Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Panouri radiante infrarosu

- - - - -
  • Please log in to reply
3862 replies to this topic

#3529
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Pentru mine panourile au fost pentru aplicații industriale și mai puțin casnice. În cazul depozitului meu s-au dovedit mai eficiente pe termen lung, mai ales dacă izolația termică era deficitară. Acum, deocamdată folosesc unități de ac care sunt mult mai eficiente, dacă nu e prea frig afara. În depozitul nou o sa folosesc pdc + IP.

Panourile sunt doar de backup când e prea frig afara

#3530
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
In baie si bucatarie,
Panoul nu e smecherie.
E o investie inutila cu care poti plati incalzirea in cele 2 camere multi ani.

Eu in baie de exemplu, pe langa portprosop legat la centrala pe gaz, am si un convector electric mic de 500W si ridica f repede temperatura. A costa 50 de lei. Desi incalzirea cu el e mai scumpa, ies mai mai ieftin din alte motive.

Ideea e ca face fata fara probleme. Am folosit si un radiator cu quartz si, desi mai puternic, nu ridica temperatura la fel de repede. Probabil radiatia era absorbita de pereti.

Edited by underb, 21 September 2015 - 21:42.


#3531
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
În bai ar trebui folosite panouri de joasă temperatura. Am unul de 300w pentru tavane casetate și e cam inutil. Nu îl recomand...

#3532
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Ce solutie sa aleg pentru a completa energia termica in camera copilului. Incalzirea o fac cu centrala pe lemne cu termostat pt fiecare nivel. Termostatul este in camera copilului dar cand este foarte frig sau toamna cand inca nu e de dat drumul la caldura in toata casa as vrea un aport suplimentar de caldura doar pt acea camera. Ma gandesc la varianta unui panou radiant sau un calorifer electric pe ulei. La prima varianta investitia e mult mai mare dar vine in completare cu un alt tip de incalzire. La a doua investitia e mult mai mica dar identica cu cea initiala. Care e mai potrivita si diferenta de consum care a ar fi?

#3533
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 09.01.2008
Cred ca la o camera de bebe un panou radiant de joasa temperatura este mai potrivit. Consumul de curent este dat de casa si nu de sistemul de incalzire iar diferentele intre variante ar putea fi zero. Atentie mare la controlul umiditatii.

#3534
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Panourile pe infraroșu usucă mult mai puțin aerul pentru ca îl încălzesc indirect.

#3535
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,763
  • Înscris: 19.09.2005
pe electric orice ar fi consumul e acelasi
eu consider mai potrivit caloriferul
incalzeste aerul, asigura uniformitate spre deosebire de un panou la care conteaza mult pozitionarea

Edited by danr, 25 September 2015 - 22:02.


#3536
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
da lasa frate copilul sa se caleasca putin, nu-l mai cocolosi. cate grade ai in casa?

#3537
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 09.01.2008
Convectia nu va asigura uniformitate nici in cele mai indraznete experimente.

#3538
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Copilul nu e chiar asa mic dar ca toti copii are obiceiul sa doarma dezvelita. Iarna termostatul e setat pe 23 grade dar cate o data desi nu cere termostatul sa intre pompa in functiune se simte putin rece.

#3539
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,763
  • Înscris: 19.09.2005
la radiatoare conteaza mult cum te poztionezi fata de ele
esti aproape, simti mai tare radiatia, te departezi, nu o mai simti
aerul cald se distribuie relativ uniform intr-o camera, pe orizontala
e adevarat, cu diferente de grade intre podea si tavan
oricum, o camera incalzita constant, indiferent de sursa, bine izolata, va ajunge tot acolo, pereti mai calzi si aer placut inauntru

View PostDitian, on 26 septembrie 2015 - 19:22, said:

Copilul nu e chiar asa mic dar ca toti copii are obiceiul sa doarma dezvelita. Iarna termostatul e setat pe 23 grade dar cate o data desi nu cere termostatul sa intre pompa in functiune se simte putin rece.

eu sunt in aceiasi situatie, la mine la copil in camera nu se accepta sub 25 de grade, nu a invatat inca sa se inveleasca

Edited by danr, 26 September 2015 - 19:26.


#3540
BlueThought

BlueThought

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 05.09.2007

View Postdanr, on 26 septembrie 2015 - 19:28, said:

eu sunt in aceiasi situatie, la mine la copil in camera nu se accepta sub 25 de grade, nu a invatat inca sa se inveleasca

De ce s-ar inveli daca sunt 25 grade in casa?
Vara la 25 grade urli dupa nitel aer conditionat.

Oricum, iarna nu e ca vara, te imbraci si tu ceva mai bine in casa, daca ai pretentia sa stai si iarna in chiloti prin casa, normal ca iti trebuie 24-25 grade.
Frigul mai si stimuleaza imunitatea.

View Postcamsonat, on 26 septembrie 2015 - 19:12, said:

Convectia nu va asigura uniformitate nici in cele mai indraznete experimente.

Nimic nu asigura uniformitate absoluta.
Indevitabil unii pereti vor fi mai calzi, altii mai reci, in functie de pozitionare, usa este iarasi o sursa substantial de diferenta de temperatura, peretele (tavan/podea pe care e pozitionata sursa de caldura (oricare va fi ea) binenteles va fi mai cald, etc.

View Postswtm, on 25 septembrie 2015 - 21:02, said:

Panourile pe infraroșu usucă mult mai puțin aerul pentru ca îl încălzesc indirect.

Aiurea, n-are nici o legatura, in orice caz majoritatea se plang de umeazala excesiva.
In orice caz, E mult mai usor si mai putin costisitor sa ridici umezeala intr-o incapere decat sa o cobori.
Un umidificator costa undeva pe la 200lei si consuma cativa zeci de W, un dezumidificator serios de la 1200 in sus si consuma sute..

Edited by BlueThought, 26 September 2015 - 20:26.


#3541
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Tinand cont ca aportul va fi foarte mic poti lua orice ca oricum consumul va fi modic. Toamna si primavara incalzesti o camera maricica si cu 500W.
Cu toate astea nu recomand calorifer pt ca uneori... frige. Cred ca un convector de calitate (dar nici prea scump totusi ar fi ok). Va incalzi la fel ca unul ieftin doar ca va fi mai sigur.
Nici panou n-ar fi rau dar il vei folosi prea putin pt cat vei da pe el.

Edited by underb, 27 September 2015 - 11:55.


#3542
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Mai mult ca sigur ma voi rezuma la un calorifer electric pe ulei cu un buget de aprox. 200 lei.

#3543
BlueThought

BlueThought

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 05.09.2007
Sa-ti iei unul cu termostat incorporat. De fapt cred ca mai toate au.
Eu am 2 bucati, si vreo 3 aeroterme. Backup :)

#3544
anna_76

anna_76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 21.03.2014
Buna ziua,

Locuiesc la et 3/10 intr-un bloc neizolat termic. Fiind o singura scara, sunt pe colt cu un dormitor si sufrageria.
Intrucat e cam friguros apartamentul iarna..as dori sa-mi recomandati ce solutie sa aleg pt a spori confortul termic.
Adica pe langa caldura de la Radet,care deocamdata nu exista..sa pot suplimenta cu ceva.
Cat va fi factura , va fi, asta e..oricum sunt cu casa in constructie si nu ma mai intereseaza decat 2 ierni..
Merita un panou radiant?Ca de clasicul calorifer sunt cam satula ca ocupa spatiu..

Astept pareri mai les de la cei care au montate deja.
mersi ,
Ana

#3545
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 09.01.2008
Doar pt 2 ierni nu prea merita. Daca ii gasesti utilitate si la casa cea noua, merita. E destul de scump sa-l folosesti doar 2 sezoane si sa-l lasi acolo cand te muti.

#3546
anna_76

anna_76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 21.03.2014
Sigur ca il pot lua cu mine..nu stiu dc merita ..o fi sanatos ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate