Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba
 Facultate

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 

Cateva nelamuriri in legatura cu Talmudul.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
20 replies to this topic

#1
aresbcdef

aresbcdef

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 15.08.2008
Am si eu niste nelamuriri in legatura cu Talmudul. Voi expune mai jos cateva citate:



'Cartea evreiasca "Mizbeach" declara ca "nu exista nimic superior 'Talmudului sfant'". Talmudul declara ca doar evreii sunt oameni, iar non-evreii sunt "goy/goyim" care sunt pe aceeasi scara cu vitele sau orice animal. Urmeaza citatii socante dar exacte din diverse carti ale "Talmudului".



[size=4]
-P'sachim, fol. 113, col. 2: "Cinci lucruri Canaan si-a invatat fii: Iubiti-va intre voi, iubiti talharia, iubiti excesul, urati-va sefii si niciodata sa nu spuneti adevarul. "


-Sanhedrin, 59a: " Sa omori Goyim e ca si cum ai omori animale salbatice. "


-Abodah Zara 26b: " Chiar si cei mai buni dintre non-evrei trebuie sa fie omorati. "


-Sanhedrin, 59a: " Un goy care se uita la Lege (Talmud) este vinovat de moarte. "


-Libbre David 37: " Sa comunici orice unui Goy despre relatiile noastre religioase ar fi egal cu omorarea tuturor evreilor, pentru ca daca goyim ar stii ce invatam noi despre ei, ne-ar omori in mod deschis. "


-Yebhamoth 11b: " Actul sexual cu o fetita este permis daca ea are 3 ani. "


-Sanhedrin 105ab: " Iisus a facut sex cu magarul sau. " (Doamne iarta-ma!)


-Gittin 57a: " Iisus este in Iad si este pedepsit prin a fi fiert in sperma. Crestinii sunt fierti in balegar. " (Doamne iarta-ma!)


-Schabouth Hag. 6d: " Evreii pot jura fals prin a folosi diverse subterfugii. "


-Zohar 1,160a: " Evreii trebuie sa incerce mereu sa ii insele pe Crestini. "


-Hilkkoth Akum X I: " Nu salva Goyim in pericol de moarte. "


-Kilkoth Akum X1: " Nu arata nici o mila la Goyim. "


-Choschen Hamm 388,15: " Daca se poate dovedi ca cineva a dat banii Israelitilor la Goyim, trebuie gasita o posibilitate prudenta sa-l razi de pe fata pamantului. "


-Choschen Ham 266,1: " Un evreu poate pastra orice gaseste si apartine unui Akum (non-evreu). Ca cel ce intoarce proprietatea pierduta la non-evrei pacatuieste impotriva Legii prin a creste puterea infractorilor Legii. Este vrednic de lauda, totusi, sa intorci proprietatea pierduta daca este facut sa onoreze numele Zeului, cu alte cuvinte, daca faci asa, Crestinii vor ridica in slavi pe Evrei si ii vor privi ca pe oameni onorabili. "


-Choschen Ham (156,5 Hagah): "Evreul are voie sa se duca la Akum (non-evreu), sa-l conduca, sa faca afaceri cu el, sa-l insele si sa-i ia banii. Pentru ca bogatia non-evreilor trebuie sa fie privita ca proprietate comuna si apartine primului care o ia."


-Sotah, 12a: "Banii evreilor cu adevarat cinstiti, sunt mai pretiosi pentru ei chiar mai mult decat propriile lor trupuri."



Apropos, nu iau in seama postarile celor "tari de cerbice". Multumesc. :)

Edited by aresbcdef, 03 December 2008 - 20:41.


#2
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 aresbcdef, on Dec 3 2008, 20:36, said:

Apropos, nu iau in seama postarile celor "tari de cerbice". Multumesc. :)

Am crezut pentru o clipa ca se citeaza din Protocoalele Inteleptilor Sionului -  :rolleyes:

As putea sa citez si eu din parerile lui Martin Luther ( de ex. ) despre evrei ( si nu fac parte din randul lor ) , dar la ce ar folosi ?

Perioade ca inceputurile bisericii primare sau evul mediu intunecat sunt bune exemple de extremism de ambele parti , dar daca insistam asupra lor ne mai putem oare numi facatori de pace ?

#3
aresbcdef

aresbcdef

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 15.08.2008
Problema este ca evreii se 'ghideaza' si astazi dupa aceste 'invataturi'. Si se amesteca peste tot.. in fine momentan ma opresc aici.

#4
Rothenberg

Rothenberg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 28.06.2008

 aresbcdef, on Dec 3 2008, 23:41, said:

Problema este ca evreii se 'ghideaza' si astazi dupa aceste 'invataturi'. Si se amesteca peste tot.. in fine momentan ma opresc aici.

De unde stii tu dupa ce ma ghidez eu in viata?! Si ce inseamna "se amesteca peste tot?" Si crestinii se amesteca peste tot, de aia vezi misionari ca-ti bat la poarta si incearca ei sa-ti explice ce e cu Dumnezeu ca au visat ei aseara cum e cu credinta. Nu numai in Romania pe peste tot din Asia pana in Africa si America Latina...dar, desigur, evreii se amesteca pe peste tot.

:coolspeak:

#5
aresbcdef

aresbcdef

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 15.08.2008

 Rothenberg, on Dec 4 2008, 04:53, said:

De unde stii tu dupa ce ma ghidez eu in viata?! Si ce inseamna "se amesteca peste tot?" Si crestinii se amesteca peste tot, de aia vezi misionari ca-ti bat la poarta si incearca ei sa-ti explice ce e cu Dumnezeu ca au visat ei aseara cum e cu credinta. Nu numai in Romania pe peste tot din Asia pana in Africa si America Latina...dar, desigur, evreii se amesteca pe peste tot.

:coolspeak:
  
Dar, desigur, nu se gaseste nimeni care sa imi dea un raspuns bun de luat in calcul la ceea ce am postat mai sus.

#6
Rothenberg

Rothenberg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 28.06.2008
Pai ti-a trecut prin cap ca probabil respectivele pasaje (a caror autenticitate e discutabila) NU reprezinta ghidul vietii iudaice contemporane pentru un mare numar/majoritatea evreilor de azi? :confuzzled:

#7
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 aresbcdef, on Dec 4 2008, 11:26, said:

Dar, desigur, nu se gaseste nimeni care sa imi dea un raspuns bun de luat in calcul la ceea ce am postat mai sus.

De la mesianici si conversos pana la comunisti sau Naturei Karta - evreii sunt prea diversi pentru a fi descrisi printr-o filozofie anume  :rolleyes:

#8
aresbcdef

aresbcdef

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 15.08.2008
Bun, si eu ce dovada am ca 'marii sionisti' sau mai-marii evrei nu se ghideaza dupa asa ceva? concret

#9
Rothenberg

Rothenberg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 28.06.2008

 aresbcdef, on Dec 4 2008, 19:50, said:

Bun, si eu ce dovada am ca 'marii sionisti' sau mai-marii evrei nu se ghideaza dupa asa ceva? concret


Pai du-te si intreaba-i. Eu nu's nici mare sionist, nici rabin, nici "mai-mare evreu". Lol!!!

#10
aresbcdef

aresbcdef

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 15.08.2008
Pai da' lol de lol dar ai Talmudul si inca nu am primit un raspuns (nu ca m-as fi asteptat prea mult sa primesc vreunu, dar sa zicem..). Si stii si tu ca si mine ca "mai-marii" vostri nu ar sta la discutie pe asemenea tema. Eu vroiam un raspuns simplu, de altfel am si scris in descrierea topicului "raspunsuri demne...". Pot spune ca m-am convins. :)

#11
Rothenberg

Rothenberg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 28.06.2008
In iudaism nu exista o dogma centrala, un echivalent al Papei care sa se autoproclame infailibil si care sa-ti ia gatul cand nu faci ca el. Chiar si in cadrul aceleiasi denominatiuni, un rabin poate oficia la casatorii intre persoane de acelasi sex in timp ce altul va refuza (just an example). Unele comunitati sunt intr-un fel, altele in altul. Daca  n-ai inteles nici macar atata lucru e trist :huh:

#12
aresbcdef

aresbcdef

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 15.08.2008
Da ma, sunt eu mai 'tare de cerbice' si am inteles atata lucru, dar inca nu am primit raspuns la problema aceasta: cum au fost introduse aceste invataturi in Talmudul 'sfant'. Ar trebui sa fie simplu, nu?

#13
Rothenberg

Rothenberg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 28.06.2008
De unde ai tu certitudinea ca pasajele alea exista intr-adevar in Talmud? :wub:

#14
aresbcdef

aresbcdef

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 15.08.2008
Pana acum ma luai cu faze de genul "nu mai se ghideaza evreii dupa asa ceva, cel putin eu nu" sau mai bine zis "de unde stii ca cineva pune in practica ce e scris?" , iar acum vii cu faza asta ca "de unde ai tu certitudinea ca exista?" Stii ceva? Mai lasa-ma! Inca astept raspunsul si o sa ma straduiesc sa nu raspund decat celor care imi explica. Daca nu, stii vorba aia.. si tacerea e un raspuns.

#15
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Tu de fapt ce vrei sa stii? Daca-i omoram si pe cei mai buni dintre neevrei? Daca legea israeliana nu pedepseste pedofilia cand copilul e mai mare de 3 ani? Daca ambulanta in Israel nu vine pentru un neevreu? Sau ce?

Pasajele alea sunt o aberatie. Nu le neg autenticitatea, pentru ca n-am nici cea mai vaga idee. Pana acum nu le-am vazut si nu am auzit de ele. Banuiesc ca ori sunt o fabricatie, ori o traducere aiurea, ori o combinatie a celor doua, dar, dupa cum ziceam, nu neg ca ar fi chiar pe bune. Daca ar fi, crezi ca sunt precepte dupa care se ghideaza evreii contemporani? Daca da, problema e la tine.

Edited by LoveDemon, 05 December 2008 - 21:01.


#16
aresbcdef

aresbcdef

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 15.08.2008
Stii foarte bine, mult mai bine decat mine poate, ca nu m-am referit la faptu ca nu vine salvarea pt un neevreu sau ca statul Israelian nu condamna actul sexual cu o fetita de minim 3 ani. Astea sunt mai mult de suprafata. Eu doar am dorit sa stiu (si vreau in continuare, desi m-am cam convins ca nu am cum sa capat raspuns) cum au fost introduse in Talmud invataturile astea. :) Punct.

#17
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Pai normal ca n-ai sa capeti nici un raspuns. Una la mana, ce relevanta are? Sunt niste scrieri - daca traducerile tale sunt exacte, ceea ce, dupa cum ziceam, ma indoiesc - care n-au nici o aplicatie si nici o aplicabilitate in prezent. Cum au intrat? Cum au intrat tot restul scrierilor. Cineva de acum cateva mii de ani le-a scris. Si alte sute de traducatori, intelepti, interpretatori, bine- si rauvoitori  le-au dus mai departe, mai mult sau mai putin precis, pana au ajuns in forma asta pe Softpedia. Si doi la mana, crezi ca dintre evreii de pe Softpedia sta vreunul sa citeasca si sa interpreteze Talmudul?

#18
aresbcdef

aresbcdef

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 15.08.2008
Asa mai merge, deci nu stie niciunu. Atat vroiam sa inteleg, sa imi zica si mie cineva (daca o fi careva cunoscator al Talmudului) cum au ajuns astea drept 'invataturi'. Deci nu e niciunu. Sa zicem.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate