Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?
 Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 

Silflor Residence

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
icebella20

icebella20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 25.01.2011
In seara asta mi-am luat consoarta de mana si am plecat sa inspectam zona rezidentiala aflata in plina dezvoltare din partea de sud a orasului. Suntem in cautarea unei locuinte mai spatioase (vine curand un nou membru) si am dat peste o cladire care ne-a atras atentia. Aproape de statia de metrou Leonida (fosta IMGB) s-a construit un bloc lung, cu 5 scari si regim de inaltime P+4+M. Nu e pe nicaieri niciun afis, banner, numar de contact in fata cladirii. Am discutat cu paznicul (care nu stia foarte multe despre constructie, doar ca s-au vandut unele locuinte) si am vazut doua apartamente. Ne-a placut compartimentarea lor si amplasamentul blocului. E drept, calea de acces nu este asfaltata sau pietruita, insa-s optimista si sper ca n-o sa ramana asa o vesnicie. In fata-s balarii inalte cat mine, dar sunt convinsa ca o sa se ridice si acolo ceva curand, e prea buna pozitia terenului viran ca sa ramana in paragina multa vreme.

Am aflat ulterior de pe internet ca imobilul s-ar numi Silflor Residence si are garsoniere, 2 si 3 camere. Preturile par relativ ok avand in vedere ca este aproape stradal, la vreo 2-300 m de metrou, de Soseaua Berceni si de mijloacele de transport in comun de suprafata. Tot pe internet am gasit prezentarea proiectului in care se spune ca-s 4 etaje (adica 3+M). Am vazut chiar si randari. 4 si atat. Eu la fata locului vad 4+M si inca n-am uitat sa numar. Atasez o fotografie de-a mea si o randare de la dezvoltator, poate n-am identifcat eu bine cladirea. E neclara poza mea, deja se innoptase, dar se pot distinge clar nivelele. Ma intreb daca nu cumva se umbla cu cioara vopsita sau s-a modificat proiectul intre timp. Daca s-a modificat... oare ce altceva a mai fost schimbat? Attached File  Sinflor Residence.jpg   116.58K   140 downloads Attached File  randare de la dezvoltator.JPG   44.5K   130 downloads

Ne-ar tenta sa cumparam aici o locuinta insa inainte de a arunca cu banul am vrea sa ne informam putin. Asadar, rog pe cine a cumparat deja in Silflor Residence ori intentioneaza sa cumpere sa ne spuna cateva pareri (obiective, ca subiective vom afla de la dezvoltator - cred ca Premier), informatii, detalii importante, plusuri, minusuri, probleme, excercitii... :)

Noi vom achita partial numerar, partial credit. Daca actele imobilului nu-s gata (asa citeam tot pe internet), cum se poate sa fie deja vandute unele apatamente? As intreba la dezvoltator, insa-i sambata si pana luni n-are cum sa-mi raspunda cineva de la biroul de vanzari. Iar dosarul nostru trebuie sa se miste repede, sa n-ajungem la final de an, ca apoi ne lungim prea mult si trecem in alt an fiscal, alte batai de cap, alti nervi si timp pierdut.

Multumesc anticipat!

#2
dan_dare

dan_dare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 03.02.2007
Nu mai bine stai in chirie decat sa cumperi intr-o zona naspa , constructii naspa plus sa nu mai vorbim de poluarea de la IMGB  ?
Chiar daca s de 3-4 etaje ...aia nu pun lift ca sunt low cost ceea ce face ca doar parterul si et 1 sa fie practice . Oricum arata nasol rau de tot zona respectiva

Edited by dan_dare, 01 November 2014 - 21:51.


#3
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Nu m-as muta aici nici vila daca mi-ar da. Esti practic la tara, o zona de c***t, gandeste-te ca vei avea copil, iti surade ideea ca el sa faca o scoala la mama naiba? Ai timp sa-l iei si sa-l duci la scoala? Daca tot faci credit, macar mai fa un efort si cumpara undeva mai in Bucuresti, cu acces facil la mijloc de transport, drum asfaltat in primul rand, scoli, magazine, benzinarii, licee si tot ce tine de o lume civilizata.

Edited by Yukoto, 01 November 2014 - 21:51.


#4
UbeDoble

UbeDoble

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 01.11.2014
Mie unul mi-a dat fiori zona aceea. Cam are dreptate Yukoto in ceea ce a scris acolo. Nu ti-as putea recomanda altceva dar in orice caz, nu acolo !

#5
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Daca nici distanta de 100 metri de metrou nu este acces facil,atunci nu stiu care ar fi.
Se pare ca toata lumea locuieste in Primaverii si nici macar in trecere nu s-ar injosi sa treaca prin acea zona.
@Icebella..mergi o data,de doua,de zece ori.Incearca sa vb cu lumea de prin zona sa afli pareri pertinente despre ce si unde vrei sa cumperi.Dacate bazezi pe cateva raspunsuri pe aici,cu siguranta nu te mai muti nicaieri.

#6
icebella20

icebella20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 25.01.2011
Azi am fost din nou in zona respectiva (Berceni, Leonida, Popesti) sa vedem si alte proiecte. Eu stiam acolo camp acum vreo 2 -3 ani si am auzit ca intre timp zona s-a dezvoltat. Insa nu-mi imaginam cat de tare. Sunt case si blocuri de toate felurile, toate culorile, toate marimile, pe toate gusturile si pentru toate buzunarele. Un adevarat Babilon. Sunt o gramada de strazi neasfaltate si noroaie pan' la gat. De la zapada de acum o saptamana (putina, de altfel) au ramas in urma balti pe unele stradute de nici nu poti trece cu piciorul. Sunt unele locuri in care risti sa ramai acolo cu masina. Dedesubt este pietris, deasupra noroi, mocirla. Aventuri, nenica! Sa nu mai zic de testele pe care trebuie sa le treaca soferii pe stradutele inghesuite. Si nici nu-s sanse sa se largeasca strazile intrucat unele blocuri sunt construite foarte aproape de sosea, fara retragere sau cu retragere destul de mica. Undeva pe Amurgului am vazut un bloc (Corvaris 5) construit la mai putin de 30 m de firele de inalta tensiune. Acolo-ti usuci instant rufele Posted Image

Cu canalizarea in zona nu m-am lamurit. La unele blocuri am inteles ca ar exista pompe care ar dirija apa menajera spre canalizarea de la IMGB. La case probabil sunt fose. Iluminat stradal pe timp de noapte nu exista. Gaze sunt. La fel si caini vagabonzi. Putini, dar sunt. Am mai vazut si o cladire noua (parca P+1), cea in care au sediul cei de la listafirme ro si care e deja fisurata. Se vad crapaturi adanci pe un perete exterior. Parcari... au, auu, mama!. Rar pe la vreun bloc vezi locuri neocupate. Multi isi lasa masinile de-a lungul strazii, insa nu vreti sa stiti cat de gros e praful pe ele. Oare in locuinte cum o fi? Hmm... o fi praf vara? Posted Image

Revenind la Silflor, m-am uitat mai atenta. Cred ca are cea mai buna pozitionare dintre toate imobilele care au acum apartamente noi la vanzare in acea zona. La 50 m de soseaua Berceni si la 2 minute de gura de metrou. Accesul se face pe strada Oituz (si ea cu MUUULT noroi azi). M-am gandit, sucit si rasucit si parca nu-mi vine sa ma afund pe stradute intortocheate, incolo in spate. Ma gandesc ca nu tot timpul am la dispozitie masina si nici n-o sa-mi plimb copilul cu masina, ci cu un carucior. Si acolo un spate... zau ca nu prea ai unde sa iesi cu caruciorul. Unde exista trotuar, nu-i mai lat de un metru, plus ca mai e si ocupat de masini parcate...

Zicea aseara dan_dare ca nu exista lift si trebuie sa-i dau dreptate. Blocul nu are lift si asta-i un mare minus. Nici nu vreau sa ma gandesc cum o sa am copilul de gat, sacose pline in ambele maini si o sa urc 4-5 etaje pe scari. Sau sa-mi urc bicicleta ori caruciorul in brate. Insa ma gandesc ca nu as face asta zilnic. Plusuri si minusuri gasesc peste tot, in orice zona, la orice imobil. Important e sa se compenseze bine.

In alta ordine de idei, noi ne dorim un apartament cu 3 camere. Chiar si cu 2, dar sa fie mai mari si bine impartite. Am studiat putin piata. Diferente semnificative intre preturile locuintelor noi de aici si a celor din blocurile vechi n-ar prea fi. Si atunci, de ce sa nu optez pentru un bloc nou si sa aleg unul de acum 30-40 de ani? Doar pentru ca e departe? Zona se dezvolta. Deja am vazut ca se construieste o gradinita aproape de turnurile Monaco Towers. Sunt convinsa ca se vor mai construi si altele. Poate chiar si scoli. Asa cum ziceam si la inceput, acum cativa ani era acolo CAMP. Iar fostul IMGB stiu ca a fost obligat sa intruneasca conditiile de mediu cerute de UE si ca s-au facut niste investitii serioase in acest sens. Sunt de acord ca vor mai trece cel putin 5 ani pana cand lucrurile vor intra pe un fagas normal, dar cred in evolutie. Si daca tot o sa platesc creditul o gramada de ani, macar cand voi achita ultima rata sa pot sa spun linistita: "asta-i ultima rata la CASA" si nu "ultima rata la RUINA asta".

Edited by icebella20, 02 November 2014 - 21:49.


#7
PLA1N_3VIL

PLA1N_3VIL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 28.09.2014

View Posticebella20, on 02 noiembrie 2014 - 21:32, said:

Azi am fost din nou in zona respectiva (Berceni, Leonida, Popesti) sa vedem si alte proiecte. Eu stiam acolo camp acum vreo 2 -3 ani si am auzit ca intre timp zona s-a dezvoltat. Insa nu-mi imaginam cat de tare. Sunt case si blocuri de toate felurile, toate culorile, toate marimile, pe toate gusturile si pentru toate buzunarele. Un adevarat Babilon. Sunt o gramada de strazi neasfaltate si noroaie pan' la gat. De la zapada de acum o saptamana (putina, de altfel) au ramas in urma balti pe unele stradute de nici nu poti trece cu piciorul. Sunt unele locuri in care risti sa ramai acolo cu masina. Dedesubt este pietris, deasupra noroi, mocirla. Aventuri, nenica! Sa nu mai zic de testele pe care trebuie sa le treaca soferii pe stradutele inghesuite. Si nici nu-s sanse sa se largeasca strazile intrucat unele blocuri sunt construite foarte aproape de sosea, fara retragere sau cu retragere destul de mica. Undeva pe Amurgului am vazut un bloc (Corvaris 5) construit la mai putin de 30 m de firele de inalta tensiune. Acolo-ti usuci instant rufele >Posted Image

Cu canalizarea in zona nu m-am lamurit. La unele blocuri am inteles ca ar exista pompe care ar dirija apa menajera spre canalizarea de la IMGB. La case probabil sunt fose. Iluminat stradal pe timp de noapte nu exista. Gaze sunt. La fel si caini vagabonzi. Putini, dar sunt. Am mai vazut si o cladire noua (parca P+1), cea in care au sediul cei de la listafirme ro si care e deja fisurata. Se vad crapaturi adanci pe un perete exterior. Parcari... au, auu, mama!. Rar pe la vreun bloc vezi locuri neocupate. Multi isi lasa masinile de-a lungul strazii, insa nu vreti sa stiti cat de gros e praful pe ele. Oare in locuinte cum o fi? Hmm... o fi praf vara? Posted Image)

Revenind la Silflor, m-am uitat mai atenta. Cred ca are cea mai buna pozitionare dintre toate imobilele care au acum apartamente noi la vanzare in acea zona. La 50 m de soseaua Berceni si la 2 minute de gura de metrou. Accesul se face pe strada Oituz (si ea cu MUUULT noroi azi). M-am gandit, sucit si rasucit si parca nu-mi vine sa ma afund pe stradute intortocheate, incolo in spate. Ma gandesc ca nu tot timpul am la dispozitie masina si nici n-o sa-mi plimb copilul cu masina, ci cu un carucior. Si acolo un spate... zau ca nu prea ai unde sa iesi cu caruciorul. Unde exista trotuar, nu-i mai lat de un metru, plus ca mai e si ocupat de masini parcate...

Zicea aseara dan_dare ca nu exista lift si trebuie sa-i dau dreptate. Blocul nu are lift si asta-i un mare minus. Nici nu vreau sa ma gandesc cum o sa am copilul de gat, sacose pline in ambele maini si o sa urc 4-5 etaje pe scari. Sau sa-mi urc bicicleta ori caruciorul in brate. Insa ma gandesc ca nu as face asta zilnic. Plusuri si minusuri gasesc peste tot, in orice zona, la orice imobil. Important e sa se compenseze bine.

In alta ordine de idei, noi ne dorim un apartament cu 3 camere. Chiar si cu 2, dar sa fie mai mari si bine impartite. Am studiat putin piata. Diferente semnificative intre preturile locuintelor noi de aici si a celor din blocurile vechi n-ar prea fi. Si atunci, de ce sa nu optez pentru un bloc nou si sa aleg unul de acum 30-40 de ani? Doar pentru ca e departe? Zona se dezvolta. Deja am vazut ca se construieste o gradinita aproape de turnurile Monaco Towers. Sunt convinsa ca se vor mai construi si altele. Poate chiar si scoli. Asa cum ziceam si la inceput, acum cativa ani era acolo CAMP. Iar fostul IMGB stiu ca a fost obligat sa intruneasca conditiile de mediu cerute de UE si ca s-au facut niste investitii serioase in acest sens. Sunt de acord ca vor mai trece cel putin 5 ani pana cand lucrurile vor intra pe un fagas normal, dar cred in evolutie. Si daca tot o sa platesc creditul o gramada de ani, macar cand voi achita ultima rata sa pot sa spun linistita: "asta-i ultima rata la CASA" si nu "ultima rata la RUINA asta".

Dar de ce nu incerci sa iti gasesti un apartament intr-un bloc mai vechi (construit dupa 1980 evident) si astfel sa ai o casa care nu a trecut prin marele cutremur din 1977 si de asemenea sa te bucuri si de o zona cat de cat civilizata (atat cat poate fi de civilizata avand in vedere tara in care traim).
Chestia cu evolutia este relativa, din punctul de vedere al soselelor de acolo cred ca va dura destul de mult timp pana vor fi asfaltate avand in vedere ca aparti de Popesti Leordeni daca nu ma insel si de asemenea, marirea strazilor, daca deja s-a construit foarte aproape de sosea iti dai seama ca vor ramane benzile la aceasi marime ca si pana acuma pentru ca ar trebui sa demoleze constructiile pentru a reusi sa fluidizeze traficul in zona :)

#8
icebella20

icebella20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 25.01.2011

View PostPLA1N_3VIL, on 02 noiembrie 2014 - 21:42, said:


Dar de ce nu incerci sa iti gasesti un apartament intr-un bloc mai vechi (construit dupa 1980 evident) si astfel sa ai o casa care nu a trecut prin marele cutremur din 1977 si de asemenea sa te bucuri si de o zona cat de cat civilizata (atat cat poate fi de civilizata avand in vedere tara in care traim).


Pai m-am gandit si la asta. Insa un bloc din 1980 are deja 34 ani vechime. Plus 30 de ani cat voi plati eu creditul... ajungem la 64 ani varsta imobilului. Incerc sa imi imaginez cum o sa arate atunci cladirea si cred ca va arata cam cum sunt azi cladirile din anul 1950. Si parca n-as vrea sa ramana copilului mostenire un morman de caramida. Gresesc?! :)

#9
blood^

blood^

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 13.11.2006
Daca nu te deranjeaza zona atunci e ok.
Eu unul nu as sta niciodata acolo, imi da impresia ca sunt undeva pe camp. Daca as avea o casa in zona aia dar fara blocuri imprejur atunci ar fi altceva.

#10
tomtom

tomtom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 03.01.2007

View Posticebella20, on 02 noiembrie 2014 - 21:57, said:


Pai m-am gandit si la asta. Insa un bloc din 1980 are deja 34 ani vechime. Plus 30 de ani cat voi plati eu creditul... ajungem la 64 ani varsta imobilului. Incerc sa imi imaginez cum o sa arate atunci cladirea si cred ca va arata cam cum sunt azi cladirile din anul 1950. Si parca n-as vrea sa ramana copilului mostenire un morman de caramida. Gresesc?! Posted Image

Mai bine ti-ai dori ca propriul copil sa-si poata cumpara singur un apartament, nu sa-i lasi tu mostenire un apartament in popesti :).
Mai mult decat atat, suprafetele sunt infime, de aici si preturile mici.

La un apartament de trei camere, bucataria este cat baia mea. 5,5mp, iar suprafata totala a apartamentului este de 54mp.

#11
icebella20

icebella20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 25.01.2011
Intre timp am facut rezervare si urma sa semnez antecontract ieri, 06.11.14. Iata insa ce surpize am avut: http://forum.softped...8#entry16141056
Deschideti bine ochii, nu semnati orice!

Cat despre partea cu 3+M in proiect versus 4+M la fata locului, am aflat ulterior de la dezvoltator ca prima autorizatie a fost de 3+M si apoi a cerut o extindere pana la 4+M. Lucru ascuns / nestiut de agentul de vanzari, care se batea cu pumnii in piept ca proiectul nu a fost modificat si ca de la bun inceput a fost 4+M.  Ba mai mult, i-am pus poza in fata cu 3+M (randarea) si imi zicea ca-s 4+M si nu vad eu bine, numara aiurea pe-acolo. Penibil, oricum. L-am lasat in pace si am intrebat direct dezvoltatorul.

De asemenea, l-am intrebat daca finalizam pana la sarbatori si mi-a dat asigurari ca da. Apoi dezvoltatorul mi-a infirmat, fireste, ca n-avem cum sa ne incadram anul asta, din moment ce lor nici nu le-au iesit actele. Am aflat din diverse surse ca sunt cumparatori care au facut antecontract acum 2 luni si ii tot amana de atunci ca le ies actele de dezmembrare in 2 saptamani. Si tot asa, inca 2 saptamani. In acest sens, am facut o adresa catre OCPI sa vad daca exista acel dosar, daca a fost depusa documentatia si daca da, in cat timp estimeaza ca va fi gata.

#12
tomtom

tomtom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 03.01.2007
Pacat. Pacat pentru timpul, banii si nervii pe care-i vei aloca.
Pe de alta parte, golanii tipice dezvoltatorilor din popesti leordeni.

Discuta si aspectul suprafetei utile reale. Au mai fost diversi care au patit-o cu vreo 10%. Din 54mp, ramai cu mai nimic.

#13
PLA1N_3VIL

PLA1N_3VIL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 28.09.2014

View Posticebella20, on 02 noiembrie 2014 - 21:57, said:

Pai m-am gandit si la asta. Insa un bloc din 1980 are deja 34 ani vechime. Plus 30 de ani cat voi plati eu creditul... ajungem la 64 ani varsta imobilului. Incerc sa imi imaginez cum o sa arate atunci cladirea si cred ca va arata cam cum sunt azi cladirile din anul 1950. Si parca n-as vrea sa ramana copilului mostenire un morman de caramida. Gresesc?! Posted Image

Iti inteleg punctul de vedere si ti-l respect, totusi nu ai de unde sa stii cum va arata si cel nou, daca e nou, nu inseamna ca este construit mai bine, citind acest forum, pentru ca in curand imi doresc achizitionare unei locuinte, am ramas cu impresia ca interactiunile cu acesti dezvoltatori, unii dintre ei mai mult decat dubiosi, au fost mai degraba negative.Citind si postul la care ai dat link, imi trece din ce in ce mai mult cheful sa incerc aventura achizitionarii unei locuinte cu acesti dezvoltatori hrapareti si dubiosi

Edited by PLA1N_3VIL, 08 November 2014 - 16:01.


#14
icebella20

icebella20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 25.01.2011

View PostPLA1N_3VIL, on 08 noiembrie 2014 - 16:00, said:

Iti inteleg punctul de vedere si ti-l respect, totusi nu ai de unde sa stii cum va arata si cel nou, daca e nou, nu inseamna ca este construit mai bine, citind acest forum, pentru ca in curand imi doresc achizitionare unei locuinte, am ramas cu impresia ca interactiunile cu acesti dezvoltatori, unii dintre ei mai mult decat dubiosi, au fost mai degraba negative.Citind si postul la care ai dat link, imi trece din ce in ce mai mult cheful sa incerc aventura achizitionarii unei locuinte cu acesti dezvoltatori hrapareti si dubiosi

N-ai sa stii niciodata toate dedesubturile niciunei cladiri nou construite, e drept. Insa daca te informezi putin in stang si in dreapta, chiar daca ti-au pus in fata un contract de rezervare de 500 E semnat de tine dar deschizi bine ochii, n-ai de ce sa iti faci griji. Ei incearca, poate le merge. Daca esti mai slab de inger, ai pierdut din start. Fii atent la "tot ce misca", nu te increde in ce ti se spune, verifica informatiile. Si daca ai decis sa cumperi, casca bine ochii, altfel deschizi larg punga!

Casa noua fara cusur n-ai sa gasesti. Nici daca ai s-o construiesti singur tot n-ai sa fii multumit de un colt care vine prea nu-stiu-cum si nu se incadreaza bine mobila, de niste materiale care puteau fi "mai bune", de arhitectul care n-a fost inspirat sa iti spuna ca..., etc.

Nu renunta la vise, e pacat! Ai incredere in tine. Iar daca nu esti bine pus la punct cu legistalia, cere ajutorul unui avocat ori de cate ori ti se pare ceva suspect. E adevarat, costa, dar mai bine dai acum cateva bancnote, decat mai tarziu cateva teancuri Posted Image

Edited by icebella20, 12 December 2014 - 14:02.


#15
Bebe_miezu

Bebe_miezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 23.07.2014

View PostPLA1N_3VIL, on 02 noiembrie 2014 - 21:42, said:


Dar de ce nu incerci sa iti gasesti un apartament intr-un bloc mai vechi (construit dupa 1980 evident) si astfel sa ai o casa care nu a trecut prin marele cutremur din 1977 si de asemenea sa te bucuri si de o zona cat de cat civilizata (atat cat poate fi de civilizata avand in vedere tara in care traim).
Chestia cu evolutia este relativa, din punctul de vedere al soselelor de acolo cred ca va dura destul de mult timp pana vor fi asfaltate avand in vedere ca aparti de Popesti Leordeni daca nu ma insel si de asemenea, marirea strazilor, daca deja s-a construit foarte aproape de sosea iti dai seama ca vor ramane benzile la aceasi marime ca si pana acuma pentru ca ar trebui sa demoleze constructiile pentru a reusi sa fluidizeze traficul in zona Posted Image
strazi inguste sunt in tot bucurestiul daca stam sa ne gandim,,,,intre blocurile din dr taberei nu poti sa intri cu o masina de 3,5 t ,,,credema ca stiu ..sa nu mai vb de parcari  
iar un bloc din 70 daca te gandesti are deja 45 de ani si cu inca 30 (majoritatea cumpara prin prima casa ) fac vreo 75 ani la un cutremur rezista cam la fel poate un pic mai bine astea noi cred eu.
eu unul vreau un apartament intr-un bloc nou.
momentan stau in zona piata Unirii si credema in afara de blocurile de la bulevard .......e plin de colorati si pe aici (ZONA Udriste / Str parfumului)
asa ca oriunde te-ai muta e la fel

#16
icebella20

icebella20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 25.01.2011
Blocul asta este imediat in planul 2 de la Sos. Berceni, mai e doar un singur lot de teren in fata. Se intra din str. Oituz, in spatele statiei de metrou Leonida, pe langa punctul Traffo. N-ai ce blocaj sa traversezi. Nu intri pe stradutele inguste din spate unde s-a construit haotic, pana in buza strazii. In spatele blocului nu se mai poate ridica inca un boc, fiind un teren in triunghi cu cladire mica si apoi vile. Poate in fata sa se mai ridice ceva, insa la cat cer proprietarii pe terenul ala (aproape dublu fata de pretul pietei), ma indoiesc ca se va ridica ceva curand. In plus, va avea retragere de la sosea, ca sa nu fie peste magistrala de metrou.

M-am interesat de canalizarea blocului si ar fi recordata la canalizarea noua a strazii Oituz, cea facuta anul asta; deci nu cu pompe si alte tampenii, ca la Corvaris, de exemplu.

#17
PLA1N_3VIL

PLA1N_3VIL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 28.09.2014

View Posticebella20, on 12 decembrie 2014 - 14:01, said:

N-ai sa stii niciodata toate dedesubturile niciunei cladiri nou construite, e drept. Insa daca te informezi putin in stang si in dreapta, chiar daca ti-au pus in fata un contract de rezervare de 500 E semnat de tine dar deschizi bine ochii, n-ai de ce sa iti faci griji. Ei incearca, poate le merge. Daca esti mai slab de inger, ai pierdut din start. Fii atent la "tot ce misca", nu te increde in ce ti se spune, verifica informatiile. Si daca ai decis sa cumperi, casca bine ochii, altfel deschizi larg punga!

Casa noua fara cusur n-ai sa gasesti. Nici daca ai s-o construiesti singur tot n-ai sa fii multumit de un colt care vine prea nu-stiu-cum si nu se incadreaza bine mobila, de niste materiale care puteau fi "mai bune", de arhitectul care n-a fost inspirat sa iti spuna ca..., etc.

Nu renunta la vise, e pacat! Ai incredere in tine. Iar daca nu esti bine pus la punct cu legistalia, cere ajutorul unui avocat ori de cate ori ti se pare ceva suspect. E adevarat, costa, dar mai bine dai acum cateva bancnote, decat mai tarziu cateva teancuri Posted Image

Multumesc pentru vorbele frumoase icebella20, iti dai seama ca in momentul in care ma voi hotara la ceva voi casca foarte bine ochii, ca sa nu "casc" buzunarul.Sper ca aceasta casa achizitionata sa fie exact cum iti doresti si sa aibe cat mai putine probleme :)

#18
deeanaf

deeanaf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 04.01.2015
Buna,
Zilele astea am fost si eu si am vazut cateva apartamente in acest complex din partea de Sud... pot sa spun ca mi-au atras atentia mai ales datorita pozitiei fata de metrou... Asa ca am ajuns acasa si am inceput sa caut pareri despre...asa am ajuns la acest topic...
Pana la urma ai reusit sa cumperi acolo? Au iesit actele dezvoltatorului?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate