Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
metoda constantelor de scurtcircuit

video file info

Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website
 Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...

CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch
 Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...
 Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 

Tampoane interne la virgine

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
laryoana the champion

laryoana the champion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 07.02.2007
Fetelor care sunteti sau ati fost virgine,ati incercat vreodata tampoanele interne? S-a intamplat sa va dezvirginati? Ati simtit durere,ceva? As vrea neaparat sa stiu pentru ca este posibil sa fiu nevoita sa folosesc si vreau sa aflu daca exista riscul de a-mi pierde virginitatea... :confuzzled:
Va rog,ajutati-ma cu un sfat.Nu ca as tine foarte mult la himenul ala,dar vreau sa stiu si eu daca se intampla din ce cauza a fost.

#2
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,839
  • Înscris: 01.04.2005
Hai ca asta a fost tare  :first:
Verifica pe ambalaj la efecte secundare  :roflmao:

#3
SeNsaTioNs

SeNsaTioNs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 16.10.2005
nop, nu patesti nimic. incearca de la cea mai mica marime..pana la aia care iti e mai comfortabila. vezi ca scrie si pe cutie, la o.b.`uri, ca pt virgine se recomanda pana la marimea medie, nu mai mare. da` nu`i problema. :D

#4
TrippLex

TrippLex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.08.2007
1. O virgina poate folosi tampoane?
Da. Oricine a auzit de himen trebuie sa stie ca acesta nu este un muschi care sa acopere total intrarea in vagin. El are o deschidere prin care se scurge sangele menstrual. Prin acea deschizatura este introdus si tamponul.

2. Se recomanda folosirea aplicatoarelor de plastic sau a celor de carton?
Este o decizie personala. Unele femei folosesc aplicatoarele de plastic pentru ca le considera mai usor de manuit. Altele le prefera pe cele de carton pentru ca sunt mai putin rigide. Le poti incerca pe amandoi pentru a vedea care ti se potriveste mai bine.

3. Tampoanele pot fi folosite si intre menstre, in cazul unor alte descarcari vaginale?
Tampoanele au fost create special pentru descarcarile mesntruale. De aceea este imperativ sa nu fie folosite in alte scopuri. Daca scurgerile vaginale de alta natura sunt excesive trebuie sa consulti un medic. Ca o masura de igiena, poti folosi absorbante.

4. Este normal sa simti durere in timpul introducerii tamponului?
In mod normal, nu. Totusi, unele femie au acuzat usoare dureri, mai ales cand au folosit tamponul pentru prima oara. Acest lucru apare din cauza incorectitudinii introducerii lui, care trebuie repetata. Este posibil la inceput sa fie nevoie de mai multe tampoane pentru a reusi introducerea corecta.

5. Folosirea tampoanelor controleaza mirosul neplacut al menstrei?
Acest miros in urma contactului lichidului menstrual cu aerul. Tampoanele, care actioneaza intern, previn aparitia lui.

6. Sunt o persoana mignona, trebuie sa folosesc un anumit tip de tampoane?
Nu exista nici un motiv anume pentru care femeile scunde sa foloseasca un anumit de tampon. Alegerea tamponului trebuie facuta in functie de cantitatea de scurgeri menstruale si nu in functie de inaltimea sau greutatea utilizatoarei.

7. Cat timp poate fi folosit un tampon?
Tampoanele trebuie schimbate la 4, maximum 8 ore de la introducere, si chiar mai des cu remarca ca o chimbare prea frecventa poate produce iritatii.
Daca tamponul este imbibat inainte de trecerea timpului normal incearca un tip mai eficient din acest punct de vedere. Iti vei da seama, cu timpul ce tip de tampon ti se potriveste mai bine si cand trebuie sa il schimbi.

8. Pot sa fac folosesc toaleta cu tamponul aplicat?
Nu este nevoie sa scoti tamponul cand trebuie sa mergi la toaleta. Fiecare femeie ar trei orificii separate: cel urinar, cel anal si cel vaginal. Tamponul fiind introdus in orificiul vaginal nu va afecta satisfacerea altor nevoi fiziologice. Daca in timpul urinarii coarda externa a tamponului se uda o poti usca foarte simplu cu un servetel.

9. De ce uneori tamponul se uda in momentul urinarii?
Contactul intre urina si tampon nu apare decat daca tamponul nu este bine introdus in vagin. De obicei, insertia lui incompleta se face cand vaginul nu este suficient de ralaxat sau lubrifiat.

10. Pot face dus sau baie cu tamponul?
Tampoanele sunt singura metoda de protectie a organismului impotriva impuritatilor din apa, in timp ce faci dus sau baie. Totusi, pentru ca nu stai mult timp in apa, nu e obligatoriu sa le folosesti.

11. Un tampon se poate pierde in corp?
Colul uterin are un orificiu cu diametru de cativa milimetri, cat o mina de creion, si el reprezinta singura comunicare dintre uter si vagin. Vaginul este practic o cavitate inchisa, din care doar lichidele (sperma, de exemplu, sau sangele menstrual) pot trece prin acest orficiu, din si inspre uter. De aceea, desi vaginul este populat de microbi de tot felul, uterul este o cavitate practic sterila, colul fiind un "dop", un butoias strabatut de un canal lung si cu diametru foarte mic. Deci nici un obiect solid nu poate "disparea" de acolo (tampoane, prezervative rupte, etc.) Femeia trebuie sa aiba curaj sa "scoata" orice ramane acolo, pentru ca nu exista absolut nici un risc de a rupe nimic, si in nici un caz de a ajunge mai sus - uter, etc. Mana ramane doar in vagin, care pentru asta este facut (sa primeasca in el anumite obiecte tari) si e foarte elastic si flexibil.

12. Daca se rupe firul extern al tamponului?
Acest lucru se intampla foarte rar. Dar daca se intampla, tamponul poate fi scos cu mana, folosindu-te de doua degete. Spala-te pe maini inainte si stai in pozitia pe care ai adoptat-o cand ti-ai inserat tamponul. Daca nnu reusesti trebuie sa mergi la doctor in aceeasi zi.

13. Pot contacta virusul HIV / SIDA daca folosesc tampoane?
Nu. SIDA este cauzata de un virus care nu rezista in mediul exterior. Nu poate fi contactat de pe colacul scaunului din toaleta, din piscine, din mancare si nici din contactul cu tampoanele.

14. Folosirea tampoanelor poate cauza chisturi ovariene?
Nu exista nici o dovada ca ar exista o legatura intre folosirea tamponului si apariti chisturilor ovariene.

15. Ce riscuri exista pentru sanatatea mea daca folosesc tampoane?
Deoarece sangele este un mediu foarte bun pentru dezvoltarea microbilor, menstruatia in sine este un moment in care riscul de infectii genitale este mai mare. Tampoanele nu reprezinta un risc pentru sanatate, daca sunt folosite corect si persoana respectiva nu are alte infectii genitale preexistente (vaginite, cervicite, etc). Igienei intime ii trebuie acordata foarte multa atentie in aceasta perioada, iar tampoanele trebuie schimbate la intervalul de timp indicat. Daca se constata aparitia oricaruia dintre urmatoarele semne si simptome: dureri locale, febra, miros neplacut, urinare frecventa, eventual insotita de dureri/usturimi, adresati-va imediat medicului dvs.

16. Ce este Sindromul de Soc Toxic?
Sindromul de soc Toxic (sau Soc Toxic) poate apare in multe alte contexte, iar asocierea lui cu folosirea tampoanelor este oricum mult mai rara decat cu alte situatii. In "traducere" din limbaj medical, socul toxic nu este o boala in sine, ci un stadiu foarte grav de evolutie al unei infectii - teoretic orice infectie, digestiva, genitala, respiratorie, etc, se poate complica astfel.

17. Este posibil sa fac SST daca folosesc tampoane?
Socul toxic nu este ceva caracteristic pentru folosirea tampoanelor. Simptomele lui sunt similare cu cele descrise mai sus. O femeie care are oricare din aceste simptome in timp ce poarta un tampon trebuie sa il scoata urgent si sa consulte un medic. De asemenea, ea nu ar trebui sa mai foloseasca tampoane fara consultul medicului. Riscul de a face TSS se poate reduce prin folosirea unor tampoane cu capacitate mica de absorbtie

Edited by TrippLex, 31 August 2007 - 22:24.


#5
SeNsaTioNs

SeNsaTioNs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 16.10.2005
stii ca din cardul asta, doar primul punct e on topic..

#6
angelo saro

angelo saro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 04.03.2007
stai linistita, mai, fato! nu ti se intampla nimic. nu te dezvirginezi deloc. intr-adevar, foloseste varianta de absorbtie care ti se potriveste, cred ca light flow este perfect pentru tine. eu folosesc OB de cand ma stiu si crede-ma ca nu tampoanele m-au dezvirginat :rolleyes: . la prima incercare am simtit disconfort, pentru ca nu stiam cum se baga, dar dup-aia m-am obisnuit.

#7
laryoana the champion

laryoana the champion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 07.02.2007
Gata,am bagat la cap :D va multumesc pentru lamuriri.

#8
Peter Pan

Peter Pan

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 596
  • Înscris: 04.06.2006
Dar cum ramane cu durerile de spate ? Si infectiile si presiunea pe care o simti ?? Daca nu ai dat de nicio boala pana acum, asta inseamna ca nici nu vei da ?!

Stiu destule persoane care au folosit sau folosesc (numai cand e neaparata nevoie, de ex. la concursurile aerobice, etc.) si toate mi-au zis ca prefera alternativa, adica absorbantele. Trebuie sa spuneti si astea, sa fim cu totii in cunostinta de cauza.

#9
SeNsaTioNs

SeNsaTioNs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 16.10.2005
dureri de spate? de la o chestie de 3 cm ? care intra intr`un "tub" unde e perfect safe? tu realizezi ce spui? eventual dureri..acolo..daca si`l pune gresit, stramb. de spate, din cauza unui ob, no way. dureri de spate, plus alte dureri menstruale, asta da. trece cu nurofen.

#10
tonks

tonks

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 15.08.2007
tamponul intern nu provoaca dureri decit daca e bagat strimb sau nu cit trebuie de adinc, iar durerile se simt inauntru, nu la spate.  -_-

#11
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005

 laryoana the champion, on Aug 31 2007, 22:12, said:

Fetelor care sunteti sau ati fost virgine,ati incercat vreodata tampoanele interne?
N-as vrea sa fiu rea....dar exista si alte categorii?  :confuzzled:

#12
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,131
  • Înscris: 10.04.2006
Ion: Fa Marie, tu esti virgina?
Maria: Nu inca

#13
SeNsaTioNs

SeNsaTioNs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 16.10.2005

 Jaqueline, on Sep 2 2007, 12:31, said:

N-as vrea sa fiu rea....dar exista si alte categorii?  :confuzzled:

de ce va faceti ca nu intelegeti? normal ca se referea la incercatu pe cand erau inca virgine..  nu va mai luati de toate nimicurile.

#14
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Eu le folosesc de la 12 ani (da, eram virgina pe vremea aia). N-am sangerat la dezvirginare, vreo 5 ani de uz continuu mai tarziu, nu stiu daca a fost din cauza lor (dar banuiesc ca da). Rezulta ca le folosesc de 17 ani (valeu!!!!), si pana acum nu m-a durut spatele de la ele, n-am simtit nici o presiune, si nici infectii n-am facut, a propos de tampeniile de mai sus. Aia cu concursurile aerobice e cea mai tare. Ce e un concurs aerobic?

#15
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
laryoana the champion cu Gender Not Set...au fost cazuri destule in care s-a introdus tampaxu' invers sau mai multe decat unu..deci nu mai ma mira nimic

Edited by crysty2k5, 02 September 2007 - 15:06.


#16
CICI&Co

CICI&Co

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,944
  • Înscris: 22.08.2007
E prima data cand aud ca o femeie prefera absorbantele in locul tampoanelor, dar poate na.. ii place respectivei sa fie mereu uda :D Tampoanele iti ofera o senzatie de siguranta si confort. Aproape ca uiti ca esti la menstra.
Cat despre partea cu durerile de spate, good joke!

Edited by CICI&Co, 02 September 2007 - 15:08.


#17
blueunicorn

blueunicorn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 24.02.2007
io am incercat candva, demult
atunci n-a vrut sa intre de nicio culoare

#18
Black-Spirit

Black-Spirit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 02.07.2007

 blueunicorn, on Sep 3 2007, 07:32, said:

io am incercat candva, demult
atunci n-a vrut sa intre de nicio culoare
Nu ai fost prea "uda" :roflmaofast:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate