Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke
 Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare
 Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...

Renovare completa + pompa de cald...
 

Silflor Residence

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
gmarinescu

gmarinescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 09.04.2009

View PostStefy1994, on 12 noiembrie 2015 - 13:22, said:

Buna ziua,
Am semnat un antecontract pentru o garsoniera in Popesti Leordeni in cadrul ansamblului Silflor 3. Am lucrat cu Berceni Rezidential si am in continuare o multime de indoieli. Va rog,daca imi poate raspunde cineva la urmatoarele intrebari :
-a-ti platit banii inainte de semnarea contractului de vanzare-cumparare ? (daca da, ce probleme ati intampinat dupa semnarea acelui act aditional care mentioneaza plata facuta) . Cand a-ti semnat contractul final de vanzare-cumparare?
- exista probleme cu canalizarea ? Complexul se afla pe Strada Solstitiului, intrarea din Drumul Fermei, nu este finalizat.
-autorizatia de constructie nu a fost eliberata deocamdata. A existat vreo problema la eliberarea acestei autorizatii?
-ce imi puteti spune despre zona in general ( ma intereseaza aspecte negative,in principal.)
Va multumesc. E urgent si astept un raspuns.
NU respecta termenul de peste 2 luni din modelul de antecontract pe care ti-l arata dupa vizionare. La notariat scrie un termen cu inca o luna. Cand vine vremea sa semneze tranzactia , spune ca nu au iesit actele. Vrea sa amane iar cu cateva luni (multe).
Asta desi in antecontract se angajeaza clar ca daca nu se face vanzarea din vina lui Ungureanu Vasile, la data stabilita, se restituie banii. Daca sunt mai multi sa completeze plangerea penala pe care deja o are, ii astept cu actele. pm

Edited by gmarinescu, 17 December 2015 - 16:41.


#38
oana2ing

oana2ing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 07.02.2012
Buna,eu locuiesc pe Solstitiului partea opusa,pe Fermei cad ploua stii cum e-groaznic,trebuie sa o iei pe Sf Agnes apoi pe Oituz  pana la metou.
Fratele meu si-a cumparat in Silflor 2  pe Fermei in capat catre metrou,a platit rezervarea,apoi antecontractul (aproape toti banii),semnarea contractului definitiv-prin ianuarie,(nu sunt gazeletrase)-la sf mai plateste 2000 e,meseriasii nu si fac treaba cu personalizarea ap, TREBUIE  sa i stresezi sa ti tremine cand vrei tu...nu cand vor ei,in rest......curent OS(organizare santier,apa este). Dezvoltatorul si-a luat banii......cum zic.
   Sa fie bine-sa nu fie rau!

#39
gmarinescu

gmarinescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 09.04.2009
Cum spuneam nu s-au zbatut cu actele si va trebui sa prelungesc antecontractul.
Oamenii din bloc par OK. Despre bloc lasam un viitor cutremur sa-si spuna punctul de vedere... Ca asa sta treaba in Romania. Pana atunci nu stim.
Tevile de gaz au fost vopsite tarziu fara stratul de grund necesar . Oricum ar fi fost inutil pt ca baietii cu lavabila deja le albisera. Parca lavabila era pt perete, nu pt metal...

Edited by gmarinescu, 22 December 2015 - 13:37.


#40
gmarinescu

gmarinescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 09.04.2009
Blocurile PAR OK, dar fierul vertical de 11 e subtire, pentru un bloc cu plansee atat de masive (avand conductele prin pardoseala) camerele mici, termosistemul aplicat fara o tencuire exterioara, nu prezinta incredere. Nu ti se spune ca nu exista drum (str Biruintei deocamdata e din pamant, impracticabila cand ploua). Daca cei de la blocurile din zona pun gard si cartela, nici pe jos nu vom mai putea circula pe drum betonat si vom face un lung ocol pe str Biruintei, prin mocirla, pana la metrou (aprox. 2 km, din care 1,2 impracticabil !). Nu ti se spune ca pe micul teren aferent nu vor fi parcaje decat pentru o mica parte din proprietari.  Depinzi de str Fermei, care la randul ei are 2 iesiri spre oras, prin Berceni (ingusta, cotita si fara trotuare) si Oltenitei. Cum vom iesi-intra cu masinile  (cateva mii) in conditiile in care se fac inca blocuri intr-o veselie. Sa stai o ora dimineata sa iesi pe Berceni sau Oltenitei  de pe ingusta str Fermei ?

Edited by gmarinescu, 09 January 2016 - 08:53.


#41
oanaclaudia2015

oanaclaudia2015

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.01.2016
A depus cineva acte la banca pentru credit pt. apartament in  Silflor 3?

#42
geomilu

geomilu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.02.2016
Buna ziua,
Azi am achitat si eu cei 500 euro pt rezervarea unui apartament in Silflor 2. Mi s-a promis ca actele vor fi gata cel tarziu la jumatatea lui martie, cand se poate semna si contractul de vanzare-cumparare. Credeti ca e un termen realist? Am inteles ca se asteapta inca gazele, dezmembrarea si apoi intabularea.
Din experienta cu dezvoltatorul, vi se pare riscant daca platesc cash intreaga suma la semnarea antecontractului?

Multumesc!

#43
oanaclaudia2015

oanaclaudia2015

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.01.2016
Buna ziua,
Am achitat rezervarea si avansul din luna noimebrie dar pentru Silflor 3, Despre risc, nu ma pot pronunta, eu mi l-am asumat, constienta ca termenul de finalizare nu va fi cel declarat de dezvolator (prin reprezentant). Eu personal intrebam pe acest forum daca s-au depus dosare in banca intrucat teama este legata de produsul de creditare prima casa in acest moment. Mai am de asteptat cu finalizarea imobilului si posibil la data depunerii dosarului sa am surpriza ca prima casa nu mai este... Am garantia fondului si a bancii dar... viitorul este incert.

#44
icebella20

icebella20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 25.01.2011

View Postjuliej1220, on 24 septembrie 2015 - 12:30, said:

Buna

Va multumesc pentru informatiile pe care le-ati dat pe site. Ma gandesc si eu sa iau un apartament de 2 camera in Silflor 2. Acum cladirea e la rosu.

Mi-ati putea spune daca cineva s-a mutat in Silflor 1? Cum este calitatea lucrarilor? Ceva problem cu presiunea apei la etajele superioare?

Am observant pe contract ca nu se incheie comparator-companie ci cu o persoana, Ungureanu Vasile & Florica (sotia). Eu ma asteptam la o companie...

E vb de tipul asta, prins cu mita? Pare cam dubios. Nu as vrea sa dau banii si sa fie treaba de mantuiala, sau sa fuga inainte sa termine cladirea... Evident Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/j6lBz0-1zbA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mai este cineva in Silflor 2

Nu, nu e cel din clip. In inregistrare se aud accente de moldoveni (poate chiar de peste Prut).

#45
CCA89

CCA89

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.03.2016
Buna seara, am platit si semnat un antecontract pentru un apartament 2 camere in ansamblul Silflor 2 blocul 1 de la  Domnul Vasile Ungureanu in luna a 10-a 2015, cu mentiune de predare si finalizare a apartamentului cu utilitati pana la data de 15 12 2015, din pacate am ajuns in luna 03 2016 iar apartamentul nu este finalizat complet (mai sunt mici retusuri de facut) si cel mai important nu este bransat la reteaua de gaze. Astazi 11 03 2016 am fost chemat la notariat pentru a semna contractul de vanzare cumparare. In momentul in care am fost sunat pentru a ma prezenta la notariat am specificat faptul ca nu ma prezin la notariat daca nu am un termen de finalizare al apartamentului si o clauza in care sa fie mentionata o data maxima pana la care blocul sa fie bransat la gaze, respectiv sa ma pot muta.
Raspunsul primit a fost " Nici o problema, gazele vin in 3 saptamani si o sa stipulam acest angajament in contract"
Bun, asadar m'am prezentat la notariat, mi se pune pe masa contractul de vanzare cumparare dar fara nici o clauza referitoare la predarea apartamentului si nici atat de gaze... in momentul in care am intrebat de clauza despre care am discutat,mi s'a spus ca se pune clauza dar cu doua luni de zile si fara nici o  alta obligatie sau siguranta ca o sa am gaze. Ceva imposibil... o nesimtire mare, dupa o intarziere de 4 luni de zile, ma mai amana cu doua si nici macar asa nu am siguranta ca o sa ma foslosesc de apartamentul platit de luna a 10 a...  ba mai mult de atat in momentul in care am incercat sa discut cu Domnul Vasile Ungureanu  cerandu'i ca dupa aceste doua luni de zile ( deci un total de 6 luni intarziere pe care mi le asum si nu am avut nici o pretentie) sa am si eu o clauza in acest contract, eventual plata chiriei pana se rezolva cu gazele sa ma pot muta in apartament. Raspunsul a fost ca nici vorba de asa ceva, pur si simplu daca vreau sa astept astept daca nu imi da banii inapoi sau mai mult de atat poate nici nu mai imi vinde apartamentul...Bineinteles ca am refuzat semnarea contractului si am plecat de la notariat... A mai patit cineva asa ceva? Ce ma sfatuiti sa fac? Mentionez faptul ca nu pot sa accept banii inapoi, apartamentul este mobilat complet...

#46
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008

View PostCCA89, on 11 martie 2016 - 22:37, said:

Buna seara, am platit si semnat un antecontract pentru un apartament 2 camere in ansamblul Silflor 2 blocul 1 de la  Domnul Vasile Ungureanu in luna a 10-a 2015, cu mentiune de predare si finalizare a apartamentului cu utilitati pana la data de 15 12 2015, din pacate am ajuns in luna 03 2016 iar apartamentul nu este finalizat complet (mai sunt mici retusuri de facut) si cel mai important nu este bransat la reteaua de gaze. Astazi 11 03 2016 am fost chemat la notariat pentru a semna contractul de vanzare cumparare. In momentul in care am fost sunat pentru a ma prezenta la notariat am specificat faptul ca nu ma prezin la notariat daca nu am un termen de finalizare al apartamentului si o clauza in care sa fie mentionata o data maxima pana la care blocul sa fie bransat la gaze, respectiv sa ma pot muta.
Raspunsul primit a fost " Nici o problema, gazele vin in 3 saptamani si o sa stipulam acest angajament in contract"
Bun, asadar m'am prezentat la notariat, mi se pune pe masa contractul de vanzare cumparare dar fara nici o clauza referitoare la predarea apartamentului si nici atat de gaze... in momentul in care am intrebat de clauza despre care am discutat,mi s'a spus ca se pune clauza dar cu doua luni de zile si fara nici o  alta obligatie sau siguranta ca o sa am gaze. Ceva imposibil... o nesimtire mare, dupa o intarziere de 4 luni de zile, ma mai amana cu doua si nici macar asa nu am siguranta ca o sa ma foslosesc de apartamentul platit de luna a 10 a...  ba mai mult de atat in momentul in care am incercat sa discut cu Domnul Vasile Ungureanu  cerandu'i ca dupa aceste doua luni de zile ( deci un total de 6 luni intarziere pe care mi le asum si nu am avut nici o pretentie) sa am si eu o clauza in acest contract, eventual plata chiriei pana se rezolva cu gazele sa ma pot muta in apartament. Raspunsul a fost ca nici vorba de asa ceva, pur si simplu daca vreau sa astept astept daca nu imi da banii inapoi sau mai mult de atat poate nici nu mai imi vinde apartamentul...Bineinteles ca am refuzat semnarea contractului si am plecat de la notariat... A mai patit cineva asa ceva? Ce ma sfatuiti sa fac? Mentionez faptul ca nu pot sa accept banii inapoi, apartamentul este mobilat complet...
Este o practica destul de inalnita aceasta fortare a semnarii in orice conditii. Se bazeaza pe faptul sa suntei deja mutati sufleteste in el si nu va mai permiteti stresul de a o lua de la capat in alta parte. evident ca nu mai dat inapoi dupa ce ati mai adus probabil ceva imbunatatiri spatiului, pe asta se bazeaza cand spun asta. Legal nu ar trebui sa aiba drept sa vanda altcuiva decat cu acordul vostru, noi am avut grevata in contract partea asta. In schimb partea cu termenul e larg raspandita, noi am luat in alta parte si am avut acceasi problema cu partea de curent, pur si simplu cei de la enel nu veneau desi erau toate avizele si taxele platite de luni de zile. dezvolatorul la fel zicea ca nu mai e treaba lui ca actele sunt depuse si ca or sa vina din zi in zi...

#47
oana2ing

oana2ing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 07.02.2012
Acum nu postează nimeni pe forum că cei care locuiesc în Silflor de pe Biruinței (Ungureanu ) le+a tăiat curentul?

#48
Bebe_miezu

Bebe_miezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 23.07.2014
De ce a tăiat curentul???

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate