Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Cat va costa sa aveti un corp de invidiat ?

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012
Pe luna: sala 120 lei, in medie inca 100 lei echipamentul, poate si mai mult, 400-500 lei suplimentele (in general pentru sanatate/recuperare). Mancare 1000-1200 lei, chestii ieftine. Din 1 Februarie, cand ma apuc de pus masa musculara, probabil ca suplimentele vor ajunge pe la 1000 lei/luna.

PS1 Inca n-am corp de invidiat. La vara sigur il voi avea.
PS2 Vreo 100 lei pe luna costa cosmeticele. Tot de frumusete tin.

Edited by Thair, 26 November 2014 - 15:28.


#20
zdutzu

zdutzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 23.02.2007
Cum naiba ajungeti la preturile astea la suplimente Posted Image in afara de un concentrat de proteine/creatina/ulei de peste ce mai luati? poate eventual glucozamina(desi nu-s chiar convins de efecte) si ceva vitamine.

Edited by zdutzu, 26 November 2014 - 16:53.


#21
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012

 zdutzu, on 26 noiembrie 2014 - 16:36, said:

Cum naiba ajungeti la preturile astea la suplimente Posted Image in afara de un concentrat de proteine/creatina/ulei de peste ce mai luati? poate eventual glucozamina(desi nu-s chiar convins de efecte) si ceva vitamine.
Nu iau concentrate proteice.

Multe suplimente trebuie luate in cantitate mare daca vrei sa vezi vreun efect. Bine, exista si creatina monohidrata, un supliment foarte ieftin si bun, dar nu cu toate scapi atat de ieftin. Pentru incheieturi, de exemplu, MSM trebuie luat cate 6gr pe zi. Asta a fost doza folosita de cei care au facut studiile si au obtinut ceva rezultate. N-are rost sa iau cat spun aia pe cutie daca chiar vreau sa vad ceva efecte benefice. Deci trebuiesc 3 cutii x 50 lei/luna = 150 lei doar MSM.
Vitamina C, glutamina, vitamine, ZMA, curcuma, cofeina, efedrina, aspirina Bayer, zinc, ulei din ficat de cod, colagen lichid, oxid nitric (NO Xplode), beta-alanina, un intra-workout aminoacizi/electroliti (Scivatec Xtend) samd.

#22
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012
BTW Cellucor C4 Extreme vs. BSN NO Xplode? Le-a luat cineva pe ambele sa poata face o comparatie? Vad ca bodybuilding.com socoteste Cellucor C4 Extreme cel mai bun pre-workout. Sunt foarte multumit de Xplode - si eu si fratele meu si altii - dar sunt dispus sa incerc si C4.

Edited by Thair, 26 November 2014 - 20:20.


#23
fighterkyokushin

fighterkyokushin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 13.02.2013
Thair,sunt impresionat, dar nu pozitiv. E ok sa vrei sa iei suplimente. Consumul lor nu se face dupa ureche. Exista niste cantitati medii spre maxim pe care organismul tau le poate procesa/asimila - utiliza. Orice depaseste cu 5-10 % aceste cantitati ajung la wc in cel mai fericit caz. Nu inteleg afirmatia "nu iau proteine" Posted Image. Ce iei ? Eu unul n-as folosi nici unul dintre cele 2 (au aprope acelasi continut difera pretul si ambalajul), in locul lor o cafea negra (fara zahar, lapte si alte prostii) si o portie de creatina fac acelasi lucru. Contin creatina, cofeina, cativa amino, niocina si acid folic. Nu merita nici jumatate din bani. Daca iei pe zi un supliment de vitamine, minerale, un complex de amino, 2 portii de proteine (in perioada de masa inlocuiesti o portie de proteine cu o portie produs de masa tip gainer) + alimentatie + odihna ai tot ce trebuie pentru dezvoltare musculara optima.

Edited by fighterkyokushin, 27 November 2014 - 07:18.


#24
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012
Deci le-a luat cineva pe ambele si poate face o comparatie in cunostiinta de cauza? Ca de batut campii sunt satul.

 fighterkyokushin, on 27 noiembrie 2014 - 07:10, said:

Thair,sunt impresionat, dar nu pozitiv. E ok sa vrei sa iei suplimente. Consumul lor nu se face dupa ureche. Exista niste cantitati medii spre maxim pe care organismul tau le poate procesa/asimila - utiliza. Orice depaseste cu 5-10 % aceste cantitati ajung la wc in cel mai fericit caz.

Nu inteleg afirmatia "nu iau proteine" Posted Image. Ce iei ?

Eu unul n-as folosi nici unul dintre cele 2 (au aprope acelasi continut difera pretul si ambalajul), in locul lor o cafea negra (fara zahar, lapte si alte prostii) si o portie de creatina fac acelasi lucru.

Contin creatina, cofeina, cativa amino, niocina si acid folic.

Nu merita nici jumatate din bani.

Daca iei pe zi un supliment de vitamine, minerale, un complex de amino, 2 portii de proteine (in perioada de masa inlocuiesti o portie de proteine cu o portie produs de masa tip gainer) + alimentatie + odihna ai tot ce trebuie pentru dezvoltare musculara optima.
Nu au folosit aia in studiile lor degeaba o anumita cantitate, cantitate care a mai si adus rezultate pozitive.

Am scris foarte clar ca nu iau concentrate proteice, nu ca nu iau proteine. Proteinele le iau din alimentatie.

Beau si cafea, luam si creatina, dar NO Xplode este mai bun.

Niacina, nu niocina. Adica B3. Lol!

Wow! Nici nu prea intelegi tu ce-i pe acolo, nici nu l-ai luat, dar concluzionezi ca merita doar jumate! Cool!

Bla bla bla reteta clasica. Nu, multumesc, de de concentrate proteice n-am nevoie.

#25
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,334
  • Înscris: 13.01.2011
Multã lume nu dorește sã înþeleagã cã nivelul de absorbþie este mai rapid la supliment faþã de aliment, de asemenea, cantitatea de nutrienþi diferã.

 Thair, on 26 noiembrie 2014 - 20:15, said:

BTW Cellucor C4 Extreme vs. BSN NO Xplode? Le-a luat cineva pe ambele sa poata face o comparatie? Vad ca bodybuilding.com socoteste Cellucor C4 Extreme cel mai bun pre-workout. Sunt foarte multumit de Xplode - si eu si fratele meu si altii - dar sunt dispus sa incerc si C4.

Nu cred cã a testat cineva care este pe aici ambele produse.

De Xplode am auzit doar de bine de la ,,bãieþi "  :)

Ceva asemãnãtor ce am folosit ºi am simþit cã are efect bun, Anabolic Halo, dar are arome greu de suportat de cãtre oricine.

Sã ne þi la curent dacã testezi noul produs.

Spor  :showoff:

Edited by crisstonne, 27 November 2014 - 12:36.


#26
fighterkyokushin

fighterkyokushin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 13.02.2013

 Thair, on 27 noiembrie 2014 - 09:26, said:

Deci le-a luat cineva pe ambele si poate face o comparatie in cunostiinta de cauza? Ca de batut campii sunt satul.


Nu au folosit aia in studiile lor degeaba o anumita cantitate, cantitate care a mai si adus rezultate pozitive.

Am scris foarte clar ca nu iau concentrate proteice, nu ca nu iau proteine. Proteinele le iau din alimentatie.

Beau si cafea, luam si creatina, dar NO Xplode este mai bun.

Niacina, nu niocina. Adica B3. Lol!

Wow! Nici nu prea intelegi tu ce-i pe acolo, nici nu l-ai luat, dar concluzionezi ca merita doar jumate! Cool!

Bla bla bla reteta clasica. Nu, multumesc, de de concentrate proteice n-am nevoie.
Cum spui tu, banii tai corpul tau, succes :) . In general stiu ce vorbesc, (garantat n-ai tu varsta cati ani de antrenor de lot am eu, nu ca ar conta :) ) dar sa fi sanatos si voinic :) Bafta si astept sa revii cu rezultate dupa testarea noului produs.

#27
zdutzu

zdutzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 23.02.2007

 crisstonne, on 27 noiembrie 2014 - 12:17, said:

Multă lume nu dorește să înţeleagă că nivelul de absorbţie este mai rapid la supliment faţă de aliment, de asemenea, cantitatea de nutrienţi diferă.
Discutabil daca asta e un avantaj :) (ma refer la rapiditatea absorbtiei)

Edited by zdutzu, 27 November 2014 - 14:44.


#28
fighterkyokushin

fighterkyokushin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 13.02.2013
Hai ca am mai mult timp sa-ti explic.
1) de foarte multe ori reclama nu este conforma cu realitatea. Sa-ti dau un exemplu de functionare a reclamei in "bransa". Arnold la prima vizita in Austria a fost intrebat cum a obtinut asa rezultate. Raspunsul a fost simplu. Am mancat testicole de taur. Dupa aparitia in ziar a "secretului", testicolele de taur au devenit cel mai vandut produs iar Arnold a primit ceva banuti de la sindicatul macelarilor austrieci. Crezi ca aia care au mancat de nebuni au crescut cat Arnold? Asa functioneaza reclama la suplimentele alimentare.
2) ce din ingrendientele astea crezi tu ca merita banii dati?
"Amino Acids (L-Arginine, L-Lysine Hydrochloride, L-Glycine, N-Acetyl L-Tyrosine, Taurine, L-Phenylalanine), Acidity Regulators (Citric Acid, Malic Acid, Sodium Bicarbonate, Tartaric Acid, Potassium Bicarbonate), Flavouring, Creatine Monohydrate, Beta-Alanine as Carnosyn®, Inositol, Betaine, Choline Bitartrate, Colour (Beetroot Red), Stabilizers (Dicalcium Phosphate, Disodium Phosphate), Magnesium Oxide, Caffeine, Anti-Caking Agent (Silicon Dioxide), Vitamins (L-Ascorbic Acid, Calcium D-Pantothenate, Nicotinamide, Thiamin Hydrochloride, Pyridoxine Hydrochloride, Glutamic Acid, Cyanocobalamin, Cholecalciferol), Grapefruit Bioflavonoid Complex, Sweeteners (Sucralose, Acesulfame K), Grapeseed Extract (Vitis vinifera, seed), Capros® Indian Gooseberry Extract (Phyllanthus emblica, fruit), Spirulina Powder, Black Pepper Extract [Piper nigrum, fruit]."
Daca tot cunosti subiectul poate-mi spui si mie concentratiile si sursele. EU nu le gasesc.
Faptul ca cafeina te face sa te simti "puternic" si agitat nu inseamna ca-l face un produs bun. In rest , ma repet stiu, nimic din compozitie nu-l face special sa merite banii.
" Approximately 200mg of caffeine per serving "
3) Vitamina B3 niacina - Aceasta forma de vitamina are insa si un mare risc de reactii adverse. Suplimentele axate pe reducerea colesterolului si alterarea metabolismului lipidic includ de obicei vitamina B3 sub forma de acid nicotinic. In doze mari, vitamina B3 poate fi periculoasa pentru organismul uman. Inainte de a lua sumplimente alimentare de vitamina B3 este indicat sa consulti un medic care sa iti recomande doza zilnica necesara, doza zilnica recomandata fiind de 20 mg.
4) Avertizarile spun multe " Consult your physician before using this product if you are taking any medication or are under a physician’s care for a medical condition. Not for use by those under the age of 18, women that are pregnant, trying to get pregnant, or nursing, or those that are sensitive to beta-alanine, caffeine or niacin. Do not consume caffeine from other sources while taking this product as too much caffeine may cause nervousness, irritability, sleeplessness, and occasionally rapid heartbeat. Beta-alanine and niacin may cause a harmless, temporary tingling or flushing sensation.
Do not combine with alcohol. Consume as part of a healthy diet and exercise program, and drink at least 100 oz of water per day. Exercise may increase your need for additional fluid intake. Keep out of reach of children. Store in a cool dry place away from direct sunlight." - sper ca ai citit
Ok, sarind peste multe detalii ce vroiam sa retii din primul post:
- tine sub contol cantitatile consumate; de ce spun asta? Simplu. Tu zici ca maresti dozele la ce consumi pentru eficienta. Eu spun ca te poti "autodistruge". Sa luam vitamina A, hipervitaminoza cu vitamina A duce la caderea parului, la scaderea poftei de mancare si la anemie, la dermatita, dureri musculare, diaree, diplopie (vedere dubla), hemoragii nazale, prurit anal, hiperglicemie, dureri de cap, insomnie, somnolenta, iar cand dozele sunt foarte mari, la marirea ficatului si a splinei - si aici  vb doar de o "amarata" de vitamina extrem de utila organismului. Si pot continua cu extrem de multe componente din suplimentele alimentare.
- nu consuma mai mult decat e recomandat, nu mereu ajung sa fie aruncate la wc surplusurile ci pot aparea si efecte secundare pentru ficat,aparat digestiv, etc.
- nu tot ce se spune este adevarat si ma bazez pe experienta personala, analize de laborator si teste facute la centre specializate si pe sfaturile si experienta doctorilor/nutritionistilor de la lot cu care am colborat in timp.
- nimic din ce contine nu merita pretul cerut, dar tu esti liber sa faci ce vrei.
Succes, bafta si muschi

Edited by fighterkyokushin, 27 November 2014 - 14:44.


#29
Havoc

Havoc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,813
  • Înscris: 21.03.2004
Pe mine ma costa sala 320 Ron+300 Ron concentrat proteic(ON 100% Gold standard) + 170 Ron la 2 luni pentru Universal Storm si din cand in cand Animal Flex.Cand vine primavara o sa iau si un fat burner pentru definire.

Edited by Havoc, 27 November 2014 - 17:02.


#30
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012

 fighterkyokushin, on 27 noiembrie 2014 - 14:44, said:

Hai ca am mai mult timp sa-ti explic.
1) de foarte multe ori reclama nu este conforma cu realitatea. Sa-ti dau un exemplu de functionare a reclamei in "bransa". Arnold la prima vizita in Austria a fost intrebat cum a obtinut asa rezultate. Raspunsul a fost simplu. Am mancat testicole de taur. Dupa aparitia in ziar a "secretului", testicolele de taur au devenit cel mai vandut produs iar Arnold a primit ceva banuti de la sindicatul macelarilor austrieci. Crezi ca aia care au mancat de nebuni au crescut cat Arnold? Asa functioneaza reclama la suplimentele alimentare.
2) ce din ingrendientele astea crezi tu ca merita banii dati?
"Amino Acids (L-Arginine, L-Lysine Hydrochloride, L-Glycine, N-Acetyl L-Tyrosine, Taurine, L-Phenylalanine), Acidity Regulators (Citric Acid, Malic Acid, Sodium Bicarbonate, Tartaric Acid, Potassium Bicarbonate), Flavouring, Creatine Monohydrate, Beta-Alanine as Carnosyn®, Inositol, Betaine, Choline Bitartrate, Colour (Beetroot Red), Stabilizers (Dicalcium Phosphate, Disodium Phosphate), Magnesium Oxide, Caffeine, Anti-Caking Agent (Silicon Dioxide), Vitamins (L-Ascorbic Acid, Calcium D-Pantothenate, Nicotinamide, Thiamin Hydrochloride, Pyridoxine Hydrochloride, Glutamic Acid, Cyanocobalamin, Cholecalciferol), Grapefruit Bioflavonoid Complex, Sweeteners (Sucralose, Acesulfame K), Grapeseed Extract (Vitis vinifera, seed), Capros® Indian Gooseberry Extract (Phyllanthus emblica, fruit), Spirulina Powder, Black Pepper Extract [Piper nigrum, fruit]."
Daca tot cunosti subiectul poate-mi spui si mie concentratiile si sursele. EU nu le gasesc.
Faptul ca cafeina te face sa te simti "puternic" si agitat nu inseamna ca-l face un produs bun. In rest , ma repet stiu, nimic din compozitie nu-l face special sa merite banii.
" Approximately 200mg of caffeine per serving "
3) Vitamina B3 niacina - Aceasta forma de vitamina are insa si un mare risc de reactii adverse. Suplimentele axate pe reducerea colesterolului si alterarea metabolismului lipidic includ de obicei vitamina B3 sub forma de acid nicotinic. In doze mari, vitamina B3 poate fi periculoasa pentru organismul uman. Inainte de a lua sumplimente alimentare de vitamina B3 este indicat sa consulti un medic care sa iti recomande doza zilnica necesara, doza zilnica recomandata fiind de 20 mg.
4) Avertizarile spun multe " Consult your physician before using this product if you are taking any medication or are under a physician’s care for a medical condition. Not for use by those under the age of 18, women that are pregnant, trying to get pregnant, or nursing, or those that are sensitive to beta-alanine, caffeine or niacin. Do not consume caffeine from other sources while taking this product as too much caffeine may cause nervousness, irritability, sleeplessness, and occasionally rapid heartbeat. Beta-alanine and niacin may cause a harmless, temporary tingling or flushing sensation.
Do not combine with alcohol. Consume as part of a healthy diet and exercise program, and drink at least 100 oz of water per day. Exercise may increase your need for additional fluid intake. Keep out of reach of children. Store in a cool dry place away from direct sunlight." - sper ca ai citit
Ok, sarind peste multe detalii ce vroiam sa retii din primul post:
- tine sub contol cantitatile consumate; de ce spun asta? Simplu. Tu zici ca maresti dozele la ce consumi pentru eficienta. Eu spun ca te poti "autodistruge". Sa luam vitamina A, hipervitaminoza cu vitamina A duce la caderea parului, la scaderea poftei de mancare si la anemie, la dermatita, dureri musculare, diaree, diplopie (vedere dubla), hemoragii nazale, prurit anal, hiperglicemie, dureri de cap, insomnie, somnolenta, iar cand dozele sunt foarte mari, la marirea ficatului si a splinei - si aici  vb doar de o "amarata" de vitamina extrem de utila organismului. Si pot continua cu extrem de multe componente din suplimentele alimentare.
- nu consuma mai mult decat e recomandat, nu mereu ajung sa fie aruncate la wc surplusurile ci pot aparea si efecte secundare pentru ficat,aparat digestiv, etc.
- nu tot ce se spune este adevarat si ma bazez pe experienta personala, analize de laborator si teste facute la centre specializate si pe sfaturile si experienta doctorilor/nutritionistilor de la lot cu care am colborat in timp.
- nimic din ce contine nu merita pretul cerut, dar tu esti liber sa faci ce vrei.
Succes, bafta si muschi
Iarasi bati campii.Posted Image M-as fi mirat daca nu ai fi facut-o.
1) Fleosc!
2) Toate. Tot produsul merita pentru ca l-am incercat si am avut rezultate bune.Posted Image
3) Si rosiile si nucile si in general toate alimentele au si contraindicatii. Soc!
Cantitatea aia de cofeina e mica. In plus de asta eram obisnuit cu ea, deoarece inaite de NO Xplode luam o cantitate mai mare, deci corpul meu era obisnuit cu acea cantitate. Din moment ce ma ajuta inseamna ca nu doar pe cofeina se bazeaza acel supliment.
4) Avertizarile-s pentru gugustiuci bolnaviciosi.

Termina cu predicile astea aiuristice si vezi-ti de treburile tale. Intrebam altceva, nu iti ceream tie voie sa iau un pre-workout. Astia anti suplimente deschideti-va un topic si incingeti acolo o hora, nu mai impinziti aria cu elucubratiile voastre.

#31
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,334
  • Înscris: 13.01.2011
Plus de asta, un sport de contact nu este tot aia cu atletica grea.

Singura ,,asemănare " este că se încadrează la denumirea generică SPORT.

Experienţă de ,,n " ani cred că avem cam toţi pe aici, ideea este să nu dăm drept adevăr absolut ce cunoaştem noi, din bun simţ și pentru că sînt prea multe variabile în discuţie.

Tocmai o experienţă de ,,n " ani trebuie să ne facă mai rezervaţi datorită cunoştinţelor vaste (dacă le avem  :)) şi mai înţelepţi.

#32
fighterkyokushin

fighterkyokushin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 13.02.2013

 Thair, on 27 noiembrie 2014 - 18:11, said:

Iarasi bati campii.Posted Image M-as fi mirat daca nu ai fi facut-o.
1) Fleosc!
2) Toate. Tot produsul merita pentru ca l-am incercat si am avut rezultate bune.Posted Image
3) Si rosiile si nucile si in general toate alimentele au si contraindicatii. Soc!
Cantitatea aia de cofeina e mica. In plus de asta eram obisnuit cu ea, deoarece inaite de NO Xplode luam o cantitate mai mare, deci corpul meu era obisnuit cu acea cantitate. Din moment ce ma ajuta inseamna ca nu doar pe cofeina se bazeaza acel supliment.
4) Avertizarile-s pentru gugustiuci bolnaviciosi.

Termina cu predicile astea aiuristice si vezi-ti de treburile tale. Intrebam altceva, nu iti ceream tie voie sa iau un pre-workout. Astia anti suplimente deschideti-va un topic si incingeti acolo o hora, nu mai impinziti aria cu elucubratiile voastre.
1) flosc! - ok - plosc!
2) ok
3) asta e magica, deja zambesc Posted Image, nu mai comentez
4) oare?
N-am spus sa nu iei, am zis eu ca n-ai voie??? Ca e prost sau fara efect ???. Poti sa iei ce vrei, cat vrei cand vrei. Am spus 2 lucruri compozitia nu merita banii si atentie la ce bagi in tine (cantitati), deranjeaza asta? ok. Fa ce vrei.

 crisstonne, on 27 noiembrie 2014 - 18:34, said:

Plus de asta, un sport de contact nu este tot aia cu atletica grea.

Singura ,,asemănare " este că se încadrează la denumirea generică SPORT.

Experienţă de ,,n " ani cred că avem cam toţi pe aici, ideea este să nu dăm drept adevăr absolut ce cunoaştem noi, din bun simţ și pentru că sînt prea multe variabile în discuţie.

Tocmai o experienţă de ,,n " ani trebuie să ne facă mai rezervaţi datorită cunoştinţelor vaste (dacă le avem  Posted Image) şi mai înţelepţi.
1) Unde am dat eu adevar absolut sau interdictie ? Am spus doar ca la ce ofera (compozitia) produsului este scump (parerea mea si a stafului care este platit sa gaseasca solutii viabile pentru echipa) si sa fie atent la cantitati (in general ca are lista lunga nu doar la produsul Xplode) ca pot aperea probleme Posted Image, nu ca e prost produsul sau sa nu ia; Ce punctam este ca fiecare organism este diferit si ca acelasi produs care pt tine este aur pentru mine poate fi otrava si atunci judec dupa compozitie nu dupa cum se simte x sau y.
2) Asemanarea e mai mare decat crezi: intrat in categorie, scazut in categorie, perioade de forta, masa, viteza - te tin mut timp in sala de forta (si nu numai) si nu merge deloc "curat" - asa ca suplimente, alimentatie, fiziologie, "adjutantele" nu sunt ozn-uri pentru mine;
3) In toate postarile sunt rezervat in a da verdicte si "adevaruri" tocmai de n ani de experinta de atletica grea si ca stiu cate "mituri" si "adevaruri" sunt in culturism. Am avut sansa sa-l am profesor pe dl Szekely Laszlo, sa fac primele exercitii de culturism cu dl Huma apoi cu Florin, Razvan Ariton, Sile Breahna in timpul liceului. Sa continui pe timpul armatei cu dl Preduchian (si pot continua cu cei cu care am colaborat sau colaborez prin Bucuresti dar consider irelevant), cursuri de antrenori culturism + arte martiale, licenta culturism + arte martiale, etc. Am cunoscut la seminarii sportivi ca Levrone, Priest, Centopani (vara asta), etc care spun "multe" despre crestere si suplimente. Deci in baza a n ani de experienta nu dau verdicte, nu descurajez pe nimeni si nu "graiesc adevaruri universal valabile", doar pe ici pe colo in limita timpului liber mai fac cate o observatie. Daca nu e ce te astepti sa auzi asta e, culturismul nu este o stiinta exacta cu reguli stricte universal valabile, din pacate si totul se reduce la a incerca pana ajungi sa gasesti formula ok pentru tine.
L.E nu considera asta o polemica sau ca nu apreciez ce ai postat in timp aici. Nimeni nu detine "adevarul" (si eu sigur nu ) si din expunerea parerilor putem evolua. Eu apreciez posturile tale (nu toate cei drept :) ) dar asta e, cu ultimul nu sunt de acord ...

Edited by fighterkyokushin, 28 November 2014 - 07:20.


#33
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012

 fighterkyokushin, on 28 noiembrie 2014 - 07:09, said:

Posted Image
Doamne, pisalog mai esti!

#34
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007

 crisstonne, on 27 noiembrie 2014 - 12:17, said:

Multă lume nu dorește să înţeleagă că nivelul de absorbţie este mai rapid la supliment faţă de aliment, de asemenea, cantitatea de nutrienţi diferă.


De asemenea este mult mai comod sa iei o portie de proteine dupa antrenament oriunde ai fi.
SI viteza de absorbtie conteaza.

#35
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,334
  • Înscris: 13.01.2011
Tocmai că sîntem diferiţi, ce crezi că are nu ştiu ce chestii ,,rele " în fișa de ingrediente  funcţionează fix la cine nu te aştepţi din cauze ,,secrete " ale metabolismului unei persoane.

În rest, nu am nimic cu cine dă sfaturi, doar că aici am ieşit în off datorită sfătoşeniei, inclusiv eu  :)

Unii colegi au înţeles fix ce trebuie să posteze, fix la obiect.

Asta este problema, ieşim prea des în off, egoul nu ne lasă să nu explicăm, din ,,vasta " noastră experienţă.

O zi bună.

#36
zdutzu

zdutzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 23.02.2007

 overseas, on 28 noiembrie 2014 - 10:30, said:

De asemenea este mult mai comod sa iei o portie de proteine dupa antrenament oriunde ai fi.
SI viteza de absorbtie conteaza.
Cu partea de comoditate sunt de acord...absorbtia nu prea are relevanta. De exemplu toata lumea(poate nu chiar toata, dar majoritatea) ia proteina din zer la sfarsit din antrenament pt ca se absoarbe mai repede(ceea ce nu e chiar corect, se absorb aproape deodata, doar ca zerul se digera mai repede decat caseina, si atunci cand se absoarbe in sange, se absoarbe o cantitate mai mare) decat cea de caseina, crezand ca asta duce la efecte mai bune. Ceea ce nu e adevarat, caseina e demonstrabil ceva mai eficienta decat zerul, iar un mix de cele doua e ideal.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate