Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

A murit realizatorul radio Paul Grigoriu

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
39 răspunsuri în acest subiect

#19
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.827
  • Înscris: 03.02.2007
Dumnezeu îi ia alături pe cei valoroși. El ne făcea mai bune diminețile copilăriei și tinereții. Odihnească-se în pace!

#20
cristi0304

cristi0304

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.059
  • Înscris: 31.05.2010
Dumnezeu sa-l ierte...

#21
masni

masni

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 765
  • Înscris: 25.10.2010
O voce de aur.odihneasca-se in pace.

#22
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.070
  • Înscris: 07.05.2006
... de la Paul Grigoriu,zicere....la revedere...
Posted image Posted image  RIP

#23
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.070
  • Înscris: 07.05.2006
Paul Grigoriu, unul dintre cei mai cunoscuţi oameni de radio din România, a fost găsit mort, vineri, în locuinţa sa din Buciumeni, Dâmboviţa.
Paul Grigoriu era cunoscut ascultătorilor de radio din întreaga ţară prin emisiunea Matinal pe care a realizat-o ani buni la Radio România Actualităţi. Despre acea perioadă, Paul Grigoriu povestea în vara anului 2009, pentru revista Esquire: "Matinalul, veneam seara la 7 şi cam până la 4 vorbeam cu corespondenţii, care de cele mai multe ori mă înjurau. La 4 mă bărbieream, mă schimbam şi la 5 eram în emisie. Ziua abia atunci începea. La început era infernal. Adormeam în metrou, ajungeam până la capăt, ziceau ăia că sunt alcoolic".
Absolvent al Facultăţii de Litere a Universităţii Bucureşti, Paul Grigoriu a lucrat în radioul public încă dinainte de 1989, la redacţia în limba franceză a Radio România Internaţional. A fost una din vocile "Radio Vacanţa", iar după Decembrie 1989, a fost unul dintre realizatorii Matinalului, iar mai al emisiunii Sfertul Academic. S-a pensionat în 2009, nu înainte de a primi din partea preşedinţiei României două importante distincţii, Ordinul Meritul Cultural şi Ordinul Serviciului Credincios.
Într-un interviu acordat după ce a ieşit la pensie şi s-a retras în comuna Buciumeni (jud. Dâmboviţa), el declara: "Nu ştiu dacă, peste 100 de ani, cineva va mai fi interesat de ceea ce am făcut eu în ca­rieră... Intenţionez să trăiesc până la 94 de ani şi de o parte de posteritate o să mă ocup… trăind".
Paul Grigoriu s-a născut pe data de 6 martie 1945, la Bacău.
Sursa: http://www.romaniatv...rit_212536.html

Paul Grigoriu a fost găsit fără suflare în casa sa din Buciumeni. Se pare că decesul a survenit din cauze naturale.
Născut la 6 martie 1945, la Bacău, Paul Grigoriu a ajuns să lucreze în radio după ce a renunţat la cariera didactică, potrivit RadioConstanța.ro.
În scurt timp, a ajuns să se confunde cu imaginea Radioului Public, căruia i-a dedicat viaţa, după cum mărturisea, într-un interviu pentru România Actualităţi, în 2009:
Paul Grigoriu. “Radioul înseamnă totul! În radio mi-am făcut familia, în radio am cunoscut oameni foarte importanţi şi în radio am învăţat că trebuie să te măsori cu centimetrul înainte să vorbeşti.”
„Am prins morbul abia la Radio Vacanţa, când am ieşit din stilul conservă care se practica de obicei. Atunci am înţeles ce înseamnă, atunci m-am îndrăgostit. Acolo era altă socoteală. Structura era mai lejeră. Făceam interviuri în direct. Acolo era radio” – spunea, într-un interviu pentru revista Esquire, regretatul Paul Grigoriu.
Absolvent al Facultăţii de Limbi romanice, clasice şi orientale – Universitatea Bucureşti (secţia franceză-spaniolă), din 1969 lucrează la Radiodifuziunea Română, redacţia emisiunilor pentru străinătate (REPS), secţia franceză. După 1990, este realizator al emisiunii “Matinal” de la Radio România Actualităţi.
Paul Grigoriu. Redactor-şef al Programului III (Radio România Tineret) şi – din 1992 – director general adjunct al Radiodifuziunii Române. Între octombrie 1994 – septembrie 1995 este director general interimar al Societăţii Române de Radiodifuziune. Director general adjunct (şef al canalelor naţionale) până în anul 2002, când demisionează din funcţie.
Cariera jurnalistică a lui Paul Grigoriu este marcată de prestaţiile estivale de la Radio Vacanţa – până în 1989 – şi de radioprograme precum “Noapte albastră”. Succesul de public – nemaiîntâlnit până la el – i l-a adus populara emisiune “Matinal”, al cărei iniţiator a fost după 1990.
Personalitate de prim-plan a Radiodifuziunii Române (pentru mulţi chiar o emblemă vie a acesteia), Paul Grigoriu a marcat prin prestaţia sa inspirată secţiunea postdecembristă a istoriei radioului românesc.
Este autorul mai multor volume de proză şi reportaj literar. Debutul său cu Anatomia unei străzi (Casa editorială Odeon, colecţia „Inedit“ – Bucureşti, 1992) le propune cititorilor o „galerie de chipuri“ de pe strada Armenească a Bacăului, acolo unde, la numărul 40, viitorul megarealizator radio şi-a petrecut, blând şi anonim, copilăria. (Scripta manent. Ghid biobibliografic al scriitorilor din Radio 1928-2004 de Titus Vîjeu – Buc., Editura Casa Radio, 2004).
Sursa: http://www.realitate...iu_1668635.html

Vezi si : http://www.srr.ro/pa...din_viata-14026

Editat de whitewizard, 04 aprilie 2015 - 05:14.


#24
alin632

alin632

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 7.712
  • Înscris: 05.09.2011
R.I.P. Paul Grigoriu. Posted image

#25
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.571
  • Înscris: 20.08.2014
Mai stie cineva cum se numea melodia celebra de intro a Matinalului?

#26
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.899
  • Înscris: 28.11.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/f9fMtP8KEao?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#27
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 21.754
  • Înscris: 07.04.2006
Posted image Posted image Posted image

Dumnezeu să-l odihnească!

#28
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.991
  • Înscris: 18.09.2008
Vin cu aceiasi intrebare, pe care o pun mereu: Ce punem in loc?

#29
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.899
  • Înscris: 28.11.2006
Ar fi de pus in loc, dar nu trebuie sa te astepti sa fie la fel cu cel pe care il inlocuiesc. Va dau un exemplu tot de la RRA. Se numeste Costin Enache si face emisiunea Deschis in weekend (sambata si duminica, de la 9:30 la 13). Desigur nu e ca Paul Grigoriu pentru ca nici epoca nu mai e aceeasi, nici ascultatorii nu mai sunt cei de acum 20 de ani. Dar tipul are comentarii acide, umor cat cuprinde si o voce "radiofonica. Il ascult intotdeauna cu placere.

#30
mkreszan

mkreszan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 99
  • Înscris: 17.01.2005
Mai știe cineva cum se numea melodia din genericul emisiunii "Noapte albastra" ?

#31
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.899
  • Înscris: 28.11.2006
Hmmm... era un cover la saxofon dupa Nillson - Without You (melodie preluata si de Mariah Carey). Daca nu e asta, nu ai tin alta melodie din emisiunea respectiva.

Alte melodii pe care Paul Grigoriu le-a folosit ca fundale la diverse emisiuni:
Rosu si Negru - Cadrane
AC/DC - Thunderstruck
Toto - Africa
Andy Summers & Robert Fripp - What kind of man reads playboy?

#32
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.898
  • Înscris: 26.03.2012
A plecat în eterna Noapte Albastră. Rămas Bun, Maestre al undelor din eter.

#33
mkreszan

mkreszan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 99
  • Înscris: 17.01.2005

Vizualizare mesajpufonel, pe 29 ianuarie 2017 - 02:09, a scris:

Hmmm... era un cover la saxofon dupa Nillson - Without You (melodie preluata si de Mariah Carey). Daca nu e asta, nu ai tin alta melodie din emisiunea respectiva.

Alte melodii pe care Paul Grigoriu le-a folosit ca fundale la diverse emisiuni:
Rosu si Negru - Cadrane
AC/DC - Thunderstruck
Toto - Africa
Andy Summers & Robert Fripp - What kind of man reads playboy?

Din câte îmi amintesc, emisiunea incepea cu: "ne-insotiti?" după care urma melodia. Asta de întâmpla prin '85-'87. Niciuna din cele de mai sus nu e melodia pe care o caut. Era o melodie lentă superbă.

#34
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.899
  • Înscris: 28.11.2006
85 sau 95? :w00t: Sincer, nu rtin minte sa0-l fi ascuotat inainte de '90, cred ca era mai mult pe la Radio Vacanta, si eu nu ma omor cu litoralul. Dar in '95 avea emisiunea Noapte albastra luni seara, iar muzica era un cover la saxofon dupa Without You. Cauta si tu pe YT poate-l gasesti.

#35
mkreszan

mkreszan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 99
  • Înscris: 17.01.2005
Cu siguranță era înainte de '88 și nu era la Radio vacanta. Nu mai țin minte în ce zi a săptămânii sau de cate ori pe săptămână era emisiunea. Ce țin minte perfect este că așteptăm cu nerăbdare emisiunea și adormeam pe ea. Am căutat pe tot netul dar nu am găsit nimic.

#36
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.899
  • Înscris: 28.11.2006
Pai inainte dfe '89 programul radio se inchidea la 24 sau la 0:30 :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate