Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...

La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!
 PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

windows 10 drivere startup degrad...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...

Tencuiala exterioara casa caramid...
 Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Quantum computing / Calculatoare ...
 Care din urmatoarele optiuni este...

Cum se calculeaza MTBF la un swit...

Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...
 

Biodiesel

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
gogoson

gogoson

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.06.2006
De mult incerc sa caut solutii alternative de caldura. Pe net am gasit aceasta solutie numita biodiesel.
A facut cineva asa ceva ? Din ce se face ? Cum il pastrezi ?

Eu cred ca se poate folosi acest combustibil pentru incazit casa sau pentru masini cu motor diesel

Voi ce parere aveti ?

#2
freshness

freshness

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,104
  • Înscris: 24.07.2006
Biodiesel

#3
phidias

phidias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 13.07.2005
Am inteles ca e si mai ieftin.

Attached Files



#4
khazar

khazar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 30.03.2006
daca ai motor pe motorina poti sa bagi ulei de gatit (folosit) direct in rezervor, fara nimic altceva, dar uleiul trebuie filtrat FOARTE bine inainte.

#5
gogoson

gogoson

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.06.2006
Domnilor,

Nu cred ca e ok sa-mi pun in masina mea diesel uleiul pe care l-am folosim sa-mi fac chiftele. :-)
Reteta pe care am vazut-o pe net implica un proces mai complicat de genul se ia uleiul se pune lesie sau soda caustica sa incalzeste pana la 130 de grade C si se lasa la decantat aprox 1 zi. Produsul mai usor ( de deasupra) se amesteca cu metanol si abia atunci ai obtinut biodiesel. Partea proasta la biodiesel este ca in urma procesului are vascozitate mai mare decat "normal" si pot aparea probleme la masina.

Dar la inceput pe mine nu ma intereseaza sa-l pun in masina ci mai mult pentru incazit iarna casa. In cazul asta nu ma afecteaza mult viscozitatea mare (sper)

Cel mai mult ma sperie siguranta. Este Ok sa imi tin doua butoaie cu biodiesel in curte fara sa fac poc ?
Sau in procesul de productie exista posibilitatea de acumulari de gaze ce pot face poc ?

#6
freshness

freshness

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,104
  • Înscris: 24.07.2006
Nu cred ca daca ai folosi biodiesel la Comon Rail sau Pompe Duze te-ar incanta costurile de reparatie ....

#7
khazar

khazar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 30.03.2006

View Postgogoson, on Aug 6 2006, 07:56, said:

Domnilor,


Reteta pe care am vazut-o pe net implica un proces mai complicat de genul se ia uleiul se pune lesie sau soda caustica sa incalzeste pana la 130 de grade C si se lasa la decantat aprox 1 zi. Produsul mai usor ( de deasupra) se amesteca cu metanol si abia atunci ai obtinut biodiesel. Partea proasta la biodiesel este ca in urma procesului are vascozitate mai mare decat "normal" si pot aparea probleme la masina.

asta e in cazul masinilor mai noi, cu motoare adaptate pt biodiesel, la masinile mai vechi pe motorina poti folosi ulei de gatit (filtrat si decantat) fara probleme. :coolspeak:

#8
gogoson

gogoson

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.06.2006
bine, dar cum se face ?
are cine vreo reteta ?
ma gandesc sa-mi cumpar de la "care fura" niste ulei si sa incerc sa fac biodiesel si dupa aia sa-i dau foc sa vad daca arde .

#9
vasia

vasia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.10.2006
[font=Arial Black][size=7]
          
              exista niste injectoare ce se folosesc la incalzire. merg cu orce tip de ulei chiar si ulei de motor folosit.

  sunt ecologice si nu emit fum sau gaze. se poate folosi uleiul vegetal la orice tip de motor diesel cu injectie classica. nu trebuie amestecat cu nimic. eu folosesc cu success acest tip d combustibil  :D

#10
alungu

alungu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 23.10.2005
in curand o sa fie biodiesel la pompa (in unele tari este deja in poroportie de 3% in continutul motorinei de la pompa) in UE

pana acum nu s-au gasit efecte secundare la biodiesel


important e daca fi sau nu cu acciza de la stat

#11
geonylove

geonylove

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.03.2011
ma biodisel este uleiu vegetal filtrat si cu anumiti compusi in el pentru al subtia la nivelul motorinei reducerea vazcozitatii face motorul mai fiabil deci nu bagati ulei normal in rezervor cal infundati din cate stiu eu se baga methamina si lesie cred ca se refera la soda se incalzeste uleiu si se amesteca bine apoi se va observa la fundul recipientului ceva gros aceea este glicerina  se inlatura si restu de ulei e biodisel . eu mam apucat sa strang ulei poate in vro luna dau un raspuns mai concret pana atunci bft in lucrari astept sa vorbim despre asta pe [email protected]

View Postvasia, on 11th October 2006, 20:57, said:

[font=Arial Black][size=7]
          
              exista niste injectoare ce se folosesc la incalzire. merg cu orce tip de ulei chiar si ulei de motor folosit.

  sunt ecologice si nu emit fum sau gaze. se poate folosi uleiul vegetal la orice tip de motor diesel cu injectie classica. nu trebuie amestecat cu nimic. eu folosesc cu success acest tip d combustibil  :D






frate nu mai minti oameni ca infunda injectoarele tu poate ai tractor si daia nu subtiezi uluiu pt ca la masina cu injectie se infunda din cauza vascozitati sau poate ca amesteci uleiu cu motorina asa da am auzit ca  merge da nas incuraja pe nimeni

Edited by geonylove, 06 May 2011 - 17:53.


#12
SonyAD

SonyAD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,444
  • Înscris: 24.10.2010
În regie proprie se produce din cadavre de pompe de înaltă presiune și servește la autopropagare.

Edited by SonyAD, 07 May 2011 - 02:02.


#13
pmg72ro

pmg72ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.02.2008

View Postgeonylove, on 6th May 2011, 17:55, said:

ma biodisel este uleiu vegetal filtrat si cu anumiti compusi in el pentru al subtia la nivelul motorinei reducerea vazcozitatii face motorul mai fiabil deci nu bagati ulei normal in rezervor cal infundati din cate stiu eu se baga methamina si lesie cred ca se refera la soda se incalzeste uleiu si se amesteca bine apoi se va observa la fundul recipientului ceva gros aceea este glicerina  se inlatura si restu de ulei e biodisel . eu mam apucat sa strang ulei poate in vro luna dau un raspuns mai concret pana atunci bft in lucrari astept sa vorbim despre asta pe [email protected]








frate nu mai minti oameni ca infunda injectoarele tu poate ai tractor si daia nu subtiezi uluiu pt ca la masina cu injectie se infunda din cauza vascozitati sau poate ca amesteci uleiu cu motorina asa da am auzit ca  merge da nas incuraja pe nimeni


:notangel:
Deci trebuie sa intelegeti ca nu se vrea sa se stie de astfel de lucruri ptr ca se duce pe copca pretul petrolului si lumea va muri de foame ptr ca toti vor cultiva rapita sau alte soiuri de plante din care se face ulei.

Daca aveati curiozitatea sa cititi despre motorul diesel observati ca Rudolf Diesel cand l-a inventat folosea ulei de alune ptr ce nu exista motorina.

eu personal am mers cu ulei de floarea soarelui si ulei de palmier ( atentie a nu se folosi cand e frig ca are punct de congelare pe la vreo 15 grade ) in combinatie de 80% ulei si 20% motorina ( numai pentru a-l fluidiza ca e prea gros cel de palmier) cu un golf 1,9 TDI cu pompa electronica toata vara.
Singurul lucru care se intampla este ca se intaresc garniturile de cauciuc de la pompa de injectie si incepe sa piarda combustibil .in rest e minunata combinatia.

am un prieten car emerge de 2 ani cu un range rover si cu mai multe dube Vw T4 pe ulei hidraulic amestecat cu ulei de gatit si cu ulei de cutie de viteze si merg de rup .

cele mai bune ( la care nu apar probleme) sunt dieselurile vechi fara electronica la care poti sa jonglezi putin debitul sa ii mai dai putere daca mergi pe 100% ulei.

mai este o problema :  la semafor toti se uita mirati ca nu stiu de unde miroase a Mc Donalds  ca nu e nici unul prin zona .

inca un avantaj

daca te duci cu masina la tester ptr ITP o sa constati ca noxele sunt de Euro 6 desi masina ta este  non euro.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate