Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......
 Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Intrebare generala cont bancar Ro...
 

Dilema: A fi sau a nu fi Junior Developer

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#55
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 29.10.2014
"nicidecum cu sute de euro in plus la salar"

Cand azi faci aplicatii intr-un framework, maine in altul, poimaine in Angular, pe urma trebuie sa le intretii si toate aplicatiile astea fac bani, simplifica viata multor oameni, te astepti sa ti se dea mai mult de un "multumesc".

Edited by RedDev, 01 December 2014 - 20:34.


#56
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 29.10.2014
https://www.linkedin...2/view/12223866

$100 000 - $130 000 pentru 6 ani experienta in domeniu cu Codeiniter, Bootstrap MySQL si MongoDB. Absolut decent. Si aici daca ceri 2 000 de euro, nu se poate. Si mai trebuie sa stii si o groaza de alte lucruri.

#57
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,631
  • Înscris: 30.07.2003
Am spus eu in pagina anterioara ca la noi se ofera si suma asta.

#58
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013

View PostRedDev, on 01 decembrie 2014 - 21:58, said:

https://www.linkedin...2/view/12223866

$100 000 - $130 000 pentru 6 ani experienta in domeniu cu Codeiniter, Bootstrap MySQL si MongoDB. Absolut decent. Si aici daca ceri 2 000 de euro, nu se poate. Si mai trebuie sa stii si o groaza de alte lucruri.

Grejit! In US se pune in anunt salariu brut fiindca nu se calculeaza la fel pentru toata lumea fiindca depinde de foarte multi factori precum: casatorit/necasatorit, detii casa, esti platit la saptamana, la 2 saptamani, la luna etc. Asa ca un 115 000$ negociat in mana iti mai ajunge vreo 74000... adica 6200 pe luna. Un apartament cu 3 camere in Brooklyn care e un fel de rahova costa http://www.zillow.co...40236_zpid/   400 000$...

Chiria in zona aia unde e firma (greater new york city area) costa 5000 de dolari pe un ap cu 2 camere :)) ;)

#59
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 29.10.2014
De parca nu e evident ca e brut.

De parca trebuie sa locuiesti in buricul New York-ului ca sa mergi la serviciul ala. Colegii mei din US lucreaza daca vor toata saptamana de acasa, chit ca au birouri.

Edited by RedDev, 03 December 2014 - 00:58.


#60
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Pai si ce aici daca vrei sa faci asta o saptamana nu se poate?! Ideea e una: nu s-a imbogatit nimeni ca angajat, nicaieri.

Programatorii cu lamborghini pe care ii vedeti voi pe youtube au businessu' lor: muncesc o data (id est: tema de wordpress smechera ca-s talentati) si pe asta o vand de 20000 ori x 15$... valabil si pt. medici etc. Aia cu lamborghini au (si) cabinetul lor. Nu te imbogatesti tragand la shaiba pentru altu... Cine vrea genti de bani -> osu la munca pe idei individuale. E mult mai usor sa ajungi rich in romania decat in sua, piata globala fiind aceeasi, insa costurile mult mai mici aici.

#61
IonutYo

IonutYo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 30.07.2013

View PostMrReason, on 27 noiembrie 2014 - 23:46, said:

Doar ai citit-o? Posted Image Cartea aia (am aruncat o privire prin ea) nu e buna nici pentru incepatori nici pt. aia cu ceva experienta. In doar 700 pag. (nu stiu daca ma crezi dar e cam subtirica), incepe cam de la 0 si ajunge pe la chestii precum serializare, deployment, si ceva chestii EE (servlets, ejb, etc.). Colac peste pupaza e plina de tot felul de desene si imagini, in loc de explicatii tehnice multe povestioare funny, iar scrisul e labartat. Iti dai seama ca nu are cum sa acopere in mod serios mai nimic ci doar franturi din una-alta.


De thinking in java 5th edition ce parere aveti? Am auzit ca ar fi cartea principala pentru un incepator in java, alaturi de documentatia oficiala, bineinteles.

#62
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010
>>View PostMarius_Frost, on 27 noiembrie 2014 - 15:32, said:
>>Am luat o carte, Head First Java, am citit-o, mi s-a parut considerabil mai usor decat C++-ul.

View PostMrReason, on 27 noiembrie 2014 - 23:46, said:

Doar ai citit-o? Posted Image Cartea aia (am aruncat o privire prin ea) nu e buna nici pentru incepatori nici pt. aia cu ceva experienta. In doar 700 pag. (nu stiu daca ma crezi dar e cam subtirica), incepe cam de la 0 si ajunge pe la chestii precum serializare, deployment, si ceva chestii EE (servlets, ejb, etc.). Colac peste pupaza e plina de tot felul de desene si imagini, in loc de explicatii tehnice multe povestioare funny, iar scrisul e labartat. Iti dai seama ca nu are cum sa acopere in mod serios mai nimic ci doar franturi din una-alta.

As fi mai rezervat in a sterge pa jos cu Kathy Sierra coautoare la Head first java - dpdv profesional. Nu de alta, dar in istorie avem o coana Chirita, care s-a dus la Paris, decisa sa-i sperie pe nemti...

1) She also worked as a master trainer for Sun Microsystems, teaching Java instructors how to introduce new Java technologies and developing certification exams. In 1998, she founded the Java programmer's online community JavaRanch.
2) She is the co-creator of the Head First series of books on technical (primarily computer) topics, along with her partner, Bert Bates. The series, which began with Head First Java in 2003, takes an unorthodox, visually intensive approach to the process of teaching programming.
3) Sierra's books in the series have received three nominations for Product Excellence Jolt Awards, winning in 2005 for Head First Design Patterns, and were recognized on Amazon.com's yearly top 10 list for computer books from 2003 to 2005.
4) Carti Java la care este coautoare:
   OCP Java SE 6 Programmer Practice Exams (Exam 310-065) (McGraw-Hill Osborne, 2010) ISBN 0-07-226088-2
Head First Java (O'Reilly Publishing, 2005) ISBN 0-596-00920-8
SCJP Sun Certified Programmer for Java 5 Study Guide (McGraw-Hill Osborne, 2005) ISBN 0-07-225360-6
Head First Design Patterns (O'Reilly Publishing, 2004) ISBN 0-596-00712-4
Head First Servlets and JSP (O'Reilly Publishing, 2004) ISBN 0-596-00540-7
Head First EJB (O'Reilly Publishing, 2003) ISBN 0-596-00571-7
Sun Certified Programmer & Developer for Java 2 Study Guide (McGraw-Hill Osborne, 2002) ISBN 0-07-222684-6
Mike Meyers' Java 2 Certification Passport (McGraw-Hill Osborne, 2001) ISBN 0-07-219366-2

http://en.wikipedia....ki/Kathy_Sierra

PS: Head First Java  nu avea cum sa trateze toate aspectele de baza din java. Trebuie vazuta unul din cele 4 volume Head First. Proiectul Java original contine 4 manuale.

Edited by RomeoM, 09 December 2014 - 11:24.


#63
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View PostRomeoM, on 09 decembrie 2014 - 10:56, said:

As fi mai rezervat in a sterge pa jos cu Kathy Sierra coautoare la Head first java - dpdv profesional. Nu de alta, dar in istorie avem o coana Chirita, care s-a dus la Paris, decisa sa-i sperie pe nemti...
Eu n-am deloc. Judec cartile dupa continut, nu dupa popularitatea autorilor.

View PostRomeoM, on 09 decembrie 2014 - 10:56, said:

PS: Head First Java  nu avea cum sa trateze toate aspectele de baza din java. Trebuie vazuta unul din cele 4 volume Head First. Proiectul Java original contine 4 manuale.
Normal ca n-are, dar nu face o treaba buna de nici o culoare. Foarte mult text si poze pe langa, prea putine explicatii la obiect.

#64
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

View PostMrReason, on 11 decembrie 2014 - 15:31, said:

Eu n-am deloc. Judec cartile dupa continut, nu dupa popularitatea autorilor.
Normal ca n-are, dar nu face o treaba buna de nici o culoare. Foarte mult text si poze pe langa, prea putine explicatii la obiect.

1) She also worked as a master trainer for Sun Microsystems - mai concret a pregatit trainerii de java. Nu m-am referit deci la popularitate.
2) In anii 90 in SUA, multi din cei ce dorea sa faca o facultate care sa ofere satisfacii materiale dupa absolvire, se apuncau sau de Visual C++ sau de avocatura. Multi din ce ce se apucau de C++, dupa ce se ajungea la studiul pointerilor o 'virau' spre avocatura (Visual C++ pt to(n)ti-Teora).

Problema corect pusa: cum faci ca un numar cat mai mare din ce ce se apuca de java, sa si devina programatori profesionisti ?
Cum scazi rata esecurilor !
Acolo unde esuezi cu Thinking in java recuperezi mult cu Head First.

Cu tot marketingul specific americanilor, succesul vanzarilor Head First a aratat ca foarte multi si-au rezolvat problema invatarii limbajului pe aceasta cale mult mai accesibila -foarte probabil incepatori in ale programarii, pt ca alora le explici ce e o clasa - ('cu poze si prea putine explicatii la obiect'); ba mai mult metoda s-a extins in domeniile fizicii si algebrei. http://en.wikipedia....t_(book_series)
Pozele explicatiile exotice par sa tina seama de metodica oferita de nivelul 'stiintelor cognitive' din acest moment.

Edited by RomeoM, 12 December 2014 - 11:53.


#65
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
RomeoM fara suparare dar se vede ca esti habarnist. Probabil esti profesor de info sau programator de nivel tilicar daca consideri seria head first (mai degraba ass backwards) carti scrise calumea :)). Sunt niste porcarii ordinare, incomplete si inconsistent explicate. Prinde doar la cei cu atentia de 2 secunde care nu pot invata daca nu au poze cu meme-uri prin carti sau poze... Tot documentatia oficiala e baza... valabil pentru orice tehnologie. Intr-adevar e mai arida dar per total iesi mult mai castigat chiar daca iti ia mai mult sa te prinzi.

#66
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,254
  • Înscris: 24.02.2007
Din seria lor imi place cea de statistica. Nu e perfecta, nu cuprinde tot, dar te introduce mult mai elegant intr-un domeniu de care fugi cat vezi cu ochii cand deschizi majoritatea cartiilor.
Celelalte nu le-am citit/rasfoit, asa ca nu imi pot da cu parerea.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate