Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...
 Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme
 Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...
 Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn
 

Cartoful

- - - - -
  • Please log in to reply
482 replies to this topic

#127
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

 floryn83, on 1st April 2011, 17:19, said:

Domnule Vasiuca, poate suntem agricultori sau nu... macar incercam ceva. Eu unul nu intru aici ca un specilaist sa dau sfaturi ci doar sa imi spun o parere si sa ascult pe a altuia poate mai documentat ca mine. Eu sunt un cultivator de cartofi de cativa ani, iar atata timp cat inca nu am renuntat inseamna ca produc ceva :D .
  Cornele, in zona mea Rasca-Cluj s-au vandut acum in primavara cartofi de samanta cu aproximativ 1.8 - 2 lei, cred ca ai mai gasi si acum cantitatea de care ai avea tu nevoie... Insa avand in vedere distanta nu stiu cat se merita, am vazut ca esti din Bihor iar ca idee din Huedin pana in Rasca mai sunt 30 de km.
nu te/am acuzat cu nimic si nu am folosit nici un nume dar....1000 kg. de saminta pentru 30 de ari hai sa fim seriosi.. eu cultiv cartofi de 20 de ani dar o asa cantitate nu am folosit niciodata
oricare ar fi densitatea de mare

Edited by vasiuca, 01 April 2011 - 17:18.


#128
floryn83

floryn83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 13.09.2009
Da ai dreptate scuze, eram prea "revoltat" cu asa o cantitate mare de cartofi..... O fi de vina campania de primavara :wallbash: ;)

#129
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

 floryn83, on 1st April 2011, 19:35, said:

Da ai dreptate scuze, eram prea "revoltat" cu asa o cantitate mare de cartofi..... O fi de vina campania de primavara :wallbash: ;)
a decurs chiar asa de prost?
acum de ce nu esti in cimp?

#130
floryn83

floryn83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 13.09.2009
Era o gluma :P , nu mai sunt in camp caci am terminat de semanat.

#131
francix89

francix89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.09.2009
Deci ,ca sa nu spuneti ca "mint " oamenii uitati un citat dintr-un articol despre cultura cartofului

Plantatul cartofilor

cartofi timpurii

    * epoca: 20.03 zona I de cultura; 30.03 zona II; 5.04 zona III.
    * adancime: 4-6 cm (calibru 30-40 mm); 8-10 cm (calibru 45-60 mm);
    * densitate: 70 mii/ha (calibru 30-40 mm); 55 mii/ha (calibru 45-60 mm);
    * norma de samanta: 3500 kg/ha (calibru 30-40 mm); 4500 kg/ha (calibru 45-60 mm);
    * distanata intre randuri: 50-60 cm.

cartofi de vara

    * epoca: 5.04 zona I de cultura; 10.04 zona II; 10.04 zona III.
    * adancime: 3-5 cm (calibru 30-40 mm); 6-8 cm (calibru 45-60 mm);
    * densitate: 65 mii/ha (calibru 30-40 mm); 50 mii/ha (calibru 45-60 mm);
    * norma de samanta: 3200 kg/ha (calibru 30-40 mm); 4600 kg/ha (calibru 45-60 mm);
    * distanata intre randuri: 60-70 cm.

cartofi de toamna

    * epoca: 20.03 zona I de cultura; 30.03 zona II; 5.04 zona III.
    * adancime: 4-6 cm (calibru 30-40 mm); 8-10 cm (calibru 45-60 mm);
    * densitate: 60 mii/ha (calibru 30-40 mm); 50 mii/ha (calibru 45-60 mm);
    * norma de samanta: 3000 kg/ha (calibru 30-40 mm); 4000 kg/ha (calibru 45-60 mm);
    * distanata intre randuri: 70-75 cm.

articolul il gasiti cautand pe google "cultura cartofului " primul link pe gazetadeagricultura

Sub 3000kg /ha  nu prea ai cum sa plantezi cartof folosind o samanta normala (adica de marimea oului de gaina)  si o densitate cat de cat buna  , adica nu-i plantezi la juma de metru unu de altu
Cei cara puneti "trufandale " in pamant o faceti pe riscul vostru
Am si eu un vecin care cu 40 saci vrea sa puna un hectar <_<

Am plantat o gradina de vreo 13 ari cu vreo 400 kg samanta
Maine urmeaza sa plantez un hectar in camp si va spun cat a intrat ,azi am imprastiat ingrasamantul .Nu am plantat pana acum deoarece persoana cu masina de plantat pe 4 randuri cerea cam mult(350 lei plus ca trebuia sa imping cartofii sa intre pe rand)  , plantez cu o masina de 2 randuri si ma costa doar motorina

#132
floryn83

floryn83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 13.09.2009
Spor la treaba pe maine. In alta ordine de idei nu te acuza nimeni ca minti... nu de asta intram aici, pur si simplu sa dezbatem daca se poate la sfarsit sa tragem concluziile si sa avem ce din ce invata. Eu imi cer scuze daca cineva s-a simtit ofensat. :cheers: Si eu am plantat tot cu un utilaj pe 2 siruri, insa ingrasamintea eu o pun tot cu acel utilaj odata cu plantarea, o fi bine asa sau ar fi mai bine imprastiata mai devreme? :scratchchin:

#133
francix89

francix89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.09.2009
Cel mai bine ar fi odata cu plantatul dar vecinul care imi planteaza a scos cutia de ingrasamant , motivul fiind dupa spusele lui:  " cand am scos toamna cartofii ingrasamantul era tot acolo " adica cica nu s-ar fi dizolvat , acum n-am avut ce sa fac , am dat inainte 550 kg complex plus ca am avut pus si 20 to gunoi pe juma de bucata

Pt anul viitor am pregatit deja gunoiul vreo 10 remorci , pana in tomna fermenteaza si e numai bun

Edited by francix89, 01 April 2011 - 21:56.


#134
francix89

francix89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.09.2009
Am terminat plantatul si cu o distanta intre randuri de 70 si dintre cartofi pe rand de 25-30 mi-au intrat 80 de saci a 40 kg , deci in jur de 3200kg

#135
Neuronul_ganditor

Neuronul_ganditor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 23.12.2009
Eu am pregatit pentru ~2200mp ~700kg de samanta,cred ca ajunge.Din pacate e un teren cu mult pir si a trebuit sa erbicidez sambata trecuta si terenul va trebui rearat pentru ca dobitocul care mi-a arat-o si-a batut joc.Asta e,o sa-i plantez in 13-14 aprilie la fel ca anu trecut.Recolta mare nu am avut pentru ca o parte din samanta nu a fost prea grozava si nici terenul nu a fost bine pregatit.
Am schimbat samanta,am mai putin pir fata de anu trecut si am arat in toamna + mai ar odata zilele urmatoare.Sper sa fie bine.
Oricum,la toamna o sa am eu grija sa dispara macar 80% din pir si voi fertiliza solul + alte tratamente.
Am prins gustul.Probabil intr-un viitor apropiat voi cumpara 1-2ha de teren langa satul in care locuiesc si cu putin noroc in 2012 ma pun pe treaba serios. :naughty:

#136
floryn83

floryn83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 13.09.2009
Doamne ajuta, referitor la pir stiam ca este foarte bun ierbicidul "Total". Eu personal am avut pe aproximativ 10 ari plin de pir, si am scapat intr-un an cu cartofi din aceea furajeri care cresc un metru si ceva si se usuca foarte tarziu sau deloc, dupa un an din cultura respectiva nu am mai avut treaba cu pirul. :naughty:

#137
Neuronul_ganditor

Neuronul_ganditor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 23.12.2009
O sa mai erbicidez imediat dupa ce pun cartofii si dupa ce ii scot o sa ma ocup serios de acea pata de pamant.

#138
invicta

invicta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 02.03.2011
buna ziua stimati colegi,
sunt un profan, hotarat sa pun in valoare un teren de 1000 mp lasat de izbeliste de vreo 4-5 ani - deci nearat. Pamantul este bun, negru, la noi este zona ploioasa, in jurul meu toti cultiva cartofi.

VREAU sa pun cartofi in aceasta saptamana - sper ca nu e prea tarziu (suceava) si VA ROG sa ma indrumati cu pasii ce trebuie facuti in acest sens:
1. banuiesc ca prima data voi ara terenul: ce utilaj sa aiba tractorul ? discuri, freza ? Ce adancime sa aiba brazda taiata ?
2. in continuare ce fac? nivelez pamantul ? Daca da, cu ce ? Sau am inteles ca e posibil sa fie atasat in urma aceluiasi tractor care ara, un dispozitiv de nivelare - cat de cat - a pamantului. Cum se numeste dispozitivul ?
3. Pe urma sa pun ingrasamant ? Daca e natural, adica balegar, e bun ? Ce cantitate si cum sa fie pus - imprastiat pur si simplu la suprafata sau pus chiar in pamant ?
4. Sa folosesc si nisip sau nu ? Daca da, cum ?
5. Si in fine, modul de cultivare a semintelor, pe care le voi avea de la persoane apropiate.
  - e necesar sa treaca un interval de timp intre arat / pus ingrasamant / cultivarea pripriu-zisa a semintelor de cartofi ?
  - distanta intre randuri
  - distanta intre cuiburi, pe rand
  - numar de cartofi in cuib
  - adancimea cuibului

In primul rand, va rog sa nu ma descurajati sau sa ma desconsiderati daca pun intrebari care vi se par, poate, banale. Multi mi-au spus ca e pacat ca acest teren sa fie lasat asa, motiv pt. care vreau sa incerc.
CHIAR CONTEZ PE AJUTORUL SI PRECIZĂRILE DUMNEAVOASTRĂ !  :worthy:

Edited by invicta, 04 April 2011 - 08:54.


#139
floryn83

floryn83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 13.09.2009
Salut, si bun venit printre noi :D , am sa incerc sa iti dau cateva raspunsuri la intrebarile tale(atat cat ma pricep si eu):
1. Cu toate ca cel mai bine era arat azi toamna, eu zic ca pentru inceput merge si aratura de primavara. Aratura trebuie sa aiba adancimea intre 30-33 cm.
2. Nivelarea terenului se face cu discurile sau cu freza, operatiune necesara. Asta dupa arat, caci ma indoiesc ca are cineva pe acolo discuri dupa pluguri.
3. Da, balegarul e foarte bun, si recomand cu incredere dar asta il aplici imediat dupa aratura si pe urma vii cu freza de preferat sau cu discurile. Dar recomand ca in timpul plantarii cartofilor si ingrasaminte complexe gen: NPK 15.15.15
4. De nisip nu stiu, avand in vedere ca in zona mea pamanutul in sine este mai nisipos.
5. Daca zici ca se cultiva in jurul tau cartofi, cel mai bine sa chemi un vecin care detine un utilaj mecanizat de plantare a cartofilor, si cu atat mai bine daca iti pune ingrasamintele chimice in acelas timp. Cu privire la timpul necesar dintre operatiuni.... nu cred sa fie nevoie.
      Sper sa iti fie de ajutor indicatiile mele. :OK:

#140
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

 francix89, on 1st April 2011, 21:02, said:

Deci ,ca sa nu spuneti ca "mint " oamenii uitati un citat dintr-un articol despre cultura cartofului

Plantatul cartofilor

cartofi timpurii

    * epoca: 20.03 zona I de cultura; 30.03 zona II; 5.04 zona III.
    
cartofi de vara

    * epoca: 5.04 zona I de cultura; 10.04 zona II; 10.04 zona III.

cartofi de toamna

    * epoca: 20.03 zona I de cultura; 30.03 zona II; 5.04 zona III.

Cum vine asta ? Cei timpurii si cei de toamna la aceleasi date ???

INTREBARE catre cultivatorii de cartofi

Pentru cultivarea in curte (curtea e mare, e aer, nu-i problema) - merg cultivati cartofii de toamna la 50 cm intre randuri, pe schema: 2 randuri, 1 interval de 1m, alte 2 randuri ... etc

M-ar avantaja sistemul asta pt.ca voi avea irigare prin picurare, cu furtune la 50 cm.

#141
invicta

invicta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 02.03.2011

 floryn83, on 4th April 2011, 10:49, said:

Salut, si bun venit printre noi :D , am sa incerc sa iti dau cateva raspunsuri la intrebarile tale(atat cat ma pricep si eu):
1. Cu toate ca cel mai bine era arat azi toamna, eu zic ca pentru inceput merge si aratura de primavara. Aratura trebuie sa aiba adancimea intre 30-33 cm.
2. Nivelarea terenului se face cu discurile sau cu freza, operatiune necesara. Asta dupa arat, caci ma indoiesc ca are cineva pe acolo discuri dupa pluguri.
3. Da, balegarul e foarte bun, si recomand cu incredere dar asta il aplici imediat dupa aratura si pe urma vii cu freza de preferat sau cu discurile. Dar recomand ca in timpul plantarii cartofilor si ingrasaminte complexe gen: NPK 15.15.15
4. De nisip nu stiu, avand in vedere ca in zona mea pamanutul in sine este mai nisipos.
5. Daca zici ca se cultiva in jurul tau cartofi, cel mai bine sa chemi un vecin care detine un utilaj mecanizat de plantare a cartofilor, si cu atat mai bine daca iti pune ingrasamintele chimice in acelas timp. Cu privire la timpul necesar dintre operatiuni.... nu cred sa fie nevoie.
      Sper sa iti fie de ajutor indicatiile mele. :OK:

FLORYN83,
MULTUMESC PT. CELE DE MAI SUS ! SIGUR DE AJUTOR !
Sper ca sapt. asta , pe la sfarsit, sa revin aici si sa spun ca am facut cele de mai sus !!! :)

#142
floryn83

floryn83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 13.09.2009
invicta Cu placere, spor la treaba si te asteptam cu impresii noi dupa.

DDuras Daca tu crezi ca nu te-ar deranja sa ai cartofi in curte (in loc de flori) :P , si poti sa fertilizezi terenul corespunzator, nu vad ce te-ar putea impiedica sa infiintezi o asemenea cultura. In fond si la urma urmei e decizia ta.

#143
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
salutare. am pus si eu azi cartofii pentru bunica. maine ii pun si pentru mine... am cumparat anul trecut o raritza care se poate pune in coada. am facut si anu trecut si anu asta randurile cu rarita si a iesit foarte bine... am folosit-o si la facut randuri pentru ceapa, morcovi , usturoi si a mers foarte bine. pun si niste foto  cum a iesit. este utila am dat pe ea 25 de lei (inca nu am reusit sa ma motorizez, dar nu se stie) :thumbup:

Attached Files



#144
floryn83

floryn83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 13.09.2009
Important e ca iti faci treaba, chiar daca este la un nivel mai redus.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate