Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil
 Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...
 

Card de credit

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Am un card de credit Mastercard Forte si am cateva intrebari legate de  cardurile de credit.

Ce este rulajul minim adica e  musai sa cheltui o suma X de bani in Y luni?
In lista de comisioane sunt 2 chestii DAF si DAE daca pun toti banii inapoi ma taxeaxa cu aceasta dobanda?

DAF=Dobanda Anuala Fixa
DAE=Dobanda Anuala Efectiva.

Sumele cheltuite cu cardul de credit le achit in aceasi zi.


Multumesc.

Edited by ZIGZAG20, 16 December 2014 - 19:51.


#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,084
  • Înscris: 24.02.2006
informatiile astea ar trebui sa le gasesti in contractul semnat cu banca.
in principiu:
-nu exista un rulaj minim
-exista o perioada de gratie (ex: 30 zile); daca pui banii inapoi in intervalul respectiv (perioada de gratie "curge" de la data emiterii extrasului lunar) nu platesti deloc dobanda

#3
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Numai gasesc contractul.Asa e cand lasi femeia acasa si incepe curetenia de sarbatori......

Vreau sa aud parerea utilizatorilor acestui card.

Edited by ZIGZAG20, 16 December 2014 - 20:03.


#4
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
http://www.bancatran...Forte-feb11.pdf

#5
ghidioneanu

ghidioneanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 08.12.2003
Am in prezent doua carduri de credit si doua de debit. La un moment dat aveam vreo cinci de credit ... :( Ce pot sa-ti spun ca sunt conditii diferite de  la o banca la alta. Daca e un card care iti ofera si altceva, de exemplu puncte de fidelizare la vodafone, cum am eu, mai merge. Dar unul simplu, fara nimic atasat nu are beneficii evidente. e bun sa faci rezervari pe net, sa inchiriezi masini in concediu, in plus unele au atasata o asigurare medicala de calatorie pentru accidente.  E de fapt un imprumut pe care ti-l acorda banca si pe care il folosesti cand vrei. Se plateste o taxa anuala fixa specificata in contract, iar pentru sumele cheltuite si nedecontate in perioada de gratie ( la mine e de  pana la 50 de  zile) se percepe o dobanda destul de mare... 28 % la Raiffeisen, 21% la Transilvania... Daca luna asta am cheltuit 2000 de lei si ii depun pana la 20 ale lunii urmatoare nu mai platesc dobanda... La puncte Vodafone imi intra in functie de cumparaturi,  nu sunt sigur de cate anume, dar scrie undeva in contract... Oricum nu le mai tin socoteala, am acumulat 50 000 puncte  in ultimii doi ani...
Daaar... Te stimuleaza sa cumperi si la un moment dat aveam 40 000 lei datorii doar pe cardurile de credit... Ajunsesem ca puneam 1000 lei pe unul, scoteam a doua zi de aici si puneam  pe urmatorul... asa ca grija... mai ales in concedii. Din cauza asta nu renunt, e bun la plata autostrazilor, in unele magazine sau la centrele de inchiriere. In plus poate fi de folos daca pierzi avionul undeva si  iti trebuie sa cumperi bilet, e o garantie suplimentara ca vei da banii, chiar daca  e aproape gol...

#6
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Veniturile mele sunt mai mari decat creditul maxim acordat la acel card.Si numai prezentati avantajele pentru ca stiu can difera de la una la alta.

#7
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,074
  • Înscris: 20.06.2009
1. Nu se cere un rulaj minim. Totuși, este posibil să existe prin contract vreo chichiță legată de perioada de inactivitate a cardului, la momentul la care l-am făcut pe al meu nu era, dar astăzi nu știu cum mai stă situația. Un telefon la bancă sau în Call Center te va lămuri cu ușurință.
2. Dacă acoperi în perioada de grație (56 de zile la Mastercard Forte) întregul rulaj, nu intri sub incidența nici unei dobânzi aplicabile.

P.S. Bănuiesc că primești acasă (prin poștă sau e-mail) extrasul de cont. Acolo se vede clar ce și cum, e simplu de citit.

Edited by crislacor, 16 December 2014 - 21:10.


#8
penciuc

penciuc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,575
  • Înscris: 09.08.2010

 ZIGZAG20, on 16 decembrie 2014 - 19:58, said:

Vreau sa aud parerea utilizatorilor acestui card.
Nu exista rulaj minim, am avut si mai mult de 6 luni fara tranzactii cu cardul Forte. Este valabil pana la momentul expirarii, in fond platesti taxa anuala pentru el.
Nu stiu ce inseamna cele doua dobanzi, pentru ca nu m-a interesat. La fel ca tine, am pus toti banii inapoi inperioada de gratie, astfel nu am platit nici o dobanda.
La Transilvania, perioada de gratie este in felul urmator: banii pe care-i cheltui de pe card luna asta (indiferent ca faci cumparaturi cu cardul, sau ii scoti de la bancomat), trebuie sa-i pui integral inapoi pana in data de 25 a lunii urmatoare -> pentru a nu plati dobanda pe ei.
Am cardul de peste 6 ani, am platit o singura data dobanda, cand am uitat ca luasem bani de pe card :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate