Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba
 Facultate

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 

Pasta termica

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
19 răspunsuri în acest subiect

#1
loreran

loreran

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 28
  • Înscris: 27.12.2012
Am cumparat acest Cooler CPU Noctua NH-C12P SE14 pentru a schimba racirea la vechiul meu proc ; ma rog, am cumparat si setul de solutii Arctic Clean, dar tin sa va intreb, poate aveti mai multa experienta, cum trebuie sa procedez cu pasta termica pentru procesor, sa pun un singur bob de mazare in centrul procesorului si apoi sa aplic coolerul, sau sa intind pasta termica cu o cartela sau card de credit pe intreg procesorul?
Va multumesc !

#2
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.460
  • Înscris: 09.01.2008
personal folosesc metoda cu bob si nu a dat gres pana acum. dar odata ce ai pus coolerul pe procesor, tine-l acolo si eventual misca-l 1-2-3mm in parti ca pasta sa se intinda mai bine.

inainte mai foloseam si metoda cu intinderea, dar dupa ce am dat chix odata la mine, m-am abtinut sa o mai folosesc... ai sanse mai mari sa dai chix.

mai uita-te si la tutoriale pe youtube, inclusiv cu instalarea coolerului tau sa vezi ce eventuale probleme poti intampina.

Editat de shmu, 28 iulie 2015 - 19:28.


#3
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.151
  • Înscris: 10.07.2013
Pasta termica se intinde uniform pe toata suprafata procesorului!Posted Image
Sau cum a spus colegul, prima data bob si dupa aceea se misca prin rotire usoara coolerul de cateva ori.....

Editat de xmanyacs77, 28 iulie 2015 - 19:30.


#4
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.460
  • Înscris: 09.01.2008
@xmanyacs77 - nu la toate...

ideea cu dat chix e ca tu nu poti intinde un strat foarte subtire si uniform. ai sanse sa:
- pui stratul prea gros si nu e prea bine, pasta are rolul de a umple porozitatile microscopice ale suprafetei coolerului si ale tablei de transfer de la procesor nu de a "cimenta" coolerul pe procesor.
- pui strat neuniform si cand pui coolerul ai sanse mari sa ramana mici bule de aer pe ici pe colea, care fac rau, pentru ca pasta fix aerul trebuie sa-l "inlocuiasca"

asadar, cea mai "failsafe" metoda e bobul.

Editat de shmu, 28 iulie 2015 - 19:31.


#5
NeuFunk

NeuFunk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 193
  • Înscris: 07.04.2015
Nu, nu intinde nimic cu cardul, e o tampenie. Metoda cea mai buna e sa pui pasta cat un bob de OREZ si sa aplici dupa coolerul. Ea se va intinde singura corect. Daca ai un procesor ceva mai mare poti adauga ceva mai multa pasta, insa nu exagera.

#6
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostNeuFunk, on 28 iulie 2015 - 19:36, said:

Nu, nu intinde nimic cu cardul, e o tampenie.
nu e o tampenie pentru ca totusi e recomandata si de unii producatori de pasta termica sau cpu - in instructiunile de utilizare.

dar, cum am spus, presupune o oarecare indemanare si experienta, pe care daca nu le ai, ai sanse mai mari sa ratezi.

dar facuta ca la carte, e la fel de buna sau poate chiar mai buna decat bobul.

Editat de shmu, 28 iulie 2015 - 19:39.


#7
NeuFunk

NeuFunk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 193
  • Înscris: 07.04.2015
Ok, eu unul nu am facut asa ceva niciodata. Nu e ideea sa impanzesti CPU-ul cu pasta, ii poti face mai mult rau. Teoretic, presiunea aplicata procesorului de catre cooler este suficienta pentru a intinde pasta. Pana acum nu am dat gres cu aceasta metoda.

#8
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.460
  • Înscris: 09.01.2008
da, asta am zis si eu, dar totusi nu e o tampenie :)

#9
loreran

loreran

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 28
  • Înscris: 27.12.2012
eu ultima data , in urma cu 6 ani am intins pasta cu cardul, dar m-am chinuit ceva, din aceasta cauza vroiam sa va intreb cum este metoda bob de orez...dar daca spuneti ca este ok....eu va cred pe cuvant.

#10
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.460
  • Înscris: 09.01.2008
uiat-te pe youtube cel mai bine. o sa vezi tutoriale multe si iti faci o idee generala.

sa nu te uiti doar la 1. :)

#11
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.347
  • Înscris: 24.05.2010
Vezi ca bobul de orez nu e cat cartoful.... nu pui tot tubul daca cand ai aplicat coolerul pe procesor a dat pe afara, scoti -> cureti -> reiei operatiunea

Editat de MooF2010, 28 iulie 2015 - 20:54.


#12
blueeyes0203

blueeyes0203

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 21
  • Înscris: 22.07.2015
Lasati ca va impac eu pe toti.
     Nu se pune nici cat un bob de mazare si nici cat un bob de orez.
     Indicatia era cat "o jumatate de bob de mazare" dar a fost tradus prost de cine a tradus din engleza si mazarea a ajuns sa semene cu un pepene.
     Pui o jumatate de bob de mazare daca ai un procesor AMD K6 la 366MHZ pentru ca informatia e veche de  10-12 ani.
     Revenind la zilele noastre, pasta termica trebuie sa acopere in strat  subtire toata suprafata procesorului. Procesoarele au astazi diverse dimensiuni, asa ca trebuie sa te orientezi dupa caz. Se pune pasta in limita bunului simt. Nu trebuie sa  nivelezi pasta cu un card bancar. Pui pasta in mijlocul procesorului si atunci cand presezi coolerul deasupra, ea se va imprastia uniform pe toata suprafata. Daca operatiunea vi se pare complicata, apelati la un copil de 6-7 ani. Se va descurca de minune.

#13
maddogg

maddogg

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 674
  • Înscris: 25.11.2004

View Postshmu, on 28 iulie 2015 - 20:05, said:

uiat-te pe youtube cel mai bine. o sa vezi tutoriale multe si iti faci o idee generala.

sa nu te uiti doar la 1. Posted Image

Adica sa nu te uiti doar la acesta (the kentucky way) Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TnyoJtv9Cx0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.347
  • Înscris: 24.05.2010

View Postblueeyes0203, on 28 iulie 2015 - 23:28, said:

Lasati ca va impac eu pe toti.
Nu se pune nici cat un bob de mazare si nici cat un bob de orez.
Indicatia era cat "o jumatate de bob de mazare" dar a fost tradus prost de cine a tradus din engleza si mazarea a ajuns sa semene cu un pepene.
Pui o jumatate de bob de mazare daca ai un procesor AMD K6 la 366MHZ pentru ca informatia e veche de  10-12 ani.
Revenind la zilele noastre, pasta termica trebuie sa acopere in strat  subtire toata suprafata procesorului. Procesoarele au astazi diverse dimensiuni, asa ca trebuie sa te orientezi dupa caz. Se pune pasta in limita bunului simt. Nu trebuie sa  nivelezi pasta cu un card bancar. Pui pasta in mijlocul procesorului si atunci cand presezi coolerul deasupra, ea se va imprastia uniform pe toata suprafata. Daca operatiunea vi se pare complicata, apelati la un copil de 6-7 ani. Se va descurca de minune.


Nu stiu cum is la AMD insa la intel procesoarele de acum is aproape de 3 ori mai mici implicit si aria de acoperit

#15
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 21.839
  • Înscris: 07.06.2014
hmmm, mituri si iar mituri. ca are un por microscopic si creste cu 10 grade temp la procesor, ca nu este intinsa ca ...., ca .... si iar ca.

dar ati montat vreodata un cooler stock intel cu pasta preaplicata? ati aruncat un ochi acolo sa vedeti ce distante sunt intre cele 3 fasii de pasta? pai daca alea merg fara stres, ce ne tot dam de ceasul mortii pe aici cu tutoriale si alte balarii, cand practica de fapt e alta?

#16
loreran

loreran

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 28
  • Înscris: 27.12.2012
Ai dreptate Dany! :)

#17
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.460
  • Înscris: 09.01.2008
Dany - pasta aia e pusa intr-un anume fel. da, e distanta intre ele, dar imagineaza-ti ce faci cand presezi coolerul... se imprastie, dar se va imprastia uniform si are distanta aia mare tocmai ca sa nu prea prinda aer intre fasii cand se "unesc".

dar metoda e foarte similara cu bobul in sensul ca pasta nu e intinsa dinainte, ci se intinde ea prin presare.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EyXLu1Ms-q4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nfDsDLlj_Uo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zuwmHyloBk4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Editat de shmu, 29 iulie 2015 - 16:17.


#18
loreran

loreran

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 28
  • Înscris: 27.12.2012
pasta aia pusa de Intel este aplicata cu "cap" de ingineri; asa este ,totul a fost gandit astfel incat in procesul de incalzire sa nu se nasca bule de aer prin fenomenul de cavitatie , aerul iesind prin capetele spatiilor in procesul de contopire. In ceea ce priveste care este metoda cea mai buna de aplicare a pastei termice, personal inclin sa cred ca "metoda bobului" are cele mai mici riscuri de fail, deoarece pasta este aplicata central in zona cea mai hot a procului, prin presare se intinde pe o suprafata respectabila, si...nu apar bule de aer in timpul aplicarii coolerului dar nici in timul incalzirii pastei.

Editat de loreran, 29 iulie 2015 - 19:03.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate