Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Madrid

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1017 replies to this topic

#811
sorinviz

sorinviz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 10.04.2007

View Postdanig, on 06 martie 2015 - 12:07, said:

Salut. tocmai m-am intors din Madrid si as vrea sa punctez cateva sugestii pentru cei care vor merge acolo:
1. Madrid este un oras f poluat. pe strazile din centru miroase a noxe de masini si pipi -(fac in strada si in lifturi). Miroase extrem de tare pe strazi a tutun. cartierele marginase sunt mult mai aerisite.
2. mancarea lor este foarte grasa in general sau bazata pe prajeli.  nu mananca supe si ciorbe -sunt aproape imposibil de gasit. gazpacho servesc numai in sezon.
3. daca mergeti cu cineva in carucior cu rotile sau cu copil, e bine sa stiti ca metroul lor are extrem de multe statii fara lift/scari rulante.
4. in parcul Retiro se mananca seminte la greu pe toate bancile iar duminica se transforma mai mult in balci parcul decat in loc de relaxare.
5. Oamenii sunt destul de reci. Vanzatorii sunt plictisiti. Program de puturosi:la 10-11 incep sa se deschida magazinele, cu pauza la pranz.
6. nu vorbesc engleza mai deloc.
7. atentie mare la buzunare.
8. Toledo este mult mai curat si mai putin poluat decat madrid. Regret ca nu m-am cazat aici ci la madrid.

Pe scurt, m-am simtit ca "acasa" la Madrid in privinta conditiilor Posted Image. Nu ma inghesui sa mai merg a doua oara.


Salut, am o mare nelamurire, de ce sa te simti ca acasa, atunci cand mergi in vacanta? Daca vrei sa te simti ca acasa atunci... stai acasa, nu?

#812
silviana_d

silviana_d

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 29.01.2015

View Postulise28, on 19 februarie 2015 - 17:45, said:

Hello,

Aici informatii despre biletele de metro: https://www.metromad...ontenido07.html

Depinde ce vrei sa vezi , pentru o singura zi iti poti cumpara un bilet cu 10 calatorii, e valabil pentru metro/autobuz si te costa 12.20 euro.

Have fun!
Varianta cu cartela de 10 calatorii a fost cea mai buna!
Merci!

View Postulise28, on 17 martie 2015 - 14:05, said:


Ba da, cred ca trebuie platit suplimentul, sincer nu iti pot spune sigur, nu prea l-am folosit. Mai mereu am folosit autobuzul de la aeroport spre oras. Daca ajungi la terminalul 4 ( care parca e un alt aeroport ) poti lua un autobuz expres (gratis) pana la terminalul 1 sau 2, unde vei gasi statiile pentru autobuze catre Madrid sau chiar unele orase de la periferie.

Metroul il recomand pentru a vizita Madridul in caz de caldura sau la ore f tarzii ( merge pana la 1-2 noaptea )

Have fun!


Da, suplimentul l-am platit la fiecare intrare/iesire in/din aeroport!

Edited by silviana_d, 08 June 2015 - 15:10.


#813
FunkyL

FunkyL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 07.02.2011
Scria cineva mai sus numai lucruri urate despre Madrid. Am vrut sa-i demontez fiecare punct, dar pana la urma mi-am dat seama ca este inutil. O sa va povestesc din punctul meu de vedere.

Daca nu iti place cat de cat cultura latina, iti zic din start ca nu ai ce cauta in Spania. Nu-i vei vedea functionand ceas ca nemtii, au asa, un soi de lejeritate in tot ce fac, incepand cu deschiderea magazinelor de la 10. Acum, fiind vorba intre noi, prin Romania nu tot la 10 se deschid centrele comerciale?! De ce ne miram atat? Cine se apuca de cumparat suveniruri la ora 8 dimineata?! Pe ei dimineata oricum ii gasesti in cafenele, band o cafeluta cu lapte, socializand cu vecinii de cartier, pentru ce de obicei merg in acelasi local de cartier de ani si ani. Iar la ei micul dejun se intinde pana pe la 11-12. De ce asta? Pentru ca cina se va lua intotdeauna dupa 21:00, niciodata mai devreme.
Eu am vazut Madridul ca pe un oras curatel. Evident, fiind plin de romani, latino-americani si mai stiu eu ce natii dubioase care au venit cu obiceiurile proaste de acasa, vei gasi si la ei hartii aruncate, coji de seminte si mai stiu eu ce. Nu, in Retiro nu e plin de seminte... eu cel putin nu am stat sa analizez fiecare coaja de langa fiecare banca, aveam ochi pentru altceva. Ce nu mi-a placut in Retiro este ca nu au suficienta verdeata, ca de altfel toata spania... au zone intregi uscate.
Cel mai indicat este sa-ti incepi calatoria de la statia de metrou sau de Cercanias SOL. Aici este centrul, din punctul asta ajungi cam oriunde, aici ai magazinele, cafenelele, restaurantele, de aici ajungi imediat la Palacio Real, de aici poti lua la picior stradutele din spate, aici gasesti Museo del Jamon unde gasesti cel mai ieftin croissant cont jamon, 1,5 euro. Mancarea din jur este pentru toate gusturile, dar predominante sunt tapas. Va recomand sa vanati beraria 100 Montaditos, sunt cateva in Madrid, dar nu numai, fiind in regim de franciza.. Aici se servesc cele mai delicioase aperitive, niste mini-mini baghete (sunt mici rau) umplute cu de toate: calamar, la somon afumat, branza de capra, jambon, pui... iti alegi din lista ce sa fie. Cred ca au 100 de feluri diferite, de aici si numele berariei. Cea mai ieftina e 1 euro, cea mai scumpa este 2 euro. Aia scumpa tot mica e Posted Image) Berea e 1,5 euro. La ora pranzului cu greu gasesti loc liber la masa, se asteapta la coada sa se elibereze mesele. Cred ca este cea mai populara din Spania. Nu ratati macar o data sa intrati, veti dori si a doua oara, si a treia. In rest, mancarea dupa buget si dupa pofta. Gasiti des meniuri, de la 10 euro, la 15, dar cred ca sunt si mai scumpe. Veti primi doua feluri de mancare, o bautura, paine si desert. Recomand salmorejo, o supa rece de rosii cu usutori, branza, jambon (ciudata combinatie, dar ff buna). Nu mancati paella in centrul orasului sub nicio forma. Este din aia de la punga din supermarket. Daca vreti ceva autentic, intrebati un localnic unde puteti manca.
Ca suntem la capitolul localnici... nu sunt deloc reci. In fiecare magazin in care intri ti se spune 'hola', un salut la care esti obligat sa raspunzi, altfel esti considerat prost crescut. De asemenea poti saluta tu cand intri, este o chestiune de bun simt. Ti se va raspunde cu zambetul pe buze. Localnicii de pe strada nu stiu, intr-adevar, enngleza, in magazine am mai dat-o si pe engleza, desi eu stiu spaniola, si nu mi s-a intamplat sa nu mi se raspunda. Chestia asta cu engleza este oricum valabila si in Italia si in Franta, asa ca nu e nimic wow. Si sa va spun o chestie despre spanioli, in general: nu se baga in treaba ta, nu te iau la rost, nu te iscodesc. Nu te vor intreba niciodata lucruri personale decat daca esti extrem, dar extrem de apropiat de ei, de aceea poate ca vi se vor parea mai reci. Au in constructia lor 'prostul' obicei sa nu te intrebe unde lucrezi, cat castigi, cine e nevasta-ta si cati copii ai.
Orasul mi s-a parut superb, arhitectura, micile afaceri, mai ales locurile de unde iti cumparai ca si localnic jambonul si alte delicatese. Ma uitam la ei prin vitrina si eram incantata. Sunt frumos decorate, au aspectul acela vintage care la noi s-a pierdut sau se incearca a fi recreat prin magazine fancy si scumpe. Tot soiul de branzeturi, vinuri, pateuri... un adevart supliciu pentru un gurmand. Te poti intoarce doar dintr-un astfel de magazin cu o valiza plina. Preturile accesibile, oferta variata. La ei oricum orice colt de strada are un barulet cat de mic, o patiserie, o berarie.
Magazinele... eu nu vad Madrid un oras in care vii sa faci shopping. Pentru asta te duci la Londra, spre exemplu. Magazinele din centru sunt mici, oferta restransa, cam aceleasi produse ca si acasa. In Spania marile centre comerciale sunt in afara orasului, ai ceva de mers si fara masina este spre imposibil sa ajungi acolo. Merita sa faci un efort pentru Primark, un magazin cu preturi ff bune si de unde chiar ai ce cumpara (asta daca nu esti din cale afara de pretentios). El Corte Ingles este un magazin scump, in opinia mea, cu destul de multe branduri de lux. Este destinat cumparatorilor cu ceva posibilitati materiale si cu un buget de cel putin 1000 de euro de persoana, in orice caz nu e pentru cei care pleaca cu 400 de euro in buzunar. Pentru amatorii de Avarcas (renumitele sandalute din piele, cunoscute si sub numele de menorquinas), sunt destul de multe magazine de unde se pot cumpara. Sunt la fel de populare si espadrilele. Preturi de pana in 20 de euro, ca o medie generala. Pot fi si mai scumpe.
La capitolul muzee nu am intrat decat in Palacio Real, pentru ca a fost timpul scurt. Vi-l recomand din inima, este ceva spectaculos. Intrarea este 10 euro. Puteti cobori la statia de metrou Opera si de aici il zariti usor printre cladiri. Nu aveti voie sa faceti poze decat putin la intrare. In rest, fiecare camera este atent pazita. In opinia mea, Madridul insusi este un muzeu. Stradutele, arhitectura, fantanile, totul este superb.
Transportul... daca stati intr-un cartier mai marginas, trenul de Cercanias este absolut necesar. Un abonament de 10 calatorii costa 10 euro. Ca sa te misti in oras dintr-un punct in altul, caz in care ai obosit sau e timpul prea scurt, ai nevoie de un abonament metrobus. 10 calatorii de asemenea 10 euro. Abonamentele se obtin usor de la orice statie, de la automate. Aviz celor care calatoresc din Madrid-Atocha spre alte orase. Dati-va ceva timp, caci gara nu e mica si riscati sa pierdetul trenul, cum era sa patesc eu Posted Image

Attached Files


Edited by FunkyL, 12 September 2015 - 13:32.


#814
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007
Salut!

Mie una imi place Spania, gasesc mereu motive sa dau o raita printr-o zona sau alta... In martie am facut o "bucla" Malaga - Granada - Cordoba - Algeciras - (Tanger - Gibraltar) - Mijas - Malaga.

Acum intentionez sa "acopar" cateva "scapari" din alte excursii: de exemplu Toledo, Escorial, La Granja, poate Segovia? Problema este ca nu stiu cum sa-mi alcatuiesc lista de prioritati si sa-mi stabilesc locurile de cazare.

Voi ateriza la Madrid pe la 11 dimineata, dupa 2 zile in Paris (deh, iubirea mea nr. 1) si voi avea la dispozitie 4 nopti, insa returul il am din Zaragoza, in ultima seara (am zis ca nu strica sa ma plimb un pic si pe acolo).

Am inceput sa-mi fac "temele" pentru ca plecarea va fi in octombrie, dar poate ma ajutati la alcatuirea listei de prioritati. Tin MUSAI sa stau in Toledo macar o noapte, nu vreau sa mai alerg 20 de ore/zi, Madridul se cheama ca l-am vizitat altadata, asa ca ma intereseaza imprejurimile: ce sa las si ce sa tai din ele? Merita Zaragoza sa dorm ultima noapte acolo sau mi-ajunge daca sunt in oras dimineata si il vizitez pana seara?

Astept sugestii! Poate ma eliberez un pic si va mai povestesc pe unde am mai umblat.... Vara asta nu a fost bogata in experiente turistice, dar am mai facut un tur de capitale prin ianuarie si excursia din Andaluzia in martie...

#815
FunkyL

FunkyL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 07.02.2011
Nu stiu cum reusesti sa vezi tu in 4 zile toate astea, care sunt la km buni de Madrid. Cu ce ai de gand sa calatoresti dintr-un loc in altul? Toledo este foarte frumos, merita vizitat. La Escorial ai de vazut manastirea.. si atat. Segovia ar merita si ea vizitata, dar dintre Toledo si Segovia as alege Toledo. Trebuie sa tii cont ca pentru fiecare dintre destinatiile astea punctul de plecare este Madridul... nu exista varianta de interconectare intre ele. O sa-ti petreci jumatate din timp pe drumuri. Zaragoza dintre toate astea merita sa-i aloci cea mai mare parte din timp. Poate ca aici ai putea sa ramai o noapte in loc de Toledo. Am pus cateva poze din Toledo ca sa-ti faci o idee.

Attached Files



#816
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

View PostFunkyL, on 23 septembrie 2015 - 13:55, said:

Nu stiu cum reusesti sa vezi tu in 4 zile toate astea, care sunt la km buni de Madrid. Cu ce ai de gand sa calatoresti dintr-un loc in altul? Toledo este foarte frumos, merita vizitat. La Escorial ai de vazut manastirea.. si atat. Segovia ar merita si ea vizitata, dar dintre Toledo si Segovia as alege Toledo. Trebuie sa tii cont ca pentru fiecare dintre destinatiile astea punctul de plecare este Madridul... nu exista varianta de interconectare intre ele. O sa-ti petreci jumatate din timp pe drumuri. Zaragoza dintre toate astea merita sa-i aloci cea mai mare parte din timp. Poate ca aici ai putea sa ramai o noapte in loc de Toledo. Am pus cateva poze din Toledo ca sa-ti faci o idee.

Nu sunt chiar atat de multe, cel putin nu atat de multe cate imi propun de obicei! Am cercetat transportul intre locatii, sunt autobuze cam peste tot, distantele sunt acceptabile, am citit ca se pot face in aceeasi zi Escorial/La Granja si Segovia, de exemplu.

Ma gandesc sa dorm ultima noapte la Zaragoza, 1-2 la Toledo si 1 la Madrid.

#817
shoarezu

shoarezu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 08.06.2009

View Postfly_dream, on 23 septembrie 2015 - 00:44, said:

Salut!

Mie una imi place Spania, gasesc mereu motive sa dau o raita printr-o zona sau alta... In martie am facut o "bucla" Malaga - Granada - Cordoba - Algeciras - (Tanger - Gibraltar) - Mijas - Malaga.

Acum intentionez sa "acopar" cateva "scapari" din alte excursii: de exemplu Toledo, Escorial, La Granja, poate Segovia? Problema este ca nu stiu cum sa-mi alcatuiesc lista de prioritati si sa-mi stabilesc locurile de cazare.

Voi ateriza la Madrid pe la 11 dimineata, dupa 2 zile in Paris (deh, iubirea mea nr. 1) si voi avea la dispozitie 4 nopti, insa returul il am din Zaragoza, in ultima seara (am zis ca nu strica sa ma plimb un pic si pe acolo).

Am inceput sa-mi fac "temele" pentru ca plecarea va fi in octombrie, dar poate ma ajutati la alcatuirea listei de prioritati. Tin MUSAI sa stau in Toledo macar o noapte, nu vreau sa mai alerg 20 de ore/zi, Madridul se cheama ca l-am vizitat altadata, asa ca ma intereseaza imprejurimile: ce sa las si ce sa tai din ele? Merita Zaragoza sa dorm ultima noapte acolo sau mi-ajunge daca sunt in oras dimineata si il vizitez pana seara?

Astept sugestii! Poate ma eliberez un pic si va mai povestesc pe unde am mai umblat.... Vara asta nu a fost bogata in experiente turistice, dar am mai facut un tur de capitale prin ianuarie si excursia din Andaluzia in martie...

pentru ca acum 3-4 saptamani am fost pe unde vrei tu sa mergi, sa incerc un raspuns.

in zaragosa am ajuns dupa pranz si am plecat a 2-a zi dimineata si din punctul meu de vedere a ajuns. orasul vechi este adunat, distante mici intre obiective, cazare am avut la Hotel Rio Arga, chiar in centru, gasit pe venere. catedrala (basilica del pilar) si la seo (patrimoniu unesco) sunt impresionante si merita vizitate. in la seo este si o colectie de tapiserii, una dintre cele mai mari din lume. despre muzeul goya, sentimente amestecate: putine picturi de goya originale dar au o colectie interminabila de gravuri de-ale lui. palatul aljaferia era inchis pentru nu stiu ce eveniment, din cate am inteles probabilitate mare sa-l inchida des. pt ruinele romane nu merita sa platesti, unele le poti vedea de pe margine (un teatru), de altele (terme) te poti lipsi. accesul la ruinele romane mi s-a parut destul de scump, pt ca platesti la fiecare dintre ele cate 4-5 eur si se aduna, asa ca am zis pas, ce am putut vedea prin gard a fost bun vazut. per total zaragosa este un oras placut si pentru noi, care veneam dupa 5 zile in madrid, a fost bun pt debriefing. ca sa-ti raspund la intrebare, iti ajunge dc stai de dimineata pana seara.

toledo mi-a placut mult, am avut cazare chiar in orasul vechi.dc vii cu tren/autobuz intreaba cum ajungi la scarile rulante care te duc in orasul vechi. noi eram cu masina si am lasat-o intr-o parcare de pe langa autogara, gara nu stiu unde e. oricum, traversezi strada catre orasul vechi si ai de mers cam 200 m pana la scari. statia finala a scarilor e aproape de piata zocodover, adica f bine. in toledo vezi ca ai un bilet combinat care iti permite accesul la mai multe monumente, inclusiv cele legate de el greco, valabil 2 zile parca. catedrala e separat, nu ai acces cu biletul asta. oficiul de turism este in piata catedralei. biletul asta combinat merita, in opinia mea- aveau prinse majoritatea obiectivelor pe care voiam sa le vad. nu am alergat in toledo 20 de ore, dar a fost mai rau ca la servici, am plecat dimineata la 9 si am ajuns la hotel seara la 10 :)). ca o remarca, am ajuns la concluzia ca toledanii sunt f zgarciti, pentru ca isi lumineaza catedrala doar 2 zile pe saptamana - si nici alea nu stii care sunt, ca aia de la oficiul de turism e ametita rau :)

escorialul nu l-am vazut, l-am lasat pt la anul, cand tot in spania ma duc, dar in sud. in schimb am vazut la granja si segovia - da, le poti face intr-o zi, distanta e mica, cam 12 km. in segovia, in afara de viaduct, am vzt catedrala si ne-am invartit prin orasul vechi. am renuntat la alcazar pentru ca scria in diverse locuri ca interiorul e dezamagitor, ca a fost un incendiu pe la 1860 si ce vedem noi acum sunt niste reconstituiri mai mult sau mai putin fidele, asa ca l-am ras de pe lista, desi am mers pana la el, macar sa vedem cum e plasat.pentru la granja rezerva cam 3-4 ore, intrarea la palat se plateste, gradinile sunt moca. parca in palat nu ai voie sa pozezi. ce sa zic, palatul nu e versailles, dar e frumos. am inteles ca mai impresionant este aranjuez, dar a ramas pe altadata (nu m-am putut desprinde de madrid, desi mai sus am vazut o opinie defavorabila acestui oras, care pe mine m-a captivat).

tot in jurul madridului este si avila, dar am inteles ca este mai greu de accesat cu transportul in comun. cam jumatate de zi este suficient , pentru ca in afara de ziduri ai putine obiective, care sunt grupate in interiorul zidurilor si pe langa, cu o exceptie, biserica unde e ingropat inchizitorul torquemada. desi am mers pana acolo, mormantul nu se poate vedea- cred ca si-au luat masuri de siguranta baietii, pt ca ar fi fost ori profanat, ori plin de scuipati.

astept cu interes postarea despre andalusia, poate ma inspir pentru la anul.

#818
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,594
  • Înscris: 17.08.2007
Salutare,
am planificat o vizita la MAdrid in intervalul 24-28 martie (o sa prind Pastele catolic) si vreau sa fac cel putin o deplasare cu trenul la Toledo (inca nu am decis alte vizite in afara MAdridului).
Cum se procedeaza cu biletele la Renfe, sa le iau online, sa le iau direct din gara (sunt automate de bilete), oare e mai ieftin daca le iau online ?
Daca aveti ceva sugestii ptr aceasta minivacanta nu ezitati sa le spuneti.
Sincer Madridul nu mi se pare ofertant ca alte orase dar poate ca nu stiu eu prea multe despre el. Am fost la BArcelona, MAllorca si Andaluzia.
Multumesc !

#819
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007
Ai info aici despre cum sa ajungi din Madrid in Toledo:
https://www.tripadvi....To.Toledo.html
Poti lua online biletele pt comoditate, insa cred ca au acelasi pret.

Noi am luat autobuzul cand am fost si a fost ok. Cu trenul e mai rapid dar si mai scump.

Madrid-ul nu este asa de ofertant intradevar, insa plimbarile in marile parcuri (El Retiro, Parque del Oeste cu Templo de Debod) si pe bulevardele principale sunt nemaipomenite. Merita si o plimbare in nord in zona zgarie-norilor Cuatro Torres, Kio si apoi vizita la Santiago Bernabéu (daca sunteti fani).

#820
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View Postshadow_x3x, on 17 martie 2016 - 16:19, said:



Madrid-ul nu este asa de ofertant intradevar, insa plimbarile in marile parcuri (El Retiro, Parque del Oeste cu Templo de Debod) si pe bulevardele principale sunt nemaipomenite. Merita si o plimbare in nord in zona zgarie-norilor Cuatro Torres, Kio si apoi vizita la Santiago Bernabéu (daca sunteti fani).
As adauga si Palatul Regal, cele 3 mari muzee(Prado, Regina Sofia si Thyssen Bornemisa) si o bere in Plaza Mayor. Mi-a placut Madridul pentru atmosfera. Nu la fel de exotica precum Andalusia, insa gasesti si aici stradute pline de taverne dragute.

#821
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

View Postnniki, on 17 martie 2016 - 20:46, said:

... cele 3 mari muzee(Prado, Regina Sofia si Thyssen Bornemisa) ...

Din punctul meu de vedere (iubitor de artă adevărată), prin cele 3 mari muzee eu înţeleg Prado, Thyssen-Bornemisa şi Lazaro Galdiano. Reina Sofia ar fi de vizitat doar dacă mai rămâne timp.
Aş spune chiar că există încă vreo două muzee în Madrid care ar merita vizitate înainte de Reina Sofia.

@atupi: Oricum ar fi, Madridul e cel mai ofertant oraş din Spania, cu condiţia să-ţi placă arta vechilor maeştri. Iar dacă mai pui la socoteală şi "împrejurimile" (aka Escorialul, Segovia, Toledo etc.), atunci nu mai încape nicio discuţie.

Din păcate, noi mergem tot acum, în martie, la Barcelona. Nu am ales eu şi, în plus, există o zicală: "Calul de dar nu se caută la dinţi".


Sănătate şi tcb !

#822
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View PostOvidiuNS, on 18 martie 2016 - 02:14, said:


Din punctul meu de vedere (iubitor de artă adevărată), prin cele 3 mari muzee eu înţeleg Prado, Thyssen-Bornemisa şi Lazaro Galdiano. Reina Sofia ar fi de vizitat doar dacă mai rămâne timp.
Aş spune chiar că există încă vreo două muzee în Madrid care ar merita vizitate înainte de Reina Sofia.

@atupi: Oricum ar fi, Madridul e cel mai ofertant oraş din Spania, cu condiţia să-ţi placă arta vechilor maeştri. Iar dacă mai pui la socoteală şi "împrejurimile" (aka Escorialul, Segovia, Toledo etc.), atunci nu mai încape nicio discuţie.

Nu te pot contrazice, esti admirator/cunoscator declarat al picturii. Am avut doar 3 zile in Madrid si am apucat sa vad jumatate de Prado si Reina Sofia. Palacio Real mi-a placut si Retiro, plus stradutele din zona Puerta del Sol.

#823
stedan

stedan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 01.09.2009
Pe langa cele mentionate mai sus, eu am vizitat si https://en.m.wikiped...pestry_Factory. Aparent este un obiectiv turistic potrivit mai degraba pentru bunica, insa, pe langa importanta istorica, a fost interesant si faptul ca nu am gasit sa vizitam asa ceva niciunde prin alta parte. A fost un tur ghidat, in spaniola din ce-mi amintesc (acum vreo 4 ani), in care ne-au fost prezentate exponate importante, dar si procesele tehnologice de productie si de reabilitare a covoarelor, carpetelor etc.
@atupi: daca tot vrei sa ajungi la Toledo, poate vrei sa iei in calcul sa inchiriezi o masina pentru ziua respectiva si sa ajungi macar la Consuegra (poate si la Tembleque) pe urmele lui Don Quijote. Am ajuns in zona la inceputul acestei saptamani si pot spune ca privelistea merita orice efort.


#824
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,594
  • Înscris: 17.08.2007
Am revenit si noi din city-break-ul de la Madrid si mi s-a confirmat inca o data ca Spania este tara care mi se potriveste cel mai bine dintre tarile latine, oameni relaxati la locul lor, atmosfera lejera, preturi f rezonabile ptr o capitala europeana.
Am zburat cu Wizz si a fost f ok iar cazarea am avut-o la Ibis Ventas, un hotel mic dar bine pozitionat si ff curat cu personal de asemenea f amabil.
Desi am avut  3 zile si jumatate nu am reusit sa vedem f multe ptr ca pur si simplu am petrecut f mult timp pe strazi din care o zi in Toledo.
La Toledo am ajuns cu busul din Eliptica, la tren nu mai erau bilete disponibile ptr prima parte a zilei si mi-a placut ca spaniolii s-au repliat f bine pe cerere, nu au mai respectat orarul de pe site ci pur si simplu cum se umplea un bus pleca si aduceau altul, la fel si la intoarcere. Nu luau in picioare cum s-a intamplat in Italia anul trecut cand am calatorit pe scari Posted Image
Ptr vizita la Prado daca chiar vreti sa-l vizitati mergeti in prima parte a zilei cand sunteti odihniti si platiti intrarea ptr ca intrand in ultimele 2 ore gratuit petreceti de fapt mai putin si nu e timp de vazut mare lucru.
Am observat ca din aprilie incep si spectacolele de corida pe arena din Las Ventas si cred ca e ceva ce merita vazut, nu stiu cum e cu biletele dar cred ca se poate afla.
In aeroport suprataxa de metrou s-a facut 3e/persoana, am calatorit numai cu metroul si am luat cartele de 10 calatorii, mi s-a parut ca are o retea excelent distribuita.
In Toledo exista un permis de 9 Euro ce include intrarea in 9 biserici, moschei si sinagogi, noi am descoperit cam tarziu acest lucru cand deja platisem la vreo 3 Posted Image oricum nu aveam timp de toate.
De asemenea in MAdrid am experimentat un tur "gratuit" si mi s-a parut f funny ptr ca ghidul povestea pe langa istoria Madridului si cateva picanterii intr-un mod foarte interactiv si amuzant. La final fiecare dadea un "tip" care din cate am vazut s-a incadrat de la 5euro pana la zeci de euro, fiecare dupa posibilitati
Nu am mare lucru de adaugat decat ca ne-a placut mult Madridul, bulevarde largi, trotuare asemenea, mancare buna la preturi decente si atmosfera multiculturala excelenta.

Edited by atupi, 29 March 2016 - 12:34.


#825
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View PostOvidiuNS, on 18 martie 2016 - 02:14, said:


Din punctul meu de vedere (iubitor de artă adevărată), prin cele 3 mari muzee eu înţeleg Prado, Thyssen-Bornemisa şi Lazaro Galdiano. Reina Sofia ar fi de vizitat doar dacă mai rămâne timp.
Aş spune chiar că există încă vreo două muzee în Madrid care ar merita vizitate înainte de Reina Sofia.



Sunt de acord cu OvidiuNS: Reina Sofia doar daca nu mai altceva de facut. Eu am vizitat-o (e drept ca acum mai mult de 10 ani) si mi-a lasat un gust amar (poate nu inteleg eu arta moderna - dar sa ramai extaziat in faza unei impletituri de sfori, cum am vazut la un moment dat, este peste puterea mea de intelegere): mi-a parut rau nu atat de bani (desi parca era in jur de 10 euro intrarea) cat de timpul pierdut. In loc sa vad Prado in 4 ore, am pierdut 2 ore la Reina Sofia si am fost nevoit sa vad Prado tot in doua (se termina programul de dupa masa)

In concluzie: daca nu sunteti mari (da' MARI cu M mare) fani arta moderna, eu as sari fara regret peste Reina Sofia

#826
pipopa

pipopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 05.12.2007

View Postatupi, on 29 martie 2016 - 12:31, said:

Am revenit si noi din city-break-ul de la Madrid si mi s-a confirmat inca o data ca Spania este tara care mi se potriveste cel mai bine dintre tarile latine, oameni relaxati la locul lor, atmosfera lejera, preturi f rezonabile ptr o capitala europeana.
Am zburat cu Wizz si a fost f ok iar cazarea am avut-o la Ibis Ventas, un hotel mic dar bine pozitionat si ff curat cu personal de asemenea f amabil.
Desi am avut  3 zile si jumatate nu am reusit sa vedem f multe ptr ca pur si simplu am petrecut f mult timp pe strazi din care o zi in Toledo.
La Toledo am ajuns cu busul din Eliptica, la tren nu mai erau bilete disponibile ptr prima parte a zilei si mi-a placut ca spaniolii s-au repliat f bine pe cerere, nu au mai respectat orarul de pe site ci pur si simplu cum se umplea un bus pleca si aduceau altul, la fel si la intoarcere. Nu luau in picioare cum s-a intamplat in Italia anul trecut cand am calatorit pe scari Posted Image
Ptr vizita la Prado daca chiar vreti sa-l vizitati mergeti in prima parte a zilei cand sunteti odihniti si platiti intrarea ptr ca intrand in ultimele 2 ore gratuit petreceti de fapt mai putin si nu e timp de vazut mare lucru.
Am observat ca din aprilie incep si spectacolele de corida pe arena din Las Ventas si cred ca e ceva ce merita vazut, nu stiu cum e cu biletele dar cred ca se poate afla.
In aeroport suprataxa de metrou s-a facut 3e/persoana, am calatorit numai cu metroul si am luat cartele de 10 calatorii, mi s-a parut ca are o retea excelent distribuita.
In Toledo exista un permis de 9 Euro ce include intrarea in 9 biserici, moschei si sinagogi, noi am descoperit cam tarziu acest lucru cand deja platisem la vreo 3 Posted Image oricum nu aveam timp de toate.
De asemenea in MAdrid am experimentat un tur "gratuit" si mi s-a parut f funny ptr ca ghidul povestea pe langa istoria Madridului si cateva picanterii intr-un mod foarte interactiv si amuzant. La final fiecare dadea un "tip" care din cate am vazut s-a incadrat de la 5euro pana la zeci de euro, fiecare dupa posibilitati
Nu am mare lucru de adaugat decat ca ne-a placut mult Madridul, bulevarde largi, trotuare asemenea, mancare buna la preturi decente si atmosfera multiculturala excelenta.
si noi am stat la acelasi hotel, dar in noiembrie anul trecut, deasemenea o parere buna despre pozitionare si marca
in schimb la toledo am fost cu trenul, 35 minute ptr 72 de km, civilizat si spectaculos
toledo e ceva deosebit, si ca fapt divers, are cateva ateliere-shopuri de bijuterii, cu preturi foarte ok
si noua ne-a placut madridul foarte mult, e deosebit de barcelona, de aceea nici nu trebuie comparate, fiecare e unic in felul sau
un plus ptr muzeul Tyssen-Bornemisa, daca vezi Prado, peste drum e Tyssen si nu trebuie ratat, cu o colectie de tablouri unica, practic o istorie a artei pe viu, numai capodopere...acolo am vazut ce inseamna van gogh, intr-un salon erau expuse vreo 2 duzini de tablouri printre care si 2 de pictorul olandez , iar van gogh-urile pur si simplu iti sareau in ochii, o forta din ele ceva de speriat
recomand madridul, au un vin fantastic, rosu sec 'torro'

#827
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
de asemenea, confirm si eu partea cu semintele din parcul Retiro: am trecut intr-o dimineata (cred ca intre 8-9) si erau maturatorii care strangeau mizeriile: am vazut (si nu e exagerare), mormane de coji de seminte de pana la jumatate de metru inaltime!!!! Efectiv am fost socat: mai trecusem dupamasa prin zona si nu remarcasem nimic - probabil se strang seara si toaca cantitati industriale!

Edited by bogwol, 08 April 2016 - 14:29.


#828
ro_anna05

ro_anna05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 15.04.2009

View Postalexica08, on 23 octombrie 2009 - 10:28, said:

pentru cei interesati de locuri de vizitat in apropierea madridului as putea adauga un orasel satelit - alcala de henares, patrimoniu al umanitatii, unde puteti vedea casa lui cervantes, una din universitatile cele mai vechi din spania si inca cateva cladiri cu mare insemnatate istorica.
de asemenea, in madrid va pot recomanda plimbarea cu telefericul peste parcul casa de campo...o sa vedeti o priveliste superba si la difuzor veti primi si informatiile necesare asupra principalelor atractii din madrid.
pentu cei interesati de excursii un pic mai lungi, recomand monasterio de piedra - un fel de gradina botanica cu zeci de cascade superbe, la aproximativ 150 km de madrid si navacerrada - o statiune montana situata la 1800m altitudine, unde nu trebuie ratat apusul de soare.

stii daca poti ajunge cu ceva din madrid in afara de masina inchiriata? Multumesc

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate