milioane de vorbitori nativi de franceza, si Elvetia si Luxembourg, unde si franceza e limba oficiala). Si franceza, si germana sunt vorbite ca limba materna de aproximativ 90 de milioane de oameni fiecare. In afara Europei, germana e limba straina si atat, spre deosebire de franceza, vorbita de alte milioane de oameni, in Canada si aiurea. In plus franceza e limba oficiala a numeroase institutii internationale (UN, NATO, UE, WTO) si una dintre cele mai folosite limbi in relatiile de afaceri. Asa ca sa afirmi ca franceza e "limba moarta" e o aberatie.
@initiator Sigur ca poti incerca germana, o limba importanta pe piata muncii in Europa. Sau chineza, sau araba. Dar astea-s limbi pe care le inveti de la zero, ca au 0 tangenta cu limba ta materna. Alternativ poti incerca spaniola, alta limba romanica, daca franceza nu-ti place.

#27
Jacinth

Jacinth

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,337
  • Înscris: 16.09.2015

 AzY9, on 20 octombrie 2015 - 19:07, said:


Ce aveti oameni buni cu araba ??? Posted Image
No idea. Poate fi de folos pentru cele care vor sa se marite cu arabeti si sa poarte burka.

#28
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

 AzY9, on 20 octombrie 2015 - 19:07, said:

Nu imi place prietene... asta e singura problema. Singura sursa a fost profa de franceza care preda in scarba si nu isi da interes... eu la 15 ani cand am inceput nu am prins gustul si nu am fost destul de destept sa invat in paralel acasa... aia e, traim, gresim, invatam.

Si in gimnaziu ce limba ai studiat, pe langa engleza?
Germana?

Edited by Mr_Who, 20 October 2015 - 19:15.


#29
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

 AzY9, on 20 octombrie 2015 - 17:33, said:

Voi ce limbi straine cunoasteti si cum va ajuta in viata de zi cu zi ? ( joburi,vacante,internet,afaceri personale, etc etc )
Pe langa engleza, ceva italiana si vreo doua boabe de germana. Italiana nu-mi foloseste la mai nimic cu exceptia cazului cand mai ajung prin italia. Germana ocazional mai vizitez ceva site-uri germane, in special auto, ebay si altele. Nu e cine stie ce avantaj, in general te descurci si cu engleza.

Nu stiu daca are rost sa te apuci de ceva daca nu vrei sa devii translator sau nu ai o pasiune masiva pt. o anumita cultura. Daca o sa pleci la lucru prin afara o sa inveti oricum limba locului unde te duci.

 JurasikMan, on 20 octombrie 2015 - 18:00, said:

Franceza este o limba moarta. Germana ....germana te ajuta sa te descurci in trei sferturi din Europa . In plus ai si multe posibilitati sa o exersezi , nu numai sa o inveti , ceea ce va duce la cresterea performantei .
Nu-i chiar moarta. Franceza se foloseste in Franta, Belgia, Luxemburg si o parte din Elvetia - vorbind doar de Europa. Similar cu germana. Nu ai sa te descurci cu germana in alte tari in afara de Germania, Austria, ceva Luxemburg si partea germana a Elvetiei. Lumea mai degraba o rupe pe engleza prin scandinavia si nu stiu unde.

Edited by MrReason, 20 October 2015 - 19:28.


#30
OutOfMind

OutOfMind

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 04.06.2012
Eu as invata daneza, prinzi un job bun in Danemarca si te-ai scos.
Sau daca vrei sa ramai in tara, dialectul tiganesc - iei un post caldut la 'fro organizațe mpotriva discriminarii tiganilor, ca acolo vin banii moca din toate partile, altfel va trebui sa si muncesti...

#31
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 01.05.2006

 JurasikMan, on 20 octombrie 2015 - 18:00, said:

Franceza este o limba moarta. Germana ....germana te ajuta sa te descurci in trei sferturi din Europa . In plus ai si multe posibilitati sa o exersezi , nu numai sa o inveti , ceea ce va duce la cresterea performantei .

Tu probabil esti client VW si ai crezut tot ce spuneau si au inceput sa inspiri aerul curat si plin de ozon de la teava de esapament.
Cu germana nu te descurci in Europa decat in ... Germania. Si in cateva oresele de prin tari exotice ca Luxemburg. Cu franceza te descurci chiar si in America. Chiar si prin unele parti din US.

Pt initiator.
Orice limba straina iti va aduce satisfactii atat pe plan personal dar si profesional. Intelectual nu e bucurie mai mare sa poti citi un autor strain in versiunea lui originala.
Dar asta cu alegerea este o chestiune personala la care tu trebuie sa-i gasesti raspunsul in functie de criteriile tale, daca nu le ai poti incepe prin ati stabili cateva.
Altfel intrebarea ta e similara cu a celor care intreaba pe SP ce masina sau televizor sa-si cumpere!!!

#32
AzY9

AzY9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 23.02.2015

 Mr_Who, on 20 octombrie 2015 - 19:14, said:

Si in gimnaziu ce limba ai studiat, pe langa engleza?
Germana?


Ai ghicit. Am fost nevoit sa renunt pentru ca nu mai studiez la liceu si din pacate am uitat mare parte din ce am invatat.

 OutOfMind, on 20 octombrie 2015 - 19:27, said:

Eu as invata daneza, prinzi un job bun in Danemarca si te-ai scos.
Sau daca vrei sa ramai in tara, dialectul tiganesc - iei un post caldut la 'fro organizațe mpotriva discriminarii tiganilor, ca acolo vin banii moca din toate partile, altfel va trebui sa si muncesti...

Nu vreau sa plec din tara.

#33
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

 OutOfMind, on 20 octombrie 2015 - 19:27, said:

Eu as invata daneza, prinzi un job bun in Danemarca si te-ai scos.

In afara de cazul in care vrei sa te faci translator, nu vad de ce te-ai apuca sa inveti o limba de-asta rara, sperand ca intr-o zi o sa ajungi sa lucrezi in tara respectiva. Pentru ca, evident, faptul ca vorbesti limba unei tari nu e o garantie ca o sa prinzi un job bun in tara respectiva, trebuie in primul rand sa stii face ceva, sa ai o specializare. Mergi in Danemarca si incepi sa vorbesti daneza - asa, si? Toata lumea vorbeste daneza acolo, eventual o sa te intrebe in daneza "ce stii sa faci?".
Cum zicea careva mai sus, limba o inveti dupa ce ajungi in tara respectiva, bagi niste cursuri de limba dupa ce te intorci de la munca, plus ca esti imersat in mediul lingvistic, deci e mult mai usor. Pana atunci folosesti engleza, scandinavii vorbesc, in general engleza.
Daca vrei sa inveti limbi straine "pentru viitor", inveti limbi de circulatie internationala. Obligatoriu engleza, cat mai bine. Iar daca vrei un atu suplimentar, un avantaj la angajare, mai inveti o limba de circulatie internationala, oricare. Ca engleza nu e un atu, e o necesitate.

#34
AzY9

AzY9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 23.02.2015

 MrReason, on 20 octombrie 2015 - 19:26, said:

Pe langa engleza, ceva italiana si vreo doua boabe de germana. Italiana nu-mi foloseste la mai nimic cu exceptia cazului cand mai ajung prin italia. Germana ocazional mai vizitez ceva site-uri germane, in special auto, ebay si altele. Nu e cine stie ce avantaj, in general te descurci si cu engleza.

Nu stiu daca are rost sa te apuci de ceva daca nu vrei sa devii translator sau nu ai o pasiune masiva pt. o anumita cultura. Daca o sa pleci la lucru prin afara o sa inveti oricum limba locului unde te duci.


Deci spui ca in Romanica nu prea se cere alta limba.

#35
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

 AzY9, on 20 octombrie 2015 - 19:38, said:



Ai ghicit. Am fost nevoit sa renunt pentru ca nu mai studiez la liceu si din pacate am uitat mare parte din ce am invatat.

Nici nu era greu de ghicit, ca la noi franceza si germana sunt de obicei limbile predate ca a doua limba straina; ma miram doar ca n-ai zis nimic cand iti recomandau unii pe aici germana. :)
Si-atunci, daca tot zici ca ai timp si vrei sa inveti o limba straina, iar franceza nu-ti place, de ce nu te apuci iar de germana? Imposibil sa n-ai bazele, sa nu mai stii ceva dupa 4 ani de germana. Sau nici germana nu-ti place? :) In cazul asta apuca-te de chineza, sau de daneza, sigur o sa-ti placa. :roflmao:

#36
AzY9

AzY9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 23.02.2015

 Mr_Who, on 20 octombrie 2015 - 19:39, said:

In afara de cazul in care vrei sa te faci translator, nu vad de ce te-ai apuca sa inveti o limba de-asta rara, sperand ca intr-o zi o sa ajungi sa lucrezi in tara respectiva. Pentru ca, evident, faptul ca vorbesti limba unei tari nu e o garantie ca o sa prinzi un job bun in tara respectiva, trebuie in primul rand sa stii face ceva, sa ai o specializare. Mergi in Danemarca si incepi sa vorbesti daneza - asa, si? Toata lumea vorbeste daneza acolo, eventual o sa te intrebe in daneza "ce stii sa faci?".
Cum zicea careva mai sus, limba o inveti dupa ce ajungi in tara respectiva, bagi niste cursuri de limba dupa ce te intorci de la munca, plus ca esti imersat in mediul lingvistic, deci e mult mai usor. Pana atunci folosesti engleza, scandinavii vorbesc, in general engleza.
Daca vrei sa inveti limbi straine "pentru viitor", inveti limbi de circulatie internationala. Obligatoriu engleza, cat mai bine. Iar daca vrei un atu suplimentar, un avantaj la angajare, mai inveti o limba de circulatie internationala, oricare. Ca engleza nu e un atu, e o necesitate.

Cu engleza nu mai am probleme... tocmai deasta ma gandesc la o a doua limba straina. Dar cum spune un dom mai sus, un limbaj de programare m-ar ajuta mai mult. Traim si vedem... eu ma gandesc serios sa invat o limba nordica.

 Mr_Who, on 20 octombrie 2015 - 19:44, said:

Nici nu era greu de ghicit, ca la noi franceza si germana sunt de obicei limbile predate ca a doua limba straina; ma miram doar ca n-ai zis nimic cand iti recomandau unii pe aici germana. Posted Image
Si-atunci, daca tot zici ca ai timp si vrei sa inveti o limba straina, iar franceza nu-ti place, de ce nu te apuci iar de germana? Imposibil sa n-ai bazele, sa nu mai stii ceva dupa 4 ani de germana. Sau nici germana nu-ti place? Posted Image In cazul asta apuca-te de chineza, sau de daneza, sigur o sa-ti placa. Posted Image

Germana mi-a placut, dar prostan, la 13,14 ani, nu eram eu constient ca o sa ma ajute... varsta Posted Image

Ps: daneza, 5,6 mil. vorbitori... nu prea cred

Edited by AzY9, 20 October 2015 - 19:49.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate