Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba
 Facultate

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 

Copiii si treburile casnice

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
113 răspunsuri în acest subiect

#109
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.152
  • Înscris: 25.10.2007
Textul e ușor aberant, dar nu atât de aberant cât l-a făcut traducerea. În mod evident, sursa este americană.

View PostOmulLLORT, on 04 ianuarie 2015 - 12:31, said:

Aia cu sorteaza si curata argintarie e fenomenala Posted Image
E o greșeală de traducere. Se referă la tacâmuri. Adică să separe lingurile de furculițe etc.

Referitor la becuri: conceptul de lustră din tavan este aproape necunoscut americanilor (cele mai multe apartamente nici nu au fire trase de la întrerupător la tavan, ci la priză). Este vorba de lămpi de la podea, veioze etc. Prizele americane au un nivel de siguranță mai mare decât cele din Europa de Est.

Cositul ierbii se referă la îngrijirea peluzei, operație care se face cu o mașină ușor de manevrat, nu cu coasa sau secera.
Tot ceea ce referă la spălatul vaselor are în vedere mașina de spălat vase. Prin ”clătitul vaselor” se înțelege că farfuriile trebuie clătite de resturi de mâncare înainte de a fi puse în mașină.

On topic:
Mama mă trimitea la târguieli la alimentara din colț cu listă. Nu ca să nu uit, ci ca s-o arăt doamnelor de acolo, fiindcă nu știam să citesc încă.
Duceam gunoiul la ghenă, măturam și spălam pe jos cu cârpa.
Schimbam baterii.

Începând din clasa a doua străbăteam Bucureștiul de la sud la nord (autobuzul 32 + tramvaiul 12) de 2 sau 3 ori pe săptămână (meditații). Tot cam atunci, o dată sau de două ori pe lună mergeam în weekend la Ploiești. Ambele fără însoțitor adult.
Prin clasa a doua sau a treia, am descoperit că pot avea fursecuri fără să depind de un adult, că mă învățase o mătușă cum și cât să le coc.
Făceam o dată pe săptămână pâine de casă.
Înainte să împlinesc 12 ani, mama nu mi-a mai spălat rufele. Nu am avut întotdeauna mașină de spălat rufe.

Editat de Cazimi, 15 martie 2015 - 01:44.


#110
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.772
  • Înscris: 19.01.2005
Mai, dragilor, am citit cit am citit si am sarit la ultima pagina. Nu stiu daca s-a scris dar voi pe acilea ati postat o pagina dintr-o carte veche, anii 40-50 cind acele lucruri erau permise si necesare si le judecati prin prisma sec 21. Evident ca apar ca aberatii. Tata, fie iertat, mergea la sapa, cu vacile, copil fiind si nu parea nimanui interzis. Ba mai si invata, si inca bine.
Asa ca discutia de aici e doar partial corecta.

#111
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.896
  • Înscris: 06.10.2003
Io pot sa zic ca nepotu-mio, de 7 ani, era super incantat ca il las sa dea cu mixerul prin bol (faceam crema la cremes). Fiu-mio de 3 ani se distreaza curatand morcovi. Sau se joaca cu aluatul cand "facem" paine.
Copiii imita adultii si vor sa faca ce fac acestia. Se gasesc lucruri marunte de facut prin casa impreuna cu copiii.

#112
Mialache

Mialache

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 335
  • Înscris: 22.09.2015

View Postshiva, on 22 septembrie 2015 - 14:27, said:

Copiii imita adultii si vor sa faca ce fac acestia. Se gasesc lucruri marunte de facut prin casa impreuna cu copiii.

sau sortat boabe de fasole pentru mancare

#113
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.210
  • Înscris: 15.09.2015

View Postshiva, on 22 septembrie 2015 - 14:27, said:


Copiii imita adultii si vor sa faca ce fac acestia.

Eh, copiii mai aleg si comoditatea, de cum isi dau seama ca exista si ca pot sa-l imite pe adultul celalalt. :D

#114
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 19.749
  • Înscris: 06.10.2012
Ai mei, incepand cu acest an scolar, isi pun singuri pachetele si apa pt a doua zi.
Asta si pt ca seara am foarte multe lucruri de facut pentru toata lumea, dar si pt a-i mai responsabiliza cu ceva, in plus au mai crescut, deci isi fac singuri ghiozdanele si cu pachetele aferente.

In rest, ambii au inceput sa isi faca patul (in zilele de wkd, de luni-vineri, nu, oricum suntem pe fuga), udatul florilor a ramas in grija lor exclusiva (se cearta care sa le ude :D), la pusul mesei contribuie toata lumea, de strans fiecare isi duce farfuria in chiuveta.
Cam atat. :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate