Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Setare/reglare AC pentru confort ...

Este teapa All inclusiv? Turcia, ...

Adio Doi Cocosi

Touchpad nefunctional Acer Aspire...
 Homemade Fly Trap - Capcana pentr...

Balcon inchis cu sticla pe cornie...

Cumparare ATV second Hand

Au inebunit cu pretul la cirese&#...
 [CUM] Gaurire borcan sticla

Semnal tot mai slab / reziliere

Despre irigatoarele bucale !

Recomandare frigider fiabil pana ...
 Cursuri Cypress JavaScript

Cand apare filmul Don Giovanni?

Transmite cineva in Romania?

TĂTUȚU...se intoarce!
 

AMOS 2 / 3 (spot Middle East inclusiv) - de la 4'Vest

- - - - -
  • Please log in to reply
384 replies to this topic

#289
dreamquest

dreamquest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 14.11.2008
Nu stiu in ce masura am sau nu dreptate , dar cel putin pe instalatia mea (antena 0.9 m) West TV 11.631 H , apare undeva la 3.2 Vest (cam la 0.8 grade fata de cel mai slab TP de la 4 Vest)
Scanand frecventele de pe 4 Vest , am observat ca 11.435 H este cel mai slab TP si 11.347 H este cel mai puternic , FTA bineinteles vorbind.
In acest mod , West TV intra , dar la limita , asa ca am "mutat" cu 0.8 grade inspre Est , si am reusit sa scot semnalul maxim pentru aceasta frecevnta 11.631 H (68 % semnal ,minim 44 %).

Posibil sa nu fi fost chiar atat de bine pozitinata antena.
:)

Edited by dreamquest, 24 April 2009 - 15:02.


#290
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,035
  • Înscris: 20.12.2007
WEST TV transmite de pe AMOS 2   -----OLTENIA TV(11435H)  de pe AMOS 3 !
Este o mica diferenta intre AMOS2 SI AMOS3---AMOS2 fiind pozitionat cu cateva zecimi de grad mai la est !

- eu am setat motorul antenei sa se opreasca intre 4 si 5 grade vest pentru a beneficia si de AMOS si de AB3 5 west(programele franceze)--oricum pe o antena ceva mai mare --110-120cm intra perfect toate TP-urile  AMOS SI AB3 !
--WEST TV cu antena de 120cm  pozitionata intre 4 si 5 grade west are calitate semnal 70-75% ---oricum mai puternic decat Oltenia--60-65% !

#291
dreamquest

dreamquest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 14.11.2008

 bog4u, on Apr 24 2009, 16:35, said:

WEST TV transmite de pe AMOS 2   -----OLTENIA TV(11435H)  de pe AMOS 3 !
Este o mica diferenta intre AMOS2 SI AMOS3---AMOS2 fiind pozitionat cu cateva zecimi de grad mai la est !

- eu am setat motorul antenei sa se opreasca intre 4 si 5 grade vest pentru a beneficia si de AMOS si de AB3 5 west(programele franceze)--oricum pe o antena ceva mai mare --110-120cm intra perfect toate TP-urile  AMOS SI AB3 !
--WEST TV cu antena de 120cm  pozitionata intre 4 si 5 grade west are calitate semnal 70-75% ---oricum mai puternic decat Oltenia--60-65% !

Asta am zis si eu ... ca este mai spre Est , in cazul asta ar trebui sa nu mai fie prezentat ca si cum ar fi la 4 Vest, din moment ce se afla la 3.2 Vest.Asa cum Intelsat 10-02 si Thor 3/5 sunt prezentate pe www.kingofsat.net pe pagini diferite , asa ar fi normal si in cazul Amos.
Si 10.722 H , 10.759 H sunt pe Amos 2 , dar nu sunt la 3.2 Vest.
Singurul canal FTA care nu se afla in "ton" cu celelalte este West TV. Poate fiindca este antena mai mica se observa f bine pozitia.

Edited by dreamquest, 24 April 2009 - 17:08.


#292
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,035
  • Înscris: 20.12.2007
Sunt mullti sateliti cu astfel de "probleme" sa nu mai vorbim de aria de acoperire "oficiala"---in urma testelor care sunt in desfasurare sper sa remediem aceste mici inadvertente si astfel pasionatii din Ro sa poata sti exact ce  si cum pot receptiona in zona lor  !

#293
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,185
  • Înscris: 05.05.2003
Receptie fara intreruperi in centrul tarii cu antena de 2.2M reglata ''la milimetru''... un singur transponder intra dar acolo sunt doua canale FTA > Channel 2 si Channel 10
Monitorizez in continuare... se pare ca au marit puterea pe unele transpondere!
Incercati si voi pe frecventa 11.658V, 8520, 2/3 satelit Amos 4 grade VEST caci s-ar putea sa aveti semnal... mai ales in partea de S-E a tarii

Attached Files



#294
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 04.04.2008
Ma bucur mult Rz ca ai inceput sa testezi spoturile cu semnal slab !Oricum receptia este incredibila avant in vedere ca stai in centrul tarii.Felicitari si la mai mare!
  Daca doresti testeaza si 62E , tot un spot Middle East unde s-a marit relativ mult semnalul , asa ca pt locatia mea am reusit sa receptionez IRIB-urile cu antena de 120cm .Ia vezi cum stau celelalte tp :)

PS:Evident S-E tarii e avantajat clar , mai ales cei de pe litoral

#295
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,185
  • Înscris: 05.05.2003
La 62'EST spot Middle East am receptionat toate canalele din Iran, nu numai IRIB... asta se intampla acum vreo 2 ani
Promit sa testez si acolo dar numai dupa ce voi monitoriza 2-3 zile acest AMOS 3... un singur milimetru daca se misca antena se pierde semnalul de la Amos 3 (nu am glumit cand am spus ca trebuie facut un reglaj si o focalizare milimetrica)

#296
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 04.04.2008
Bine Rz!Probabil pe acest sop ME al Amos3 sunt variatii ale semnalului. Dimineata se receptioneaza merge mai bine unii sateliti cu semnal slab altii seara :)

#297
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,035
  • Înscris: 20.12.2007
Felicitari "rz" si la cat mai multe teste in continuare !
Astazi am testat  62 est cu 1.8m --intra absolut toate programele existente(am sa revin cu poze pe topicul respectiv) !Acum am citit postarea ta si am sa incerc si eu M-E Amos---desi cred ca sunt sanse minime tinand cont de dimensiunile antenei si mai ales de vechimea ei !

#298
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,185
  • Înscris: 05.05.2003
Multumesc... Chiar si acum, la mai bine de 8 ore, semnalul este stabil

Din pacate, nu pot testa exclusiv cu ghidul de ku band... daca scot ghidul c band stric reglajul milimetric pentru banda c
Iata mai jos combinatia de ghiduri cu care totusi reusesc sa fac receptii DX:

Attached Files


Edited by rz, 31 May 2009 - 18:56.


#299
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,035
  • Înscris: 20.12.2007

 rz, on 31st May 2009, 19:55, said:

Multumesc... Chiar si acum, la mai bine de 8 ore, semnalul este stabil

Din pacate, nu pot testa exclusiv cu ghidul de ku band... daca scot ghidul c band stric reglajul milimetric pentru banda c
Iata mai jos combinatia de ghiduri cu care totusi reusesc sa fac receptii DX:
E mana de cunoscator se vede !
In concluzie pe "batranica" antena a mea se pare ca intra 11474V 27500---toate numai criptate ! Testez in continuare --cred ca acum spre seara semnalul da semne de imbunatatire !
Edit,,,intra si 11658+++8528+++imaginea acum perfecta si stabila+++oricum nu+mi imaginam ca se poate asa ceva !
CH 2 SI CH 10

Attached Files


Edited by bog4u, 31 May 2009 - 19:44.


#300
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,185
  • Înscris: 05.05.2003
La mine a ramas intepenit semnalul la valoarea de acum 8-10 ore... chiar scade calitatea la 14-15% dar intreruperi nu am decat la 10%

Este clar ca au marit puterea... pana acum cateva luni nu aveam deloc semnal dar in schimb am avut semnal destul de bun pe vechiul Amos 2!

 bog4u, on 31st May 2009, 20:23, said:

Edit,,,intra si 11658+++8528+++imaginea acum perfecta si stabila+++oricum nu+mi imaginam ca se poate asa ceva !
CH 2 SI CH 10

Super! :coolspeak:

#301
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,035
  • Înscris: 20.12.2007
Deci rz inca o data felicitari pentru aceasta premiera in Ro !
Sunt uimit ca intra si pe antena mea care oricum doream sa o fixez in banda C pe 40.5 west deoarece nu o pot motoriza --este veche si scartzaie din toate suruburile !
Oricum reglajul trebuie facut la mm asa cum ai spus --cred ca daca era mobila nu as fi avut sanse sa receptionez ceva decat daca era o antena noua !

#302
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,185
  • Înscris: 05.05.2003
Asa cum am spus, au marit puterea de emisie cel putin pentru acest TP... altfel nici eu nu imi explic cum intra

Dupa ce fixezi pe 40.5'W sa incerci cu o placa depolarizatoare simpla... o sa vezi ce semnal slab ai pe toate transponderele comparativ cu placuta modificata de mine
Saptamana viitoare vreau sa fac o noua placuta depolarizatoare... o sa pun pe forum ''proiectul'' - foto + dimensiuni si tot ce trebuie

#303
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 04.04.2008
Felicitari pt teste bog4u

Quote

Saptamana viitoare vreau sa fac o noua placuta depolarizatoare... o sa pun pe forum ''proiectul'' - foto + dimensiuni si tot ce trebuie

Abia astept Rz caci fac tot posibilul ca vara asta sa ma apuc de C band.Doar de o antena mare mai am nevoie  :)

 rz, on 31st May 2009, 19:55, said:

Multumesc... Chiar si acum, la mai bine de 8 ore, semnalul este stabil

Din pacate, nu pot testa exclusiv cu ghidul de ku band... daca scot ghidul c band stric reglajul milimetric pentru banda c
Iata mai jos combinatia de ghiduri cu care totusi reusesc sa fac receptii DX:


Deci aici in poza ai un ghid de unda C band in care ai un lnb Invacom?

incearca cu un Inverto despre care stiu ca se comporta mai bine

#304
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,185
  • Înscris: 05.05.2003
Exact... ghidul ala de c band ramane permanent in focar iar pe el fixez si lnb-urile ku band
Nu mai am Inverto deoarece l-am pus la instalatia unui rus... pentru Yamal 90'E banda Ku (m-am chinuit 2 zile sa gasesc o pozitie in curtea omului, deoarece era incojurat de case si nu gseam un culoar spre satelitul din extrema)

#305
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 04.04.2008
Rz fiind vorba de AMOS3 ME testeaza cu un receptor analog (polaritatea H) ia vei ce iti intra deoarece aminteles ca IBA1 si IBA 2 transmit analog de peacest spot.Eu am scanat o intrat ceva tentative de imagine , dar nu ma pot exprima.Am gasit aceasta poza , recenta

Attached Files



#306
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,185
  • Înscris: 05.05.2003
Am auzit si eu unele zvonuri in acest sens dar nu s-au adeverit... cel putin oficial sunt oprite transmisiile analogice de pe Amos

La mine e mai greu de testat in analogic dar nu imposibil... nu pot sa testez cu un lnb obisnuit deoarece receptorul meu este foarte vechi si nu prea vrea cu lnb-urile actuale
Pe vremea aia foloseam un lnb simplu, doar de banda 11Ghz... din cate imi aduc aminte, Radix-ul meu mergea numai cu asa ceva sau cu unul dual band 11Ghz si 12.5Ghz (iar pentru schimbarea polaritatii foloseam polarotor actionat electric)
Alte vremuri... mai am vechiul lnb (0.9dB) si este chiar in stare de functionare
Poate intr-o zi o sa-l pun pe antena mare

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate