Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Constructii din Fier Forjat

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#37
dilimach3

dilimach3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 07.06.2008
scuze eurobiont, iti raspund complet si oarecum constrans in acest mod
Fotocelulele, au un rol de siguranta, pentru a nu lovi nici un obstacol ,botul masinii, cainele, persoana, in timpul manevrei de inchidere. Oricum sistemele au un abreiaj (sau senzori) ce nu permit continuarea miscarii in caz de intampina un obstacol.
Automatizarile, la majoritatea, pot fi atasate o baterie pentru a functiona fara probleme in cazul lipsei curentului, sau se poate deschide manual prin deblocare. Singura problema este ca se poate face doar din interiorul curtii (sper ca te pricepi la escaladari garduri in acel caz)

#38
andreeadigeo

andreeadigeo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 05.07.2010
Salut,
M-ar interesa sa aflu cam cat ma costa o balustrada + mana curenta de genul celei din imaginea atasata. Balustrada poate avea si elemente mai simple in componenta. Nu am un buget asa de mare.  :worthy:

Attached Files



#39
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008

 andreeadigeo, on 3rd April 2011, 15:57, said:

Salut,
M-ar interesa sa aflu cam cat ma costa o balustrada + mana curenta de genul celei din imaginea atasata. Balustrada poate avea si elemente mai simple in componenta. Nu am un buget asa de mare.  :worthy:
pretul care mi s-a dat e de 220 lei/ml,dar prefer inoxul la care pretul e de 60 euro/ml

#40
dilimach3

dilimach3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 07.06.2008
Inoxul...aspect frumos, rezistent, un cosmar curatarea lui...plus modelele oarecum limitate.

#41
andreeadigeo

andreeadigeo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 05.07.2010
Eu ma refeream la un pret pentru toata lucrarea: mana curenta + balustrada+manopera+montaj. Sa zicem ca renunt la mana curenta de pe peretele opus si pastrez numai mana curenta care se continua apoi cu balustrada unde balanseaza scara (pana acolo scara fiind marginita de perete pe ambele laturi). Prima oferta care mi-a venit este de 800 euro dar mi se pare exagerata pentru ca nu cred sa fie mai mult de 4-5m de balustrada (1m hol mansarda + 3...4 m portiunea de scara cu gol pe o latura) + 6 m de mana curenta. Inoxul nu ma incanta.

Edited by andreeadigeo, 03 April 2011 - 20:52.


#42
sealife

sealife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 01.03.2010

 andreeadigeo, on 3rd April 2011, 20:51, said:

Prima oferta care mi-a venit este de 800 euro dar mi se pare exagerata pentru ca nu cred sa fie mai mult de 4-5m de balustrada (1m hol mansarda + 3...4 m portiunea de scara cu gol pe o latura) + 6 m de mana curenta.
E cam exagerat.
Eu pentru o scara ca a ta ,e in lucru acum,si pentru un balcon care e cel putin la fel de dificil de realizat si presupune material mai mult dau 3200lei.

#43
andreeadigeo

andreeadigeo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 05.07.2010

 sealife, on 3rd April 2011, 22:21, said:

E cam exagerat.
Eu pentru o scara ca a ta ,e in lucru acum,si pentru un balcon care e cel putin la fel de dificil de realizat si presupune material mai mult dau 3200lei.
Interesant, poate postezi ceva poze cand o sa fie gata. Daca esti multumit poate fac si eu lucrarea tot cu ei. Si eu am balcon dar mai intai as vrea sa fianlizez interiorul desi daca tot vin oamenii sa lucreze la scara la balcon e mult mai simplu si cred ca totusi ar fi bine la se fac odata pe ambele.

#44
sealife

sealife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 01.03.2010

 andreeadigeo, on 4th April 2011, 20:55, said:

Interesant, poate postezi ceva poze cand o sa fie gata. Daca esti multumit poate fac si eu lucrarea tot cu ei. ..

O sa pun poze la final.Sper ca esti din Galati,sigur nu se vor deplasa in alta localitate.Iar daca esti din Galati poti sa vii sa vezi ce fac,nicio problema.

#45
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
Cat timp pierd mesterii pt a fabrica o poarta din Fe?

#46
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
Ce fel de intrebare e asta??? ... timpul de lucru difera de la o lucrare la alta, in f de complexitate... o sa primesti recomandari pe forum, si iti spune cel care iti lucreaza - dupa ce iti alegi modelul - cat costa si ' cat timp pierde' sa o faca...

3puncte3cuvinte: combate ideianu persoana

Edited by euribiontuL, 06 April 2011 - 15:37.


#47
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008

 mutulica_41, on 5th April 2011, 19:47, said:

Ce fel de intrebare e asta??? ... timpul de lucru difera de la o lucrare la alta, in f de complexitate... o sa primesti recomandari pe forum, si iti spune cel care iti lucreaza - dupa ce iti alegi modelul - cat costa si ' cat timp pierde' sa o faca...
E o intrebare de bun simt... Castigul declarat de cei care fabrica porti din Fe forjat e undeva la 1800 lei/poarta,cred ca au uitat valoarea banului

3puncte3cuvinte: combate ideia nupersoana

Edited by euribiontuL, 06 April 2011 - 15:38.


#48
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
Ia mai uita-te odata ce ai scris... intelegi ce investitie inseamna un atelier de confectii metalice, salarii la oameni? banuiesc ca nici nu stii cat costa fierul batut... ei ' pierd timpul' lucrand fier forjat, decat sa umbli dupa oferte, ca doar nu te obliga nimeni sa cumperi de la un anume confectioner, e relatia cerere-oferta, sunt atatea firme care lucreaza balustrade/ porti/ garduri, ca sa nu mai spun ca daca n-ai bani de fier forjat, ce te impiedica sa cumperi din lemn, sau din plasa...? ... Treaba e ca adevarul supara, e natura omului sa se inflameze cand ii trantesti un adevar in fata, cel mai usor e sa injuri si sa jignesti cand nu gasesti argument...! ...

3puncte3cuvinte: educația complică ecuația

Edited by euribiontuL, 06 April 2011 - 15:41.


#49
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
anonima1, să întrebi cât timp durează manopera unei lucrări, poate fi o întrebare îndreptățită. dar să duci grija fabricanților și să te apuci să contabilizezi câștigul lor, nu mi se mai pare îndreptățit.
e drept însă că putem vorbi la modul general. să fie însă general, și pe cât posibil, fără a leza pe cineva din utilizatori.
nici atelierele/fabricanții nu sunt de luat la țintă, că altfel, fără ei, cine ne-ar mai răspunde la întrebările pe care le avem de adresat?

mutulica_41, cu sau fără luările tale de atitudine, acele firme/ateliere o vor scoate ele la capăt într-un fel sau altul. nu-i nevoie să fie nimeni avocatul lor.
la fel, putem discuta generalități cât încape. atenție însă la modul cum sunt exprimate, pt că, la un moment dat, cineva, cumva, s-ar putea simți lezat.

În rest, cred că vorbesc în asentimentul multora: ne-am bucura dacă ar fi mai multe poze pe topic. vorba ceea: ochiu' opinii citește, da' tot poza îl hrănește.  :D
Nu ascund faptul că eu și echipa de moderare, suntem interesați să cuantificăm cât mai multe LUCRĂRI CU SPECIFIC clar precizat. Lucrări ce țin de execuția și amenajarea unei construcții. Aici încercăm să vorbim despre tot ce ține deConstrucții din fier forjat. tot înseamnă și prețuri.

ăăă...cu aceasta, vă urez forumizare plăcută!  :OK:

Edited by euribiontuL, 06 April 2011 - 16:30.


#50
dilimach3

dilimach3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 07.06.2008
Castig declarat 1800 lei? la ce produs? cine a declarat? ce nivel de complexitate avea produsul? la orice poarta castiga atat? (sunt curios)Sa fiu rautacios: vrei poarta frumoasa si sufletul in rai nu cred ca vei reusi.
Totusi amuzant. Anonima1, timpul difera in functie de complexitate, poate fi finalizata si in 3 zile (vopseaua dureaza mai mult sa se usuce). Dar totusi, pe langa acele banale piese din care se executa o piesa, structura,  ansamblu, implica diferite cheltuieli de productie care inevitabil se reflecta in pretul produsului finit. (cu totii dorim salarii mari, dar nu suntem dispusi sa platim mai mult pt un produs). Odata ce traim intr-o tara democrata avem puterea de a decide, drept urmare nu ai  obligatia de a cumpara un produs ce il consideri a fi la suprapret.
Nu poti calcula cuantumul de profit al unui produs, pe nimeni nu il intereseaza, altfel te-ai trezi cu o pagina plina cu cheltuieli de productie, lucru care nu ar fi placut.

PS: Daca vrei sa contabilizezi, e simplu ceri un deviz al materialelor.

Edited by dilimach3, 07 April 2011 - 23:43.


#51
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
dilimach3,nu vreau sa contabilizez,e doar o curiozitate a mea in corelanta cu dezamagirea produsa de ziare,de unde am aflat ca 2 doctori f buni din orasul meu la varste de peste 50 ani au preferat sa plece sa profeseze in strainatate.Oameni cu carte castiga mai putin decat oameni care de abia stiu scrie corect.Mie mi se pare o nedreptate.
Acum legat de poarta,era vorba de cea postata de mine,dar firma la care am apelat initial m-a dezamagit pt ca eu am insistat de 2 x sa foloseasca Fe plin nu teava si cand am mers la firma condusa de o fam ,un tata si 2 fii,cel cu care am vorbit era plecat in Spania ,a verificat calculatia fratele lui si a zis ca e teava calculata,asa ca adio ,eu nu lucrez cu oameni in care nu pot avea o min incredere ,bine ca nu am dat avans.Mi-am schimbat si modelul portii ,o postez cand fac poza

#52
dilimach3

dilimach3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 07.06.2008
ok, Ca idee; teava rectangulara are o rezistenta decenta in timp, odata ce este protejata de apa, imbinaturile creeaza probleme, unde este sudat, pentru ca materialul isi pierde anumite proprietati, iar datorita impuritatilor si micilor imperfectiuni create de sudura, este dificil sa acoperi suprafata corect.
Oricum ai dori cadrul va fi tot din teava, doar elementele din interior fier plin. Greutatea proprie este o mica problema, cu cat mai grea cu atat este atrasa de gravitatie.
Orice structura de acest tip cumparata, fa o mica zgarietura, doar sa vezi daca are un strat de grund aplicat, iar daca vrei sa fii mai "profesionist/a" verifica imbinaturile unde este sudat, daca este acoperit corect.
Sper sa iti fie de folos sfaturile oferite si sper sa faci decizia cea mai potrivita pt tine.  
P.S.: Oamenii cu carte, pleaca din motive financiare sau doar spera sa fie mai bine. Banuiesc ca si condiintiile de munca sunt diferite.

#53
cncsystem

cncsystem

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.04.2010
Salut sunt producator de confectii metslice cu si din fier forjat referitor la pret va pot spune ca orice sub 100 e / mp nu are cum sa fie calitate orice ar fi. O medie de pret cu montaj si totul inclus este de 120 e/m
referitor la vospsit se folosesc vopsele, smoala si multe alte improvizatii la preturi de 8 ron sau mai mici , dar pentru calitate pretul pt grund 25 kg galeata e de 19 ron/kg iar la vopsea 14 ron/kg galeata de 25 kg de aici si diferente de pret, se mai poate aplica si un lac protector  iar cine foloseste vopsea ieftina va folosi totul ieftin.
vopsire in camp electrostatic nu exista la fier forjat pt ca la fiecare imbinare cimpul magnetic esti deviat si pulberea nu va adera acolo nicicum ori imbinarile sunt cele mai importante zone de protejat.
Balamalele pot fi cele clasice sau mai bine cele clasice cu bile de rulment pt a usura frecarea, dar cine se respecta ca producator va folosi doar balamale cu rulmenti pt cea de jos si balamale cu surub de reglaj pt. partea de sus, pt ca in cazul in care stalpul portii se misca de la inghet/dezghet sa poate fi reglata poarta.
Timpul de executie pt un set de porti in general este de 4 zile in general cu doua persoane asta pt calitate.
Rama portilor poate fi din fier plin dar costa substantial mai mult.
Iar cine castiga 1800 ron la un set de porti e un patron fericit, dar ma indoiesc, pt ca exista concurenta serioasa pe segmentul asta.
daca am greseli de scriere nu e vina mea, pot fi putin analfabet uneori.
Si putin pe linga topic
"de unde am aflat ca 2 doctori f buni din orasul meu la varste de peste 50 ani au preferat sa plece sa profeseze in strainatate.Oameni cu carte castiga mai putin decat oameni care de abia stiu scrie corect.Mie mi se pare o nedreptate."
Deci eu propun sa marim salariile la medici pana la minim 2500 e/luna , ca de ei depinde sanatatea noastra, si sa nu uitam cadrele didactice , ca de ele depinde educatia noastra, si ce vom deveni in viataca nu-i asa fara cadre didactice nu putem avea nici medici nici magistrati, nici politisti, de fapt nu putem deveni mimic fara cadre didactice,sunt foarte importante. Deci cred ca li s-ar cuveni macar 5000 e / luna. Deasemeni politisti si magistrati, cred ca aici e o alta poveste, ei trebuie sa fie incoruptibili. ca daca vine patronu' si ii da spaga nu o ia daca are un salariu de vreo 7000 e/luna. era sa uit de ingineri ca dace ei nu proiecteaza cladiri poduri, aparate medicale, aparate didactice, sisteme energetice nu am mai avea la dispozitie toata tehnica fara de care nu putem trai daci cam 10.000e/luna. Si putem continua.

#54
andreeadigeo

andreeadigeo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 05.07.2010
:bigeyed: ... deci balustrada mea pentru  scara si mana curenta ar trebui sa coste undeva la maxim 400-500 euro cu tot tacamul, pentru ca nu cred sa fie mai mult de 4-5mp, banuiesc ca depinde si de model. Cum faci deosebirea dintre un produs de calitate si unul mai slab. Pentru ca daca sunt deja asamblate si sudate nu ai cum sa vezi ce s-a folosit la constructie (bara sau teava)

Edited by andreeadigeo, 10 April 2011 - 18:37.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate