Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Aici sunt banii Dvs: tarife pentr...

Spatiu prea mare inainte de titlu
 Recomandare banca pentru firma

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?
 cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...
 

develbox.ro

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
Anturaju93

Anturaju93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 06.05.2007
Vreau sa va spun ce am patit cu develbox.ro ca pe viitor poate mai citeste cineva acest topic si va sta deoparte de ei.

Saptamana asta mi-am cumparat de la ei un VPS pentru suma de 42 lei.
A doua zi VPS-ul meu era deja offline, dar dupa un scurt email la tehnic s-a rezolvat repede( era in "timpul programului")
A treia zi VPS-ul meu era din nou down dar de data asta 2 ore bune si nici un mail inapoi de la ei. Dupa doua ore problema este rezolvata.
Ei, si ieri (sambata) am din nou probleme cu VPS-ul, de data asta din cauza mea, am dezinstalat niste pachete de pe server -linux- si din panoul de administrare al VPS-ului am dat comanda de restart pentru server, dar VPS-ul nu a mai bootat. Vazand ca nu vrea sa booteze, incerc comanda BOOT, tot din panoul de control al vps-ului oferit de ei, dar din cauza ca, comanda reboot este inca activa, nu mai pot da nicio alta comanda vps-ului, nici reinstall os nu mergea. Vazand ca problema nu mai este in mainile mele, contactez suportul tehnic, dar il tot contactez de ieri, azi inclusiv si niciun raspuns de la nimeni.

Se pare ca pentru develbox.ro suport tehnic 24/7 inseamna doar de luni pana vineri intre orele 08:00 - 16:00, pentru ca eu de ieri (sambata) stau cu VPS-ul offline si asa o sa stau pana luni cand vin la munca baietii de la develbox.ro

Mie personal mi se pare ca am fost luat de prost, dezinformat si mintit pe fata de catre develbox.ro. Cu toate ca pe site-ul lor se mentioneaza ca ofera suport tehnic 24/7 acest lucru nu se intampla, cu toate ca pe site este mentionat ca se ofera banda nelimitata, in panoul de control al VPS-ului exista o limita la traffic de 200 GB.

Sper sa mai tina criza asta inca 3 ani de acuma, sa curete toate firmele astea "one man show" de pe piata. Pe asa vremuri grele ar trebui sa aiba mai multa grija de clientii lor.

Am sa-mi cer banii inapoi si, ca intotdeauna, o sa caut un alt profider, de data asta din alta tara.

#2
DjAdi

DjAdi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 17.03.2003
Ar fi fost bine sa te informezi de la inceput cum poti da de ei, din cate vad pe site nu afiseaza datele firmei, doar un singur numar de telefon de mobil.

Din cate am vazut au nameserverele pe intellisource.ro , incearca sa cauti pe cineva de acolo poate afli un alt numar de telefon de contact.

E posibil ca in weekend sa nu se ofere suport prin telefon insa 24 de ore nici un raspuns consider ca este destul de mult.

#3
florin_tm

florin_tm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 18.10.2007
Pai de cati bani , atata distractie.
Ti se pare ca la 42 ron poti avea suport 24/24 ?

Mai studiaza si alte firme sa vezi care e pretul real al unui VPS, daca e prea mic, sigur e ceva ... si mai bine intrebi dinainte sa comanzi.

#4
Anturaju93

Anturaju93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 06.05.2007
Astazi e luni :coolspeak:  si poate se intorc baietii de la develbox de la gratare si o sa primesc si eu un raspuns, oricum serverul meu tot offline este de sambata.

Si taranul care vinde rosii in piata vine sambata si sta la taraba pana la ora 17:00 si duminica vine pana la ora 12:00 sau unii chiar si dupa 12:00, dar o firma care ofera servere virtuale sa nu aiba pe nimeni doua zile (sambata si duminica) care sa aiba grija de functionarea serverelor, mi se pare prostie 100% romaneasca. Pai daca era Craciunul acum, imi rezolvau astia problema dupa anul nou  :ciocan:  Pai asa se fac clientii? Asa se supravietuieste crizei ?

Auzi la ei suport tehnic 24/7  :puke:   Sunt curios sa vad cu ce explicatie vin.

Cica sunt dezvoltatori si scriu ei soft:))) Dar nu am vazut niciun soft scris de ei pana acum. CentOS nu e scris cu siguranta de ei, panoul de control al vps-ului nu e scris de ei, si in afara de astea nu mai primesti nimic la vps, webmin-ul tot eu l-am instalat, asa ca unde e softul scris de ei?

#5
CuteGuy

CuteGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 11.09.2005
O sa iti spuna ca:
1. vina este a ta ca ti-ai bagat nasul pe acolo
2. ca este unmanaged
3. ca nodul este up and running dar vps-ul tau s-a innecat

#6
Anturaju93

Anturaju93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 06.05.2007
Nu conteaza ce se intampla cu vps-ul, el teoretic ar trebui sa fie reinstalat din panoul de control oferit de ei, dar practic acest lucru nu este posibil din cauze explicate de mine mai sus. Daca s-ar fii putut reinstala os-ul pe el din acel panou de control (optiunea exista dar nu merge) nu as fii mai avut nevoie de suportul lor tehnic.
Eu, daca vreau, pot sterge tot de e server si apoi sa-l reinstalez din nou, sau chiar sa reinstalez o alta versiune de linux pe server, dar de unde atata bucurie.

#7
Anturaju93

Anturaju93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 06.05.2007
Mi-au raspuns astia de la develbox, mi-au reinstalat linux-ul pe el, versiunea ceruta de mine, mi-au salvat folderul indicat de mine, dar au uitat un lucru. In panoul de control al vps-ului comanda mea de reboot este tot activa si nu completed, asa ca acum nu pot accesa serverul prin ssh deoarece nu pot schimba parola de root.:)) ) Asa ca mi-au rezolvat problema romaneste. Cat despre faptul ca le-am cerut socoteala pentru suportul tehnic 24/7 si banii inapoi, pur si simplu au ignorat aceste mesaje.

Attached Files


Edited by Anturaju93, 10 May 2010 - 11:30.


#8
ancaciobanu

ancaciobanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 22.04.2010

 Anturaju93, on 9th May 2010, 16:11, said:

Vreau sa va spun ce am patit cu develbox.ro ca pe viitor poate mai citeste cineva acest topic si va sta deoparte de ei.
.....
Sper sa mai tina criza asta inca 3 ani de acuma, sa curete toate firmele astea "one man show" de pe piata. Pe asa vremuri grele ar trebui sa aiba mai multa grija de clientii lor.

Am sa-mi cer banii inapoi si, ca intotdeauna, o sa caut un alt profider, de data asta din alta tara.

Asa va trebuie, daca umblati dupa tineri entuziasmati si figuranti care va atrag ochii cu un design "misto", "beton" si "marfa, frate".. la siteul de prezentare.. dar in spate sunt.. cica "patroni", aia care dorm pe nisip, noaptea pe litoral, la Vama Veche...

Alege si tu Omnilogic, Host-Aage, sau ..... mai vezi tu...

#9
florin_tm

florin_tm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 18.10.2007

 ancaciobanu, on 10th May 2010, 12:41, said:

Alege si tu Omnilogic, Host-Aage, sau ..... mai vezi tu...

Ce reclama finutza ..  :lol:

#10
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005
develbox  se vrea o clona slicehost.com dar metoda de aplicare e pur romaneasca. Doar din faptul ca practic au icnercat sa cloneze ideea, mesajul, fucntionalitatea etc slicehost.com poti sa-ti dai seama de  seriozitatea lor.

#11
mihai_radulescu

mihai_radulescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 06.10.2009
M-am uitat si eu pe site-ul respectiv si...n-am gasit date de identificare ale vreunei societati comerciale. E la NEGRU?

#12
Anturaju93

Anturaju93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 06.05.2007
5 minute atat a mers. Acum cica mi-au facut alt vps pentru rezolvarea rapida a problemei, dar problema e ca nu ma pot conecta la niciunul dintre ele prin ssh, cu toate ca in panoul lor de control sunt online. Mare teapa am luat eu cu astia :deadtongue: Cica sa mai ai incredere in serviciile oferite de romani offf .

#13
CuteGuy

CuteGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 11.09.2005
Nu inseamna ca daca develbox nu s-a potrivit cu ce te asteptai, ca toti sunt la fel. Jumatate din greseala, a fost a ta pentru ca nu te-am auzit cerand pareri despre ce se ofera acolo. Sa-ti spun mai multe, nu are sens ca apoi se poate considera auto-promovare si nu ar fi corect fata de colegii de forum.

#14
Anturaju93

Anturaju93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 06.05.2007
Eu intotdeauna, inainte sa cumpar ceva, caut pe google daca exista pareri (bune sau rele) pe forumuri sau bloguri despre firma de la care urmeaza sa cumpar. Despre develbox.ro nu am gasit nimic interesant, asa ca primul review l-am facut eu pe acest forum. Cine cauta de acum inainte develbox pe google, pe prima pagina gaseste un link catre acest topic.  :coolspeak:
Acum, intr-un final, sper, mi-au dat alt vps care deocamdata merge, dar sunt sigur ca o sa mai fie offline din cauza conexiunii lor la internet, care de altfel nu depaseste 400 KB/s la download.
Asta e, am mai luat eu o teapa tot cu un VPS de data asta pe windows si de la vpsland.com dar aia erau ordinari de tot, pentru ca ei erau in Seatle sau nuj unde dracu, ca la noi cand era ziua la ei era noapte, deci trebuia sa comunic cu ei numai dupa 12 noaptea la noi in Romania, ca sa gasesc pe cineva acolo. Aia au fost mai criminali ca develbox dintr-o luna de zile mai bine de jumatate vps-ul luat de la ei era down si se mai si restarta de nebun, asa ca ceea ce rulam pe el devenea offline  :thumbup:
Eu sper sa-i ingroape criza pe toti astia si pe toate firmele astea de doi lei, care nu au nici cel mai mic respect pentru clientii lor.

#15
WBF

WBF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,130
  • Înscris: 13.12.2005
Cand cauti trafic nelimitat trebuie inteles ca INTOTDEAUNA o sa gasesti mici mizerii care te vor face sa uiti ca ai vrut nelimitat.
Suport pe langa, probleme tehnice sau/si limitari la latimea de banda.


Criza nu are nici o legatura cu situatia ta, ba din contra.

#16
Anturaju93

Anturaju93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 06.05.2007
In anii urmatori se va curata de la sine pleava societatilor de pe piata si nu numai in Ro. Vor ramane cei care ofera servicii la pret corect, care isi inteleg clientii si cei care isi trateaza clientii cu respect, ca de la ei iau bani.  
Pe viitor Webfactor abtine-te in a face comentarii directe sau indirecte la adresa mea, ca si asa am 20 % warn.

#17
CuteGuy

CuteGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 11.09.2005

 Anturaju93, on 10th May 2010, 17:29, said:

Eu intotdeauna, inainte sa cumpar ceva, caut pe google daca exista pareri (bune sau rele) pe forumuri sau bloguri despre firma de la care urmeaza sa cumpar. Despre develbox.ro nu am gasit nimic interesant, asa ca primul review l-am facut eu pe acest forum. Cine cauta de acum inainte develbox pe google, pe prima pagina gaseste un link catre acest topic.  :coolspeak:
Acum, intr-un final, sper, mi-au dat alt vps care deocamdata merge, dar sunt sigur ca o sa mai fie offline din cauza conexiunii lor la internet, care de altfel nu depaseste 400 KB/s la download.
Asta e, am mai luat eu o teapa tot cu un VPS de data asta pe windows si de la vpsland.com dar aia erau ordinari de tot, pentru ca ei erau in Seatle sau nuj unde dracu, ca la noi cand era ziua la ei era noapte, deci trebuia sa comunic cu ei numai dupa 12 noaptea la noi in Romania, ca sa gasesc pe cineva acolo. Aia au fost mai criminali ca develbox dintr-o luna de zile mai bine de jumatate vps-ul luat de la ei era down si se mai si restarta de nebun, asa ca ceea ce rulam pe el devenea offline  :thumbup:
Eu sper sa-i ingroape criza pe toti astia si pe toate firmele astea de doi lei, care nu au nici cel mai mic respect pentru clientii lor.

Imi place ca ai atitudine pozitiva dar ar fi fost mai relaxant pentru tine daca intrebai din vreme pe aici sau pe un alt forum, unde se gasesc majoritatea companiilor care iti pot oferi astfel de servicii. Nu inteleg de ce ai ales 256 RAM cand doar OS-ul iti papa cam 130 MB cu aproximatie (si in functie de ce ai instalat pe acolo).
Cum ti-a spus si Dl Horia mai sus, te-a luat flama cu trafic nelimitat dar nu asta era cheia. Mai sunt si altii ca tine care s-au gandit ca un vps la mai putin de 50 ron lunar, este un business doar ca  .. nu in conditiile prin care ai trecut tu. Se spune in popor ca "orice sut in fund, este un pas inainte" si inseamna ca ai avansat.
Sper (pentru ei) sa citeasca si altii ce ai spus pana acum si sa se lecuiasca de boala de a mai cauta nelimitaturi si "big deals" la 2 lei. Calitatea costa. Peste tot. In orice domeniu.

LE: nu mai ai warn (sau nu se vede). Eu mi-ai luat de-ala, care rezista, rezista, rezista, rezista, rezista :lol:

Edited by CuteGuy, 10 May 2010 - 17:36.


#18
Anturaju93

Anturaju93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 06.05.2007
Nu se vede la voi, numai eu pot sa vad ca am warn. Serverul e pur pentru teste si nimic important, momentan am un radio prin shoutcast pe el, si am 110 MB de ram ocupati de pe server, mai rulez pe el si sc_trans tot pentru radio care face play automat la mp3 direct de pe server.
Cand l-am stricat, a fost din cauza ca am dat comanda yum remove zlib care a sters cam 170 de dependinte zlib de pe server, inclusiv ssh-ul si yum, wget, rpm si cam tot ce era pe acolo. Dar m-a atentionat ca se vor sterge 170 de dependinte dar am dat yes fara griji crezand ca pot oricand sa dau reinstall din control pannel, dar nu a fost asa si abia astazi am vps-ul online din nou. Daca baietii de la develbox.ro intr-adevar ofereau support 24/7 nu dura mai mult de 1 ora pentru reinstalarea vps-ului, dar na sambata si duminica nu sunt incluse in 24/7 , e un fel de 12/5 cam asa ceva. Norocul meu a fost ca nu e Pastele, ca atunci sa vezi cand mai aveam eu vps-ul online.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate