Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...

Curatare tigaie
 Alegere SPC sau parchet laminat -...

Sfat achizitie masina SH

Foloseste cineva radar?

Extreme cuponing este adevarata e...
 Cum de le convine unora sa cumper...

Vanzatorul mașinii a plecat ...

RCA majorat in Bucuresti si Ilfov

OMV Petrom cumpara Renovatio
 Sens unic pe strada Matasari (Buc...

Bios vede dar nu afiseaza 32GB ra...

WWE - The Undertaker

Aș vrea sa merg la o cursa d...
 

UNGHII FALSE

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
520 răspunsuri în acest subiect

#1
geoorge16

geoorge16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 222
  • Înscris: 13.12.2006
CE PARERE AVETI DESPRE UNGHIILE FALSE ??
CU ACRIL, GEL SAU TIPS ??
CE PRETURI SE PRACTICA, CE SALOANE RECOMANDATI, PRODUSELE CAREI COMPANII SUNT MAI BUNE ??
ORICE DISCUTIE DESPRE UNGHIILE FALSE !!!!!!!!!!!
AM ATASAT SI CATEVA POZE, CE ZICETI DESPRE ELE ??

Fișiere atașate



#2
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.439
  • Înscris: 20.12.2005
Alea cu acril am auzit ca-s cancerigene. NagaQueen poate sa ne raspunda la orice intrebare legata de acest capitol :)

#3
geoorge16

geoorge16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 222
  • Înscris: 13.12.2006

 Bebeluska, on Jul 26 2007, 12:47, said:

Alea cu acril am auzit ca-s cancerigene. NagaQueen poate sa ne raspunda la orice intrebare legata de acest capitol :)

ACRILUL ESTE UN MATERIAL CARE PANA IN URMA CU 2,3 ANI ERA MATERIALUL DE BAZA IN STOMATOLOGIE, ASA CA ..........................

#4
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.439
  • Înscris: 20.12.2005

 geoorge16, on Jul 26 2007, 13:08, said:

ACRILUL ESTE UN MATERIAL CARE PANA IN URMA CU 2,3 ANI ERA MATERIALUL DE BAZA IN STOMATOLOGIE, ASA CA ..........................


SI NU MAI ESTE PENTRU CA .............................. :P

#5
Miezu`

Miezu`

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 8
  • Înscris: 21.07.2007
mie nu-mi plac. cuvantul "artificial" spune totul. nu mi se pare ca unghiile releva o parte frumoasa a femeii, cu cat sunt mai lungi sau mai decorate, atat timp cat sunt "puse". am vazut mai demult o femeie cu niste degete lungute si subtirele, cu unghiile pe acelasi format, destul de scurte ca lungime libera, date cu un strat de lac incolor. mi s-a parut cel mai frumos lucru pe care l-am vazut la o femeie.

iar acrilul nu este periculos.

Editat de Miezu`, 26 iulie 2007 - 19:33.


#6
Naga Queen

Naga Queen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.022
  • Înscris: 03.12.2005
Unghiile false sunt alternativa in caz ca cele naturale nu cresc suficient, se exfoliaza sau pur si simplu vrei o manichira impecabila pentru mult timp.
  Acrilul nu stiu sa fie cancerigen, insa e foarte toxic pentru cine lucreaza cu el, adica pentru manichiurista. Are un miros foarte intepator si in timp are efecte foarte nocive pentru nas si ochi pentru ca irita foarte tare.

  Eu prefer tipsurile, pentru ca e mai usor de lucrat cu ele, dezavantaj e ca se crapa daca clienta nu are grija de ele si le loveste. Cele cu gel, depinde de unghia clientei...poate sa tina gelul pe unghie sau nu, e vorba de aderenta indiferent de produse. Avantajul unghiilor false e ca poti avea French permanent din gel plus diverse aplicatii, si avantajul major e ca lacul ramane pe unghie...pana te plictisesti si il schimbi, adica si 3 saptamani, indiferent ce lucrezi, si aici e vorba tot de aderenta.

In plus ...dau dependenta, cine se obisnuieste cu ele, nu mai vrea sa renunte. Eu am cliente care de 3 ani isi pun unghii false, cu mici intreruperi, de maxim o luna.
Mitul  conform caruia unghiile false distrug unghia naturala...hm, ce sa spun, depinde in primul rand de cine le lucreaza. Daca manichiurista nu se pricepe, poti ajunge sa urasti unghiile false, in schimb daca se pricepe... nu mai renunti la ele.
Eu prefer sa lucrez cu produse Tama Nail, sunt din Ungaria. Aici, cele mai multe manichiuriste prefera produsele din Ungaria pentru ca sunt foarte bune, de calitate si nu sunt exagerat de scumpe. Mai foloseam si LCN, dar nu sunt deloc multumita, si sunt si scumpe.

Editat de Naga Queen, 27 iulie 2007 - 21:38.


#7
moonyque

moonyque

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 27.07.2007

 Naga Queen, on Jul 27 2007, 22:35, said:

Unghiile false sunt alternativa in caz ca cele naturale nu cresc suficient, se exfoliaza sau pur si simplu vrei o manichira impecabila pentru mult timp.
  Acrilul nu stiu sa fie cancerigen, insa e foarte toxic pentru cine lucreaza cu el, adica pentru manichiurista. Are un miros foarte intepator si in timp are efecte foarte nocive pentru nas si ochi pentru ca irita foarte tare.

  Eu prefer tipsurile, pentru ca e mai usor de lucrat cu ele, dezavantaj e ca se crapa daca clienta nu are grija de ele si le loveste. Cele cu gel, depinde de unghia clientei...poate sa tina gelul pe unghie sau nu, e vorba de aderenta indiferent de produse. Avantajul unghiilor false e ca poti avea French permanent din gel plus diverse aplicatii, si avantajul major e ca lacul ramane pe unghie...pana te plictisesti si il schimbi, adica si 3 saptamani, indiferent ce lucrezi, si aici e vorba tot de aderenta.

In plus ...dau dependenta, cine se obisnuieste cu ele, nu mai vrea sa renunte. Eu am cliente care de 3 ani isi pun unghii false, cu mici intreruperi, de maxim o luna.
Mitul  conform caruia unghiile false distrug unghia naturala...hm, ce sa spun, depinde in primul rand de cine le lucreaza. Daca manichiurista nu se pricepe, poti ajunge sa urasti unghiile false, in schimb daca se pricepe... nu mai renunti la ele.
Eu prefer sa lucrez cu produse Tama Nail, sunt din Ungaria. Aici, cele mai multe manichiuriste prefera produsele din Ungaria pentru ca sunt foarte bune, de calitate si nu sunt exagerat de scumpe. Mai foloseam si LCN, dar nu sunt deloc multumita, si sunt si scumpe.

Avand in vedere ca esti o profesionista in domeniu, lucru pe care l-am observat din comentariul tau extrem de pertinent, vroiam sa te rog sa iti dai cu parerea despre pozele de mai sus si deasemenea daca ai cumva poze cu unghii pe care doresti sa le impartasesti cu noi  !!!
De unde pot afla si eu mai multe despre aceste produse cu care lucrezi tu ?? Eu sunt din Bucuresti, merg la destul de multe seminariile care se organizeaza dar nu am auzit de aceste produse. Eu lucrez cu O.P.I , PEGGY SAGE, ALESSANDRO sunt multumita de ele dar nu as spune nu unei alte provocari !!
Ce preturi practici tu (daca nu sunt prea indiscreta, la salon sau in particular) ??
Sincer eu lucrez mai mult in acril pentru ca este mai natural parerea mea, dar intradevar cu tipsurile se lucreaza mai usor, clientele mele au avut acril si acum nu mai vor sa auda de altceva.
Iti impartasesc opinia cu privire la rezistenta ojei si la dependenta de unghii (clienta cea mai veche are 18 luni si este super incantata nici macar nu am putut sa o convind sa faca o pauza )  !!!!

#8
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.173
  • Înscris: 19.12.2004
am auzit ca se lipesc cu super glue, asa-i ?  :confuzzled:

#9
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.834
  • Înscris: 08.09.2005

 v3lsatis, on Jul 29 2007, 15:06, said:

am auzit ca se lipesc cu super glue, asa-i ?  :confuzzled:
alea din plastic pe care le iei din magazin la 3RON, da  :lol:

#10
mianag

mianag

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 14
  • Înscris: 25.07.2007
eu am avut unghii false de acril timp de 2 luni si un pic, foarte bine aratau, mai ales ca ador french`ul si l-as purta non-stop

dupa parerea mea au 3 neajunsuri unghiile false:
1.partea cea mai rea era ca imi cresteau unghiile repede si intre cuticula si unghia falsa ramanea un santulet care era destul de greu de acoperit, mai ales ca acrilul era aplicat intr-un strat destul de gros si sa merg la manikiura o data la 2 saptamani nu imi era tocmai usor :D
2.o alta parte care nu mi-a placut a fost ca nu imi placea cum se vedea unghia naturala crescuta sub acril, parca eram mereu murdara.
3. eu lucrez mereu la calculator, si imi era fff greu sa tastez cu unghiile acelea, chiar daca le-am pilit la o lungime aceptabila

a da! sa nu uit, am ajuns sa le dau singura jos inmuiate in acetona (si niste chinuri, de nu-ti vine sa crezi!) pt ca au unceput sa mi se dezlipeasca de la baza si manikiurista mea era ocupata zilele alea iar eu nu puteam umbla asa
aprox 2 luni a fost nevoie ca unghiile mele naturale sa-si revina, ajunsesera de grosimea foitei de ziar si ma cam dureau

concluzia mea personala:
mai bine scurte si naturale k arata mult mai delicat decat mari si cu multe batai de cap

o zi frumoasa fetelor!

#11
geoorge16

geoorge16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 222
  • Înscris: 13.12.2006

 mianag, on Aug 1 2007, 10:38, said:

eu am avut unghii false de acril timp de 2 luni si un pic, foarte bine aratau, mai ales ca ador french`ul si l-as purta non-stop

dupa parerea mea au 3 neajunsuri unghiile false:
1.partea cea mai rea era ca imi cresteau unghiile repede si intre cuticula si unghia falsa ramanea un santulet care era destul de greu de acoperit, mai ales ca acrilul era aplicat intr-un strat destul de gros si sa merg la manikiura o data la 2 saptamani nu imi era tocmai usor :D
2.o alta parte care nu mi-a placut a fost ca nu imi placea cum se vedea unghia naturala crescuta sub acril, parca eram mereu murdara.
3. eu lucrez mereu la calculator, si imi era fff greu sa tastez cu unghiile acelea, chiar daca le-am pilit la o lungime aceptabila

a da! sa nu uit, am ajuns sa le dau singura jos inmuiate in acetona (si niste chinuri, de nu-ti vine sa crezi!) pt ca au unceput sa mi se dezlipeasca de la baza si manikiurista mea era ocupata zilele alea iar eu nu puteam umbla asa
aprox 2 luni a fost nevoie ca unghiile mele naturale sa-si revina, ajunsesera de grosimea foitei de ziar si ma cam dureau

concluzia mea personala:
mai bine scurte si naturale k arata mult mai delicat decat mari si cu multe batai de cap

o zi frumoasa fetelor!

CU PRIVIRE LA NEAJUNSURILE TALE AM SA ITI SPUN URMATOARELE :
- ATUNCI CAND VREI UNGHII FALSE TREBUIE SA STII CA INTRETINEREA SE FACE LA 2 SAPTAMANI NU LA O LUNA, ACRILUL APLICAT GROS ESTE PENTRU CA CINE LE-A PUS NU A FINISAT CUM TREBUIE
- DACA TRECEA O LUNA PESTE UNGHIILE TALE SI ITI FACEAI 2 INTRETINERI CUM TREBUIE UNGHIA TA AVEA ACEEASI DIMENSIUNE CA CEA DIN ACRIL ASTFEL CA ATUNCI PUTEAI SPUNA CA NU AI UNGHII FALSE CI AI DOAR O PROTECTIE ACRILICA
- UNGHIILE FALSE SE DAU JOS CU O SOLUTIE SPECIALA NU CU ACETONA, DACA AI LUCRA LA CALCULATOR CU PICIOARELE CHINURI MARI NU ??

CONCLUZIA MEA ................. DACA VREI SI STII CE COSTURI IMPLICA  NU SE COMPARA CU NIMIK !!!!!!!!!

#12
mianag

mianag

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 14
  • Înscris: 25.07.2007

 geoorge16, on Aug 1 2007, 11:10, said:

CU PRIVIRE LA NEAJUNSURILE TALE AM SA ITI SPUN URMATOARELE :
- ATUNCI CAND VREI UNGHII FALSE TREBUIE SA STII CA INTRETINEREA SE FACE LA 2 SAPTAMANI NU LA O LUNA, ACRILUL APLICAT GROS ESTE PENTRU CA CINE LE-A PUS NU A FINISAT CUM TREBUIE
- DACA TRECEA O LUNA PESTE UNGHIILE TALE SI ITI FACEAI 2 INTRETINERI CUM TREBUIE UNGHIA TA AVEA ACEEASI DIMENSIUNE CA CEA DIN ACRIL ASTFEL CA ATUNCI PUTEAI SPUNA CA NU AI UNGHII FALSE CI AI DOAR O PROTECTIE ACRILICA
- UNGHIILE FALSE SE DAU JOS CU O SOLUTIE SPECIALA NU CU ACETONA, DACA AI LUCRA LA CALCULATOR CU PICIOARELE CHINURI MARI NU ??

CONCLUZIA MEA ................. DACA VREI SI STII CE COSTURI IMPLICA  NU SE COMPARA CU NIMIK !!!!!!!!!


fiecare cu experienta lui/ei
eu mi-am spus parerea doar, credeam ca asta e un forum, nu care pe care
nu trebuie sa te ratoiesti
:)

#13
geoorge16

geoorge16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 222
  • Înscris: 13.12.2006

 mianag, on Aug 1 2007, 13:11, said:

fiecare cu experienta lui/ei
eu mi-am spus parerea doar, credeam ca asta e un forum, nu care pe care
nu trebuie sa te ratoiesti
:)

SCUZE  NU AM VRUT SA SUNE ASA !!!!!!!!!!
AI DREPTATE FIECARE CU EXPERIENTA PERSONALA

#14
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 6.348
  • Înscris: 28.11.2004

 geoorge16, on Aug 1 2007, 13:31, said:

SCUZE  NU AM VRUT SA SUNE ASA !!!!!!!!!!
AI DREPTATE FIECARE CU EXPERIENTA PERSONALA
pai daca nu vrei sa ni se mai para ca zbieri la noi apasa dracului pe caps lock
:lol:

#15
ade_lenau

ade_lenau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 64
  • Înscris: 25.09.2006
eu mi-am pus sapt trecuta unghii false si sunt fff multumita de ele, numai ca e cam scump.
di 3 sept o sa incep si eu un curs sa invat.. iau dip[loma apoi imi cumpar ce imi trebe si fac si eu acasa:D

#16
geoorge16

geoorge16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 222
  • Înscris: 13.12.2006

 ade_lenau, on Aug 9 2007, 00:48, said:

eu mi-am pus sapt trecuta unghii false si sunt fff multumita de ele, numai ca e cam scump.
di 3 sept o sa incep si eu un curs sa invat.. iau dip[loma apoi imi cumpar ce imi trebe si fac si eu acasa:D

bafta multa !!!
mare atentie la ce produse cumperi si de unde !!!!!!!!!
apropo unde faci cursurile ??

#17
ade_lenau

ade_lenau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 64
  • Înscris: 25.09.2006
La salon Sandria.
am gasit in publitim.. oricum o sa iasa ieftin.. ca totul o sa cumpar din germania

#18
nano_thrust

nano_thrust

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.232
  • Înscris: 10.08.2007
Da sunt bune daca nu ai bani sa te duci la manichiura.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate