Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri
 Musuroi mare

Tv nou

De ce nu miros hainele a balsam d...

Canon EOS R1
 Declaratie venit si siguranta XTB

Comanda laptop Amazon UK

Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...
 A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate

Vouchere de vacanta
 

METAFIZICĂ.. INDIANĂ

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
19 replies to this topic

#1
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
Conceptul de Shiva-Shakti

În acest topic voi vorbi despre Conștiință și despre inconștient ca Minte, Materie și Viață și asocierea lor cu Spiritul întrupat Jivatma. Apoi voi trata aspectul cinetic al Spiritului adică Shakti, ideația creativă și manifestarea în Macrocosm și Microcosm (corpul uman) care este o replică la o scară mai mică a Macrosmului.

Scurtă analiză a doctrinei Shakta despre Putere (Shakti)
Tot ce este manifestat este Putere (Shakti) ca: Minte, Viață, Materie. Puterea ,,implică” un Deținător-Al-Puterii (Shaktiman). Nu există nici Deținător-Al-Puterii fără Putere și nici Putere fără Deținător-Al-Puterii. Deținătorul Puterii este Shiva. Puterea este Shakti, Marea Mamă a Universului. Nu există Shiva fără Shakti, Shakti fără Shiva. Cei doi, în ei înșiși sunt una. Ei sunt fiecare: FIINȚĂ, CONȘTINIȚĂ, BEATITUDINE.
Acesști 3 termeni sunt aleși pentru a denota Realitatea ultimă, deoarece Ființa (engl. Being) sau ,,fiindul” (Is-ness) ca distinsă de formele particulare ale Ființei nu poate fi conceptualizat separat.
,,A fi” înseamnă ,,a fi conștient” și Ființa-Conștiință perfectă este Întregul și Ființa neconstrânsă este Beatitudine. Acești 3 termeni: Ființă-Conștiință-Beatitudine desemnează Realitatea creativă ultimă așa cum este în ea însăși.
Prin impoziția acestor termeni de Nume (Nama) și Formă (Rupa) sau Minte și Materie, se ajunge la Ființa-Conștiință-Beatitudine limitată, care este Universul. Ce se poate spune despre Putere atunci când nu există nici un Univers? Este Puterea de A FI, de self-conservare și de rezistență la schimbare. În evoluție este Puterea de A DEVENI și de A SCHIMBA și în manifestarea sa ca forme este asemeni cauzei materiale, Devenirea Lumilor, plină de schimbare. Devenire aici nu este egal Dzeu deoarece aceasta este o formă finită iar El este INFINITUL FĂRĂ FORMĂ. Dar esența acestor forme este PUTEREA INFINITĂ care înseamnă Deținătorul-Puterii INFINIT. El este cel care DĂ Putere și crează Universul.
Odihna implică Activitate, Activitatea implică Odihnă. În spatele întregii Activități există un fundal static. Shiva reprezintă aspectul static al Realității iar Shakti este aspectul dinamic, de mișcare.
Cele două aspecte, așa cum sunt în ele însele, SUNT UNA. Totul este Real, ambele: Nemișcarea și Mișcarea. Maya nu este văzută în acest sistem ca ,,iluzie”, ci este ,,Forma Fără-de-formă” (Sunyasya akara iti Maya). Lumea este forma sa și aceste forme sunt Reale. Omul este în esența sa Deținătorul-Puterii static, sau Shiva care este Conștiință Pură iar sub aspectul Minții și Corpului, el este de-asemenea manifestarea Puterii lui Shiva, adică Shakti. De aceea omul este Shiva-Shakti, el arată o expresie a Puterii.

În continuare voi plonja în prezentarea conceptelor de Conștiință fără trup și apoi de Conștiință întrupată (Jivatma), Sat-Cit-Ananda, Paramatma, Maya, despre Sabda-Brahman adică Logos și altele..

Edited by shapeshifter, 16 August 2006 - 14:43.


#2
zoriana

zoriana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 19.06.2006
doua realitati intr-una  ok
ma bucur
nondual =dual
1+1=1

#3
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
nondualul NU ESTE OPUS dualului ci îl înghite, îl dizolvă, manifestul și nemanifestul se ,,devorează" reciproc.. fiind în esență UNA..

----
1+1=1
----
în nondualitate nu există nici măcar conceptul de 1..

Edited by shapeshifter, 16 August 2006 - 16:05.


#4
zoriana

zoriana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 19.06.2006
AHAAAAAAAAA ! --- ce mirare ...ca sunt !  EU SUNT___a fi
fiat lux

AM zis eu ca se opune?
nu-mi gaseam cuvintul potrivit ....devoreaza. Noroc cu tine. UNUL fara ALTUL am mai fi?

#5
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005

View Postzoriana, on Aug 16 2006, 17:11, said:

AHAAAAAAAAA ! --- ce mirare ...ca sunt !  EU SUNT___a fi
fiat lux

AM zis eu ca se opune?
nu-mi gaseam cuvintul potrivit ....devoreaza. Noroc cu tine. UNUL fara ALTUL am mai fi?

Ce bine ca esti...
Ce mirare ca sunt....
Doua cantece diferite... lovindu-se amestecandu-se....
Doua culori, ce nu s-au vazut niciodata...
Una foarte jos, intoarsa spre pamant,
Una foarte sus
Aproape rupta...
In infrigurata, neasemuita lupta
A minunii ca esti, a-ntamplarii ca sunt.

Ce frumos si simplu le spune Nichita asta...  :rolleyes:

Edited by Epurica, 16 August 2006 - 16:17.


#6
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
---
AHAAAAAAAAA
---
AHAM și IDAM.. Shiva-Shakti-Tattva.. primul stadiu al apariției dualismului.. Shakti negându-se pe sine ca obiect al experienței, îl lasă pe Shiva doar cu ,,Aham".. Aham și Idam sunt ținute împreună ca parte a sinelui.. prima transformare a conștiinței: Sadashiva adică Sadakhya-Tattva..

,Eu" și ,,Acesta" tight togheter in one self..

Edited by shapeshifter, 16 August 2006 - 16:16.


#7
zoriana

zoriana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 19.06.2006

View PostEpurica, on Aug 16 2006, 17:14, said:

Ce bine ca esti...
Ce mirare ca sunt....
Doua cantece diferite... lovindu-se amestecandu-se....
Doua culori, ce nu s-au vazut niciodata...
Una foarte jos, intoarsa spre pamant,
Una foarte sus
Aproape rupta...
In infrigurata, neasemuita lupta
A minunii ca esti, a-ntamplarii ca sunt.

Ce frumos si simplu le spune Nichita asta...  :rolleyes:
Multumesc EPURICA
imi place la nebunie melodia ..de versuri...nu mai zic.  Ma devoreaza !!

#8
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
reveniţi vă rog on-topic..

#9
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005

View Postshapeshifter, on Aug 16 2006, 17:33, said:

reveniți vă rog on-topic..

Ah.. tu nu ai sesizat ontopismul?  :lol:
Pacat.  :)

#10
zoriana

zoriana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 19.06.2006

View Postshapeshifter, on Aug 16 2006, 17:15, said:

---
AHAAAAAAAAA
---
AHAM și IDAM.. Shiva-Shakti-Tattva.. primul stadiu al apariției dualismului.. Shakti negându-se pe sine ca obiect al experienței, îl lasă pe Shiva doar cu ,,Aham".. Aham și Idam sunt ținute împreună ca parte a sinelui.. prima transformare a conștiinței: Sadashiva adică Sadakhya-Tattva..

,Eu" și ,,Acesta" tight togheter in one self..
AHAM  nu cumva  si-l imagina dupa chipul si asemanarea sa?....pe IDHAM?
Asemanare cu ISIS si OSIRIS?

#11
zoriana

zoriana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 19.06.2006
Spune-mi te rog, daca este UNUL ce rost sa mai continui cu SINGUR?

#12
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
ca să vezi ce face ,,nesimțita" de Kula:
http://news.softpedi...pse-33024.shtml

Edited by shapeshifter, 16 August 2006 - 17:07.


#13
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
Attached File  0979027.jpg   136.89K   15 downloads

Attached File  poza.jpg   31.57K   13 downloads

Maya-Shakti.. se neagă pe sine încontinuu.. își neagă natura sa reală aceea de Cit.. se sustrage unității sale cu Akula.. lăsându-l mai întâi cu Aham.. apoi vine dezastrul.. căderea în.. dualism..
Akula zace ca un cadavru, Kali stă deasupra în toată Puterea sa.. Puterea ,,calcă" pe Shaktiman.. de unde știu poziția asta? am mai văzut-o undeva? dar voi?

but what about this?
Attached File  picture1.jpg   32.9K   19 downloads

să curgă mierea și laptele..

Edited by shapeshifter, 16 August 2006 - 18:55.


#14
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
La Alain Danielou, un mare indianist, falusul este văzut ca nefiind în posesia bărbatului, falusul reprezintă forța vieții și de aceea bărbatul este DOAR un purtător de falus, servitorul său și nu stăpinul său!

Oare ce o fi femeia dacă bărbatul este doar un purtător? îhmmm? ce ziceți?

Dacă este adevărat că falusul este simbolul primar al vieții, atunci femeia nu poartă întreaga vină pt. suferința vieții (așa cum ne lasă să înțelegem creștinismul  și iudaismul). Nu numai femeia ne-a adus aici, ci și bărbatul. Dacă puterea creativă, în lumea vestică, este văzută doar ca fiind sinonimă cu femeia, atunci recunoașterea puterii creative în bărbat înseamnă recunoașterea aspectului feminin al bărbatului.
What do you think? Sună nebunește? hmhmhm..

Edited by shapeshifter, 16 August 2006 - 20:27.


#15
zoriana

zoriana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 19.06.2006

View Postshapeshifter, on Aug 16 2006, 21:10, said:

La Alain Danielou, un mare indianist, falusul este văzut ca nefiind în posesia bărbatului, falusul reprezintă forța vieții și de aceea bărbatul este DOAR un purtător de falus, servitorul său și nu stăpinul său!

Oare ce o fi femeia dacă bărbatul este doar un purtător? îhmmm? ce ziceți?

Dacă este adevărat că falusul este simbolul primar al vieții, atunci femeia nu poartă întreaga vină pt. suferința vieții (așa cum ne lasă să înțelegem creștinismul  și iudaismul). Nu numai femeia ne-a adus aici, ci și bărbatul. Dacă puterea creativă, în lumea vestică, este văzută doar ca fiind sinonimă cu femeia, atunci recunoașterea puterii creative în bărbat înseamnă recunoașterea aspectului feminin al bărbatului.
What do you think? Sună nebunește? hmhmhm..
Doar suna !!.   SALVATI DE CLOPOTEL  !!!
RE- CREATIA MAAAAAAAAAAAAAAREEEEEEEEEE   !!!

View Postzoriana, on Aug 16 2006, 22:03, said:

Doar suna !!.   SALVATI DE CLOPOTEL  !!!
RE- CREATIA MAAAAAAAAAAAAAAREEEEEEEEEE   !!!
OARE CE O FI FEMEIA ?   este NONAME

#16
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
Prima Mantră în care e inițiat orice nou născut indiferent de sex este Ma (aici a-ul de după M este cu bară deasupra). da.. Ma..Ma.. e prima mantră în care e inițiat oricine.. Mantra in esență este Putere (Shakti) manifestată ca Sunet.. sunetul are 4 forme.. cea mai grosieră este sunetul vocalizat..

Edited by shapeshifter, 16 August 2006 - 21:18.


#17
zoriana

zoriana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 19.06.2006

View Postshapeshifter, on Aug 16 2006, 22:12, said:

Prima Mantră în care e inițiat orice nou născut indiferent de sex este Ma (aici a-ul de după M este cu bară deasupra). da.. Ma..Ma.. e prima mantră în care e inițiat oricine.. Mantra in esență este Putere (Shakti) manifestată ca Sunet.. sunetul are 4 forme.. cea mai grosieră este sunetul vocalizat..
Vine pe lume deja cu mantra OA-M
OA !! :lol:

#18
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
-------
Vine pe lume deja cu mantra OA-M
-------
care lume? lumea este el însuși.. privește în ochii unui nou născut.. el este una cu lumea, nu este în lume, corpul său este al lumii dar el nu este încă al lumii, nu și-a investit încă ființa.. pentru că a fi în lume înseamnă să creezi o lume cu tine în centru.. nici un centru, nici o lume.. separată de tine.. deși intelectul său nu e dezvoltat încă.. totuși pînă la vîrsta de cîteva luni nou-născutul nu se percepe ca separat de mamă.. și nici de lume.. lumea este el, el este lumea.. nici un eu nici o lume.. separată de el.. există percepția dar nimeni care să perceapă.. doar ființare fără intelect.. bucuria insăsi de a fi..

Edited by shapeshifter, 16 August 2006 - 21:41.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate