Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?
 Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Intrebare generala cont bancar Ro...

Iesirea din coproprietate
 

camera foto mai buna :)

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,598
  • Înscris: 21.02.2006
Are review-uri bune, ma bate si pe mine gandul sa imi cumpar una.

#20
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 15.11.2005

View Postgeo_fly, on 22 noiembrie 2014 - 17:57, said:

deții asa ceva. Maine dau o tura prin magazinele online sa vad la ce rămân.


Daca vrei sa dai banii pe ceva inutil, mare si prost si pe care o sa vrei sa scapi de ea in 2 luni poti sa o cumperi

#21
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,598
  • Înscris: 21.02.2006
Ai vreun argument sau vanezi posturi ?

Edited by pufarin, 22 November 2014 - 19:33.


#22
geo_fly

geo_fly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 06.05.2007

View PostMondeo, on 22 noiembrie 2014 - 18:55, said:




Daca vrei sa dai banii pe ceva inutil, mare si prost si pe care o sa vrei sa scapi de ea in 2 luni poti sa o cumperi
dezvolta.  la ce te referi?  eu pun preț pe calitatea fotografiei în principiu, știu ca nu le pot avea pe toate în banii ăștia.  totuși dacă un aparat de 700 face poze ca unul de 1000 prefer pe cel mai practic,  nu pun accent pe brizbrizuri gen transfer wifi,  ecran tactil sau megapixeli, însă dacă ma gândesc  un pic nu ar fi rea ideea cu un pic de zoom pt câteva cadre de vacanță

Edited by geo_fly, 22 November 2014 - 23:01.


#23
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 15.11.2005
Pe scurt, are un senzor minuscul CMOS 1/2.3" (6.17 x 4.55 mm) intrun corp gigantic si greu. Normal ca la banii astia nu stie de RAW. Un obiectiv beznos f/3.4 – f/5.8 ceea era logic de fapt si sunt sigur ca foarte soft. La banii astia iti cumperi o compacta care e mult mai utila si mai practica dar pierzi din "zoom" care oricum  este inutil pentru ca e soft.
De asemenea nu ma intrereseaza toata balariiile nfc wifi fb etc, mentionam doar calitatiile, ca sa zic asa, foto ale camerei.
BTW, ce faci cu un zoom optic de 30X, respectiv 720 mm, in vacanta? Luna poti sa o fotografiezi si de acasa nu trebuie sa pleci in concediu ca sa ii faci o poza.

Parerea mea este ca: http://www.f64.ro/pa...p-10x-wifi.html merita mult mai mult banii decat ...bridge-ul in cauza.

Edited by Mondeo, 23 November 2014 - 16:55.


#24
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,598
  • Înscris: 21.02.2006
Eu l-am comandat, are reviewuri foarte bune, iar la banii astia nu gasesti nimic mai bun.

Edited by pufarin, 25 November 2014 - 10:31.


#25
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007

View Postpufarin, on 25 noiembrie 2014 - 10:30, said:

Eu l-am comandat, are reviewuri foarte bune, iar la banii astia nu gasesti nimic mai bun.

pufarin, la capitolul calitate primim cat platim.Personal in locul tau as fi cumparat Olympusul XZ-2, aflat la reducere la pretul de 899 lei decat aparatul cumparat de tine.Abia recent am aflat si eu de la oameni de bine de pe acest forum, ca conteaza in primul rand marimea si tipul senzorului de imagine, deschiderea diafragmei care trebuie sa fie cat mai luminoasa si calitatea lentilelor.Conteaza si ca stabilizarea imaginii sa fie optica nu electronica sau mecanica.Asta pe plan secund.Aceste aspecte sunt mentionate si pe net, pe bloguri de specialitate.
O sa vezi ca aparatele de calitate care costa de la circa 1300 lei in sus, inclusiv unele in jurul sumei de 5000 lei, ma refer la compacte superperformante, nu la DSLR-uri, nu au zoomul optic de regula mai mare de 10 X.Sculele scumpe care au procesorul de imagine foarte performant nu iti ofera un zoom optic mai mare de 5 X pentru a nu afecta calitatea imaginii insa toate au senzorul de imagine mult mai mare decat cele ieftine, o deschidere mult mai mare a diafragmei, lentile de calitate si stabilizator optic de imagine, de regula, cu exceptia lui Olympus care il are mecanic sau digital.Si asta nu pentru ca aceste camere foto ar fi inferioare calitativ celor ordinare, pana la 800 lei/bucata.Ma rog, pentru cei care au cateva cunostinte elementare in domeniul foto sunt de vanzare camerele foto mai scumpe de 1000 lei, de regula, nu la reduceri, iar pentru ignoranti cele ieftine, pana la 150 euro/camera foto, cu multi MP si zoom consistent, avand WI-FI, GPS, ceas cu cuc si vibrator pentru masaje.Glumesc.Pana la urma fiecare isi cumpara ce isi permite si are nevoie.

Edited by fredy2007, 26 November 2014 - 13:23.


#26
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,598
  • Înscris: 21.02.2006
Nu te supara dar eu am ceva experienta in fotografie fata de tine, eu am invatat din carti si experienta nu de pe forumuri, nu existau pe vremea aia, nici macar calculatoare Posted Image . Ca si idee, detin  si DSLR si SLR si o gramada de accesorii pentru ele, am si un laborator complet pentru fotografia clasica color pe hartie si nu are rost sa iti spun cate aparate mi-au trecut prin mana, inclusiv cele pe film lat, deci cred ca stiu exact ce am ales si dece. Oricum apreciez ajutorul dat.

#27
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007

View Postpufarin, on 26 noiembrie 2014 - 13:08, said:

Nu te supara dar eu am ceva experienta in fotografie fata de tine, eu am invatat din carti si experienta nu de pe forumuri, nu existau pe vremea aia, nici macar calculatoare Posted Image . Ca si idee, detin  si DSLR si SLR si o gramada de accesorii pentru ele, am si un laborator complet pentru fotografia clasica color pe hartie si nu are rost sa iti spun cate aparate mi-au trecut prin mana, inclusiv cele pe film lat, deci cred ca stiu exact ce am ales si dece. Oricum apreciez ajutorul dat.

Foarte bine, pufarin.Bravo.Sa ai noroc la produs.In general nivelul cunoasterii se reflecta in punctul de vedere exprimat.Asta este valabil la orice subiect.

Edited by fredy2007, 26 November 2014 - 13:24.


#28
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View Postfredy2007, on 26 noiembrie 2014 - 12:55, said:

pufarin, la capitolul calitate primim cat platim.Personal in locul tau as fi cumparat Olympusul XZ-2, aflat la reducere la pretul de 899 lei decat aparatul cumparat de tine.Abia recent am aflat si eu de la oameni de bine de pe acest forum, ca conteaza in primul rand marimea si tipul senzorului de imagine, deschiderea diafragmei care trebuie sa fie cat mai luminoasa si calitatea lentilelor.Conteaza si ca stabilizarea imaginii sa fie optica nu electronica sau mecanica [de fapt aia optică tot mecanică este cumva]. Asta pe plan secund.Aceste aspecte sunt mentionate si pe net, pe bloguri de specialitate.
...
nu au zoomul optic de regula mai mare de 10 X [de fapt cam 5X].
...
În sfârșit cineva care pricepe cum se pune problema, chiar dacă are o experiență mai redusă în domeniu. În sfârșit cineva care pricepe că specificațiile sunt seci. Adică da, ai super-ultra-mega zoom de 30X, specificația nu minte. Dar nici nu spune că nu prea vei putea face poze decente la acel zoom. Ar fi culmea s-o spună Posted Image

Totuși, fredy2007, dacă omul tot a comandat obiectul - puteai să te abții. E cam aiurea. Stii scena cu pălăria lui Spirache din Titanic Vals de Tudor Mușatescu (caută pe youtube)... Și la urma urmei poate că omul nu are exigențe prea elevate și pentru el s-ar putea să fie ok ce și-a comandat. Ce-i drept, în locul lui aș fi stat cu coada jos ("Nu te supara dar eu am ceva experienta in fotografie fata de tine"), aș fi ascultat ce spune unul și altul și m-aș fi pregătit de o procedură de retur necondiționat. Dar fiecare face ce dorește cu bănuții lui, nu? Ajutor cu sila nu se poate.

S-a mai discutat pe aici. "Vinde-i omului ceea ce-și dorește / ceea ce visează să aibe" - este un dicton de marketing cu succes garantat. Nu contează că obiectul îndeplinește numai parțial sau deloc ceea ce promite. Oricum cumpărătorul s-ar putea să nu observe și, până se prinde, oricum i-ai înțepat portofelul; tu și nu concurența. De ex. zoom 30x la 500 lei. Dictonul se aplică în orice domeniu - inclusiv la business-ul de mers la ghicitoarele din Mogoșoaia.

Edited by calexe, 26 November 2014 - 13:55.


#29
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,598
  • Înscris: 21.02.2006
Chiar este atat de greu sa pricepeti ca sant perfect constient de limitarile aparatului? Aveam nevoie de un "all around" si garantat nu gasesti nimic mai bun la 500 lei. Evident voi stiti mai bine de ce am eu nevoie, eu fiind un fraier care a pus botul la 30x. Multumesc ca m-ati luminat.

#30
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007

View Postcalexe, on 26 noiembrie 2014 - 13:48, said:

Totuși, fredy2007, dacă omul tot a comandat obiectul - puteai să te abții.
Domnule, eu sunt sincer.De regula, imi place sa spun lucrurilor pe nume.Asta este.Fiecare cu defectele sale.

View Postpufarin, on 26 noiembrie 2014 - 17:04, said:

Chiar este atat de greu sa pricepeti ca sant perfect constient de limitarile aparatului? Aveam nevoie de un "all around" si garantat nu gasesti nimic mai bun la 500 lei. Evident voi stiti mai bine de ce am eu nevoie, eu fiind un fraier care a pus botul la 30x. Multumesc ca m-ati luminat.

Nene, dragoste cu sila nu merge.Stiu si eu asta.Fie care cu placerile sale.Sa fim cu totii sanatosi.

Edited by fredy2007, 26 November 2014 - 20:27.


#31
geo_fly

geo_fly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 06.05.2007
din păcate nu am cumpărat nimic de Black friday.  asta este, aștept alte oferte. deocamdată  am un Panasonic lumix ls5 care încă mai face fata pana la vara.  va mulțumesc pt ajutor

#32
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007

View Postgeo_fly, on 27 noiembrie 2014 - 13:51, said:

din păcate nu am cumpărat nimic de Black friday.  asta este, aștept alte oferte. deocamdată  am un Panasonic lumix ls5 care încă mai face fata pana la vara.  va mulțumesc pt ajutor

Asteapta Black Friday de anul viitor.Atunci probabil ca Canon S120, un aparat decent pentru un simplu utilizator ocazional, care foloseste aparatul de regula doar pe functia Auto, va avea pretul in jurul sumei de 1000 lei.Reduceri vor fi si anul asta,identice probabil cu cele de vinerea trecuta, cu ocazia sarbatorilor de iarna, insa nu stiu daca si la Canon S120.

Edited by fredy2007, 27 November 2014 - 14:11.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate