Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Declaratie venit si siguranta XTB

Comanda laptop Amazon UK

Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...
 A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate

Vouchere de vacanta
 Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI
 Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion
 

Masina inscriptionata `Allianz nu Plateste `

- - - - -
  • Please log in to reply
130 replies to this topic

Poll: Ce credeti ? (87 member(s) have cast votes)

Ce credeti ?

  1. Dauna totala (49 votes [56.32%])

    Percentage of vote: 56.32%

  2. Dauna partiala (20 votes [22.99%])

    Percentage of vote: 22.99%

  3. Inscenare - dauna totala (13 votes [14.94%])

    Percentage of vote: 14.94%

  4. Inscenare - dauna partiala (5 votes [5.75%])

    Percentage of vote: 5.75%

Vote Guests cannot vote

#1
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Un Hyundai Coupe 2005 (cred) se afla de cateva zile in fata sediului Allianz Buzau inscriptionata cu Allianz Nu plateste . Voi ce credeti e dauna totala sau dauna partiala ? 


Allianz de ce nu plateste  ? era beat sau l-au prins ca vroia sa insceneze accidentul ?

Attached Files



#2
sezy

sezy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 21.08.2006
De ce nu suni la numarul de pe masina si afla mai multe detalii ?!
Dupa cum arata masina, impactul loviturii este din lateral, nu frontal.
Oricum, daca a lasat masina fara sa o repare si sa rugineasca, inseamna ca-si permite alta, nu?

#3
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
Poate fi totala, Cosmine, ca e haita pe stanga.

#4
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
Pai ar fi bine sa stim si de ce nu plateste, ca daca pe om l-a prins mort de beat la volan... Mai stiu eu d-astia care nu citesc polita si au impresia ca sunt asigurati beton si apoi se prezinta la asigurator morti de beti, fara talon, fara ambele chei etc.

#5
melcu79

melcu79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 22.03.2006
Din poza e urat pasajul rotii stanga spate.
In rest pare reparabila.

#6
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Omu scrie ca masina e dauna totala din noiembrie, adica presupunem ca a fost declarata ca atare. Delatfel valoarea reparatiei probabil depaseste sum aasigurata. Allianz nu plateste dintr-un anumit motiv care nu este insa scris pe masina. Adica nu cred ca omu avea tupeul sa puna masina daca el era beat la volan.Probabil e pe CASCO-ul celuilalt care a fost de vina in acident si ala era beat!Atunci tre sa plateasca betivul din buzunar, nu asigurarea.Nici RCA-ul nu plateste in cazul ala deci omu' trebuie sa se judece.
Daca e o disputa privind valoarea despagubirilor, e altceva.Probabil ca Allianz a oferit ceva bani si epava si proprietarul nu vrea asa ceva, el vrea sa le dea lor epava si sa ia suma asigurata.
Oricum, se poate suna la om sau dat un sms si poate ca posteaza el ce si cum...chiar asa, cine-i da un sms sa-l faca atent ca se discuta cazul aici? Poate ne lumineaza si pe noi.

Eu nu voi face asigurare la Allianz niciodata.Cand vezi conditiile injositioare si pretul EXAGERAT al asigurarilor, te iei cu mainile de cap.Ce mari servicii ofera ei fata de altii? Adica defapt se vad in pozele cu masina asta.Sunt 6 luni si nu au gasit o cale amiabila de rezolvare.

Edited by sanddy1964, 17 July 2008 - 09:18.


#7
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
sandule, daca ala e vinovat si e rupt in doua de macheala, io-mi fac masina pe casco (al meu), ca de-aia dau o caruta de bani. Dupa care sa se judece ei cu ala.

#8
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
pai eu ce zic? ca poate omu nu are CASCO! Si ca celalalt era beat ! SI tre sa se judece cu el...nu da nimeni un sms ? las ca dau eu acuma! offff, cata zgarcenie nene, pe mine ma costa 0.12euro si altii au gratis... :lol:  :lol: Gata, am trimis:

Quote

cazul masinii dvs se discuta pe :http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=416623&st=0#entry4914525    .Va asteptam sa ne lamuriti cum sta cazul.Bafta!

Sent: Today 11:35 AM  
Tiby, tre' sa faceti cheta si sa-mi dati 12 centi! :lol:  :lol: daca omu' posteaza , daca nu, raman in paguba! :P

Edited by sanddy1964, 17 July 2008 - 11:38.


#9
chilar

chilar

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 85
  • Înscris: 04.06.2008

 sanddy1964, on Jul 17 2008, 12:31, said:

pai eu ce zic? ca poate omu nu are CASCO! Si ca celalalt era beat ! SI tre sa se judece cu el...nu da nimeni un sms ? las ca dau eu acuma! offff, cata zgarcenie nene, pe mine ma costa 0.12euro si altii au gratis... :lol:  :lol: Gata, am trimis:


Sent: Today 11:35 AM  
Tiby, tre' sa faceti cheta si sa-mi dati 12 centi! :lol:  :lol: daca omu' posteaza , daca nu, raman in paguba! :P

ma intereseaza si pe mine cazul.
acum, offtopic putin, care societate de asigurari e cea mai convenabila la Casco? Tata are RCA-ul la Asirom, insa va trebui sa-si faca si Casco, ca de, eu incepator, piesele destul de scumpe.

#10
dentys

dentys

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 17.07.2008
salut. a mea e masina!
nu era nimeni beat acolo. nu au fost implicate 2 masini. masina asigurata de noua la allianz, al 2-lea an de asigurare. s-a busit...acu sunt in discutii cu ei...revin :)

#11
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Upssss, vedeti cum merge sms-ul??????cum a aparut proprietarul?.....
mai, daca revine, chiar tre sa decartati costul sms-ului! :lol:  :lol: poate a citit cineva de la Allianz pe Forum si-i dau banii baiatului...tre sa faca cinste el atunci!oricum, s-a busit destul de rau de una singura masina...ca sa zic asa...
Dentys, s anu ne lasi asa, inceputi si neterminati, ca-ti mai dau 1000 de sms-uri, noaptea!  :harhar:

@chilar: Nu poate sa zica nimeni care societate de asigurari e mai buna, de exemplu eu am la RAI si sunt f multumit de ei.Bine, nu cer f mult ca prima, am procent bun ca de,..., sofer model pe Forum...mi-a scazut 1% cand le-am zis ca sunt pe SP, om de baza cu 6000de posturi, ca indemn lumea s amerga incet...Daca eram Moderator imi scadea 3%... ^_^
Numai ca de curand am auzit ca vor fi cumparati de ARDAF, faza care chiar nu e super ok..asa ca poate rata urmatoare nu o mai platesc- si asa nu prea merg cu masina personala, mai mult sta...

Edited by sanddy1964, 17 July 2008 - 13:24.


#12
- Rares -

- Rares -

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 04.08.2007
astept cu sufletul la gura sa aflu intreaga poveste......

#13
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

 - Rares -, on Jul 17 2008, 15:58, said:

astept cu sufletul la gura sa aflu intreaga poveste......


chestia este ca povestea trebuie aflat din ambele parti Societate + pagubit. Si eu sunt foarte curios! Din ce cauza ?!......pt ca in cele 2 contracte Allianz-Tiriac pe care le-am avut in aprox 6 ani au lucrat mai mult decat exemplar (desii nu am avut dauna totala la nicio masina )
Am avut doar o singura problema legata de conduita unui angajat Allianz Tiriac de la Casa Auto (mercedes blvd expozitiei bucuresti ) pe care l-am reclamat si apoi m-a primit cu bratele deschise :D

Desii experienta mea cu Allianz Tiriac a fost placuta, nu stiu daca as mai face la ei din cauza costurilor ridicate ale politei ...

@dentys daca te simti nedreptatit de ce nu apelezi la CSA ? Ai apelat si nu au luat atitudine ? Din cate stiu problema trebuie rezolvata intr-un nr limita de zile !

Edited by cosmin_miu, 17 July 2008 - 15:12.


#14
dentys

dentys

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 17.07.2008
apelat la CSA si am un raspuns pe mail...am facut si plangere impotriva inspectorului de daune,
m-au sunat azi sa discutam...sa comunicam...sa facem sa fie bine...si de la ora ultimului post pana acum stau si astept sa ma sune, sa dea mail, sau sa raspunda la telefon.

am stabilit astazi cu ei ca-mi vor plati suma asigurata, ca-mi vor face ordin de plata..si ca de indata ce vine confirmarea platii mut masina de acolo...mai erau cateva detalii de stabilit si trebuia sa-mi dea in scris toate treburile astea, ca pe vorbe'n vant nu vreau sa mai fac nik...au disparut oamenii..la plaja..la bulevard...la gagici...nush.....sau poate fac sedinta intensa acolo, isi sparg capetele!!!!

pe mine ma suna oamenii si ma intreaba daca ii sfatuiesc sa-si mai incheie sau nu polita la ei....eu le raspund...:D

Concluzie: Nanac eu ca am pierdut si ziua de azi stand dupa ei si incercand sa fiu promt si serios !!

PS. :  daca nici maine nu vad ordinele de plata, face baiatu site si voi posta acolo toata corespondenta cu ei si cu altii implicati.... toata povestea asa cum e.

daca aveti intrebari punctuale spuneti-le, povestea fiind din 4.11.07 s-au intamplat multe si ar trebui sa scriu un roman aici!!!
am mai fost sunat si de alti asigurati care au avut neplaceri cu ei: sa scriu pe masina si despre cazul lor, sa mut masina mai intr-o parte sa si-o puna si ei p'a lor acolo.....o telenovela adevarata

Edited by dentys, 17 July 2008 - 15:44.


#15
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
stai ghinisor si lamureste-ne: DE CE au refuzat pana acum sa plateasca?!

#16
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Cum s-a lovit masina de-a ajuns dauna totala?  Ce asigurare plateste? RCA, Casco?
Ce scrie in procesul verbal de la politie? Au Allianz vreun comentariu facut la devizul respectiv? Ce  e  asa de bulit la masina ca e dauna totala? Ce costa asa de mult practic, de a ridicat suma atata? sI DESIGUR, CARE  EMOTIVUL INVOCAT PT NEPLATA?SAU E DOAR O AMANARE ?

Edited by sanddy1964, 17 July 2008 - 16:20.


#17
dentys

dentys

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 17.07.2008
fiindca nu au avut cerere de despagubire!!!
trebuia sa stiu eu din capul meu ca trebuie sa fac cerere de despagubire pe ce suma visez eu noaptea!!
de cate ori ma duceam si intrebam cum rezolvam situatia mi se raspundea:
Allianz: faceti cerere de despagubire pe suma constatata (care era 10 000 euro) si noi va dam banii!!
Eu: bine, dar suma asta nu acopera avaria!!!
A: dom'le, atat s-a constatat, mai mult nu va dam!!
Eu: mai constatati ca mai aveti de constatat la ea!!!
A: lasati sa intre masina in reparatie!
EU: si daca reparatia depaseste suma asigurata??? cine plateste? va angajati sa platiti?
A: nu depaseste numa asigurata si nu va putem despagubi mai mult de 22850 euro , cat este polita!!!
Eu: de unde stiti ca nu depaseste, daca nu s-a facut constatarea completa? (si aici ma refer la constatarea fara ca masina sa intre in reparatie. din experienta service-urilor, dupa ce se desface masina mai apar avarii)



 sanddy1964, on Jul 17 2008, 17:18, said:

Cum s-a lovit masina de-a ajuns dauna totala?  Ce asigurare plateste? RCA, Casco?
Ce scrie in procesul verbal de la politie? Au Allianz vreun comentariu facut la devizul respectiv? Ce  e  asa de bulit la masina ca e dauna totala? Ce costa asa de mult practic, de a ridicat suma atata? sI DESIGUR, CARE  EMOTIVUL INVOCAT PT NEPLATA?SAU E DOAR O AMANARE ?

CSACO. politia zice 30-40% dauna..masina inspectata noaptea. devizul de la service? este luat in calcul doar daca elementele sunt cuprinse in constatare de inspectorul de daune. e mai greu sa-ti zic ce e bulit. tre sa-ti dau deviz. discutia de mai sus explica motivele pentru care s-a ajuns aici.

si GATA!!! s-a rezolvat. epava s-a scos la licitatie .....

#18
dentys

dentys

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 17.07.2008
CONCLUZIA?:  sa nu faceti ce am facut eu !!!! daca ii dadeam in judeacata, peste banii pe masina imi luam si despagubiri pt fiecare luna cat a stat masina pe dreapta, pe burta, pe spate ;)

as putea sa-mi fac o firma de consultanta in materie de aigurari ;;)

have fun!!
multumesc pentru ajutor !!!!!!

Edited by dentys, 17 July 2008 - 17:24.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate