Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

A murit realizatorul radio Paul Grigoriu

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
In aceasta seara a murit una dintre vocile cele mai emblematice ale radioului romanesc. Paul Grigoriu, cel care ne-a incantat pret de atatea matinale cu vocea sa unica si cu flerul sau imposibil de egalat, ne-a parasit azi la varsta de 70 de ani. Odihneste-te in pace, maestre, si sa-ti fie amintirea mereu vie printre iubitorii de radio adevarat!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oBQ9KO26s78?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
necolae

necolae

    Popescu, Emma, Flick, Buzdu, Benavides, Mihaila si Morar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,883
  • Înscris: 05.02.2012
Dumnezeu să-l ierte.

#3
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006

 pufonel, on 03 aprilie 2015 - 21:19, said:

In aceasta seara a murit una dintre vocile cele mai emblematice ale radioului romanesc. Paul Grigoriu, cel care ne-a incantat pret de atatea matinale cu vocea sa unica si cu flerul sau imposibil de egalat, ne-a parasit azi la varsta de 70 de ani. Odihneste-te in pace, maestre, si sa-ti fie amintirea mereu vie printre iubitorii de radio adevarat!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oBQ9KO26s78?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Paul Grigoriu,la revedere!

#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Nu suntem toti Paul Grigoriu, kroghy. Omul acesta a contribuit cu ceva la cultura noastra.
Odihneasca-se in pace!

#5
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Paul Grigoriu, unul dintre cei mai îndrăgiţi şi cunoscuţi oameni de radio, a încetat din viață


"Vreun an nici nu am înţeles despre ce este vorba. Când am înţeles cu adevărat despre ce este vorba, am înnebunit. Şi am făcut-o cu pasiune. Am făcut această meserie de-am înnebunit (...) Cred că au trecut patru sau cinci ani până când am simţit că-mi găsisem drumul. Pentru mine, radioul a însemnat muncă foarte multă şi mare dragoste de clădirea aceea din Strada General Berthelot şi de tot ceea ce se petrecea înăuntru.
"Deşi am avut propuneri foarte avantajoase, nu am regretat nici o secundă că nu am părăsit Radio România, am simţit că-i sunt dator radioului public cu toată devenirea mea”, mărturisea Paul Grigoriu.
Paul Grigoriu, și-a aniversat în 2011 ziua de naştere la Radio România Cultural, în emisiunea Născut în România:

Paul Grigoriu s-a născut la 6 martie 1945 la Bacău. Absolvent al Facultăţii de Limbi romanice, clasice şi orientale – Universitatea Bucureşti (secţia franceză-spaniolă). Din 1969 lucrează la Radiodifuziunea Română, redacţia emisiunilor pentru străinătate (REPS), secţia franceză. După 1990, realizator al emisiunii “Matinal” de la Radio România Actualităţi.
Redactor-şef al Programului III (Radio România Tineret) şi – din 1992 – director general adjunct al Radiodifuziunii Române. Între octombrie 1994 – septembrie 1995 este director general interimar al Societăţii Române de Radiodifuziune. Director general adjunct (şef al canalelor naţionale) până în anul 2002, când demisionează din funcţie.
Cariera jurnalistică a lui Paul Grigoriu este marcată de prestaţiile estivale de la Radio Vacanţa – până în 1989 – şi de radioprograme precum “Noapte albastră”. Succesul de public – nemaiîntâlnit până la el – i l-a adus populara emisiune “Matinal”, al cărei iniţiator a fost după 1990.
Personalitate de prim-plan a Radiodifuziunii Române (pentru mulţi chiar o emblemă vie a acesteia), Paul Grigoriu a marcat prin prestaţia sa inspirată secţiunea postdecembristă a istoriei radioului românesc. Este autorul mai multor volume de proză şi reportaj literar. Debutul său cu Anatomia unei străzi (Casa editorială Odeon, colecţia „Inedit“ – Bucureşti, 1992) propune cititorilor o „galerie de chipuri“, de pe strada Armenească a Bacăului, acolo unde, la numărul 40, viitorul megarealizator radio şi-a petrecut, blând şi anonim, copilăria. (Scripta manent. Ghid biobibliografic al scriitorilor din Radio 1928-2004 de Titus Vîjeu - Buc., Editura Casa Radio, 2004)

Sursa

[ http://libersaspun.3netmedia.ro/wp-content/uploads/paul-grigoriu1-300x225.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by pufonel, 03 April 2015 - 21:36.


#6
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Dumnezeu sa il ierte! Avea o voce frumoasa.

#7
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,971
  • Înscris: 06.01.2006

 YOUR_GOD, on 03 aprilie 2015 - 21:26, said:

Nu suntem toti Paul Grigoriu, kroghy. Omul acesta a contribuit cu ceva la cultura noastra.
din pacate la noi este promovata incultura, fundurile si tatele
nu am auzit niciodata de el pana acum dar asa se intampla de obicei cu oamenii de valoare, incep sa fie recunoscuti abia dupa ce mor
daca chiar a fost un om valoros atunci tot respectul

Edited by Kroghy, 03 April 2015 - 21:41.


#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
El facea parte dintr-o alta lume si cei care il stiu, stiu si asta.
In fine, gasesti, daca consideri ca este cazul sa te informezi, informatii pe net destule despre dansul. Nu stiu daca ma intelegi, dar vocea sa este ca o muzica sublima pentru urechile mele..imi trezeste atatea amintiti, senzatii, trairi...

#9
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
Cu vocea lui Paul Grigoriu la radio ma trezeam in fiecare dimineata cand mergeam la scoala :)

Dumnezeu să-l ierte.

#10
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006
La 5 dimineata,incepea emisiunea radio,super.La acea vreme era cineva,l-am acultat si intradevar se difuza muzica rock.

http://adevarul.ro/n...d209/index.html

http://roncea.ro/tag/paul-grigoriu/

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/G5bu-B2EAh4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by whitewizard, 03 April 2015 - 21:51.


#11
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,383
  • Înscris: 28.02.2007

 Kroghy, on 03 aprilie 2015 - 21:23, said:

nu stiu cine este dar sa fie sanatos
pai si te lauzi cu asta? Paul Grigoriu facea niste emisiuni minunate la Radio Vacanta, ma bucuram sa-=l ascult si la matinalele de la R.R.A...
Dumnezeu sa-l ierte !

#12
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Cea mai tare muzica era la nea Paul , rockul romanesc , muzica buna in general era la mare cinste in emisiunile sale .A fost un mare roman , si a iubit radioul pana la ultima suflare ! Sa-l odihneasca Dzeu in pace !

#13
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
La ce radio a activat?

#14
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Pe atunci se numea Radio Romania Actualitati , ii ziceam radio programul 1 .

#15
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,720
  • Înscris: 26.02.2010
Dumnezeu sa-l odihneasca! Am ascultat cu placere matinalul de la RRA realizat de dansul. In ultima vreme, parca tot mai bun este la RRA, la ceilalti e multa frustare si incearca sa o reverse pe altii.

#16
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006

 Kroghy, on 03 aprilie 2015 - 21:39, said:

din pacate la noi este promovata incultura, fundurile si tatele
nu am auzit niciodata de el pana acum dar asa se intampla de obicei cu oamenii de valoare, incep sa fie recunoscuti abia dupa ce mor
daca chiar a fost un om valoros atunci tot respectul
Imi dau cu presupusul, dar cred ca nu ai auzit de el pentru ca toata lumea zicea (si multi inca mai cred) ca RRA e un radio "pentru bosorogi", unde cei tineri nu se regasesc. Poate chestia asta era valabila pana prin 2000, dar nu mai e cazul acum.

Iar in anii 90 Paul Grigoriu era una din putinele voci ascultabile la RRA. Nu l-am prins la Radiio Vacanta, dar matinalele sale de la RRA bateau orice se gasea (si se gaseste si azi) pe radiourile comerciale.

PS Iti admir atitudinea. Multi ar fi trecut peste aceasta stire, dar din postarea ta se vede ca regreti ca n-ai apucat sa-l cunosti mai bine pe acest mare om de radio. Asculta interviul pe care l-am postat in primul post si vei afla mai multe despre el.

Edited by pufonel, 03 April 2015 - 22:18.


#17
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Si Viorel Popescu iar facea emisiuni bune , cam tot in acelasi gen , o voce placuta si la el  imi placea sa ii ascult !

#18
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Viorel Popescu era mai mult orientat spre publicul feminin, era un fel de Magic FM avant la lettre :D Era bun si el, avea o voce placuta, dar era cam moale pentru gustul meu. Imi placea in schimb de Grigoriu, care avea totdeauna poantele la el (si poante fine, nu chestii vulgare).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate