Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Vreau sa invat inca o limba

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#37
korr41

korr41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,887
  • Înscris: 27.06.2007
...sau limba română care e un adevarat obstacol la bacalaureat! Posted Image

#38
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

 AzY9, on 20 octombrie 2015 - 19:47, said:

Cu engleza nu mai am probleme... tocmai deasta ma gandesc la o a doua limba straina. Dar cum spune un dom mai sus, un limbaj de programare m-ar ajuta mai mult. Traim si vedem... eu ma gandesc serios sa invat o limba nordica.
Germana mi-a placut, dar prostan, la 13,14 ani, nu eram eu constient ca o sa ma ajute... varsta Posted Image

Ps: daneza, 5,6 mil. vorbitori... nu prea cred

Iti spun eu care-i problema ta: nu ai nicio motivatie sa inveti o limba straina. Nu esti facut sa inveti limbi straine, iar acum te-a batut un gand de genul "hm, am o gramada de timp liber la dispozitie, ce sa fac oare? Sa invat o limba straina?", asta dupa 4 ani de germana si 3 de franceza. :lol:
Zici ca n-ai probleme cu engleza, asta pentru ca ai tu impresia ca o stii, ca intelegi ce zic aia in filme, la televizor. Ti se pare ca "n-ai probleme" pune-te si invata ca lumea engleza, ca nu-i tot una engleza aia colocviala cu engleza invatata ca lumea, ca limba de comunicare intr-un mediu profesional. Asta, bineinteles, daca vrei sa stii o limba straina ca sa o folosesti mai tarziu, sa fie un avantaj in cariera, nu doar asa, sa rupi doua vorbe cand mergi in vacanta in strainatate. Oricum, mi se pare absolut bizar ca stai doua-trei ore in clasa, la scoala, la ora de limba straina, si te uiti pe pereti, ca "nu te intereseaza". Si ai impresia ca o sa inveti de unul singur mai usor o limba straina, de la zero. :lol: Pacat ca n-ai profitat de tot timpul ala. Cand inveti o limba straina, ca la orice, de altfel, e greu la inceput, pana prinzi bazele si incepi sa intelegi mecanismele limbii respective, si asimilezi un vocabular de baza. Dupa aia e din ce in ce mai usor, ca incepi sa intelegi si asta te motiveaza sa avansezi. Pofta vine mancand. Pentru asta ai nevoie, desigur, de disponibilitate la efort intelectual. Si de timp, ca o limba nu se invata ca lumea peste noapte.

 AzY9, on 20 octombrie 2015 - 19:47, said:

eu ma gandesc serios sa invat o limba nordica.

Parca ziceai ca nu vrei sa pleci din tara. Atunci la ce o sa-ti foloseasca o limba nordica? :lol:

#39
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
Cat de bine stii engleza ? Ca multi zic ca stiu, dar la o conversatie uzuala cu un englez se "ineaca".

Poti sa faci o titrare la un film ? Apoi sa iei de pe titrari.ro pentru acelasi film, o titrare ripped, si sa o compari cu a ta. Fii cinstit si nu trisa, ca nu ne demonstrezi noua nimic, ci iti demonstrezi tie. Posted Image

Sau ia un joc preferat (si casti cu microfon), logheaza-te pe serverul lor de teamspeak si palavrageste ore intregi in engleza. In felul asta, iti ocupi timpul liber imbinand placutul cu utilul.


------
Si eu credeam ca stiu engleza, prin liceu...

Edited by motanu44, 20 October 2015 - 20:21.


#40
AzY9

AzY9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 23.02.2015

 motanu44, on 20 octombrie 2015 - 20:20, said:

Cat de bine stii engleza ? Ca multi zic ca stiu, dar la o conversatie uzuala cu un englez se "ineaca".

Poti sa faci o titrare la un film ? Apoi sa iei de pe titrari.ro pentru acelasi film, o titrare ripped, si sa o compari cu a ta. Fii cinstit si nu trisa, ca nu ne demonstrezi noua nimic, ci iti demonstrezi tie. Posted Image

Sau ia un joc preferat (si casti cu microfon), logheaza-te pe serverul lor de teamspeak si palavrageste ore intregi in engleza. In felul asta, iti ocupi timpul liber imbinand placutul cu utilul.


------
Si eu credeam ca stiu engleza, prin liceu...
Stiu engleza la nivel mediu. Nu cred ca pot sa fac o subtitrare completa dar o sa incerc, ca tot am timp liber. Inca mai am nevoie de ora de engleza de la scoala, nu a zis nimeni ca nu mai am nimic de invatat, dar parca vreau ceva nou si o limba straina mi-a venit prima data in cap Posted Image Mersi pentru raspuns

 Mr_Who, on 20 octombrie 2015 - 20:11, said:


Parca ziceai ca nu vrei sa pleci din tara. Atunci la ce o sa-ti foloseasca o limba nordica? Posted Image

Imi i-au mult doritul aparat foto si stau o saptamana acolo pe banii parintilor.  O fac mandra pe mama. Posted Image

Edited by AzY9, 20 October 2015 - 20:29.


#41
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 AzY9, on 20 octombrie 2015 - 17:33, said:

Hey softpedia.

Am mult timp liber si m-am gandit sa mai invat o limba straina pe langa limba engleza.
La liceu am 2 sau 3 ore de franceza pe saptamana si chiar daca sunt in al 3 lea and de studiu nu prea am retinut nimic.
Ma gandeam sa ignor franceza cum am facut si pana acum si sa incep cu o alta limba, ceva de viitor, ceva ce se cere la joburi, etc etc.

Voi ce limbi straine cunoasteti si cum va ajuta in viata de zi cu zi ? ( joburi,vacante,internet,afaceri personale, etc etc )

Multumesc anticipat.

Tiganeste, limba de viitor. Si arabii au tiganii lor, asa ca.....
Si chiar daca nu se cere la joburi, (inca), poti castiga foarte bine cu ea, sa-ti faci un mic palat, acolo, cu niscai turnulete......, cu un Ferarri, Maseratti,Veyron, ceva in fata, pe trotuar,....Posted Image

Edited by myshyk, 20 October 2015 - 21:23.


#42
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
A doua limba straina se invata atunci cand ai nevoie si ce limba ai nevoie. In functie de ce oportunitate ti se zareste, nu asa aiurea ca o inveti degeaba.
Fiind la liceu e bine sa iti vezi de altele ca ai o gramada. Si invata engleza la perfectie pentru ca sunt sigur ca n-o stii.

#43
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
Nu voiam sa fiu rautacios, dar...

 korr41, on 20 octombrie 2015 - 20:00, said:

...sau limba română care e un adevarat obstacol la bacalaureat!

 AzY9, on 20 octombrie 2015 - 20:32, said:

Imi i-au mult doritul aparat foto

:)
Keep trying!

#44
AzY9

AzY9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 23.02.2015

 Friskey, on 20 octombrie 2015 - 21:23, said:

A doua limba straina se invata atunci cand ai nevoie si ce limba ai nevoie. In functie de ce oportunitate ti se zareste, nu asa aiurea ca o inveti degeaba.
Fiind la liceu e bine sa iti vezi de altele ca ai o gramada. Si invata engleza la perfectie pentru ca sunt sigur ca n-o stii.


Perfectie :))) bravo ma. Ce inseamna "la perfectie" pentru tine?

#45
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

 AzY9, on 20 octombrie 2015 - 20:32, said:

Imi i-au mult doritul aparat foto si stau o saptamana acolo pe banii parintilor.  O fac mandra pe mama. Posted Image

Cool, bafta! Intre timp nu neglija limba romana, macar pe asta s-o stii ca lumea! :lol:

Edited by Mr_Who, 20 October 2015 - 22:03.


#46
AzY9

AzY9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 23.02.2015

 motanu44, on 20 octombrie 2015 - 21:42, said:

Nu voiam sa fiu rautacios, dar...



Posted Image
Keep trying!


keep trying?

 Mr_Who, on 20 octombrie 2015 - 22:03, said:

Cool, bafta! Intre timp nu neglija limba romana, macar pe asta s-o stii ca lumea! Posted Image

Cu siguranta. O seara buna :)

#47
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 AzY9, on 20 octombrie 2015 - 22:00, said:



Perfectie Posted Image)) bravo ma. Ce inseamna "la perfectie" pentru tine?
Sa stii gramatica foarte bine.
Nu ma refer la intonatie.

#48
AzY9

AzY9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 23.02.2015

 Friskey, on 20 octombrie 2015 - 22:10, said:

Sa stii gramatica foarte bine.
Nu ma refer la intonatie.

Am inteles prietene, toata viata invatam, calm ca eu nici romana nu o stiu "la perfectie".

#49
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

 Friskey, on 20 octombrie 2015 - 22:10, said:

Sa stii gramatica foarte bine.

"Foarte bine" sau "la perfectie"? :)

#50
AzY9

AzY9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 23.02.2015

 Mr_Who, on 20 octombrie 2015 - 22:19, said:


"Foarte bine" sau "la perfectie"? Posted Image

Nu ne incurcam cu jumatati de masura.

#51
alinmihai1

alinmihai1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 13.10.2015
Mandarina,acolo e viitorul,UE e moarta.

#52
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

 AzY9, on 20 octombrie 2015 - 18:06, said:

Ce parere ai despre limbile din afara europei, este ceva ce ar merita studiat ?

Repet, araba, nu era nimic la misto.

 Jacinth, on 20 octombrie 2015 - 19:13, said:

No idea. Poate fi de folos pentru cele care vor sa se marite cu arabeti si sa poarte burka.

Ihi. Ia vezi cam cati oameni vorbesc araba si cam cati vorbitori de araba au ajuns in Europa in ultimele 2-3 luni.

#53
AzY9

AzY9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 23.02.2015
Mda... eu am inteles ca o sa ajunga la curatat wcuri.

#54
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

 Steetch, on 21 octombrie 2015 - 08:01, said:

Ihi. Ia vezi cam cati oameni vorbesc araba si cam cati vorbitori de araba au ajuns in Europa in ultimele 2-3 luni.

Asa, si? Inveti o limba ca sa te bagi la povesti cu imigrantii, sau cum?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate