Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...
 De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...
 La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 

Linux Mint Cinnamon - "Unable to mount location"

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#55
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostIcecreamAlex, on 26 noiembrie 2014 - 19:09, said:

la boot device am 2 optiuni : 1) UEFI : HP v125 w 208 ;
2) HP v125 w 2040
Stick-ul e HP dar nu inteleg de ce imi apare de doua ori.

Ti-am mai explicat deja de trei ori in total si de doua ori la acest topic ca ai aceste doua optiuni. Repet de aceasta data in al patrulea fel:
1. De pe prima optiune bootezi daca ai HDD GPT si BIOS (U)EFI sau hibrid cu unul din aceste moduri activate.
2. De pe a doua optiune bootezi daca ai HDD MBR, dupa ce activezi Legacy Mode in BIOS sau dupa ce  dezactivezi (U)EFI. Ce alegi depinde de BIOS-ul tau.
Daca nu poti dezactiva (U)EFI, atunci va trebui sa convertesti disk-ul din DOS (MBR) in GPT si sa bootezi de pe stick tot in mod (U)EFI.

Credeam ca aceste aspecte sunt deja lamurite.

Edited by _-_, 26 November 2014 - 19:19.


#56
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Reproduc mai jos raspunsurile oferite de initiator pe privat la comentariul de mai sus:

IcecreamAlex, on 26 noiembrie 2014 - 19:39, said:

1. nu am HDD GPT decat UEFI HP si a mai aparut si Realtek
2. nu am Legacy mode in bIOS
3. CUM  convertesC disk-ul din DOS (MBR) in GPT si sa bootezi de pe stick tot in mod (U)EFI ,CA NU MAI AM FREE DOS

@inititator
Reformulez ceea ce ti-am raspuns si pe privat: Astfel de probleme se discuta in exclusivitate pe forum, nu pe privat si nici jumatate pe forum si cealalta jumatate pe privat.

Legat de problema ta: se pare ca aici este punctul nevralgic al problemei. Totusi, inainte de a converti HDD-ul in GPT (instructiuni gasesti, de exemplu, aici), asigura-te ca nu ai posibilitatea de a dezactiva UEFI (care este acelasi lucru cu a activa modul Legacy)! Este posibil ca la tine in BIOS Setup sa fie alte denumiri. Acest lucru este bine sa il cunosti.
De asemenea, ar fi bine sa verifici daca BIOS-ul tau nu suporta modul hibrid (EFI + Legacy).
Fiind in aceasta situatie eu cred ca merita sa faci un experiment ca sa cunosti posibilitatile calculatorului tau inainte de a face conversia din MBR (MS-DOS) in GPT.

Ca sa bootezi in mod EFI alegi optiunea corespunzatoare din Boot Menu (prima din cele doua enumerate de tine, respectiv "UEFI : HP v125 w 208").

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate