Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Cablu TV sau alternativa pentru casa de vacanta?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
vyrgynya

vyrgynya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 21.05.2008
Avem o casa la tara. O folosim aproximativ 3 luni pe ani dintre care 2 vara. Pana acum ne-am limiitat la recepția tv cu antena de camera (tvr 1+2). Din  iunie doar tvr 1 mai emite terestru.  Vara e ok ( eu nici iarna nu mă plâng - citesc, mai pun un film, mai jucam un  boardgame în famiilie). Soțul și fi-miu însă vor sa vadă sport/știri mama sufera fără Tânăr și neliniștit. Așa ca am decis sa văd ce  varianta economica am avea pentru ceva mai mute canale tv.

Condițiile ar fi:

- sa nu fie prin internet (avem doar net mobil pe telefoane și tablete însă semnalul nu e nemaipomenit)

- sa nu fie prrin cablu - cea mai apropiata casa e..... departe și nu vreau sa plătesc sute de metri de cablu pentru conectare.

- costul lunar sa fi mic sau dacă se poate sa fie o plata unică fără abonament lunar ulterior

- sa nu necesite investiții în televizoare deștepte ( la tara am dus televizoarele color vechi cu tub și nu intenționez sa cumpăr altele pana nu crapă astea).


Am văzut ca la rds exista de exemplu tv satelit la care cel mai ieftin pachet e 18 lei pe luna (abonament și chirie decodor). În afară de decodor mi-ar trebui și  antenă? Exista tv satelit mai ieftin decât la rds sau exista o alta varianta în afară de tv satelit care sa se potrivească cerințelor mele?


Mulțumesc pentru orice sfat!

#2
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
FOCUS SAT. Un fel de prepay...

#3
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,773
  • Înscris: 09.05.2005
Focus SAT. incarci doar cand ai nevoie. http://www.focussat.ro/Cumpara-cartela

Edited by LensFlare, 09 September 2015 - 08:17.


#4
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
1. Focussat, oferta cu receptor cumparat. Apoi reincarci cand doresti. Chiar si o luna- doua pe ani. In plus de asta, daca incarci pe 13 octombrie, vezi programele pana pe 12 noiembrie, nu doar pana la sfarsitul lunii.
2. Freesat. Ai nevoie de o antena cu lnb si un receptor satelit. Apoi cumperi cartela de la iei (60 lei) si platesti un abonament anual de 99 lei.

#5
nycolae

nycolae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 29.03.2012
asta nu te-at coafa? achiti o singura data.

http://www.digitalsa...artela-tvr.html

#6
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
freesat, 99 lei/an. echipamentul ti-l cumperi. recomand receptor cu Viacces si card TVR (pe cardul asta se adauga si pachetul freesat ulterior).

focussat 29 lei/luna. daca iti cumperi echipamentul, incarci cand vrei, nu esti obligata sa incarci luna de luna. pretul
pentru echipamentul complet, aproximativ 350-420 lei, nu mai stiu exact.

sau digi tv, 15 lei/luna. la fel, echipament cumparat. nu merita sa iei decodorul in custodie, pentru 150 de lei cat e unul.
plus ca daca nu mai ai nevoie de el vreodata, se gaseste unu' sa-l vrea si sa-ti dea macar jumatate din pret. antena
de satelit se poate cumpara de la ei cu aproximativ 50 de lei (sau 70, nu mai stiu), ori poti s-o iei din alta parte, daca
gasesti mai ieftin.

pentru orice instalatie de receptie prin satelit, antena e obligatorie, ca altfel te uiti lung la decodor si el la tine.

mai poti cumpara si echipament ce permite FTA (destul de ieftin. decodor, antena si materialele diverse ajung cam la 200-250 lei).
cu FTA-ul nu ai acces decat la canalele ce emit gratuit pe satelit. nu sunt multe (depinde ce satelit alegi), si din ele, romanesti sunt
doar cateva.

cel mai ieftin si comod si cu mai multe canale iesi cu digi sau cu freesat.

Edited by dygey, 09 September 2015 - 11:42.


#7
vyrgynya

vyrgynya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 21.05.2008

 nycolae, on 09 septembrie 2015 - 10:43, said:

asta nu te-at coafa? achiti o singura data.

http://www.digitalsa...artela-tvr.html

Si ar mai trebui sa cumpăr antena și decodor. Tot o singura plata și acolo.

 dygey, on 09 septembrie 2015 - 11:42, said:

freesat, 99 lei/an. echipamentul ti-l cumperi. recomand receptor cu Viacces si card TVR (pe cardul asta se adauga si pachetul freesat ulterior).

focussat 29 lei/luna. daca iti cumperi echipamentul, incarci cand vrei, nu esti obligata sa incarci luna de luna. pretul
pentru echipamentul complet, aproximativ 350-420 lei, nu mai stiu exact.

sau digi tv, 15 lei/luna. la fel, echipament cumparat. nu merita sa iei decodorul in custodie, pentru 150 de lei cat e unul.
plus ca daca nu mai ai nevoie de el vreodata, se gaseste unu' sa-l vrea si sa-ti dea macar jumatate din pret. antena
de satelit se poate cumpara de la ei cu aproximativ 50 de lei (sau 70, nu mai stiu), ori poti s-o iei din alta parte, daca
gasesti mai ieftin.

pentru orice instalatie de receptie prin satelit, antena e obligatorie, ca altfel te uiti lung la decodor si el la tine.

mai poti cumpara si echipament ce permite FTA (destul de ieftin. decodor, antena si materialele diverse ajung cam la 200-250 lei).
cu FTA-ul nu ai acces decat la canalele ce emit gratuit pe satelit. nu sunt multe (depinde ce satelit alegi), si din ele, romanesti sunt
doar cateva.

cel mai ieftin si comod si cu mai multe canale iesi cu digi sau cu freesat.

Mulțumesc pentru informații ,  o sa fac o comparație de costuri și o sa mă decid la una dintre ele. După ce votam democratic în familie, sa primească fiecare cât mai mult din ce-și dorește.

Edited by vyrgynya, 09 September 2015 - 15:31.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate