Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri

Musuroi mare

Tv nou
 De ce nu miros hainele a balsam d...

Canon EOS R1

Declaratie venit si siguranta XTB

Comanda laptop Amazon UK
 Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba
 Facultate

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 

Circuli mult pe BANDA a 2-a ? Daca da, esti un mare ... !

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
554 replies to this topic

#1
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Circuli mult pe BANDA a 2-a ? Daca da, esti un mare DOBITOC!

Frate, cum scapam de dobitocii care stau "lipiti" de banda a doua? Ei considera ca se grabesc si de aceea merg pe banda 2.
Eu cred ca astia care merg numai pe banda a doua sunt indragostiti de ea. Adica este o dragoste materna, pentru ca mama lor era pe portiunea de langa sosea si care se numeste trotuar, atunci cand s-a intalnit cu tatal lor.
Poate ca par cam virluent in limbaj, dar chiar aceste personaje sunt ultimii tarani.
Tarane: mergi pe banda 1. Cand ajungi in spatele unei masini care este tot pe banda 1, asigura-te, semnalizeaza stanga, depaseste, semnalizeaza dreapta si cam in 200 m baga-te pe banda 1 la loc.

Portretul unui asemenea specimen dobitoc, nesimtit, imbecil:
- barbat: si-a luat si el o masina ceva mai buna (chiar Logan). Are o figura vesnic triumfatoare, privirea atintita undeva in zare. Nu-l intereseaza oglinzile retrovizoare. Incearca sa mearga destul de repede pe banda 2, ca doar are masina tare. In mintea lui nu este conceput ca sa apara cineva in spatele lui si care ar dori sa-i depaseasca cei 110 km/h pe care ii are el.
- femeie: crispata, conduce probabil destul de rar, mainile pe volan ca la scoala de soferi. Singura oglinda existenta pentru ea este cea in care isi verifica machiajul. Flashurile sunt observate de catre ele si se muta de obicei pe banda 1 pentru a fi depasite. Dar in urmatoarele 5 secunde este iar pe banda 2. Cred ca aceste femei (chiar daca sunt niste nasparlii) le place sa schimbe pozitiile la fel de des si in pat. Asa ca daca le prindeti la primul semafor, poate obtineti numarul de telefon si in final o partida de sex oral pentru ca mai mult nu merita. Si aceasta partida poate fi facuta dupa gustul lor, adica in mai multe pozitii.
- parvenitul: e mare patron si are multe discutii la telefonul pe care il tine cu mana, la ureche. Are masina buna, merge destul de tare, dar cand vorbeste la mobil instinctul il face sa incetineasca. Daca ajungi in spatele lui, trebuie sa insisti ca sa isi dea seama ca nu e pe soseaua firmei lui. Daca se da pe banda 1, cand il depasesti iti arunca o privire din aia care ar spune: "Fraiere, eu sunt ditamai patronu'. Sa stii ca m-ai deranjat. Stai ca termin eu de vorbit la telefon si de depasesc. Ai grija sa stai pe banda 1, pentru ca tu esti un fraier si eu un mare investitor."
- corectul (sau omu' care face legea): astia cica respecta legea din punctul de vedere al limitei de viteza. In localitate: viteza maxima 50, el merge cu fix 50. Nu conteaza ca in spatele lui mai sunt 20 de masini disipate pe ambele benzi si toate alea 20 ar vrea sa-l depaseasca. Cei 20 l-ar depasi, dar banda 1 este ocupata de cei care merg corect cu 49 km/h. Cu diferenta aia de 1 km/ora pe care o are el in plus, singura sansa sa il depasesti este sa se elibereze banda 1. Cand il depasesti pe banda 1 si il intrebi prin semne "de ce nu mergi pe banda 1?", el iti raspunde. "Du-te dreq de prost, nu vezi ca merg cu viteza maxima admisa?"
- omu' cu duba: astia de obicei sunt soferi sau mai rar, agenti comerciali sau chiar patroni cu butic la tara. Provenienta: de la tzara, clar! Au lucrat inainte pe un papuc din anii 80 si cand au vazut ca o duba poate merge cu peste 100 la ora, nu mai stiu ce e aia banda 1. Merg pe banda a doua ca sa arate lumii ca o duba poate merge cu 120 la ora, ca cu siguranta intreaga planeta nu ar fi crezut ca o duba poate prinde o asemenea viteza. Cand ajunge acasa are sentimentul unui profesor care a mai dat la inca 100 de elevi o noua lectie: duba cu 120 la ora. Ajung acasa fericiti, unde gasesc "frigiderul plin". Trebuie sa se infrupte pentru ca a doua zi mai au o lectie de predat. Intrand in subconstientul lor, in afara de lectia cu 120 la ora, li se mai produc conexiuni de genul: frate, am marfa de carat si ma asteapta patronii cu marfa, ca dau faliment daca nu le duc marfa repede. Poate si tu te vei aproviziona de la acel magazin, asa ca trebuie sa merg cat mai repede pentru ca tu cand ajungi acolo sa gasesti produsele. Sau: nu vezi cat de mult se aseamana duba mea cu o Salvare? Si, da, Salvarile merg numai pe banda a doua!
- nou-venitul: e nou pe soseaua respectiva si nu cunoaste pericolele din acea zona. De parca pericolele apar numai de pe banda 1. Merge moderat, este foarte atent, de obicei se da pe banda 1 cand il atentionezi si se mai intampla sa ramana acolo. Tarane, daca nu stii drumul, mergi mai bine incet decat moderat: vei fi mai putin stresat. La fel si noi care am mers pe acolo de 1.000 de ori.
- nesimtitul: de astia nu prea ai ce sa zici. Sunt nesimtiti si gata: daca vrei sa-i depasesti, esti obligat sa o faci pe banda 1.

Cum sa ii depasesti pe dobitoci?
Aici fiecare are varianta lui, dar niciodata sa nu o faceti pe contrasens! Viata voastra valoreaza mai mult decat o demonstratie in fata unui dobitoc.
Desigur, de la caz la caz se poate depasi pe banda 1 sau 2. Eu de obicei incerc sa ghicesc tipul celui care e lipit pe banda 2 si nu ma obosesc cu flashurile. O fac in liniste pe banda 1, cu mare atentie cand am ajuns in dreptul lui.

Vreau sa i-o platesc! Al dracu' dobitoc! Hai sa va zic (in cazul in care aveti o masina "capabila") un mod elegant de umilire: il depasesti usurel pe banda 1. Peste vreo 500 de metri, te bagi si tu pe banda a doua (nu fiti si voi dobitoci ca el si sa faceti manevra aia cu bagatul imediat pe banda a 2-a in fata lui si sa franati brusc) si mergi cateva sute de metri ceva mai incet decat el. Cand il simti ca se apropie, pana sa iti faca flashuri, pui usurel piciorul pe frana si imediat semnalizezi stanga, ca sa vada omu' ca vrei sa o iei la stanga. In acel moment el va fi putin bulversat: "Unde dreq o face ala la stanga? Ca nu are unde! Este dunga continua, vin masini din contrasens." Dar cum nu il duce prea mult mintea si oricum se cam grabeste, va incepe sa te depaseasca pe banda 1. Cand ajunge in dreptul tau, ii arunci un zambet elegant, accelerezi si iti vezi de mersul tau tot la fel de elegant pe banda 1.

Test pentru taranii dobitoci care merg numai pe banda 2. Faceti si voi un test odata pe o sosea cu 4 benzi, cu circulatie moderata: mergeti si pe banda 1 si pe banda 2. Ca sa intelegeti si mai bine avantajele benzii 1, mergeti cat mai inspre stanga ei, aproape de linia discontinua intre banda 1 si 2. Veti descoperi ca aveti muuult mai multa vizibilitate pe banda 1. S-a dus vremea cand pe banda 1 erau carute si biciclisti. Astia apar foarte rar pe asemenea sosele. Vei descoperi ca nu prea mai ai nevoie de oglinda retrovizoare pe care oricum o detesti, conduci mult mai relaxat si de ce nu, va veti simti si voi civilizati. Dezavantaj: cand veti ajunge acasa, veti gasi "frigiderul gol".

enjoy,
Mtz

PS: poate ca mai sunt si alte specimene, dar nu imi vin acum in minte. Si asa am scris prea mult si devine plictisitor, mai ales pentru dobitoci.

Edited by Mtz, 13 October 2007 - 18:47.


#2
alexpreda

alexpreda

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 08.12.2003
mai sunt si "soferi fricosi"
merg incet, sa fie atenti sa nu loveasca ei pe ceva
oricat ai claxona tot nu se muta pe alta banda

si nu incerca sa faci ca dobitocu' (sa stai tu pe banda 2 ca sa incerce el sa te depasesca pe prima banda)
l-ai depasit pe dreapta si gata (desi nu o recomand decat celor care au mai multi km facuti pe sosele patriei - nu doar 30-40.000km)
trebuie sa sti sa depasesti un bou pe dreapta, nu te arunci repede pe banda 1 ca sa treci de el

Edited by alexpreda, 10 October 2007 - 06:55.


#3
silviu_fxx

silviu_fxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 03.12.2006
Ce te mai faci, atunci, cand vezi ca in fata ta e o coloana si ca toti merg pe banda a 2-a? Eu am patit-o de nenumarate ori.

Edited by silviu_fxx, 10 October 2007 - 07:45.


#4
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Eu circul numai pe banda a doua pt ca sunt in depasire permanenta.Iti dai seama ca d-aia am postat! :lol: Pe autostrada revin absolut mereu pe banda 1 daca am unde (la viteze mai mari, iti cam trebuie minim 1km de sosea libera in fata ta ca sa te decizi sa revii pe dreapta).
Dar nu ma convinge nimeni sa depasesc un bou/dobitoc/etc pe dreapta . Ii dau claxoane, flashuri ce-o fi acolo, ii arat degetul, imi bag si-mi scot dar sincer, pe dreapta mai rar! Ca fraierul tocmai atunci o sa se replieze pe banda 1.
Incearca de multe ori si o sa vezi. :naughty:
In rest nu sunt de acord 100% cu ce scrii -nici nu e nevoie.Mai sunt oameni care pur si simplu se gandesc la altceva.Cum te observa schimba directia si revin pe dreapta.
Marea majoritate revin imediat ce pot. Nu se pot da la o parte imediat ca asa vrem noi.Trebuie s-o faca si ei in siguranta deplina, nu sa intre sub vreun TIR, ceva.
Revin cu exemplul dat mai demult: eram cu Golful ala vechi si avea semne de incepator! Aveam 190km/h pe autostrada si mi-am luat flashuri de la niste smekeri cu Passat care mai puteau sa adauge 10km/h in plus peste mine.De altfel, au lasat-o mai moale repde, i-am depasit eu si dus am fost.Ce dreaq sa dai flashuri la 180-190 cand vezi ca omu depaseste la greu o coloana de TIR-uri care merg aproape bara la bara (a se citi 100-200m intre ele).Cu celelalte masini pe care le-am avut nu am avut probleme d-astea.Dezvoltau viteze corespunzatoare. :naughty:
Aaaa, sa vad in spatele meu o ditamai balena de S8 sau de mai stiu eu ce, i fac loc imediat. Dar pt alte kashkarabete gen Passat sau Laguna sau A4 sau mai stiu eu ce junghiuri, "SUV"-uri care la blana prind 180km/h nu ma deranjez sa ma bag pe dreapta daca nu e absolut "safe" pentru mine.
Si in primul rand trebuie sa poata ei sa ma depaseasca. :naughty: De obicei nu-mi place sa vad celelalte masini decat in oglinda retrovizoare sau insirate pe sarma, pe banda din dreapta, disciplinate,..la locul lor.

#5
alecu

alecu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 05.06.2004
Si eu mergar  destul de mult pe banda 2,deoarece merg destul de repede(100-150)dar nu deranjez pe nimeni deoarece stiu sa folosesc oglinzile.Ma mai seaca cate unul care daca ai o caruta in fata vine si el din sens opus chiar langa axul soselei,nu se da mai in dreapta nicicum.Chiar, cand scot astia carutele de pe  strada?Mi se para fi cel mai mare pericol.

#6
anzo

anzo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 02.08.2006
Tovarase colonel Mtz va marturisesc ca circul mult pe banda a 2-a. Dar nu sunt un dobitoc. Iata de ce. in Romania prima banda este de multe ori plina de gropi,de masini oprite sau parcate(mama, daca ar vedea Bundespolizei ce-i pe la noi!), biciclisti, carute, vaci, cai(elefanti inca n-am vazut, dar cu incalzirea globala nu se stie).

Si afara circul mult pe banda II, deoarece banda I este ocupata de camioane.Pe unele autostrazi prinzi coloane de citiva km lungime.De obicei merg destul de tare, dar daca ma ajunge cineva din urma incerc sa-i fac loc sa treaca.Ma uit in oglinda destul de des ,nu numai dimineata cind ma barbieresc.

Dar ma enerveaza cei care dau flashuri dela un km distanta sa ma dau la o parte ca vine el mare VIP. Dupa mine ala-i dobitocul.

#7
valeriu.b

valeriu.b

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 17.09.2007
Poate Mtz nu se refera la drumurile din Romania, mai stii?

#8
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004
Probabil se refera la cei care merg incet pe banda 2, desi banda 1 e libera si vad clar ca tu vrei sa-i depasesti.

Solutia: depasit cu atentie pe banda 1, poate ai noroc si scapi. Daca a mers 10 km pe banda 2, ai sanse mici ca in 200 de m sa se hotarasca sa treaca pe 1.

Apropos, razbunarea e arma prostului. Daca i te pui in cale crezi ca esti mai destept ca el? Iti spun eu ca nu.

#9
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,008
  • Înscris: 06.04.2007
Ei lasa ca stim bine la ce se referea Mtz, am prins ideea, sa nu facem referire la camioane si carute.
Eu as mai aduga aici categoria ''tataie'' : merge  nestingherit pe banda 2, il depasesti intr-un final si-l vezi, cu chipiu' ala de comunist+ochelari cu multe dioptrii...nici nu te poti supara pe el, n-are nici o treaba, e ''depasit'' din toate punctele de vedere.

PS: la ce a spus Mtz  Eu de obicei incerc sa ghicesc tipul celui care e lipit pe banda 2 si nu ma obosesc cu flashurile. O fac in liniste pe banda 1, cu mare atentie cand am ajuns in dreptul lui. , e nu incerc sa ghicesc ca s-ar putea sa ma insel...e de ajuns odata sa te inseli si sa faca ala o manevra idioata. E bine sa-l atentionezi din timp ce vrei sa faci+ ca nu-i corect sa depaseti pe banda 1. Normal ca si eu mai procedez asa, dar mai rar.
Mai sunt si zile proaste, cand ''dau cu ei afara'' , blituri pana se satura si in cele din urma, claxoane pana termin bateria...sau zile si mai proate cand ii depasesc si ma bag in fata lor si incetinesc mult, sa vada si ei cum e....Dar toate astea destul de rar  :notangel:

Edited by Octavian___28, 10 October 2007 - 09:18.


#10
NetFlow

NetFlow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 15.12.2005
Problema e ca multi vad 2 benzi acolo unde defapt e doar 1. In mod normal pe banda de urgenta nu se circula. Nici macar nu se stationeaza.
Insa dintr-un spirit pur romanesc toti "facem loc" sa treaca cei care merg mai repede, astfel incalcand noi legea. (nu ca ar conta in romania)
Pe mine cel mai mult ma deranjeaza cat vreun istet cu q7 sau tuareg sau alte "prostii" mari de masini au impresia ca daca au motoare mari pot accelera si repede si nu se dau din fata ta nici morti. Mai ales daca esti cu o masina gen golf :)

#11
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,008
  • Înscris: 06.04.2007
Pai si daca pot sa-i fac loc sa treaca fara sa ma deranjeze, de ce sa nu o fac? Pe banda de urgenta defapt nu se intampla nimic, e pusa acolo de forma. Eu o folosesc si pe aia, doar nu e autostrada.
Sau ai un tir in fata si nu s-ar da juma de metru pe banda aia ca sa pot trece, si se face coloana in spate...

Edited by Octavian___28, 10 October 2007 - 09:23.


#12
andreiandrei

andreiandrei

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,421
  • Înscris: 13.08.2007
Eu stau la panda pana prind in vizor o masina scumpa condusa de mtz. Ma pozitionez pe banda 2, astept sa vina in spatele meu, si cand nu se asteapta deloc, bag cea mai crunta frana posibila. Mai imi schimb si io bara spate ce naiba :D .

#13
valeriu.b

valeriu.b

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 17.09.2007
Octavian, daca mergem cu rationamentul tau mai departe putem trage concluzia ca si trotuarele sunt facute pentru a ne da la o parte din calea altora.
Banda de stationare de urgenta este destinata, asa cum ii spune chiar denumirea, stationarii vehiculelor in situatii in care se impune asa ceva.
Pe aceste drumuri, atat cei care dau flashuri in loc sa depaseasca prin stanga cat si speriatii care folosesc ilegal banda cu pricina sunt reprezentativi pentru gradul de civilizatie pe soselele patriei.
Fireste ca o bruma de bun simt ne spune ca ne putem replia mai in dreapta dar asa e romanul, ii dai un deget si el vrea toata mana, crede ca e firesc ca EL sa circule pe carosabil si ALTII sa se tarasca dracului pe banda aia ingusta, treaba lor daca se suie pe vreun nefericit care tocmai isi schimba vreo anvelopa.

#14
NetFlow

NetFlow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 15.12.2005

 Octavian___28, on Oct 10 2007, 10:22, said:

Pai si daca pot sa-i fac loc sa treaca fara sa ma deranjeze, de ce sa nu o fac? Pe banda de urgenta defapt nu se intampla nimic, e pusa acolo de forma. Eu o folosesc si pe aia, doar nu e autostrada.
Sau ai un tir in fata si nu s-ar da juma de metru pe banda aia ca sa pot trece, si se face coloana in spate...

NORMAL pe acolo poate circula o salvare din sens invers. Sau alte masini care au URGENTE. Nu conteaza daca e autostrada sau nu. Pe acea banda NU se circula si NU se stationeaza. Ca in romania toti, inclusiv eu, mergem pe acolo si nu vedem nici o masina de urgente pe acolo.. e altceva.

Pe acea "banda" ai cel mult voie sa opresti din cauza unei urgente. STATIONAREA e interzisa. (banuiesc ca majoritatea care au facut scoala de soferi si au permis inteleg diferenta).

Edited by NetFlow, 10 October 2007 - 09:35.


#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Merg mult pe banda 2 fiindca, de obicei, are asfaltul mai bun, insa mereu ma uit in oglinzi si fac loc masinilor mai rapide. Rareori mi se intampla sa ma trezesc flashuit.

Bineinteles ca mai sunt babuini cu masini tari care, vazandu-te ca depasesti ditamai coloana, te flashuiesc ca distrusii ... "de ce nu-i dai domne` 200, ca vreau eu sa trec"

#16
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Unde marcajul asa zisei benzi de urgenta e discontinuu, se poate circula fara probleme si chiar e indicat.D-aia e facuta.Unde e marcaj continuu sau special, nu se circula, e clar.
Netflow se refera la acel drag si iubit E85...UNDE SOFERII MASINILOR CARE STATIONEAZA SAU MERG INCET PE BANDA "DE URGENTA", AJUNG LA URGENTA. :death:

#17
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,008
  • Înscris: 06.04.2007

 valeriu.b, on Oct 10 2007, 10:32, said:

Octavian, daca mergem cu rationamentul tau mai departe putem trage concluzia ca si trotuarele sunt facute pentru a ne da la o parte din calea altora.
Banda de stationare de urgenta este destinata, asa cum ii spune chiar denumirea, stationarii vehiculelor in situatii in care se impune asa ceva.
Pe aceste drumuri, atat cei care dau flashuri in loc sa depaseasca prin stanga cat si speriatii care folosesc ilegal banda cu pricina sunt reprezentativi pentru gradul de civilizatie pe soselele patriei.
Fireste ca o bruma de bun simt ne spune ca ne putem replia mai in dreapta dar asa e romanul, ii dai un deget si el vrea toata mana, crede ca e firesc ca EL sa circule pe carosabil si ALTII sa se tarasca dracului pe banda aia ingusta, treaba lor daca se suie pe vreun nefericit care tocmai isi schimba vreo anvelopa.
Nu incerca sa mergi mai departe cu rationamentul meu. Ai prins ideea la ce am vrut sa spun, cu ''bruma de bun simt''. Un pic domle sa te tragi, dar e ceva rar...
Acum faceti abuz de lege, banda de urgenta, gata, doamne fere sa intri cu juma de m pe ea, contavine legii. Mai bine sa fie coloane interminabile, decat daca se poate, sa se traga un pic pe banda aia.
Mai prinzi si un nerorocit care merge cu 60-65 si gata, s-a terminat totul, ca n-are voie, contravine legii sa se dea pe banda de urgenta. Dar sa-l depasesti pe banda 1 nu contravine legii? Sa mergi cu 60-65 in localitati nu contravine legii? ...si alte cele...
Eu pe banda de urgenta am vazut mai mult carute si carucioare cu butelii decat salvari, pompieri si alte cele.

#18
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,488
  • Înscris: 05.08.2002
Mtz ar fi trebuit sa faci o diferenta intre banda 2 pe autostrada si banda 2 in bucuresti/orase

pentru ca in bucuresti, banda 1 e plina cu masini parcate obligatoriu, deci absolut toti care circula pe acea strada sunt "dobitoci"; daca are 3 benzi strada, banda 1 e parcare, pe banda 2 cu o siguranta de 99% vei gasi 50 m mai in fata un marlan de tip "ma doare in p..a de voi fraierilor" oprit si eventual cu avariile puse, eventual o caruta :D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate