Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Diferenta de curs valutar Prima Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
alin_afronie

alin_afronie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 26.11.2007

View Postrosenred, on 24 august 2014 - 21:04, said:

Parerea mea este ca ar fi bine sa discuti cu dezvoltatorul si sa iti dea diferenta de bani in functie de cat va fi Euro la data semnarii contractului.
Nu stiu ce sa zic, daca te-a pacalit sau nu, dar un ansamblu rezidential foarte cunoscut din Titan vinde apartamentele la cursul Euro de vanzare de la banca Raiffeisen (acum, nu stiu daca la antecontract sau la contractul de vanzare cumparare)

Totusi, trebuie sa fim atenti ce semnam si pana semnam lucrurile trebuie sa fie foarte clare pentru toata lumea.
Greseala a fost a mea,pentru ca,am facut rezervarea cu 3 zile inainte de 500Euro si nu mai puteam da inapoi la antecontract ca pierdeam banii,dezvoltatorul nu a fost corect pt ca nu a vrut sa inghete un curs,ba din contra mi-a pus un curs de 4,5,foarte mare, cu justificare ca,sa fiu sigur ca banca imi da bani in plus nu in minus.Cand am fost la notariat deja foile erau pregatite de parca totul era aranjat,daca dadeam inapoi pierdeam 500E care era rezervarea.Deci,nu faceti prostia ,ca mine sa rezervati repede inainte pentru ,dupa aia,sunteti la mana lor  si nu toti sunt parolisti!

Edited by alin_afronie, 25 August 2014 - 14:18.


#20
chiriasDezamagit2000

chiriasDezamagit2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 10.10.2013
Bucura-te ca ai primit aceasta mana cereasca. Ai dovada clara ca dezvoltatorul e pus pe tepe, sanse mari sa fie pet-uri goale prin pereti in loc de ciment.
Nu se poate ca un dezoltator care a mai vnadut imobile sa nu fi stiut Posted Image (e clar teapa !) de cursul leu euro.


Nu cumpara pe credit, asteapta 2-3 ani si cei 3k euro care i-ai dat deja avans tii vei acoperi din scaderile de preturi. Daca rezervarea e doar 500 euro, renunta si multumeste deitatilor personale ca nu te-au lasat sa iti iei teapa.

Edited by chiriasDezamagit2000, 26 August 2014 - 10:11.


#21
alin_afronie

alin_afronie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 26.11.2007
sa vedem ce va mai fi.deja am facut antecontractul.ce sa mai dau inapoi.imi inchipui ca apart a fost mai scump cu cateva sute dwcaybsa pierd 2000euro plus taxele notariale..sa vedem cat de corect va fi cand facem actul de Vc

#22
chiriasDezamagit2000

chiriasDezamagit2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 10.10.2013

View Postalin_afronie, on 26 august 2014 - 10:21, said:

sa vedem ce va mai fi.deja am facut antecontractul.ce sa mai dau inapoi.imi inchipui ca apart a fost mai scump cu cateva sute dwcaybsa pierd 2000euro plus taxele notariale..sa vedem cat de corect va fi cand facem actul de Vc

deci daca dezvoltatorul se lacomeste la 3000 lei, nu crezi ca s-a lacomit si la ciment, fier, caramida, izolatie, fundatie, pietris, autorizatii, instalatii, tevi, teren, manopera, ingineri, etc ??????

Pierde mai bine astia 2000 euro deja dati, asteapta un an ca oricum preturile scad la genul de apartament pe care il vrei cu 2k euro pe an, si vizioneaza tot anul.

#23
icebella20

icebella20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 25.01.2011

View Postalin_afronie, on 25 august 2014 - 14:17, said:

Greseala a fost a mea,pentru ca,am facut rezervarea cu 3 zile inainte de 500Euro si nu mai puteam da inapoi la antecontract ca pierdeam banii,dezvoltatorul nu a fost corect pt ca nu a vrut sa inghete un curs,ba din contra mi-a pus un curs de 4,5,foarte mare, cu justificare ca,sa fiu sigur ca banca imi da bani in plus nu in minus.Cand am fost la notariat deja foile erau pregatite de parca totul era aranjat,daca dadeam inapoi pierdeam 500E care era rezervarea.Deci,nu faceti prostia ,ca mine sa rezervati repede inainte pentru ,dupa aia,sunteti la mana lor  si nu toti sunt parolisti!

De la ce dezvoltator ai cumparat si cum s-a finalizat in cele din urma tranzactia? Ai iesit pe pierdere? Cat si cum ti-a dat banca banii?
Sunt pusa cam in ceeasi situatie si mi-ar fi de folos informatia ta.

Multumesc frumos!

#24
alin_afronie

alin_afronie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 26.11.2007
De la Allegra Residence.Sunt niste escroci.Sunt mai multi asociati.Unu vinr la antecont4act.stabilesti ceva cu el si apoi se fac ca s-au certat si nu s-au inteles iar cand treb sa faci act de V/C vine altul cu teatrul in el ca el iese in pierderre daca face la cursul BN4 si ca el vrea la cursul de cumparare euro de la banca unde are contul iar daca vrei sa faci credit mai mic e mana in mana cu notarul care iti zice ca nu are voie sa mao modifce lucru infirmat de cei de la banca.Pana la urma esti constrans sa semnezi ca risti sa pierzi avansul si banii pe acte pentru cateva sute de euro la care ei se tiganesc.

#25
icebella20

icebella20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 25.01.2011
Deci grup de persoane fizice. Prin Premier sau prin Sud, prin cine ai semnat, ca ei au majoritatea ansamblurilor din sud?

#26
icebella20

icebella20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 25.01.2011
E important sa citeasca viitorii cumparatori de apartamente noi cam ce li se poate pregati de catre dezvoltatori.

Ieri ar fi trebuit sa semnez antecontractul pentru cumpararea unui apartament nou prin Prima Casa. Am facut rezervare pe 500 euro si a ramas ca in maxim 10 zile sa ne vedem pentru semnarea antecontractului.

Ajung la notariatul cu care lucreaza de obicei dezvoltatorul. Primim cate un exemplar din antecontract si incep surprizele:
- suma totala de vanzare trecuta in lei, dar la curs de 4.5 lei / euro, in conditiile in care NU am mai avut un curs de 4.5 lei / euro de mai bine de 10 luni
- parcarea promisa la vizionare nu aparea pe nicaieri
- obligativitatea de a reveni la acelasi notariat pentru semnarea contractului final
- lipsa garantiei pentru lucrarile efectuate in imobil
- lipsa plafonului alocat pentru finisaje (ca in contractul de rezervare); as putea sa ma trezesc ca imi pune gresie de 10 lei / mp si n-o sa pot sa comentez ca doar e gresie
- contractul de rezervare nu este mentionat pe nicaieri, nici macar ca in baza lui am achitat suma de 500 euro
- obiligativitatea de a plati eu comisionul de retragere al proprietarului; cand a vazut refuzul meu ferm justificat prin faptul ca el isi poate retrage banii si peste 3 luni sau un an, a incercat sa puna o data limita de retragere; oricum ar fi, cata vreme ii intra in cont suma pe care mi-o cere, nu vad de ce as plati in plus ca isi retrage el banii si o sa stea cu ei la saltea; asta in ciuda faptului ca are o ipoteca si stiu sigur ca banii se vor duce toti pe ipoteca, deci nici macar nu ii retrage, ci face rambursare anticipata
- un termen foarte scurt in antecontract (pana la 19 decembrie, adica 6 saptamani), asta in conditiile in care el nici nu are actele iesite; mi-a zis ca oricum prelungim daca trebuie. Prelungim, nimic de obiectat, dar pe banii mei?! Alte cateva sute de lei platite aiurea notariatului?!
- obligativitatea vanzatorului sa imi returneze avansul daca se razgandeste, nu dublul avansului, cum e normal. El nu pierde nimic daca nu mai vrea sa semneze cu mine. Imi returneaza avansul si apoi, fiind singurul apartament liber poate sa ceara lejer un pret mai mare, umflat.

Pe scurt, dezvoltatorul a incercat sa imi forteze mana si sa mai ciupeasca de ici-colo cate ceva, prin diverse artificii. Inacceptabil pentru mine. Si asa am vazut apartamentul pe site-ul oficial la un pret, mi s-a prezentat ca fiind cu alt pret (mai mare), pentru ca acum prin cursul de schimb sa imi creasca pretul apartamentului cu vreo mie de euro si cu inca doua - trei sute de euro.

Deci, lasi un pret mai mic de vanzare decat cel al pietii, agati cumparatorul cu 500 euro taxa de rezervare si apoi ii scoti din buzunar cu ambele maini suma pe care o vrei de fapt.

Revenind la diferenta de curs valutar, pentru ca nu stim care va fi cursul din ziua semnarii contractului final, am propus semnarea la cursul din ziua antecontractului. N-a acceptat. Am propus semnarea la un curs mediu pentru ultimele 6 luni. Nici asa nu-i bun. Am propus inclusiv sa ii virez eu euro si sa suport comisionul de schimb vreo 2000 lei, negociat cu banca mea. Iar nu-i ok, ca deh, avansul i l-as da la cursul antecontractului si el vrea si avansul la 4.5 (si implicit nu-i mai intra comisionul de retragere in buzunar). Am cerut un alt curs, mai apropiat de cel actual. Nu, ca el este numai un mandatar si ca proprietarul de drept vrea 4.5. Ok, cer sa ma intalnesc cu proprietarul. Nu se poate azi, de maine incolo. Ok, zic. Apoi, imi spune ca nu poate sa semneze cu mine altfel, ca n-ar fi fair fata de ceilalti cumparatori din bloc. Huh?! Ce treaba au vecinii mei, la ce pret am cumparat eu apartamentul? Ca doar nu vine nici naiba sa imi plateasca mie casa, ma lasa rece parerea lor. E o intelegere intre parti, bilaterala, intre cumparator si vanzator, n-au treaba vecinii. Agentul imi baga pe gat ca asa procedeaza TOTI dezvoltatorii. Ce vorbesti, Frantz?! Din fericire, prin natura meseriei,  eu am contact direct cu mai multi dezvoltatori si chiar cu o zi inainte am purtat o discutie cu un dezvoltator si acela proceda cu totul altfel (curs BNR din ziua antecontractului sau curs putin mai mare, cam cu 1%, sa compenseze diferenta de curs daca va exista). Am zis ca ii platesc la 4.5 lei, dar la semnarea contractului sa imi returneze suma primita in plus ca diferenta de curs valutar sau sa vin cu bani de acasa daca mai creste euro. Insa nu-i ok, n-o sa imi accepte mie banca acest artificiu. Si da-i si cauta solutii.

Daca pun suma in lei, trebuie sa pun la un curs prestabilit (4.5) si cam ala ramane. Daca pun suma in euro, banca imi ia in calcul cursul BNR din ziua in care imi pleaca dosarul in centrala, NU din ziua semnarii contractului. Acum o sa vorbesc la banca sa vad in ce conditii pot sa ii virez eu euro , daca imi accepta returnarea diferentei de curs sau daca ma poate anunta oficial care este cursul de referinta din ziua plecarii dosarului si ala sa ramana fix.

Asadar, rog pe cine a mai patit ceva similar sa posteze cum a rezolvat situatia. Nu vreau sa renunt la apartament, imi place tare. Dar nici sa accept acele clauze abuzive. Nu stau in strada.

Pentru cine e in cautare de locuinta in ansamblu nou, mare atentie! Daca ati dat deja cei 500 euro ca rezervare, NU acceptati sa semnati orice vi se pune in fata. Plecati din pozitie de egalitate cu vanzatorul, nu ca mielul la taiere ca ati pierde avansul. Vazatorul NU va da casa pe gratis, ci o platiti voi, cu banii si trauda voastra, poate chiar si 30 de ani! Nu poate impune el toate conditiile, ca nu va face nicio favoare vanzandu-va locuinta, ci isi urmareste propriul scop, acela de a-si ingrasa contul cat mai mult. Si daca vede ca poate sa va mulga, o sa va tot ceara bani pe parcurs pentru te-miri-ce. Oferiti alternative la propunerile lui. Si un ultim lucru, notarul e notar si trebuie sa fie impartial, NU avocatul dezvoltatorului.

#27
alin_afronie

alin_afronie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 26.11.2007
Exact asa am patit eu cu Allegra Residence in zona Dimitrie Leonida si am postat aici pentru a preveni alta teapa data de escrocii de dezvoltatori care nu sunt decat niste samsari tipici prin care au dobandit niste terenuri prin metode mai putin legale.
    Si pe mine m-a agatat cu rezervarea de 500euro.Nu o faceti.chiar daca risti sa se vanda pana faci antecontractul.nu e nimic.gasesti altul.Facand rezervarea nu stii dedesubturile la antecontract si mai ales la vanzare.
    In ziua semnarii antecontract .dezv vine la mine cu 2 drafturi masluite dinainte de el si de notariatul Surubariu prin care imi tranteste un cursvde 4.5euro in cond in care euro era 4.41.va dati seama ca la 45000euro sunt aproape 1000e
in plus.Ma icrunt si ma iau cu el sa imi explice car e treaba mai ales ca la rezervare a zis ca nu accepta inghetarea unui curs si ca vrea la cursul euro la zi.Imi justifica.ca a pus un curs mai mare ca banca sa imi dea mai mult si daca e imi da el inaooi daca va scadea cursul ca daca creste euro treb sa pun eu de la mine.Conditionat de rezervarea facuta pe car3 o puteam pierde m semnat.
    Am stat 2 luni cu inima stransa pt ca euro a aj in ziua in care am favut act de V/C la 4.4lei..decicam 1200 euro trwbuia sa mai imi dea el scazand comision de retragere care ti-l baga pe gat ilegal pt ca el niciodata nu se duce la banca sa retraga cu geanta de banii suma de 45000euro.el ii ruleaza din cont.
   In ziua cand sa semnez V/C ..soc..escrocul.ca nu il pot numi asa.trimite pe al asociat cum ca s-au certat si nu mai vine cel dinainte.asocit care deja imi facuse calculul la..surpriza cursul cumparare euro se la BT de 4.47euro.Deci a cazut intelegerea cu euro la zi cum ca el puerde.Constrans ca pie4d si avans si timp si banii p3 acte..ma tiganesc cu el in fata nitariatului si pana la urma..totnel nervos imi zice ca.daca vreau bine..daca nu el are om cu ban jos.Un nesimtit odinar.Am semnat pana la urma pe suma aia.am .am mai oierdut cam 1000euro....
    Deci aveti mare grija la Allegra Residence!!!

#28
NeoB

NeoB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 11.11.2014

View Postalin_afronie, on 07 noiembrie 2014 - 10:39, said:

Exact asa am patit eu cu Allegra Residence in zona Dimitrie Leonida si am postat aici pentru a preveni alta teapa data de escrocii de dezvoltatori care nu sunt decat niste samsari tipici prin care au dobandit niste terenuri prin metode mai putin legale.
Si pe mine m-a agatat cu rezervarea de 500euro.Nu o faceti.chiar daca risti sa se vanda pana faci antecontractul.nu e nimic.gasesti altul.Facand rezervarea nu stii dedesubturile la antecontract si mai ales la vanzare.
In ziua semnarii antecontract .dezv vine la mine cu 2 drafturi masluite dinainte de el si de notariatul Surubariu prin care imi tranteste un cursvde 4.5euro in cond in care euro era 4.41.va dati seama ca la 45000euro sunt aproape 1000e
in plus.Ma icrunt si ma iau cu el sa imi explice car e treaba mai ales ca la rezervare a zis ca nu accepta inghetarea unui curs si ca vrea la cursul euro la zi.Imi justifica.ca a pus un curs mai mare ca banca sa imi dea mai mult si daca e imi da el inaooi daca va scadea cursul ca daca creste euro treb sa pun eu de la mine.Conditionat de rezervarea facuta pe car3 o puteam pierde m semnat.
Am stat 2 luni cu inima stransa pt ca euro a aj in ziua in care am favut act de V/C la 4.4lei..decicam 1200 euro trwbuia sa mai imi dea el scazand comision de retragere care ti-l baga pe gat ilegal pt ca el niciodata nu se duce la banca sa retraga cu geanta de banii suma de 45000euro.el ii ruleaza din cont.
   In ziua cand sa semnez V/C ..soc..escrocul.ca nu il pot numi asa.trimite pe al asociat cum ca s-au certat si nu mai vine cel dinainte.asocit care deja imi facuse calculul la..surpriza cursul cumparare euro se la BT de 4.47euro.Deci a cazut intelegerea cu euro la zi cum ca el puerde.Constrans ca pie4d si avans si timp si banii p3 acte..ma tiganesc cu el in fata nitariatului si pana la urma..totnel nervos imi zice ca.daca vreau bine..daca nu el are om cu ban jos.Un nesimtit odinar.Am semnat pana la urma pe suma aia.am .am mai oierdut cam 1000euro....
Deci aveti mare grija la Allegra Residence!!!

Acestea sunt proiectele din zona de sud din pacate... Nu exista ceva super ieftin si bun, cand cumparati un bun ieftin, impreuna cu acesta cumparati si servicii ieftine...

#29
juktorul

juktorul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.08.2010
@ icebella20 imi poti spune te rog cum s-a sfarsit pana la urma povestea ta? suntem si noi cam in aceeasi situatie si am cam ajuns la concluzia ca pana la urma trebuie sa accepti cursul de 4.5 lei/eur si comisionul de retragere. Din tot ce am citit eu asa procedeaza toti dezvoltatorii.
Ai gasit cumva vreo alta solutie sau ai ajuns la vreo intelegere cu dezvoltatorul? merci!

#30
NeoB

NeoB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 11.11.2014

View Postjuktorul, on 01 martie 2015 - 21:27, said:

@ icebella20 imi poti spune te rog cum s-a sfarsit pana la urma povestea ta? suntem si noi cam in aceeasi situatie si am cam ajuns la concluzia ca pana la urma trebuie sa accepti cursul de 4.5 lei/eur si comisionul de retragere. Din tot ce am citit eu asa procedeaza toti dezvoltatorii.
Ai gasit cumva vreo alta solutie sau ai ajuns la vreo intelegere cu dezvoltatorul? merci!

Dar, cu ce dezvoltatori lucrati voi, fratilor? Unde ii gasiti?

Edited by NeoB, 02 March 2015 - 01:19.


#31
juktorul

juktorul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.08.2010

View PostNeoB, on 02 martie 2015 - 01:19, said:

Dar, cu ce dezvoltatori lucrati voi, fratilor? Unde ii gasiti?

ai gasit tu altii?

#32
NeoB

NeoB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 11.11.2014
Vezi contul meu :)

#33
icebella20

icebella20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 25.01.2011

View Postjuktorul, on 01 martie 2015 - 21:27, said:

@ icebella20 imi poti spune te rog cum s-a sfarsit pana la urma povestea ta? suntem si noi cam in aceeasi situatie si am cam ajuns la concluzia ca pana la urma trebuie sa accepti cursul de 4.5 lei/eur si comisionul de retragere. Din tot ce am citit eu asa procedeaza toti dezvoltatorii.
Ai gasit cumva vreo alta solutie sau ai ajuns la vreo intelegere cu dezvoltatorul? merci!

Povestea mea a fost cu happy end. N-am acceptat acel curs de 4.5 lei/ euro, am riscat pe pielea mea si in cele din urma am iesit tare bine cand am tras linia de finish.

Am trecut in antecontract suma totala in euro iar in ziua tranzactiei dezvoltatorul m-a uimit si mi-a propus sa nu-i mai virez euro ci lei la cursul pe care l-as fi negociat cu banca mea. Eu de la banca am obtinut un curs excelent fiind clienta bancii de ani buni si avand un istoric pozitiv si stufos (4.475 in loc de 4.51 cat era pe casa de schimb a bancii in acea zi). A trebuit sa mai achit o diferenta de bani la notariat ca sa ajungem la suma totala in lei dupa noul curs, caci suma pe care mi-a dat-o banca a fost calculata cam la 4.3 lei / euro (asa a fost cursul BNR cand a intrat dosarul meu la analiza). Daca ar fi fost curs mai mare la intrarea dosarului in analiza, diferenta mi-ar fi ramas in cont si as fi facut rambursare anticipata.

E oricum destul de riscant sa faci manevra mea, mai ales la cum fluctueaza euro in ultima vreme. Ti-o recomand NUMAI daca te bazezi pe tine, ai nervii tari, ceva banuti pusi deoparte si-ti asumi o eventuala explozie a cursului. Eu nu cred in ea, insa nu poti sti niciodata.

In ceea ce priveste comisionul de retragere, am mai spus-o: nu e treaba cumparatorului ce face vanzatorul cu banii lui, cum si-i admnistreaza DUPA ce a primit in cont pretul cerut pentru locuinta. Nu exista nicio lege care sa-i impuna cumparatorului asa ceva. Devine legal si obligatoriu NUMAI cand se introduce in contract o asemenea clauza, numai daca vrei TU sa platesti si iti stau stramb in buzunar vreo 800-1000 de lei. E un artificiu gasit de vanzatori, ca „asa procedeaza toti”. N-am fost de acord sa platesc, insa stiu vecini care au scos banutul.

Bafta si deschide bine ochii la ce platesti, cui, cat, cand si pentru ce!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate