Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Constructii din Fier Forjat

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#55
cncsystem

cncsystem

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.04.2010

 andreeadigeo, on 10th April 2011, 19:33, said:

:bigeyed: ... deci balustrada mea pentru  scara si mana curenta ar trebui sa coste undeva la maxim 400-500 euro cu tot tacamul, pentru ca nu cred sa fie mai mult de 4-5mp, banuiesc ca depinde si de model. Cum faci deosebirea dintre un produs de calitate si unul mai slab. Pentru ca daca sunt deja asamblate si sudate nu ai cum sa vezi ce s-a folosit la constructie (bara sau teava)
da cam asa dar in plus daca ai intoarcerea din imagine o sa coste in plus pt ca e nevoie de manopera in plus pt a realiza corect sectiunea cu intoarcerea doi oameni cal putin o jumatate de zi de munca pt  a o realiza corect ceia ce inseamna 300 ron cheltuieli in plus pt executant. depinde si de cum e realizata geometric scade ( constructie betondaca e foarte asimetric trabuie masuratori in plus ( alte drumuri ore))
modelul din imagine nu poate fi executat din teava , imposibil de pralucral la curburile de acolo.
se poate ca executantul sa nu i-ti spuna ca portiunea respectiva costa in plus, cel mai probabil va fi inclusa in pretul total.

#56
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
In conditii normale, un barbat face diferenta dintre o bara plina si o teava... in aceleasi conditii , un barbat vede daca si cum au fost polizate sudurile...si asa mai departe...

#57
dilimach3

dilimach3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 07.06.2008
Corect, doar ca sunt anumite tipuri de vopseluri ce acopera o buna parte din imperfectiuni, dar totusi, farmecul fierului este produsul brut, unde se vede sudura, loviturile de ciocan si restul.

#58
dilimach3

dilimach3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 07.06.2008
Nici nu trebuie sa "vezi" fierul plin sau teava, o simpla bataie iti da raspunsul, sun a gol, este teava, suna plin este plin.
Ma surprinde cum acest topic nu are continuitate avand in vedere multitudinea firmelor sau persoanelor fizice ce activeaza in acest domeniu.
Uite o intrebare:
Pe langa modelul portii, ce ansamblu inchizator (broasca/yala/manere/incuietor,) sa folosim?

Daca vorbim de inchizator/deschizator, ce sisteme de automatizari recomandati?

#59
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
dar mătăluță, de ce n-ai mai activat pe acest topic?  :)

pentru poarta pietonală, pe langă broască+yală (ce vor rămâne), vreau să implementez un sistem control acces. pentru zavorarea efectivă, aș alege o yală cu bolț. dar nu sunt fan pentru accesul pe bază de card, așa încât, încă caut soluții. mi-e la îndemână un comunicator gprs: dau beep pentru permitere acces.
pentru situațiile când uit și telefonul, iar poarta a făcut țac și s-a închis în urma mea, caut soluții.
acestea ar fi nejunsurile ce mă rețin să pun in practică control accesul.

#60
dilimach3

dilimach3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 07.06.2008
Da cunosc poblema, o am si eu. Ma gandesc la yala electrica+interfon video+tastatura= sper rezolvarea problemelor mele.
Momentan am, homemade, deschidere pe telecomanda a portii pietonale. Favorabil este mini telecomanda ce actioneaza mai multe cumutatoare(lumina generala, poarta mare, rulourile), destul de mare pentru a nu fi pierduta sau uitata.
Iarna este mai dificil, ingheata broasca, yala tot, nu mai stiu ce sa pun. Am incercat diferite variate de redirectionare a apei, acoperire a yalei...inutil.

#61
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
Care e o inaltime standard a unei balustrade de interior?

#62
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Pentru ca numarul celor ce aleg sa isi imprejmuiasca locuinta cu garduri din fier forjat, sau sa decoreze scarile si balcoanele cu confectii din acelasi material e din ce in ce mai mare, dar si pentru ca moda fierului forjat (cuiere, paturi, mase si scaune de interior si/sau exterior, oglinzi, etc) revine, cred ca ar fi indicat ca acest subiect sa fie mai bine acoperit pe Softpedia.

Desi sunt nou in aceasta "breasla", cea a producatorilor si/sau  vanzatorilor de fier forjat, o sa incerc sa va raspund , pe cat imi permite timpul, la intrebarile legate de confectia gardurilor, portilor, mobilierului, etc, din fier forjat.
Daca aveti intrebari ce necesita raspuns cat mai rapid, puteti sa imi trimiteti PM, si o sa incerc sa va trimit raspuns in cel mai scurt timp.

Si chiar daca a trecut aproape un an jumatate de cand @anonima1 intreba de dimensiunea standard a unei balustrade de interior, timp in care sigur a aflat raspunsul, o sa mentionez pentru ceilalti, care trec pe aici si ar vrea sa afle, ca inaltimea standard e de 90 cm, dar aceasta poate varia intre 80 si 100 cm.

Edited by Venboteam, 05 May 2014 - 19:44.


#63
cleopatra81

cleopatra81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 07.11.2009
Recomandati-mi si mie pe cineva sa-mi faca un gard de fier si la preturi accesibile. Multumesc frumos

#64
cleopatra81

cleopatra81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 07.11.2009
Nu-mi poate da nimeni o recomamdare?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate